منطقه 13

دغدغه تحصیل کودکان کار

نویسنده: معصومه اصغری / دبیر منطقه 13
بیشتر کودکان‌کار 7 تا 12 ساله هستند. یعنی آنها درست زمانی که باید پشت نیمکت‌های مدرسه بنشینند و آموزش ببینند وارد چرخه کارهای کاذب می‌شوند...
1396/09/12
بیشتر کودکان‌کار 7 تا 12 ساله هستند. یعنی آنها درست زمانی که باید پشت نیمکت‌های مدرسه بنشینند و آموزش ببینند وارد چرخه کارهای کاذب می‌شوند. این کودکان به 2گروه تقسیم می‌شوند. تعدادی از آنها به‌طور پنهانی و بدون پرونده و مدارک شناسایی درکارخانه‌های اطراف شهر کارمی کنند وحقوق ماهانه آنها تا 5برابر کمتر از حقوق یک کارگر ساده است. گروه دوم هم کودکانی هستند که در معابر‌‌‌ تردد می‌کنند و به دستفروشی رو آورده‌اند.
برخی کارشناسان پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی می‌گویند حمایت از خانواده‌های دهک‌های پایین جامعه و اقشار کم‌درآمد می‌تواند در پیشگیری از افزایش کودکان‌کار مؤثر باشد. قرار است به‌زودی با شناسایی کودکان‌کار وضع خانواده‌های آنان توسط مددکاران شهرداری بررسی شود. با این شناسایی در قدم‌های بعدی کارهای حمایتی انجام می‌شود تا خانواده‌های نیازمند آنها راضی به درس خواندن کودکان و کناره‌گیری از چرخه کار شوند. بازگرداندن کودکان‌کار از خیابان به مدرسه از دغدغه‌های امروز خیّران محله‌های قدیمی ما شده است. نداشتن متولی مشخص بیشترین آسیب را به کودکان‌کار می‌زند.
این کودکان مدت‌هاست از تحصیل بازمانده‌اند و ماندن آنها در این وضع آسیب‌های دیگری را نیز بر سر راه آنها قرار می‌دهد. تا به حال انجمن‌های مردم‌نهاد بیشترین حمایت را از این کودکان داشته‌اند. این در حالی است که تعداد روزافزون آنها این تلنگر را به مدیران ارشد شهری می‌زند که زودتر باید به فکر چاره جویی و هم‌اندیشی در این زمینه بود و از بحرانی شدن این معضل پیشگیری کرد.
اعضای گروه جهادی مهربانی در محله آشتیانی دور هم جمع شده‌اند تا با عضوگیری از شهروندان به دغدغه تحصیل کودکان‌کار بپردازند. این گروه خودجوش محله‌ای به تازگی ثبت‌نام از خیّران را آغاز کرده است تا با کمک گرفتن از کمک‌ها و مهارت‌های فردی آنان به تحصیل کودکان و بازگرداندن آنها به مدرسه کمک کند. شما هم اگر علاقه‌مند به یاری رساندن به این گروه هستید سری به سرای محله آشتیانی بزنید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code