منطقه 13

در مسیر آبادانی

نویسنده: حسن حسن‌زاده
طرح‌های عمرانی بسیاری از سوی شهرداری منطقه در 6ماهه نخست سال به بهره‌برداری رسیده است و کار تکمیل و بهره‌برداری از طرح‌های شاخص دیگری هم تا پایان سال به اتمام خواهد رسید...
1396/09/12
 طرح‌های عمرانی بسیاری از سوی شهرداری منطقه در 6ماهه نخست سال به بهره‌برداری رسیده است و کار تکمیل و بهره‌برداری از طرح‌های شاخص دیگری هم تا پایان سال به اتمام خواهد رسید. طرح‌ها و طرح‌هایی که با هدف خدمت‌رسانی بهتر به شهروندان در حوزه‌های مختلف از سوی شهرداری پیگیری شده و مسئولان شهری امیدوارند با تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و بهره‌برداری از طرح‌ها جدید بسیاری از مشکلات و کمبودهای موجود را در حوزه‌های مختلف خدمات شهری، ترافیکی، محیط‌زیست و... برطرف کنند. طرح‌های اثرگذاری مثل تعریض خیابان پیروزی، ساخت مراکز رفاهی، فرهنگی و خدماتی، حل مشکلات آبگرفتگی معابر اصلی در فصل بارش و... که می‌تواند زمینه کاهش بسیاری مشکلات شهری را فراهم کند. به همین بهانه و در گفت‌وگو با «مرتضی رحمان‌زاده» شهردار منطقه به کارایی، اثرگذاری و زمان افتتاح طرح‌های شاخص شهرداری که در 6 ماهه نخست سال به بهره‌برداری رسیده است و طرح‌هایی که در 6 ماهه دوم سال تکمیل می‌شود و در دسترس شهروندان قرار می‌گیرد پرداخته‌ایم.

خیابان پیروزی در دست تعریض
خیابان پیروزی یکی از معابر اصلی، پر‌‌ تردد و البته پرترافیک منطقه است. این خیابان از میدان شهدا تا میدان شهید کلاهدوز در شرقی‌ترین بخش منطقه حدود 4 هزار و 200‌متر طول دارد و مناطق مرکزی شهر را به بزرگراه‌های پر‌‌ تردد بسیج و شهید یاسینی متصل می‌کند. علاوه بر این وجود مراکز خرید بسیار در چهارراه کوکاکولا به‌عنوان یکی از تقاطع‌های پرترافیک خیابان پیروزی و تمرکز امکانات رفاهی، تفریحی، خدمات درمانی و... هم به حجم‌‌‌ تردد خودروها در این خیابان افزوده است.
بنابراین سال‌هاست که یکی از اهداف اصلی شهرداری پیگیری و به انجام رساندن طرح تعریض این خیابان پر‌‌ تردد است؛ طرحی که از حوالی سال 1388 در هر دو ضلع شمال و جنوب خیابان با همکاری شهرداری مناطق 13 و 14 با تملک املاک معارض و تعریض خیابان آغاز شده است.
رحمان‌زاده، شهردار منطقه درباره ویژگی‌های اجرای این طرح مهم می‌گوید: «تعریض خیابان پیروزی به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین خیابان‌های منطقه نه تنها می‌تواند مشکلات ترافیکی این خیابان را حل کند بلکه می‌تواند در کاهش ترافیک محله‌های مجاور خیابان پیروزی هم اثرگذار باشد. در این طرح در هر دو ضلع خیابان پیروزی، یک پیاده‌رو با 5‌متر عرض به‌صورت کفپوش و سنگفرش پیش‌بینی شده است. ضمن اینکه در ضلع‌های شمال و جنوب این خیابان، 2 لاین کندرو و 3 لاین اصلی‌‌‌ تردد خودرو که در مجموع 5 لاین در هر ضلع از خیابان خواهد بود برای‌‌‌ تردد خودروها طراحی شده است.»
رحمان‌زاده با بیان اینکه طرح تعریض خیابان پیروزی تا امروز حدود 92‌درصد پیشرفت داشته است می‌گوید: «طرح تعریض خیابان پیروزی در بخش‌هایی از این خیابان به‌صورت قطعه‌ای به انجام رسیده است. امیدواریم با تملک املاک معارض باقیمانده این طرح تأثیرگذار که از طرح‌های مهم شهرداری است کامل به سرانجام برسد.»

