منطقه 13

دیواربه دیوار با کارتن ‌خواب‌ها

نویسنده: حسن حسن‌زاده
یکی از مهم‌ترین مشکلات بافت فرسوده منطقه وجود زمین‌های بایر یا به اصطلاح فضاهای بی‌دفاع شهری است که در قلب بافت مسکونی این محله‌ها قرار گرفته و زمینه‌های بروز انواع آسیب‌های اجتماعی و زیست‌محیطی را فراهم می‌کند. اهالی از تجمع معتادان و مصرف علنی موادمخدر و ریختن زباله و نخاله‌های ساختمانی در این زمین‌ها گلایه دارند...
1396/09/12
 یکی از مهم‌ترین مشکلات بافت فرسوده منطقه وجود زمین‌های بایر یا به اصطلاح فضاهای بی‌دفاع شهری است که در قلب بافت مسکونی این محله‌ها قرار گرفته و زمینه‌های بروز انواع آسیب‌های اجتماعی و زیست‌محیطی را فراهم می‌کند. اهالی از تجمع معتادان و مصرف علنی موادمخدر و ریختن زباله و نخاله‌های ساختمانی در این زمین‌ها گلایه دارند. املاکی که می‌توانند با تعریف کاربری جدید به فرصتی برای ساخت پاتوق‌های کوچک محلی، پارکینگ عمومی و حتی فضایی مناسب برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی و... تبدیل شود و در اختیار ساکنان محله قرار بگیرد. به همین بهانه همراه با مدیر و کارشناسان دفتر نوسازی محله‌های «صفا» و «شهید اسدی» که پیگیر روند اجرایی ساخت پاتوق‌های محلی در این محله‌های فرسوده هستند به میان اهالی رفتیم و ابعاد مشکلات و برنامه دفتر نوسازی را برای برطرف کردن آنها شنیدیم.

برگزاری برنامه‌های فرهنگی در دل محله
همراه با کارشناسان دفتر نوسازی در کوچه‌های باریک و تودرتوی محله‌های صفا و شهید اسدی قدم می‌زنیم. دفتر نوسازی مدتی است که تصمیم به ساخت پاتوق محلی، بوستان، پارکینگ خودرو و... در نقاط شناسایی شده و عمدتاً آسیب‌خیز محله‌های فرسوده گرفته است. نقاطی که هرکدام مشکلاتی را برای ساکنان محله ایجاد کرده و درخواست آنها از شهرداری تغییر یا تعریف کاربری مناسب برای املاک مورد نظر است. مقصد اول ما تقاطع خیابان منصوری و کوچه احترامی و زمینی است که در گذشته مشکلات بسیاری برای همسایه‌ها ایجاد کرده بود. مدتی است که کار ساخت یک پاتوق کوچک محلی در آن آغاز شده است. «محمدرضا نعیمی» یکی از ساکنان قدیمی محله می‌گوید: «این ملک مشکلات زیادی برای اهالی محله و به‌ویژه همسایه‌های نزدیک آن ایجاد کرده بود. مدت‌ها پس از تخریب بنا با هر وزش بادی گرد و غباری که از آن بلند می‌شد برای همسایه‌ها مشکل‌ساز بود. مهم‌تر از این مسئله تجمع معتادان و حتی مصرف علنی موادمخدر بود که باعث نگرانی همسایه‌ها شده بود. اما حالا با آغاز کار ساخت پاتوق محلی خیالمان راحت‌تر شده است.» «مهدی حقی» مدیر دفتر نوسازی محله‌های صفا و شهید اسدی می‌گوید: «چند سال پیش این ملک برای ساخت یک پاتوق محلی به تملک شهرداری درآمد و حالا به مرحله اجرا رسیده است. با مشورت همسایه‌ها قرار شد این محل تبدیل به یک پاتوق فرهنگی برای محله شود. همان‌طور که مدتی قبل هم چند نمایش و تئاتر برای کودکان در همین زمین، اجرا و با استقبال خوب همسایه‌ها روبه‌رو شد.»

