منطقه 13

در حصار بزرگراه‌ها

نویسنده: حسن حسن‌زاده
شهرک زینبیه یکی از محله‌های قدیمی منطقه ماست که میان 2 بزرگراه شهید دوران و شهید یاسینی و در شرقی‌ترین بخش منطقه قرار دارد...
1396/09/12
 شهرک زینبیه یکی از محله‌های قدیمی منطقه ماست که میان 2 بزرگراه شهید دوران و شهید یاسینی و در شرقی‌ترین بخش منطقه قرار دارد. بافت فرهنگی مناسب این محله باعث شده ساکنان زینبیه که از خانواده‌های نظامیان ارتش جمهوری اسلامی ایران هستند از زندگی در محله‌ای که به کوی زینبیه هم شهرت دارد راضی باشند. اما اگر از خیابان‌کشی‌های مناسب و آب و هوای مطبوع این محله که در مجاورت بوستان جنگلی سرخه‌حصار قرار دارد بگذریم، محله زینبیه از نگاه اهالی کمبودها و مشکلاتی دارد که آنها امیدوارند با همکاری شورایاران، پادگان 01 که مسئولیت این شهرک نظامی را برعهده دارد و رسیدگی مناسب مدیران شهری، مشکلاتی مانند سرانه پایین فضای سبز، دسترسی به مراکز خرید و وسایل حمل‌ونقل عمومی و... زودتر برطرف شود. ما هم در این گزارش همراه شورایاران محله زینبیه گشتی در این محله زدیم و در گفت‌وگو با اهالی مهم‌ترین مشکلات این محله را بررسی کردیم و راهکارهای شورایاران را برای حل این مشکلات شنیدیم.

دشواری‌های دسترسی به وسایل حمل‌ونقل عمومی
با توجه به اینکه شهرک زینبیه میان 2بزرگراه محصور است اهالی می‌گویند که همین مسئله باعث شده ساکنان شهرک زینبیه از بسیاری امکانات دیگر شهروندان مانند دسترسی آسان به وسایل حمل‌ونقل عمومی محروم شوند. نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس تندرو به کوی زینبیه ایستگاه خاقانی در خط یک و نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به آنها هم ایستگاه مترو شهید کلاهدوز است. درحالی که ساکنان محله‌های مجاور مانند محله آشتیانی برای دسترسی به ایستگاه مترو کلاهدوز و ایستگاه اتوبوس تندرو خاقانی می‌توانند از وسایل حمل‌ونقل عمومی مانند خطوط تاکسیرانی و اتوبوس استفاده کنند اما اهالی محله زینبیه از این امتیازات هم محرومند. «غلامرضا نجفی» یکی از اهالی محله زینبیه می‌گوید: «محله ما میان 2 بزرگراه محصور شده و همین عامل آن را به اصطلاح تبدیل به جزیره‌ای کرده که ما را از امکانات بسیاری مانند دسترسی آسان به مترو، اتوبوس تندرو و مراکز خرید محله‌های مجاور محروم می‌کند. در چنین شرایطی اگر ساکنان حاشیه شرقی محله ما بخواهند از اتوبوس تندرو استفاده کنند باید بیش از 30 دقیقه پیاده‌روی کنند؛ مسئله‌ای که مشکلات زیادی برای سالمندان و به‌ویژه جانبازانی که در این شهرک نظامی زندگی می‌کنند به وجود آورده است.» حرف‌ها که به اینجا می‌رسد یکی دیگر از ساکنان زینبیه هم سر درددلش باز می‌شود و در تکمیل صحبت‌های هم‌محله‌ای‌اش می‌گوید: «بیشتر اهالی محله ما خودرو شخصی دارند و برای رفت‌وآمد به خارج شهرک از خودروهای خود استفاده می‌کنند. اما تصور کنید یکی از اهالی بخواهد از مترو استفاده کند آن وقت باید این مسیر طولانی را پای پیاده برود یا از آژانس استفاده کند که اصلاً مقرون به صرفه نیست. امیدواریم شرایطی فراهم شود تا چند ایستگاه تاکسی یا اتوبوس برای دسترسی اهالی به وسایل حمل‌ونقل عمومی ساخته شود.»