مددسرای بهاران خانه امید آسیب‌دیدگان اجتماعی
یکی از سیاست‌های اصلی شهرداری نگهداشت و تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام است. بر همین اساس در 6 ماهه نخست امسال کار تکمیل ساخت حسینیه شهدای کردستان، ساختمان سرای محله شهرک زینبیه، مسجد باب المراد و مددسرای بهاران در بزرگراه شهید دوران به اتمام رسید. اما این میان تکمیل و بهره‌برداری از مجتمع بهاران به‌عنوان یکی از طرح‌های مهم شهرداری برای کاهش معضلات و آسیب‌های اجتماعی منطقه اهمیت دوچندان دارد.
رحمان‌زاده درباره ابعاد اجرای این طرح و امکانات موجود در مددسرای بهاران می‌گوید: «این مجتمع با هدف ساماندهی آسیب‌هایی مانند کارتن‌خوابی افراد بی‌خانمان راه‌اندازی شده است. در مددسرای بهاران علاوه بر توانمندسازی این افراد، غذای گرم و خدمات بهداشتی درمانی رایگان، محل خواب، پوشاک و... نیز ارائه می‌شود. همچنین در این مرکز فعالیت‌هایی هم در زمینه آموزش مهارت‌های کسب و کار به آسیب‌دیدگان اجتماعی ارائه خواهد شد.»
علاوه بر مددسرای بهاران در ناحیه4، بازسازی و توسعه مسجد باب‌المراد در محدوده ناحیه یک هم یکی دیگر از طرح‌های شهرداری بود که در 6 ماهه نخست امسال به بهره‌برداری رسید. مسجد باب‌المراد به‌عنوان یکی از مساجد قدیمی و ریشه‌دار منطقه که تأسیس آن به اوایل دهه30 برمی‌گردد همواره محل اجتماع و رجوع اهالی محله شهید اسدی و محله‌های مجاور بوده است. با مشارکت شهرداری منطقه اما مدتی پیش کار بازسازی و توسعه بنای قدیمی مسجد به سرانجام رسید. رحمان‌زاده در این‌باره می‌گوید: «املاک کنار مسجد با مشارکت اهالی و هیئت امنا خریداری شد و شهرداری هم مسئولیت توسعه و بازسازی بنای مسجد را برعهده گرفت. اکنون فضای مسجد باب‌المراد پس از تکمیل شبستان آقایان و بانوان، سردر ورودی مسجد و... از 350‌مترمربع به هزار و 400‌مترمربع افزایش پیدا کرده است.»

