منطقه 13

من دنیا قهرمان دنیا هستم

نویسنده: حسن حسن‌زاده
در سالن ورزشی سرای محله نیروی هوایی صدا به صدا نمی‌رسد. دختران تکواندوکای نوجوان و جوان محله مشغول تمرین و آماده‌سازی برای شرکت در مسابقات مختلف هستند....
1396/09/05
 در سالن ورزشی سرای محله نیروی هوایی صدا به صدا نمی‌رسد. دختران تکواندوکای نوجوان و جوان محله مشغول تمرین و آماده‌سازی برای شرکت در مسابقات مختلف هستند. «دنیا محمدی» هم که این روزها گل سرسبد دختران تکواندوکای محله است و با مقام‌های داخلی و خارجی بسیاری که کسب کرده، تبدیل به الگویی برای دختران کم‌سن و سال‌تر شده، برای شرکت در مسابقات کشوری پیش رو تمرین می‌کند. او که به تازگی مدال طلای مسابقات بزرگسالان کشور را آن هم در 17 سالگی کسب کرده در دیگر جنبه‌های زندگی‌اش هم حسابی موفق است. با محمدی، تکواندوکای برتر وزن منهای 53‌ کیلوگرم کشور و قهرمان تکواندو نونهالان جهان گفت‌وگو کردیم که موفقیت در ورزش حرفه‌ای و اهمیت دادن به تحصیل از او یک الگوی مناسب برای دختران همسن و سالش ساخته است.

نخستین بار قهرمان جهان شدیم
 با اعتماد به نفس محسوسی حرف می‌زند و کلمات را هم محکم و سنجیده ادا می‌کند. تمرین امروز که تمام می‌شود از مربی‌اش «اعظم درستی» برای گفت‌وگو اجازه می‌گیرد و حرف‌هایش را از قهرمانی مسابقات نونهالان جهان در باکو شروع می‌کند. مدال طلایی که خیلی از آن نگذشته و هر بار که حرف سکوی قهرمانی به میان می‌آید یاد آن لحظه‌های شیرین برایش زنده می‌شود. او می‌گوید: «تکواندو را در 7سالگی تحت نظر استاد درستی شروع کردم و مدال‌های متعددی هم به دست آوردم. هم در رده سنی خردسالان و هم در رده نونهالان به‌عنوان فنی‌ترین بازیکن کشور انتخاب شدم. 3 سال پیش در مسابقات جهانی نونهالان که در پایتخت کشور آذربایجان برگزار شد توانستم مدال طلا کسب کنم. تیم ما هم با 4 مدال طلا و یک مدال نقره قهرمان جهان شد.» محمدی به یاد آن قهرمانی خاطره‌انگیز لبخندی می‌زند و ادامه می‌دهد: «نخستین بار بود که یک تیم تکواندوی بانوان کشور در تمام رده‌های سنی چه در مسابقات آسیایی و چه در مسابقات جهانی روی سکو می‌رفت. وقتی پرچم ایران بالاتر از کشورهای قدرتمند در ورزش تکواندو به اهتزاز درآمد احساسی داشتم که قابل بیان نیست. چون آن لحظه‌ها داشتم به سهم خودم در قهرمانی دختران تکواندوکای کشور و همه کسانی که برای رسیدن به این افتخار به من کمک کرده بودند فکر می‌کردم.»

قهرمان می‌شوم اما مغرور نه
دنیا به تازگی از مسابقات قهرمانی بزرگسالان کشور با مدال طلا برگشته و هنوز عرقش از آن مسابقات خشک نشده که برای شرکت در مسابقات قهرمانی امیدهای کشور آماده می‌شود. او با اینکه 17 سال بیشتر ندارد اما همین چند هفته پیش در مسابقات بزرگسالان کشوری حاضر شد و آنجا هم روی سکوی قهرمانی ایستاد. او درباره آن مسابقات می‌گوید: «با توجه به سن و سالم می‌توانم هم در مسابقات امید و هم در رده سنی بزرگسالان شرکت کنم. رقابت با تکواندوکارانی که سن و سال بیشتر و البته تجربه میدان‌های جهانی بیشتری هم دارند کار بسیار سختی است. این مسابقات در تهران برگزار می‌شد و من هم با توکل و انگیزه زیاد و البته زحمات مربیانم توانستم در نخستین حضورم در این رده سنی مدال طلا کسب کنم.» این روزها اما دنیا برای شرکت در مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی امید تمرین می‌کند. او از انگیزه‌هایش برای کسب یک مدال طلای دیگر می‌گوید: «اینکه توانستم در رده بزرگسالان قهرمان شوم نباید غرور و این تصور نادرست را در من ایجاد کند که حتماً در رده سنی امید هم قهرمان کشور می‌شوم. اتفاقاً تمرین‌هایم را بیشتر و سخت‌تر کرده‌ام تا آذرماه امسال که مسابقات قهرمانی امید کشور برگزار می‌شود روی سکوی قهرمانی بایستم.»