خط تاکسی اختصاصی
«حسن نوروزیان» دبیر شورایاری محله زینبیه خبر خوبی برای اهالی محله‌اش دارد. او درباره راهکار شورایاری برای حل مشکل دسترسی اهالی به وسایل حمل‌ونقل عمومی می‌گوید: «شاید مهم‌ترین مشکل اهالی محله زینبیه مشکلات رفت‌وآمد به بیرون از شهرک و دسترسی به وسایل حمل‌ونقل عمومی باشد. اکنون بیشتر اهالی زینبیه به دلیل نبود وسایل حمل‌ونقل عمومی مجبورند برای خروج از شهرک از خودروهای شخصی استفاده کنند. اگر از موضوع اتلاف سوخت و افزایش بی‌مورد سفرهای درون‌شهری با خودروهای تک‌سرنشین بگذریم نبود وسایل حمل‌ونقل عمومی باعث شده اهالی محله ما هزینه‌های زیادی را هم برای رفت و آمدهایشان به بیرون از شهرک صرف کنند. شورایاری هم برای حل این مشکل تلاش می‌کند تا در تعامل با شهرداری در آینده نزدیک 2 دستگاه خودرو ون را برای دسترسی اهالی به ایستگاه اتوبوس تندرو خاقانی و ایستگاه مترو شهید کلاهدوز اختصاص دهد.»

خیابان‌های فرعی محله نور کافی ندارد
عصرها و با تاریکی هوا رفت‌وآمد به محله زینبیه به‌ویژه خانه‌هایی که در بخش‌های حاشیه‌ای محله قرار دارد یکی از مشکلات جدی ساکنان این محله است. نجفی از اهالی محله می‌گوید: «بیشتر خیابان‌های فرعی محله زینبیه نور کافی ندارد. همین مسئله باعث شده عصرها و با تاریکی هوا اهالی نگران رفت‌وآمد فرزندانشان باشند. این مشکل در خیابان‌ها و معابر حاشیه‌ای بیشتر از بخش مرکزی محله است. تا جایی که متأسفانه بارها شاهد زورگیری و سرقت گوشی تلفن همراه و اشیای قیمتی اهالی در معابر حاشیه‌ای محله بوده‌ایم.» «میلاد بیانی» یکی دیگر از اهالی محله زینبیه از تاریکی بیشتر بوستان‌های محله می‌گوید و در ادامه حرف‌های هم‌محله‌ای‌اش می‌افزاید: «متأسفانه بوستان‌های محله ما هم روشنایی کافی ندارد. باید بگویم با تاریکی هوا وسایل بازی که برای کودکان نصب شده دیگر قابل استفاده نیست. در فصل تابستان هم که اهالی می‌خواهند کمی از فضای آزاد و هوای تازه در بوستان‌های محله استفاده کنند همین تاریکی بوستان‌هاست که خیلی‌ها را از یک تفرج خانوادگی محروم می‌کند. امیدواریم با پیگیری‌های شورایاری که مدتی است روشنایی را به خیابان‌های مرکزی و اصلی محله برگردانده، مشکل تاریکی بوستان‌ها و دیگر زوایای تاریک محله هم حل شود.»

تأمین روشنایی محله با همکاری پست مهندسی
«غلامرضا زارعی» شورایار محله زینبیه در پاسخ به درخواست اهالی برای حل مشکل تاریکی خیابان‌های زینبیه می‌گوید: «یکی از اصلی‌ترین مشکلات محله ما تاریکی خیابان‌های اصلی و فرعی محله بود. این مشکل در بوستان‌ها و حاشیه‌های محله ما هم وجود داشته و گاهی باعث ایجاد برخی مشکلات برای ساکنان شده است. اهالی هم در دیدارهای مردمی اعضای شورایاری درخواست‌های مکرری برای حل این مشکل داشتند. شورایاری مدتی قبل با همکاری پست مهندسی کوی زینبیه، روشنایی خیابان‌ها و معابر اصلی محله را تأمین کرد. با این وجود هنوز هم بوستان کودک و معابر فرعی محله زینبیه نور کافی ندارد که شورایاری در تلاش است با همکاری پست مهندسی به‌زودی مشکل تاریکی دیگر معابر فرعی و بوستان‌ها را حل کند.»

