منطقه 13

دغدغه پل و پرش از مانع

نویسنده:
بارها با این صحنه تکراری روبه‌رو شده‌ایم. عابری که برای گذر از عرض خیابان، به جای استفاده از پل عابر، خطر پریدن از روی نرده‌های بلند خطوط اتوبوس تندرو را به جان خریده و زمینه‌ساز حوادث دلخراش می‌شود...
1395/10/19
  بارها با این صحنه تکراری روبه‌رو شده‌ایم. عابری که برای گذر از عرض خیابان، به جای استفاده از پل عابر، خطر پریدن از روی نرده‌های بلند خطوط اتوبوس تندرو را به جان خریده و زمینه‌ساز حوادث دلخراش می‌شود. از آنجایی که پل‌های هوایی خیابان دماوند در محدوده ایستگاه‌های وحیدیه تا فرودگاه، درست در نزدیکی ایستگاه‌های خط اتوبوس تندرو نصب شده و فواصل بین ایستگاه‌ها به‌ویژه فاصله بین دو ایستگاه سبلان و وحیدیه با نرده‌های بلند مسیر اتوبوس‌های تندرو مسدود شده است متأسفانه برخی از عابران برای گذر از عرض خیابان راه سخت و پرخطر پریدن از روی نرده‌های خطوط بی.آر.تی را انتخاب می‌کنند. در شماره 635 گزارشی تهیه کردیم که اهالی از مشکلات گذر از عرض خیابان دماوند در حدفاصل ایستگاه‌های سبلان و وحیدیه و لزوم نصب پل عابر مکانیزه در این محدوده گفتند. حالا بعد از گذشت کمتر از یک ماه از چاپ آن گزارش، خبر برخورد اتوبوس خط تهرانپارس‌ـ آزادی با بدنه ایستگاه فرودگاه و خبر راه‌اندازی پل عابر مکانیزه ایستگاه وحیدیه بهانه‌ای شد تا بار دیگر سراغ مردم و مسئولان شهری برویم و این مسئله را پیگیری کنیم.

عابری که باعث تصادف شد
ساکنان خیابان دماوند در حوالی محله اشراقی، به‌ویژه افرادی که صبح روز جمعه، سوم دی ماه گذرشان به مسیر خط اتوبوس تندرو تهرانپارس‌ـ آزادی افتاده بود حتماً صحنه تصادف اتوبوس با بدنه ایستگاه فرودگاه را دیده یا خبرش را از رسانه‌های مختلف شنیده‌اند. به گفته شاهدان حادثه، ماجرا از این قرار بود که درست در لحظه ورود اتوبوس به ایستگاه، عابری که قصد عبور از عرض خیابان دماوند را داشت به جای استفاده از پل عابر مکانیزه، از روی نرده‌های خیابان می‌پرد و ناگهان مقابل اتوبوس ظاهر می‌شود. راننده اتوبوس تندرو هم در تلاش برای جلوگیری از تصادف با عابر، کنترل وسیله نقلیه از دستش خارج می‌شود و با بدنه ایستگاه برخورد می‌کند. تصادفی که هرچند خوشبختانه تلفات و خسارت جانی در پی نداشت ولی باعث خسارت جدی اتوبوس و بدنه ایستگاه شد. چند روز پس از این اتفاق، بدنه ایستگاه کامل بازسازی شده و پل مکانیزه آن دوباره راه‌اندازی شده است. «حسن حقیری» یکی از کاسبان قدیمی خیابان دماوند می‌گوید: «هرچند شهروندان باید بدانند که استفاده از پل هوایی برای گذر از خیابان عاقلانه‌ترین و مطمئن‌ترین راه است اما واقعیت این است که باید پل هوایی مکانیزه جایگزین پل‌های قدیمی شود. چون خیلی‌ها به‌ دلیل بیماری یا مشکلات جسمانی نمی‌توانند از پله‌ها استفاده کنند. اما متأسفانه بارها شاهد بوده‌ام که در همین نقطه برخی به جای استفاده از پل عابر به زحمت از شکاف میان نرده‌ها عبور می‌کنند و نتیجه آن هم تصادف با موتورسیکلت‌ها یا خودروهایی است که با سرعت در حال عبور از خیابان هستند.»

