منطقه 13

سفره پربرکت اهالی

نویسنده: حسن حسن‌زاده
اهالی خیابان «شهید اشراقی» در شب‌های ماه مبارک رمضان به یک خانواده پر جمعیت می‌مانند. خانواده‌هایی که هر شب سر سفره پربرکت افطاری با هم ملاقات می‌کنند...
1396/03/28
  اهالی خیابان «شهید اشراقی» در شب‌های ماه مبارک رمضان به یک خانواده پر جمعیت می‌مانند. خانواده‌هایی که هر شب سر سفره پربرکت افطاری با هم ملاقات می‌کنند، دعا می‌خوانند، به نمازجماعت می‌ایستند و برای کمک به خانواده‌های کم‌بضاعت محله‌شان دست در دست هم می‌گذارند. این روزها حوالی غروب حسینیه مکتب ارشاد حسینی در خیابان شهید اشراقی، میزبان بانوان، کودکان، نوجوان‌ها، جوان‌ها و خلاصه تمام اهل محله است. یکی از نخستین ساعات صبح برای خرید سبزی تازه از خانه بیرون می‌رود و دیگری با زبان روزه و در لحظات آخر مانده به اذان مغرب برای خرید نان داغ سفره افطاری بزرگ محله در صف نانوایی می‌ایستد. جوان‌ترها مسئول آبدارخانه حسینیه هستند، بعد از اذان پس از صرف یک چای و خرما برای رساندن چای تازه‌دم سر سفره همیشه پهن حسینیه یا علی‌(ع) می‌گویند. در یکی از شب‌های ماه مبارک رمضان مهمان سفره افطاری پربرکت حسینیه «مکتب ارشاد حسینی» شدیم و از همدلی و همنوایی اهالی محله شهید اشراقی برای پهن کردن سفره‌ای به بزرگی دل دریایی‌شان گزارشی تهیه کردیم.

توفیق چیدن سفره افطار
هنوز چند ساعتی به اذان مغرب باقی مانده که جمعی از بانوان محله اشراقی در حسینیه مکتب ارشاد حسینی برای آماده کردن سفره افطاری دور هم جمع شده‌اند. همه کارها بین آقایان و بانوان حسینیه تقسیم شده است. خرید سبزی و تهیه نان تازه به عهده آقایان است و زحمت پاک کردن سبزی‌ها و آماده کردن افطاری هم بر دوش خانم‌های فعال حسینیه. اینجا هیچ‌کاری حتی برای یک لحظه کوتاه هم زمین نمی‌ماند. نوجوان‌ها و جوان‌هایی که خودشان با زبان روزه در آبدارخانه گرم حسینیه عرق می‌ریزند چیدن سفره افطاری برای روزه‌داران را بالاترین توفیق می‌دانند.‌ بانی سفره‌های افطار حسینیه مکتب ارشاد هم اهالی محله هستند. «غلامرضا محبی زنگنه» یکی از اعضای هیئت امنای حسینیه در این‌باره می‌گوید: «رسم سفره افطاری در حسینیه مکتب ارشاد سابقه زیادی دارد اما امسال با همیاری همه اهل محله تصمیم گرفتیم این سفره در تمام شب‌های ماه مبارک رمضان پهن باشد. حالا با کمک اهالی و جوان‌های حسینیه هر شب بین 200 تا 400 افطاری داده می‌شود.» حضور جوان‌ها و نوجوان‌های کم‌سن و سال در مهیا کردن این سفره‌های پربرکت جالب است. «حورا خدابخش» می‌گوید: «هرچند این روزها درگیر امتحانات مدرسه هستم اما ماه مبارک رمضان که از راه می‌رسد هر روز برای کمک به بچه‌ها به حسینیه مکتب ارشاد می‌آیم.» «زهرا مرزانی» هم می‌گوید: «از کودکی همراه مادرم به حسینیه می‌آمدم. از همان موقع هم یاد گرفتم در مراسم مختلف حسینیه به بزرگ‌ترها کمک کنم. حس و حال معنوی که به دلیل سفره چیدن برای روزه‌داران حسینیه نصیبم می‌شود نیرو و انرژی خاصی به من می‌دهد و با تمرکز بیشتری به درس‌هایم می‌رسم.»

