منطقه 13

دغدغه های تعطیلی یک باجه

نویسنده: حسن حسن‌زاده
محله «اشراقی» یکی از محله‌های خوش‌نشین منطقه است که همیشه سکونت و آرامش کوچه و خیابان‌هایش بین اهالی زبانزد بوده با این وجود مدتی است که افزایش میزان سرقت از خودروها و مغازه‌ها و نزاع و درگیری در خیابان‌های محله باعث نارضایتی ساکنان شده است....
1396/02/10
  محله «اشراقی» یکی از محله‌های خوش‌نشین منطقه است که همیشه سکونت و آرامش کوچه و خیابان‌هایش بین اهالی زبانزد بوده با این وجود مدتی است که افزایش میزان سرقت از خودروها و مغازه‌ها و نزاع و درگیری در خیابان‌های محله باعث نارضایتی ساکنان شده است. اهالی می‌گویند که پس از برداشته شدن باجه نیروی انتظامی خیابان شهید اشراقی بیشتر از قبل شاهد درگیری افراد ناشناس در خیابان‌های محله هستند و سرقت از مغازه‌ها و لوازم خودرو ساکنان بیشتر از گذشته شده است. به همین بهانه میان ساکنان محله اشراقی رفتیم و پس از بررسی ابعاد مشکل از زبان آنها پاسخ شورایاری و مسئولان کلانتری 128 را برای حل مشکل شنیدیم.

باجه‌ای که تعطیل شد
اهالی می‌گویند که از وقتی باجه نیروی انتظامی خیابان شهید اشراقی برداشته شده بیشتر از قبل خبر سرقت لوازم خودرو و گاهی هم کیف‌قاپی در خیابان‌ها و پسکوچه‌های محله به گوششان می‌رسد. چند سال پیش بود که باجه نیروی انتظامی خیابان اشراقی که مدت‌ها در نزدیکی تقاطع خیابان دماوند فعال بود به نقطه دیگری انتقال داده شد و حالا مدتی است که جای آن را یک دکه کتاب‌فروشی جمع و جور گرفته است. همین مسئله هم به‌زعم ساکنان محله در افزایش میزان سرقت و ناامنی در محله تأثیر زیادی داشته است. برای پیگیری این موضوع سراغ اهالی محله اشراقی می‌رویم. «محمدحسین رضاییان» که از سرقت لوازم خودرو در کوچه و خیابان‌های محله گلایه‌مند است وجود باجه نیروی انتظامی در محله‌شان را یک عامل بازدارنده برای سارقان تلقی می‌کند و می‌گوید: «از آنجایی که بیشتر خانه‌های قدیمی محله پارکینگ ندارند و پارکینگ آپارتمان‌ها هم عمدتاً به تعداد واحدها نیست شب‌ها حاشیه خیابان و کوچه‌های محله پر از خودرو اهالی است. متأسفانه از وقتی که باجه نیروی انتظامی تعطیل شده بیشتر از قبل خبر سرقت لوازم خودرو همسایه‌ها را می‌شنویم. به نظر من وجود باجه و حضور مداوم سربازان زحمتکش نیروی انتظامی در خیابان اشراقی تأثیر زیادی در کاهش میزان سرقت داشت و اهالی احساس امنیت و آرامش بیشتری می‌کردند.»

