منطقه 13

نیازمند گشت دائمی پلیس هستیم

نویسنده: رؤیا سلیمی
فقر سرانه فضای سبز یکی از معضل‌های نخ‌نما در محله‌های منطقه ماست. محله امامت هم از این قاعده مستثنی نیست. تنها فضای سبز این محله بوستان جمع و جور «شورا» این روزها به گفته اهالی بدون استفاده مانده است...
1396/09/12
 فقر سرانه فضای سبز یکی از معضل‌های نخ‌نما در محله‌های منطقه ماست. محله امامت هم از این قاعده مستثنی نیست. تنها فضای سبز این محله بوستان جمع و جور «شورا» این روزها به گفته اهالی بدون استفاده مانده است. زمین‌های چمن و سایه‌سار درخت‌های این بوستان این روزها بیشتر در قرق معتادان، خرده‌فروشان موادمخدر و کارتن‌خواب‌هایی است که آرام آرام هویت آن را تغییر می‌دهند. در این گزارش سری به این بوستان زده‌ایم تا از نزدیک شاهد علت گلایه‌های اهالی این محله از ناامنی در این بوستان باشیم.

 پاتوقی برای کارتن‌خواب‌ها
«هرچند بوستان شورا فضای سبز کوچکی دارد اما اهالی اوقات فراغت‌شان را در این بوستان می‌گذرانند. در ساعت‌های ظهر اینجا پاتوق معتادان و کارتن‌خواب‌ها می‌شود و این ماجرا تا پاسی از شب ادامه دارد. به همین دلیل اهالی دیگر نمی‌توانند از این بوستان و فضای آن استفاده کنند. بیشتر افرادی هم که اینجا را پاتوقی برای تخلفشان کرده‌اند از اهالی منطقه نیستند و از نقاط دیگر به این بوستان می‌آیند.» این را «معصومه تاجیک» مدیر محله امامت می‌گوید که بوستان در نزدیکی سرای این محله قرار دارد. او در این‌باره ادامه می‌دهد: «بارها پیش آمده که اهالی با ورود به‌سرا نسبت به این موضوع اعتراض کرده و از مسئولان ‌سرا و شورایاران خواسته‌اند برای حل این موضوع چاره‌ای بیندیشند. ما هم چندین مرتبه با کلانتری و شهرداری این موضوع را در میان گذاشته‌ایم اما مشکل اینجاست که هر دفعه پس از حضور مأموران گشت دوباره سر و کله این افراد پیدا می‌شود.»

 برگزاری برنامه‌های تفریحی در بوستان
شهرداری در سال‌های اخیر بخشی از برنامه‌های فرهنگی و هنری‌اش را در بوستان‌ها برگزار می‌کند. «هاجر رسولی» با ابراز نارضایتی از وضع بوستان شورا در ساعات میانه روز می‌گوید: «پیش از این در محله دیگری زندگی می‌کردم که بوستان آن محله هم وضع بهتری نسبت به این بوستان نداشت. حتی ناامنی‌ها در آن بوستان بیشتر هم بود با این حال شهرداری آن ناحیه یک تصمیم بجا گرفت؛ آن هم اینکه بخشی از برنامه‌های شاد و پرطرفدارش را در بوستان برگزار کرد. یعنی دقیقاً در ساعت‌هایی که ناامنی‌ها بیشتر می‌شد و جمعی از معتادان یا اراذل و اوباش به این بوستان می‌آمدند اهالی هم برای حضور در برنامه‌های سرای محله و شهرداری در بوستان جمع می‌شدند. با این اتفاق به مرور تعداد این افراد در بوستان کمتر و کمتر شد تا اینکه امنیت به‌طور کامل به بوستان و کوچه‌پسکوچه‌های اطراف آن بازگشت. پیشنهاد من برای رفع این مشکل در بوستان شورا برگزاری این برنامه‌ها در این بوستان‌هاست.»

 اینها غریبه هستند
تماس با سامانه 137شهرداری و کلانتری 128 تهران‌نو یکی از کارهایی است که اهالی با دیدن این افراد در بوستان انجام می‌دهند. «علی همتی» در این‌باره می‌گوید: «کسی نمی‌تواند شخصاً به این افراد اعتراض کند. تا سر و کله‌شان پیدا می‌شود با سامانه 137شهرداری یا کلانتری تماس می‌گیریم. آنها هم نیروهای گشت را می‌فرستند اما باز هم 2ساعت بعد وضع مثل قبل می‌شود. در ساعت‌هایی از روز اعضای خانواده‌ام جرئت عبور از این بوستان را ندارند. من هم تک تک‌شان را منع کرده‌ام. با این حال باید فکر جدی به حال امنیت این بوستان شود. این هم‌محله‌ای معتقد است که هیچ‌کدام از افرادی که در بوستان باعث ناامنی می‌شوند از اهالی محله امامت نیستند: «اگر آنها را می‌شناختیم وضع بهتر بود. یعنی با خانواده‌هایشان صحبت می‌کردیم. معمولاً این افراد معلوم نیست که از کدام منطقه به این بوستان می‌آیند. من تصور می‌کنم که محل زندگی‌شان تا محله امامت خیلی فاصله داشته باشد. چون برای آنها هم مهم است که هم‌محله‌ای‌هایشان آنها را نشناسند و با اعتراض خانواده‌هایشان روبه‌رو نشوند.»

 پاسخ مسئول
نیروی‌های گشت محله امامت افزایش می‌یابند

سرگرد «محمد دهقان‌زاده» با تأیید ناامنی بوستان شورا در برخی ساعات می‌گوید: «متأسفانه در برخی ساعات شاهد ناامنی و حضور افراد غیرموجه در این بوستان هستیم. به دنبال اعتراض اهالی این موضوع را با متولیان کلانتری 128سی‌متری نیروی هوایی در میان گذاشته‌ایم و خوشبختانه تعداد گشت‌های نامحسوس در این بوستان بیش از پیش می‌شود.» سرگرد دهقان‌زاده با بیان اینکه اهالی با مشاهده این افراد در پاتوق‌های محله‌ای می‌توانند با شماره 110 تماس بگیرند ادامه می‌دهد: «یکی از وظایف نیروی انتظامی برخورد با افرادی است که امنیت و آرامش را در اماکن عمومی و پاتوق‌های محله‌ای مخدوش می‌کنند. از شهروندان می‌خواهیم که برای معرفی پاتوق‌های این افراد در محله‌ها با پلیس 110 در تماس باشند. اهالی با شماره 197 هم می‌توانند تماس بگیرند و با دریافت کد رهگیری شکایت خود را در این‌باره به گوش واحدهای نظارت بر عملکرد کلانتری‌ها برسانند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code