نماز اول وقت رسم حسینیه مکتب ارشاد
شبستان حسینیه مکتب ارشاد در لحظات نزدیک به اذان مغرب شور و حال خاصی پیدا می‌کند. بچه‌ها در آبدارخانه حسینیه وسایل پذیرایی را آماده کرده‌اند و همه چیز مهیای یک میزبانی تمام‌عیار دیگر از روزه‌داران محله اشراقی است. قبل از اقامه نمازجماعت به امامت حجت‌الاسلام «غلامرضا یزدی» جوان‌های حسینیه دست به دست هم می‌دهند و سفره‌های افطاری را برای پذیرایی از روزه‌داران پهن می‌کنند. این میان همکاری جوان‌های دیروز و امروز حسینیه هم دیدنی است. صدای الله‌اکبر که در شبستان حسینیه می‌پیچد، جوان‌هایی که مسئولیت آماده کردن سفره افطاری را به عهده دارند و شانه به شانه دیگر روزه‌داران وضو می‌گیرند و قبل از باز کردن روزه همگی در صفوف منظم نمازجماعت می‌ایستند. «ابوالفضل جعفرلو» یکی دیگر از جوان‌های حسینیه می‌گوید: «در طول سال جلسات متعددی در حسینیه برگزار می‌شود. از کلاس‌های منظم احکام، اخلاق تا اصول و عقاید اسلامی که طلبه‌های زیادی هم بین جوان‌های محله ما دارد. فصل مشترک همه آموزه‌های مدرسان ما نماز اول وقت است. در حسینیه مکتب ارشاد در هر شرایطی نماز بر همه کارها مقدم است.» بعد از اقامه نماز، نوجوان‌ها بهترین جای مجلس را به بزرگ‌ترهای حسینیه تعارف می‌کنند و همگی دور سفره‌های پربرکت افطاری می‌نشینند.

ختم دسته جمعی قرآن در ماه رمضان
یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های حسینیه مکتب ارشاد خیابان شهید اشراقی محافل باشکوه قرائت و آموزش قرآن کریم است. رسم قدیمی حسینیه مکتب ارشاد که از زمان تأسیس این حسینیه در سال 1350 تا امروز باقی مانده و در نتیجه آن جوان‌های بسیاری با قرائت و تفسیر آیات و سوره‌های قرآن کریم آشنا شده‌اند. این رسم دلپذیر حسینیه اما در ماه مبارک رمضان با حضور حداکثری جوان‌ها و اهالی محله شهید اشراقی حال و هوای دیگری دارد. مراسم قرائت و دورخوانی قرآن کریم در روزهای ماه مبارک رمضان، یکی دو ساعتی پیش از اقامه نماز مغرب شروع می‌شود. کوچک و بزرگ در گوشه‌ای از شبستان مسجد گرد هم می‌نشینند و با قرائت جمعی قرآن کریم به استقبال لحظات ملکوتی اذان مغرب می‌روند. «محمدرضا طیبی» یکی از جوانان حسینیه در این‌باره می‌گوید: «سال‌هاست که جلسات آموزش قرآن کریم در حسینیه برگزار می‌شود. جوان‌های زیادی هم پای درس استادان برجسته قرائت و تفسیر قرآن نشسته‌اند و حالا خودشان از استادان و مدرسان قرآن در حسینیه شده‌اند. البته ماه رمضان این جلسات شور و حال خاصی دارد و هر روز یک جزء از قرآن کریم با حضور اهالی محله قرائت می‌شود.» همگی دست به آسمان بلند می‌کنند و مشغول دعا خواندن می‌شوند. «مهدی بقایی» یکی از اهالی محله اشراقی که تلاش زیادی برای برگزاری بهتر مراسم افطاری حسینیه انجام می‌دهد می‌گوید: «دعا خواندن دسته‌جمعی بچه‌های حسینیه یکی از بخش‌های مورد علاقه من در مراسم افطاری شب‌های ماه رمضان است. به‌ویژه وقتی که همگی با هم برای شفای بیماران و رفع نیاز حاجتمندان دعا می‌کنیم.»

1.jpgارسال پیام اشتراک 
 
 Security code