فضای ورزشی جای پاتوق معتادان را می‌گیرد
هرچه در دل بافت فرسوده محله صفا پیش می‌رویم کوچه‌ها کم عرض‌تر و باریک‌تر می‌شوند. چند کوچه بعد از خیابان منصوری به کوچه شهید عابدینی و ملک رها شده دیگری می‌رسیم که در میان چند خانه قد و نیم قد اطرافش جا خوش کرده و نگرانی‌های زیادی برای همسایه‌ها ایجاد کرده است. از شیرابه زباله‌ها که روی آسفالت مانده و خشک شده تا کیسه‌های پر از نخاله‌های ساختمانی که در گوشه و کنار آن به چشم می‌خورد چهره محله را نازیبا کرده است. «معصومه اسلامی» یکی از همسایه‌های دیوار به دیوار این زمین بی‌دفاع شهری است. او می‌گوید: «پس از تخریب خانه فرسوده‌ای که در این ملک قرار داشت حالا چند سالی است که این زمین رها شده و متأسفانه برخی از افراد نخاله‌های ساختمانی و حتی زباله در این محل می‌ریزند. کار همسایه‌های نزدیک ملک هم جمع کردن این زباله‌ها و نخاله‌هاست. همین زباله‌ها باعث جمع شدن موش‌ها هم می‌شود. از طرفی شب‌ها و با تاریکی هوا افراد معتاد در این زمین جمع می‌شوند و با مصرف موادمخدر و گاهی رد و بدل شدن الفاظ نامناسب، آسایش را از همسایه‌ها می‌گیرند.» مدیر دفتر نوسازی محله‌های صفا و شهید اسدی از تبدیل این ملک آسیب‌زا به فضای ورزشی خبر می‌دهد و می‌گوید: «حوالی سال 1390 بود که شهرداری با همکاری شورایاران و اهالی پس از شناسایی املاک آسیب‌زا، این ملک را هم که قبلاً خانه مجردی و مشکل‌ساز بود تملک کرد. مدتی است که کار تسطیح، آسفالت و تأمین روشنایی این ملک انجام شده اما هنوز هم برای اهالی مشکل‌ساز است. این زمین هم به‌زودی با نصب لوازم ورزشی و حفاظ دور زمین در اختیار همسایه‌ها قرار می‌گیرد.»

پاتوقی برای دورهمی همسایه‌ها
در کوچه سلطانی و در همسایگی مسجد پنج تن(ع) ملک دیگری وجود دارد که همسایه‌ها امیدوارند با تعریف کاربری جدید، گرهی هرچند کوچک اما تأثیرگذار از مشکلات محل سکونتشان باز شود. در این ملک هم که در محاصره منازل مسکونی محله صفا قرار دارد هنوز آثار بنای فرسوده و تخریب‌شده قدیمی دیده می‌شود. حفاظ فلزی کوتاهی در گوشه‌ای از زمین نصب شده و فضای پشت حفاظ پر از زباله و ادوات و آثار مصرف موادمخدر است. «رضا برمکی» یکی از اهالی همین خیابان است. او می‌گوید: «پس از تخریب ساختمان فرسوده‌ای که در این زمین قرار داشت بعضی از مشکلات مثل تجمع معتادان در آن ساختمان برطرف شد اما حالا مدتی است که عصرها و با تاریکی هوا باز هم معتادان در گوشه‌ای از این ملک جمع می‌شوند و علنی موادمخدر مصرف می‌کنند. از طرفی همان محل پر از زباله‌هایی می‌شود که آنها با خودشان به همراه دارند و متأسفانه محل تجمع موش‌ها هم شده است.»
یکی دیگر از همسایه‌ها در تکمیل صحبت‌های هم‌محله‌ای‌اش می‌گوید: «چاه فاضلاب این ملک درست پشت حفاظ فلزی قرار دارد و محل جولان موش‌ها شده است. خدای ناکرده اگر بچه‌ها به آن طرف حفاظ فلزی بروند امکان سقوط در چاه فاضلاب هم وجود دارد.» حقی از برنامه شهرداری برای ساخت یک پاتوق محلی کوچک در این زمین بی‌دفاع شهری می‌گوید: «این ملک هم که مشکلات بسیاری برای اهالی ایجاد کرده بود سال 1390 توسط شهرداری تملیک و تخریب شد. اما از آنجایی که هنوز هم اهالی از تجمع معتادان در گوشه‌ای از این زمین گلایه دارند با مشورت آنها تصمیم گرفته شد که با نصب چند نیمکت سنگی، این ملک تبدیل به یک فضای تعاملی و پاتوقی برای همسایه‌ها شود و خود آنها هم در نگهداری آن مشارکت داشته باشند.»

مصائب املاک ریزدانه
یکی از مهم‌ترین موانع بر سر راه شهرداری برای ایجاد پاتوق‌های محلی در محله‌های فرسوده، کمبود زمین‌هایی با وسعت مناسب است؛ مسئله‌ای که در محله صفا هم مثل دیگر محله‌های بافت فرسوده منطقه وجود دارد. «مهدی حقی» مدیر دفتر نوسازی محله‌های صفا و شهید اسدی از تملک املاک ریزدانه و ایجاد پاتوق‌هایی با امکانات متفاوت که مکمل یکدیگر خواهند بود می‌گوید و می‌افزاید: «با توجه به اینکه بیشتر زمین‌های موجود در بافت فرسوده جزو املاک ریزدانه محسوب می‌شوند و امکان ساخت یک پاتوق محلی با امکانات کامل در آنها وجود ندارد تصمیم گرفتیم با ساخت پاتوق‌هایی با امکانات متفاوت در املاکی که فاصله زیادی با هم ندارند این مشکل را برطرف کنیم. به‌عنوان مثال هرکدام از 3 پاتوق محلی که در زمین‌های بی‌دفاع و آسیب‌خیز محله صفا ساخته خواهد شد کاربری متفاوتی خواهند داشت. یکی از پاتوق‌ها با امکانات ورزشی و پاتوق‌های دیگر با امکانات متنوعی برای برگزاری فعالیت‌های فرهنگی و تعاملات محلی تجهیز می‌شوند.»


ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code