ضرورت نصب پل مکانیزه
تخریب میدان آشتیانی و اتصال بزرگراه شهید باقری به بزرگراه شهید یاسینی و دیگر تغییراتی که چند سال پیش در این نقطه از منطقه انجام شد دسترسی اهالی محله زینبیه را به میدان میوه و تره‌بار و مراکز خرید بخش غربی بزرگراه یاسینی دشوار کرد. مدتی پس از انجام این تغییرات بود که با درخواست‌های مکرر اهالی پل عابری روی بزرگراه شهید یاسینی نصب شد تا اهالی محله زینبیه راحت‌تر از قبل به مراکز خرید خارج از محله‌شان رفت‌وآمد کنند. با این وجود اهالی زینبیه می‌گویند که این پل عابر ماه گذشته پس از چند سال به پله برقی مجهز شد اما مکانیزه نبودن هر دو مسیر رفت و برگشت آن باعث شده این پل کارآیی چندانی برای آنها نداشته باشد. «سلیمان احمدی» یکی از اهالی محله در این‌باره می‌گوید: «از آنجایی که اطراف شهرک زینبیه دیوارکشی شده، یکی از مهم‌ترین مشکلات اهالی به‌ویژه برای بانوان رفت‌وآمد به مراکز خرید محله آشتیانی است. خوشبختانه با پیگیری‌های شورایاران چند سال پیش پل عابری برای ارتباط راحت‌تر ما با مراکز خرید نصب شد. اما چون بیشتر بانوان خانه‌دار از این پل عابر برای خرید و حمل مایحتاجشان از میدان میوه و تره‌بار و به‌ویژه مراکز خرید خیابان بلال حبشی و... استفاده می‌کنند بهتر است هر دو مسیر رفت و برگشت این پل مکانیزه شود.»

با همکاری شهرداری پل عابر را مکانیزه می‌کنیم
نوروزیان، دبیر شورایاری محله زینبیه می‌گوید: «یکی از مهم‌ترین درخواست‌های اهالی محله زینبیه نصب پل عابر برای آسان‌تر شدن رفت و آمدشان به خارج از شهرک بود. شورایاری هم در تعامل با شهرداری مدتی است که با نصب پله برقی تا حدی این مشکل را برطرف کرده است. اما از آنجایی که بیشتر اهالی از این پل عابر برای دسترسی به میدان میوه و تره‌بار و مراکز خرید استفاده می‌کنند مکانیزه کردن هر دو مسیر رفت و برگشت آن یکی از مهم‌ترین اولویت‌های شورایاری است که امیدواریم با همکاری شهرداری زودتر این مشکل، رفع و باعث کاهش رفت و آمدهای غیرضروری با خودروهای شخصی شود.»

راه‌اندازی 3 خط تاکسی در شهرک زینبیه
«مهدی بستان‌منش» مدیر تاکسیرانی منطقه از راه‌اندازی چند خط تاکسی در شهرک زینبیه برای دسترسی آسان‌تر اهالی به وسایل حمل‌ونقل عمومی خبر می‌دهد و می‌گوید: «مدتی قبل پس از انجام بازدید از اماکن شهرک، زمینه‌های لازم برای راه‌اندازی 3 خط تاکسی در مقابل ورودی اصلی و مدارس شهرک فراهم شد. خط شهرک زینبیه به چهارراه خاقانی که دسترسی اهالی به خط یک سامانه اتوبوس‌های تندرو را آسان‌تر می‌کند، خط شهرک زینبیه به مترو شهید کلاهدوز و یک خط ویژه که برای دسترسی اهالی به تمام نقاط شهر با هزینه دربستی و تاکسیمتر پیش‌بینی شده است. به‌زودی 25 دستگاه تاکسی به‌صورت آزمایشی برای فعالیت در 3 خط تاکسی شهرک زینبیه شروع به فعالیت خواهد کرد که در صورت استقبال خوب اهالی امکان افزایش تعداد تاکسی‌ها هم وجود دارد.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code