با کتاب خواندن اضطراب مسابقات را فراموش می‌کنم
دختر تکواندوکا و افتخارآفرین محله نیروی هوایی نه تنها راه رسیدن به سکوها و مدال‌های قهرمانی را می‌شناسد بلکه در مسیر موفقیت در تحصیل هم با قدرت گام برمی‌دارد. محمدی دانش‌آموز مقطع پیش‌دانشگاهی است و طوری برنامه‌ریزی کرده که هم یک قهرمان تکواندو باشد و هم نماینده و دانش‌آموز نمونه منطقه‌اش در المپیاد ریاضی. عاشق کتاب خواندن است و در میان کتاب‌های درسی هم به ریاضی علاقه زیادی دارد. آنقدر که حتی در اردوهای داخلی و خارجی هم قسمتی از چمدانش به کتاب‌های درسی و غیردرسی اختصاص دارد. می‌گوید: «وقتی قرار است در اردو شرکت کنم اول برنامه‌ریزی می‌کنم تا به درس‌هایم لطمه‌ای وارد نشود. باید بیشتر از بقیه دانش‌آموزان درس بخوانم. چون گاهی به خاطر اردوها کمتر از آنها در مدرسه حضور دارم. در تمام اردوها، حتی در مسابقات خارجی هم کتاب با خودم می‌برم. از بین کتاب‌های غیردرسی کتاب‌های انگیزشی را مطالعه می‌کنم و کتاب ریاضی هم که با توجه به علاقه‌ام به این رشته همیشه همراهم است.» محمدی لبخندی می‌زند و ادامه می‌دهد: «اصلاً وقتی کتاب می‌خوانم اضطراب مسابقه را فراموش می‌کنم. امسال هم نماینده منطقه در المپیاد ریاضی کشوری شدم اما به خاطر مسابقات آسیایی نتوانستم در آزمون شرکت کنم. با این وجود باز هم برای موفقیت در تحصیل تلاش می‌کنم.»

یک خاطره شیرین
قهرمانی نونهالان جهان در سال 2014 برای دنیا محمدی آسان به دست نیامد. او خاطره‌ای از قهرمانی‌اش در آن مسابقات تعریف می‌کند: «همه خانواده برای بدرقه من به مسابقات جهانی باکو به فرودگاه آمده بودند. فردا روز وزن‌کشی مسابقات بود و من 2‌ کیلوگرم اضافه وزن داشتم. شرایط بدی بود. حتی مسئولان فدراسیون می‌خواستند به همین دلیل مرا به باکو اعزام نکنند. با این وجود تمام مسیر را در هواپیما تا روز مسابقه برای کاهش وزن تلاش کردم تا به وزن مناسب رسیدم. 2‌ کیلوگرم کاهش وزن در یک روز. نه تنها قهرمان شدن با آن شرایط و سختی‌های روز آخر برایم لذت‌بخش‌تر شد بلکه به این نتیجه رسیدم که با اراده هر‌کاری شدنی است.»

در آینده بیشتر از دنیا می‌شنویم
«اعظم درستی» سرمربی سابق تیم‌ملی نوجوانان تکواندو کشور که با عنوان سرمربی اردیبهشت ماه امسال مقام قهرمانی نوجوان آسیا را در کشور قزاقستان کسب کرده مربی تکواندو سرای محله نیروی هوایی در رده‌های مختلف سنی است. درستی که به‌عنوان بازیکن سابقه حضور در تیم‌ملی تکواندو بانوان و مدال طلای تیمی پومسه آسیا را در سال 2010‌ در کارنامه دارد از زمانی که دنیا 7 ساله بود با او تمرین کرده و از او به‌عنوان یک تکواندوکای آینده‌دار نام می‌برد. او می‌گوید: «هرچند دختران تکواندوکای سرای محله نیروی هوایی در رده‌های مختلف سنی مقام‌های متعدد کشوری به دست آورده‌اند اما بهترین مقام مرکز ما قهرمانی دنیا در مسابقات نونهالان جهان در باکو بود. دنیا با اینکه تازه وارد رده سنی جوانان شده اما در نخستین حضورش در مسابقات بزرگسالان کشور مقام اول را به دست آورد که کار بسیار سختی است. امیدهای زیادی به دنیا دارم و این قابلیت را در او می‌بینم که با پشتکار و تلاش بیشتر در آینده شاهد موفقیت‌های بزرگ‌تری از او خواهیم بود.»

