منطقه 13

دورهمی معلمان نیکوکار

نویسنده:
خودشان می‌گویند هر روز با دانش‌آموزان خانواده‌های نیازمند سر و کار داشته‌اند. دیدن نیازهای روزمره این بچه‌ها و وضع نامساعد خانواده‌هایشان دلشان را به دردآورده و مثل همیشه در قبال آنها احساس مسئولیت کرده‌اند...
1396/03/28
 خودشان می‌گویند هر روز با دانش‌آموزان خانواده‌های نیازمند سر و کار داشته‌اند. دیدن نیازهای روزمره این بچه‌ها و وضع نامساعد خانواده‌هایشان دلشان را به دردآورده و مثل همیشه در قبال آنها احساس مسئولیت کرده‌اند. به همین دلیل با یک دعوت ساده دور هم جمع شدند و به همین سادگی خیریه‌ای با حضور دبیران و معلمان و فرهنگیان منطقه شکل گرفت. اعضای این گروه می‌گویند که توانمند‌سازی خانواده‌های نیازمند دغدغه اصلی آنهاست و در کنار کمک‌هایی که به این افراد می‌کنند برنامه‌هایی برای اشتغالزایی نیز دارند.

  هر دو بار نام مبارک حضرت مریم(س) آمد
«چند معلم بودیم که پس از سال‌ها کار در مدارس مختلف منطقه هم ارتباط خوبی با یکدیگر پیدا کرده بودیم. دانش‌آموزان نیازمند مدارسی را که در آن مشغول به کار بودیم به خوبی می‌شناختیم. نسبت به وضع خانوادگی‌شان آشنایی داشتیم و گاهی بخشی از حقوق و درآمدمان را صرف هزینه‌های جاری‌شان می‌کردیم تا اینکه یکی از دوستان پیشنهاد ثبت این مرکز خیریه را داد.» این را «اشرف مهدوی» یکی از مؤسسان مرکز خیریه حضرت مریم(س) می‌گوید و در این‌باره ادامه می‌دهد: «این پیشنهاد خیلی زود در جمع معلمان، استقبال و در یک جمع 9نفره این تصمیم تصویب شد و آن را ثبت کردیم تا فعالیت‌های خیرخواهانه خیّران در یک چهارچوب مشخص و دنباله‌دار پیگیری شود.» اما چرا نام این مؤسسه حضرت مریم(س) انتخاب شد: «اسامی زیادی را مطرح کردیم در نهایت تصمیم گرفتیم به قرآن تفأل بزنیم. 2 مرتبه این کار را انجام دادیم و هر دو بار سوره حضرت مریم(س) بود و این شد که تصمیم گرفتیم نام این مرکز خیریه به نام حضرت مریم(س) متبرک شود.»

  70خانواده تحت پوشش خیریه حضرت مریم(س)
فعالیت این مرکز خیریه با زیر پوشش قرار دادن 20خانواده آغاز شد: «خوشبختانه چون خودمان در مدارس منطقه تدریس می‌کردیم ارتباط خوبی با تمام مدیران مدارس منطقه داشتیم. به همین واسطه به کمک کارکنان مدارس به شناسایی دانش‌آموزان نیازمند پرداختیم. هر دانش‌آموزی که معرفی می‌شد با تعدادی از همکاران سری به منزلشان می‌زدیم و از احوالشان باخبر می‌شدیم. این شد که به مرور هم خانواده‌های تحت سرپرستی ‌ما بیشتر شد و هم خیّران بیشتری با ما همراه شدند.» این معلم بازنشسته توضیح می‌دهد که برخی از خیّران به‌صورت ثابت و برخی دیگر به‌طور موردی به این مرکز کمک می‌کنند: «گاهی پیش می‌آید که یکی از بستگان گوسفندی نذر می‌کند و وقتی حاجت می‌گیرد گوشت قربانی را در اختیار ما قرار می‌دهد. برخی‌ هم به‌طور ثابت هر ماه به مؤسسه کمک می‌کنند. اکنون 50خیر ثابت حضور دارند و 70خانواده نیازمند هم تحت پوشش خیریه حضرت مریم(س) هستند.»

