منطقه 13

چهارشنبه ها در حسینیه حضرت زینب(س)

نویسنده: صادق حکیمی
شاید تصور خیلی‌ها این باشد که تنها در مشاغلی خاص می‌شود دستگیر دیگران شد. خیلی‌ها هنوز فکر می‌کنند بدون حساب بانکی پر و پیمان و پشتوانه مالی فراوان کار خیر پیش نمی‌رود...
1396/03/28
  شاید تصور خیلی‌ها این باشد که تنها در مشاغلی خاص می‌شود دستگیر دیگران شد. خیلی‌ها هنوز فکر می‌کنند بدون حساب بانکی پر و پیمان و پشتوانه مالی فراوان کار خیر پیش نمی‌رود. غافل از اینکه کار خیر بیش از هر چیز دیگر به نیت خالص نیاز دارد. خواهران «رحیمیان» در محله «آشتیانی» صاحب آرایشگاهی هستند و در آن از بانوان دیگر هم‌محله‌ای‌شان دعوت به همکاری کرده‌اند. طبقه پایین این واحد مدت‌هاست تبدیل به حسینیه شده و در آن فعالیت‌هایی مانند رسیدگی به نیازمندان محله، شناسایی دانش‌آموزان نیازمند، جمع‌آوری جهیزیه برای نوعروسان نیازمند و برگزاری مراسم مذهبی برگزار می‌شود. خواهران رحیمیان می‌گویند که حسینیه برکت زندگی‌شان شده و حاضر نیستند این واحد را به حالت اول تجاری خود درآورند.

انرژی مضاعف می‌گیریم
«نفیسه ناصر اسلامی» 12سال پیش نزد خانم رحیمیان آموزش آرایشگری دیده‌ و ‌اکنون در مؤسسه وی مشغول فعالیت است. او درباره نحوه آشنایی‌اش با رحیمیان تعریف می‌کند: «من در یک خانواده خیلی مذهبی بزرگ شده‌ام. پدرم مایل نبودند که من وارد حرفه آرایشگری شوم. اما وقتی پدرم با خانم رحیمیان آشنا شدند اجازه دادند در کنارشان کار آرایشگری را یاد بگیرم.» وی از فعالیت‌های رحیمیان می‌گوید و می‌افزاید: «بارها همراه ایشان به آسایشگاه سالمندان کهریزک رفته‌ و برای بانوان آن آسایشگاه خدمات رایگان ارائه کرده‌ایم. از این کار انرژی مضاعفی می‌گیریم و برکتش را در زندگی‌مان احساس می‌کنیم.»

 خوابم تعبیر شد
«فرانک رحیمیان» مدیر سالن زیبایی و متولی حسینیه حضرت زینب(س) می‌گوید که این روزها دغدغه‌اش رسیدگی به افرادی است که اوضاع مالی مساعدی ندارند: «همیشه دوست داشتم در‌کاری که همراه خواهرم انجام می‌دهیم کار خیر را وارد کنیم. پیش از این در آرایشگاه دیگری مشغول به کار بودیم. وقتی به اینجا آمدیم واحدی که حالا حسینیه شده تجاری بود. اما آن را هم اجاره کردیم تا دست و بالمان برای انجام کار خیر باز‌تر باشد. خواب دیده بودم که در نزدیکی سالن‌ ما یک حسینیه راه‌اندازی شده و همین خواب تعبیر شد. واحد طبقه پایین آرایشگاه را حسینیه کردیم تا در آن همراه دیگر بانوان محله نیازمندان را شناسایی و به آنها رسیدگی کنیم.»

 کارآموزی به نیازمندان
باید گفت که فعالیت‌های خیرخواهانه این آرایشگاه و حسینیه به همین‌جا ختم نمی‌شود و حتی فراتر از محدوده جغرافیای خود رفته است. 2 خواهر رحیمیان بارها تلاش کرده‌اند که در خانه‌های سالمندان و بهزیستی‌ها به آرایشگری مشغول شوند اما همچنان در نوبت قرار دارند تا فعالیت‌های خود را در آنجا نیز دنبال کنند. آنها می‌گویند تا وقتی نوبت خیررسانی به آنها برسد خودشان خودجوش، کودکان‌کار و خانه‌های بهزیستی را به آرایشگاه خود می‌آورند رایگان مویشان را اصلاح می‌کنند.
فرانک رحیمیان در این‌باره می‌گوید: «هرکس در هر شغلی می‌تواند حرفه‌‌اش را به یک نفر دیگر آموزش دهد. دقیقا‌ً کاری که ما در آرایشگاهمان انجام می‌دهیم. اکنون 2 کارآموز جوان از بهزیستی به تیم ما ملحق شده‌اند و زیرنظر من رایگان آموزش می‌بینند.»