دختران مستعد محله ما
اعظم درستی، سرمربی سابق تیم ملی نوجوانان تكواندوی كشور كه با عنوان سرمربی اردیبهشت ماه امسال مقام قهرمانی نوجوان آسیا را در كشور قزاقستان كسب كرده، مربی تكواندو سرای محله نیروی هوایی در رده‌های مختلف سنی است. درستی كه به‌عنوان بازیكن سابقه حضور در تیم ملی تكواندو بانوان و مدال طلای تیمی پومسه آسیا را در سال 2010‌ در كارنامه دارد نقش مهمی هم در موفقیت‌های دنیا داشته و سال‌هاست كه برای موفقیت دختران تكواندوكار محله نیروی هوایی زحمت می‌كشد. او كه بیش از 2 دهه در رشته تكواندو به‌عنوان تكواندوكار، مربی و سرمربی فعالیت می‌كند از صحبت درباره مقام‌ها و افتخارات خودش پرهیز كرده و از استعداد و توانایی‌های دختران تكواندوكار منطقه می‌گوید: « دختران منطقه ما استعداد زیادی در رشته تكواندو دارند و خوشبختانه خانواده‌ها هم از ورود دختران به این رشته ورزشی حمایت می‌كنند. دختران تكواندوكای محله ما با تمرین در همین سالن سرای محله مقام‌های متعدد كشوری و حالا با موفقیت دنیا مقام جهانی هم كسب كرده‌اند كه با افزایش امكانات، امكان كسب موفقیت‌های بیشتر هم وجود دارد.» درستی می‌افزاید: «از آنجایی كه باشگاه ما در ساختمان سرای محله قرار دارد، والدینی كه از امكانات و برنامه‌های مختلف ‌سرا استفاده می‌كنند، با رشته تكواندو هم آشنا می‌شوند و همین مسئله هم باعث جذب استعداد‌های بیشتری شده است. از طرفی اگرچه نیاز به افزایش برخی امكانات داریم اما هزینه پایین‌تر ثبت‌نام و تمرین در این رشته ورزشی در سرای محله هم باعث شده شرایط لازم برای تمرین همه دختران مستعد محله نیروی هوایی و محله‌های اطراف در مركز ما فراهم شود.»

قهرمان می‌شوم اما مغرور نه
دنیا به تازگی از مسابقات قهرمانی بزرگسالان کشور با مدال طلا برگشته و هنوز عرقش از آن مسابقات خشک نشده که برای شرکت در مسابقات قهرمانی امیدهای کشور آماده می‌شود. او با اینکه 17 سال بیشتر ندارد اما همین چند هفته پیش در مسابقات بزرگسالان کشوری حاضر شد و آنجا هم روی سکوی قهرمانی ایستاد. او درباره آن مسابقات می‌گوید: «با توجه به سن و سالم می‌توانم هم در مسابقات امید و هم در رده سنی بزرگسالان شرکت کنم. رقابت با تکواندوکارانی که سن و سال بیشتر و البته تجربه میدان‌های جهانی بیشتری هم دارند کار بسیار سختی است. این مسابقات در تهران برگزار می‌شد و من هم با توکل و انگیزه زیاد و البته زحمات مربیانم توانستم در نخستین حضورم در این رده سنی مدال طلا کسب کنم.» این روزها اما دنیا برای شرکت در مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی امید تمرین می‌کند. او از انگیزه‌هایش برای کسب یک مدال طلای دیگر می‌گوید: «اینکه توانستم در رده بزرگسالان قهرمان شوم نباید غرور و این تصور نادرست را در من ایجاد کند که حتماً در رده سنی امید هم قهرمان کشور می‌شوم. اتفاقاً تمرین‌هایم را بیشتر و سخت‌تر کرده‌ام تا آذرماه امسال که مسابقات قهرمانی امید کشور برگزار می‌شود روی سکوی قهرمانی بایستم.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code