آماده شروع بارش برف و باران هستیم
هر سال با فرا رسیدن فصل سرما و شروع بارش‌ها شـــهرداری منطقـه هم باید برای رفع مشـکلاتی مثـــــل آبگرفتگی معـــابر آمادگی لــازم را داشـته باشــد. امسال اما با بهره‌برداری از طرح‌های جدید و رفع نواقص موجود به نظر می‌رسد منطقه آمادگی بیشتری برای حل چنین مشکلاتی داشته باشد.
شهردار منطقه با بیان اینکه تکمیل شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی و لایروبی مسیل‌ها مستمر پیگیری می‌شود از بهره‌برداری از 2 طرح مهم در این حوزه می‌گوید و می‌افزاید: «یکی از طرح‌های اثرگذار برای جلوگیری از هرگونه آبگرفتی در سطح معابر منطقه تکمیل شبکه اصلی جمع‌آوری آب‌های سطحی به‌صورت دفنی از خیابان شهید براری تا چهارراه کوکاکولا به طول تقریبی 630‌متر بود که در 2 مرحله به انجام رسید و به شبکه قبلی در چهارراه کوکاکولا متصل شد. همچنین یکی از مشکلات منطقه در این فصل از سال و همزمان با شروع بارش‌ها، آبگرفتگی در چند نقطه از بزرگراه پر‌‌ تردد شهید یاسینی بود. در این نقطه سطح مقطع کانال تعبیه شده در کنار بزرگراه، بسیار کوچک و منقطع بود که کار لایروبی را هم با مشکلات جدید مواجه کرده بود. پس از پایش‌ها و بازدیدهای میدانی، این مشکلات دسته‌بندی شد و رفع نقص کانال هم به مرحله اجرا درآمد.
با بهره‌برداری از این طرح امسال شاهد آبگرفتگی در بزرگراه شهید یاسینی نخواهیم بود. ضمن اینکه برنامه‌های مدونی برای رفع آبگرفتگی معابر پیش‌بینی شده است و معاونت‌های خدمات شهری، فنی و عمران و نواحی چهارگانه مستمر به این موضوع رسیدگی خواهند کرد.»

بهره‌برداری کامل از مجتمع بازیافت تا پایان سال
مجتمع بازیافت منطقه در بخش‌های شرقی منطقه و در محدود ناحیه 4 شهرداری قرار دارد. این مجتمع از همان ابتدا با هدف فعالیت در 2 بخش بازیافت زباله‌های خشک و تر آغاز به کار کرد. بخش بازیافت زباله‌های خشک در این مجتمع مدت‌هاست که به بهره‌برداری رسیده است؛ درحالی که بخش بازیافت زباله‌های تر مجموعه همواره یکی از طرح‌های نیمه‌تمام شهرداری محسوب می‌شد. مدتی است که روند اجرای ساخت سوله بازیافت زباله‌های تر در مجتمع بازیافت منطقه آغاز شده و به نظر می‌رسد این طرح هم تا پیش از پایان سال به بهره‌برداری برسد. رحمان‌زاده درباره ابعاد این طرح و ساخت سوله بازیافت و تجهیز آن می‌گوید: «برای تکمیل و بهره‌برداری کامل از مجتمع بازیافت منطقه برنامه‌ریزی مدونی انجام شده تا با ساخت سوله بازیافت زباله‌های تر و تجهیز و راه‌اندازی آن، این مجتمع با تمام توان در حوزه بازیافت زباله‌های خشک و تر فعالیت کند. برای رسیدن به این هدف کار ساخت سوله بازیافت زباله‌های تر به مساحت هزار و 440‌مترمربع به اتمام رسیده است. در این مجتمع فضایی با مساحت 280‌مترمربع برای اسکان کارگری در نظر گرفته شده که کاملاً جدا از سوله بازیافت است و در مرحله تکمیل قرار دارد. کار محوطه‌سازی در این مجتمع به پایان رسیده و تجهیزات مورد نیاز سیستم بازیافت زباله‌های تر هم با پیگیری‌های حوزه خدمات شهری نصب شده است. امیدواریم با تلاش همکاران این طرح هم تا پیش از پایان سال به بهره‌برداری برسد.»