 برکت آن نان حلال
«فرح رحیمیان» در هر جمله‌ای که می‌گوید خوشرویی، مهربانی و پاکدلی خواهرش را مثال می‌زند و مدام تحسینش می‌کند. او که خواهر بزرگ‌تر فرانک خانم است در همه مقاطع زندگی همراهش بوده و از خواهرش حمایت کرده است. آنها با هم وارد حرفه آرایشگری شده‌اند و با کمک و همفکری یکدیگر آرایشگاه را اداره می‌کنند. فرح رحیمیان درباره سایر فعالیت‌های خیرانه آرایشگاه تعریف می‌کند: «ما تمام تلاشمان را کرده‌ایم که فعالیت‌های دینی، مذهبی و فرهنگی را وارد حرفه‌مان کنیم. به‌عنوان مثال به همه عروس خانم‌ها یک جلد کلام‌الله مجید هدیه می‌دهیم تا در شروع زندگی‌شان از برکات این کتاب الهی بهره‌مند شوند. جدا از فعالیت‌های دینی و مذهبی که در حسینیه انجام می‌دهیم با خوشرویی امر به معروف را در زمره کارهای خود قرار می‌دهیم. خوشبختانه بسیاری از خانم‌ها به برکت وجود حسینیه در آرایشگاه نمازخوان شده‌اند. ما در یک خانواده مؤمن و مذهبی رشد کرده‌ایم و من گمان می‌کنم که همه این فعالیت‌ها و کارهایی که در آرایشگاه و حسینیه صورت می‌گیرد به برکت نان حلالی است که پدرمان در سفره ما قرار داده‌اند. سعی ما هم این است که نان حلال روزی‌مان شود و این شرایط را برای دیگران نیز به‌وجود آوریم.»

 سفره‌های چهارشنبه
«الهام شاملو» نیز از آرایشگران حرفه‌ای مؤسسه است. حدود 8سال می‌شود که با رحیمیان همکاری می‌کند. او به گوشه‌ای دیگر از فعالیت‌های این مؤسسه اشاره می‌کند: «یکی از کارهایی که در این مؤسسه به همت خانم رحیمیان صورت می‌گیرد برگزاری مجالس مذهبی در روزهای چهارشنبه در حسینیه است. در این جلسات سفره حضرت رقیه(س) پهن می‌شود و بیشتر بانوان محله که عمدتاً از مشتری‌های ما هستند نیز حضور پیدا می‌کنند. در این مراسم بسیاری از خانم‌ها که از نیت خانم رحیمیان باخبر هستند با پرداخت مبالغی به راه انداختن کار خیر و رسیدگی به یک نیازمند کمک می‌کند و بعد از این مراسم این کمک‌ها در اسرع وقت به خانواده‌های نیازمند محله می‌رسد.»

هدیه به نوعروسان
«همیشه حال و روز نیازمندان دلم را به درد می‌آورد. پیش خودم فکر می‌کردم اگر همه اهالی محله بسیج شوند به راحتی می‌توان همه کودکان این خانواده‌ها را زیر پوشش قرار داد تا این بچه‌ها در سختی و نداری بزرگ نشوند. از همان دوران نوجوانی نیت کردم در بزرگسالی هر شغلی که داشتم بخشی از درآمدم را به نیازمندان اختصاص دهم.» فرانک رحیمیان حالا در سالن زیبایی‌اش به نوعروسان نیازمند خدمات رایگان ارائه می‌دهد و در حسینیه حضرت زینب(س) با همکاری دیگر خانم‌های محله نیازمندانی را زیر پوشش خدمات قرار داده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code