  درآمدزایی اولویت دارد
یکی از کارهای بسیار ارزنده این مرکز خیریه کارآفرینی است. مهدوی درباره اینکه چطور به فکر کارآفرینی و اشتغالزایی برای نیازمندان افتادند می‌گوید: «روزی که کارمان را آغاز کردیم هیچ دفتر مشخصی برای پیگیری کارهایمان نداشتیم. تمام هماهنگی‌ها، خریدها و نگهداری از مواد غذایی در مدارس انجام می‌شد. بعد از مدتی یک مکان را اجاره کردیم اما از عهده اجاره‌بها و قبض‌ها بر نمی‌آمدیم. این شد که به مرور به این فکر افتادیم که برای ادامه این راه باید درآمدزایی داشته باشیم. ابتدا یک مؤسسه زبان افتتاح کردیم تا درآمد حاصل از آن را صرف هزینه‌ها و حمایت از نیازمندان کنیم که این کار رونقی نداشت. بعد از مدتی مؤسسه زبان را بستیم و به این نتیجه رسیدیم که با کمک خانم‌های سرپرست خانواری که زیرنظر ما بودند سبزی پاک و خرد شده و سایر مواد غذایی مشابه را آماده کنیم و بفروشیم.» او ادامه می‌دهد: «خوشبختانه این کار به مرور رونق گرفت. خانم‌ها در کنار آماده کردن سبزی و لوبیا، کوفته و شامی هم می‌پختند و اتفاقاً باتوجه به طعم خانگی و کیفیت بسیار خوبی که داشت خیلی زود مشتریان‌ ما زیاد شد.»

  کارآفرینی برای زنان سرپرست خانوار در آشپزخانه
کم‌کم تجربه این گروه بیشتر می‌شود. هم درآمد بیشتر و هم حمایت از خانواده‌های نیازمند گسترده‌تر می‌شود تا اینکه مسئولان خیریه به این نتیجه می‌رسند که با توجه به تلاش زنان سرپرست خانوار ظرفیت گسترش کار و راه‌اندازی آشپزخانه هم وجود دارد: «یک آشپزخانه راه‌اندازی کردیم و غذاهای سنتی می‌پختیم. افراد زیادی مشتری آشپزخانه ‌ما شدند و به همان نسبت هم زنان سرپرست خانوار بیشتری مشغول به کار شدند. تا اینکه به این ساختمان در خیابان سی تیر آمدیم. ابتدا طبقه همکف به آشپزخانه تبدیل شد و 2 طبقه دیگر هم به سایر فعالیت‌های ‌ما مانند بسته‌بندی سبد کالا و... اختصاص یافت. فضای طبقه اول محدود بود؛ این شد که آشپزخانه را به زیرزمین مسجدی در نزدیکی میدان چایچی انتقال دادیم و طبقه همکف این ساختمان را هم به فروشگاه مواد غذایی آشپزخانه تبدیل کردیم. اکنون 27نفر در آشپزخانه مشغول به کارند که بیشترشان از خانواده‌های نیازمند هستند.» مدیر خیریه حضرت مریم(س) یادآوری می‌کند که به مناسبت‌های مختلف در طول سال سبد ارزاق بین خانواده‌ها توزیع می‌شود که مهم‌ترین آن در ماه مبارک رمضان به کمک خیّران آماده می‌شود که اکنون هم در حال توزیع است.

حالا هم بیمه دارم و هم درآمد
مدتی است با مرکز خیریه حضرت مریم(س) آشنا شده است. «مریم طراوت» سرپرست خانوار است. او که در آشپزخانه مشغول به کار است می‌گوید: «شرایط زندگی خیلی سخت بود. مدام کارم را تغییر می‌دادم اما نه درآمد خاصی داشتم و نه از عهده هزینه‌های زندگی بر می‌آمدم تا اینکه با این مرکز آشنا شدم. اوایل تنها حمایت‌های مالی خیریه را دریافت می‌کردم تا اینکه آشپزخانه راه‌اندازی شد و من هم در بخش آشپزی و آماده کردن سبزی مشغول به کار شدم. حالا خوشبختانه هم بیمه هستم و هم با درآمد این کار چرخ زندگی‌ام می‌چرخد.» او می‌گوید: «آدم تا نیازمند واقعی نباشد نمی‌تواند کمک یک مرکز خیریه را بپذیرد اما حالا که حاصل دسترنج خودم را دریافت می‌کنم آرامش بیشتری دارم.»

 اینجا همه با جان و دل کار می‌کنند
«معصومه وثوق» یکی از افرادی است که در آشپزخانه مشغول به کار است. او که پیشتر شغل‌های زیادی را تجربه کرده حالا به کمک خیّران این مرکز در آشپزخانه هر روز مشغول به آشپزی و بسته‌بندی مواد غذایی است. وثوق می‌گوید: «تمام تلاش‌ ما این است که غذاها را با بهترین کیفیت آماده کنیم و در اختیار مشتریان‌ قرار دهیم. الان 27خانواده از طریق این کار نان سر سفره‌هایشان می‌برند. وقتی هم از اینجا بیرون می‌رویم هیچ‌کاری وجود ندارد. به همین دلیل همه با جان و دل کار می‌کنند تا هر روز مشتریان بیشتری پیدا کنیم و کارمان را توسعه دهیم.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code