اولویت با تکمیل طرح‌های نیمه تمام
در میان طرح‌هایی که در 6 ماه دوم سال به بهره‌برداری خواهد رسید تکمیل ساخت مسجد حضرت علی اکبر(ع) در ناحیه یک یکی از طرح‌های شاخص شهرداری محسوب می‌شود. پس از ساخت بزرگراه امام علی(ع) بود که مسجد قدیمی حضرت علی اکبر(ع) به‌صورت کامل در طرح ساخت بزرگراه قرار گرفت و شهرداری هم متعهد به ساخت بنای جدید مسجد شد. روند ساخت مسجد حضرت علی اکبر(ع) که چند سالی است آغاز شده تا امروز 55درصد پیشرفت فیزیکی داشته و قرار است تا پایان سال با تکمیل قسمت‌های باقیمانده در اختیار اهالی قرار بگیرد. شهردار منطقه هم از برنامه شهرداری برای تکمیل ساخت مسجد حضرت علی اکبر(ع) تا پایان سال خبر می‌دهد و می‌گوید: «تعهد شهرداری برای ساخت مسجد حضرت علی اکبر(ع) به‌صورت صددرصد بنا و با عرصه 260‌مترمربعی است که شامل شبستان بانوان، آقایان، آشپزخانه، محل سکونت خادم، دفتر امام جماعت و... خواهد بود. این مسجد پس از تکمیل طرح 870‌مترمربع مساحت خواهد داشت. امیدواریم این طرح هم تا پایان سال به بهره‌برداری برسد.» طرح شاخص دیگری که در محدود ناحیه 4 شهرداری قرار دارد و تا پایان سال هم به بهره‌برداری می‌رسد طرح تکمیل مقبره‌الشهدا در محدوده دوکوهه است؛ جایی که از پیکر پاک 5تن از شهدای گمنام دفاع‌مقدس میزبانی می‌کند و محل اجتماع اهالی منطقه و برگزاری آیین‌های مذهبی در ایام مختلف سال است. رحمان‌زاده از پیشرفت 75درصدی طرح تکمیل مقبره‌الشهدا می‌گوید: «کار ساخت مقبره 5تن از شهدای گمنام و سرافراز دفاع‌مقدس تکمیل شده است اما رواق‌هایی برای میزبانی بهتر از اهالی منطقه و برگزاری مراسم مذهبی در این مجموعه تعریف شده که اکنون به مرحله اجرا درآمده است. این طرح تا امروز 75درصد پیشرفت فیزیکی داشته و پس از تکمیل روند اجرایی با مساحت بیش از 850‌مترمربع پذیرای زائران و اهالی منطقه برای برگزاری مراسم مذهبی خواهد بود.»

توسعه و تکمیل شبکه آب‌رسانی به فضای سبز
یکی از طرح‌های اثرگذار منطقه که اجرای آن از سال 1392 آغاز شد و سال گذشته به بهره‌برداری رسید طراحی شبکه آب‌رسانی به فضای سبز منطقه بود. پیش از این آب‌رسانی و آبیاری بخش‌های زیادی از فضای سبز، بوستان‌ها و به‌ویژه بوستان فرامنطقه‌ای سرخه‌حصار که در طول سال میزبان جمعیت زیادی از شهروندان منطقه و دیگر نقاط شهر است به‌صورت آبیاری دستی انجام می‌شد. حالا اما مدتی است که با بهره‌برداری از شبکه آب‌رسانی و ساخت 15مخزن نگهداری و ذخیره آب، بخش‌های زیادی از بوستان سرخه‌حصار از خطر کم‌آبی نجات پیدا کرده است. در این طرح که سال گذشته به‌صورت کامل به بهره‌برداری رسید برای آب‌رسانی بهتر به فضای سبز بخش‌های شرقی منطقه، یک مخزن بتنی 2 هزار مترمکعبی هم در محدوده دوکوهه و مجاور بیمارستان لواسانی ساخته شد تا نواقص موجود در بخش آبیاری فضای سبز بخش‌های شرقی منطقه برطرف شود. همچنین یکی دیگر از ابعاد این طرح آبیاری فضای سبز نواحی با ساخت یک مخزن هزار مترمکعبی در تقاطع خیابان دماوند با بزرگراه امام علی(ع) بود که می‌تواند در صرفه‌جویی، مصرف بهینه و به موقع در آب‌رسانی به فضای سبز نواحی اثرگذار باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code