نور کم معابر بستر مناسب برای سارقان
به عقیده ساکنان محله اشراقی تعطیل شدن باجه نیروی انتظامی خیابان شهید اشراقی عامل اصلی سرقت لوازم خودرو یا کیف‌قاپی در محله نیست. اهالی از نور کم خیابان‌های فرعی گلایه دارند و می‌گویند که تاریکی کوچه و خیابان‌های فرعی محله زمینه را برای سرقت و ناامنی معابر آماده می‌کند. «ایمان مرتضوی» یکی از اهالی محله اشراقی می‌گوید: «متأسفانه نور کم معابر به‌ویژه برخی از کوچه‌ها و خیابان‌های کم‌عرض و فرعی محله بستر مناسبی برای سارقان ایجاد کرده است. آنقدر که پس از تاریکی هوا با حاشیه امنیت بیشتری لوازم خودرو و حتی مغازه‌ها را سرقت می‌کنند.» یکی دیگر از ساکنان محله در تکمیل صحبت‌های هم‌محله‌ای‌اش می‌گوید: «از طرفی محله ما در مسیر خیابان پر‌تردد دماوند قرار دارد. در نتیجه می‌توانم بگویم محله ما یک محله گذری است. یعنی روزانه جمعیت ناشناس زیادی از کوچه و خیابان‌های محله ما عبور می‌کنند که هیچ تعهد خاصی هم به محله اشراقی ندارند. همین مسئله مسلماً باعث کاهش ضریب امنیت و افزایش میزان سرقت از خودروها و حتی مغازه‌ها شده است. در این شرایط اگر امکان نصب باجه نیروی انتظامی در خیابان‌های محله وجود ندارد امیدواریم نیروی انتظامی از مأموران گشتی بیشتری در خیابان‌های محله ما استفاده کند.»

از همکاری با کلانتری 128 تا طرح پلیس محله
شورایاران محله اشراقی همواره پیگیر حل مشکلات محله در تعامل با نهادهای مربوط بوده‌اند. «محمد علیخانی» دبیر شورایاری محله اشراقی افزایش میزان سرقت از خودروها و مغازه‌های محله را به‌عنوان یکی از تهدیدهای موجود در محله معرفی می‌کند که همواره اهالی در دیدار با شورایاران پیگیر رسیدگی به آن بوده‌اند. او می‌گوید: «استقرار باجه نیروی انتظامی در خیابان شهید اشراقی تأثیر زیادی در کاهش میزان سرقت از خودروها و مغازه‌ها داشت. اما با برداشته شدن باجه بار دیگر شاهد افزایش میزان سرقت‌ها هستیم. همین هفته گذشته بود که گروهی از اشرار در خیابان وکیل‌باشی شیشه خودروها و خانه‌ها را شکستند و باعث وحشت اهالی شدند. برای حل این مشکلات در تلاش هستیم با همکاری کلانتری 128 بار دیگر شرایطی فراهم شود تا مأموران نیروی انتظامی در این خیابان استقرار پیدا کنند و امنیت سابق به محله بازگردد. حتی برنامه‌ریزی کرده بودیم برای افزایش امنیت خیابان‌ها از همکاری و مشارکت اهالی در قالب طرح پلیس محله استفاده کنیم که متأسفانه تا امروز نتیجه‌ای نداشته است.»

با درخواست اهالی تعداد گشتی‌ها بیشتر می‌شود
نگرانی اهالی و ساکنان محله اشراقی را با مسئولان کلانتری 128 تهران‌نو که تنها کلانتری منطقه ماست در میان می‌گذاریم. سرگرد «علی دهقان» معاون اجتماعی کلانتری می‌گوید: «بعد از انتقال باجه نیروی انتظامی به محلی دیگر کلانتری واحد گشت مخصوص برای محله اشراقی در نظر گرفته است. با این وجود برخی از جرائم مثل زمان و مکان درگیری گروهی اشرار چندان قابل پیش‌بینی نیست. به‌عنوان مثال در محله اشراقی عمدتاً نزاع جوان‌های محله با محله‌های مجاور عامل این درگیری‌ها بوده و نیروی انتظامی هم حساسیت ویژه‌ای برای برخورد با عاملان آن دارد. در چنین مواردی با انجام تحقیقات در کمتر از چند ساعت افرادی که باعث ناآرامی محله می‌شوند بازداشت خواهند شد. اما درباره موضوع سرقت باید بگویم که اهالی محله اشراقی باید پس از جمع‌آوری استشهاد محلی نقاط مورد نظر را معرفی کنند تا این درخواست در اختیار واحد پیشگیری کلانتری قرار گیرد و تعداد گشت‌ها در آن نقاط افزایش پیدا کند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code