از حوادث آینده پیشگیری کنید
از ایستگاه فرودگاه، مسیر شرق خیابان دماوند را در پیش می‌گیریم. از تقاطع خیابان اشراقی یا همان چهارراه سبلان می‌گذریم و چند صد‌متر پایین‌تر به سمت ایستگاه وحیدیه حرکت می‌کنیم. در فاصله تقریباً 500 متری این 2 ایستگاه پرتردد، نبود پل هوایی یا حتی معبر کوچکی که با خط‌کشی عابر مشخص شده باشد نخستین چیزی است که جلب توجه می‌کند. اهالی می‌گویند قبلاً چند معبر کوچک با خط‌کشی عابرپیاده، برای عبور از عرض خیابان وجود داشت و حالا که همه آن راه‌ها با نرده‌های خطوط اتوبوس تندرو مسدود شده بعضی‌ها به دلیل دوری مسافت تا نزدیک‌ترین پل هوایی، با عبور از روی نرده‌ها خود را به ضلع شمالی خیابان دماوند می‌رسانند. حوالی چهارراه سبلان یکی از مسافران که از اهالی محله اشراقی و ساکن ضلع جنوبی خیابان دماوند است می‌گوید: «برای گذر از عرض خیابان دماوند در محدوده چهارراه سبلان مشکل خاصی وجود ندارد و مسافران و عابران از خط‌کشی عابر استفاده می‌کنند. اما از آنجایی که فاصله چهارراه سبلان تا ایستگاه وحیدیه نسبتاً زیاد است و در فاصله میان 2 ایستگاه هم خبری از پل هوایی یا خط‌کشی عابر نیست بارها دیده‌ام بعضی از شهروندان با گذر از روی نرده‌های خطوط اتوبوس تندرو با خودورهای عبوری و به‌ویژه موتورسیکلت‌ها برخورد کرده‌اند.» «حسن منیت» یکی از کاسبان قدیمی خیابان دماوند هم در تکمیل صحبت‌های هم‌محله‌ای‌اش می‌گوید: «از آنجایی که بیشتر مراکز درمانی و فروشگاه‌ها در ضلع شمالی خیابان قرار دارد‌ تردد از عرض خیابان دماوند در این محدوده خیلی زیاد است. درست است که پل هوایی ایستگاه وحیدیه هم به‌زودی مکانیزه می‌شود ولی به نظر من نصب یک پل هوایی دیگر در فاصله زیاد میان ایستگاه‌های وحیدیه و سبلان از حوادث ناگوار آینده جلوگیری خواهد کرد.»

راه‌اندازی پل عابر مکانیزه وحیدیه تا پایان دی ماه
براساس تقسیم‌بندی وظایف منطقه‌ای شهرداری، نصب پل عابر در محدوده وحیدیه و سبلان برعهده شهرداری منطقه8‌ است. مشکل نبود پل عابر در فاصله میان این 2 ایستگاه‌ها را با «حامد میرزابیگی» معاون حمل‌ونقل ترافیک شهردار منطقه 8 در میان می‌گذاریم. میرزابیگی با اعلام خبر نصب یک پل عابر دیگر در این محدوده می‌گوید: «خیابان دماوند مسیر اصلی درجه یک است. یعنی اولویت در این خیابان با جابه‌جایی وسایل نقلیه بوده و برنامه شهرداری به جای برداشتن قسمتی از نرده‌های خطوط اتوبوس تندرو و ایجاد معبری برای عبور از عرض خیابان، نصب و راه‌اندازی پل عابر برای عبور آسان‌تر و ایمن‌تر شهروندان از عرض این خیابان پرتردد است که احتمال وقوع حادثه را نیز کمتر خواهد کرد. از آنجایی که‌ تردد عابران از عرض خیابان هم زیاد است درصدد هستیم به‌زودی پل عابر دیگری در فاصله میان ایستگاه‌های سبلان و وحیدیه، درست مقابل درمانگاه قدس که مراجعه‌کنندگان زیادی هم دارد نصب کنیم. از طرفی کار تکمیل و راه‌اندازی پل عابر مکانیزه ایستگاه وحیدیه هم تا پایان دی ماه به پایان رسیده و در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code