منطقه 14

از چین پیشنهاد داشتم

نویسنده: شکوه زین‌الدینی
«حمیدرضا نیاز» از کارآفرینان سرشناس منطقه است. نامی بودنش در کار را علاوه بر موفقیتش در تولید، از صبر و دست‌به‌خیر بودنش برای حمایت از بانوانی دارد که برای تأمین معاش خانواده دست بر زانوهای خود زده‌اند...
1395/10/14
 «حمیدرضا نیاز» از کارآفرینان سرشناس منطقه است. نامی بودنش در کار را علاوه بر موفقیتش در تولید، از صبر و دست‌به‌خیر بودنش برای حمایت از بانوانی دارد که برای تأمین معاش خانواده دست بر زانوهای خود زده‌اند. او که از نظر مالی روزهای دشواری را تجربه کرده، حالا هم‌وغمش رسیدگی به خانواده‌های نیازمند است. این خوش‌نامی و موفقیت کارآفرین جوان منطقه باعث شده مدیر یکی از مراکز کوثر منطقه شود. با این کارآفرین که حالا بیش از 80 نفر از بانوان منطقه را در خیاطی و تولید عروسک شاغل کرده است همصحبت شدیم. او معتقد است که سختی‌های بسیاری سر راه تولید وجود دارد؛ اما آنچه دشواری را آسان می‌کند و برکت کار و بارش می‌شود دعای خیر افراد نیازمندی است که حالا از این حرفه روزی حلال کسب می‌کنند و توانمند شده‌اند.

                    قدمی برای دیگران                                 
خوش‌قول است و با خوشرویی در محل کارش پذیرایمان می‌شود. کارآفرین ۴۳ ساله منطقه که کارش را با ۵ نفر در یک کارگاه تولیدی کوچک شروع کرده. او طی 10 سال با اضافه شدن بانوانی که بیشترشان سرپرست خانواده هستند کم‌کم توجه مسئولان امور بانوان حوزه اجتماعی را که کمک به بانوان نیازمند سرپرست خانواده در دستور کارشان است به فعالیت‌های خود جلب کرده است و حالا با راه‌اندازی کارگاه بزرگ تولید عروسک، امکان اشتغالزایی برای بانوان بسیاری در منطقه را فراهم کرده. طوری که بیش از ۵۰ بانوی سرپرست خانواده و بیش از 20 بانوی فعال در این حرفه هنری مشغولند.

               تصمیم بزرگ حمیدرضا                               
نیاز می‌گوید: «سال‌ها پیش شرایط مالی خوبی نداشتم و با بساط لباس و عروسک در بازار امرار معاش می‌کردم تا اینکه تصمیم گرفتم برای پیشرفت در زندگی قدم‌های محکم‌تری بردارم. ابتدا کار را با فروش و وارد کردن این کالا آغاز کردم.» او با وجود سود و درآمد خوبی که از فروش کالا داشت اما ترجیح می‌دهد تنها به درآمد فکر نکند و به اشتغالزایی افراد و تولید داخلی هم بپردازد. می‌گوید: «در کشور چین پیشنهاد داشتم کار تولید انجام دهم و همه امکانات از فضا و تجهیزات تا سرمایه در اختیارم قرار می‌گرفت اما از آنجایی که علاقه به کار در کشور عزیزم داشتم نپذیرفتم و از این بابت خوشحالم. چون همه‌چیز در مادیات خلاصه نمی‌شود و گاهی باید به شکرانه سلامتی و ثروتی که به دست می‌آید قدمی خیر برداشت.»
دادن وام‌های قرض‌الحسنه بدون ضامن به بانوان شاغل در کارگاه‌های تولیدی برای رفع مشکلات مالی و خانوادگی از کارهای خیرخواهانه‌ای است که صداقت گفته و نیت او را تأیید می‌کند. نیاز گلایه‌ای هم می‌کند از ورود بی‌رویه اجناس، سودهای بالای وام، کمبود ابزارآلات و مواد اولیه برای تولید و در کل حمایت نشدن از متولیان امر برای توسعه تولید جوان‌ترهایی که علاقه به کارآفرینی دارند.

                اثر دعای خیر دیگران                                  
شناسایی خانواده‌های نیازمند که به دنبال کار هستند و آموزش به آنها از کارهای خوبی است که باعث محبوبیت این کارآفرین منطقه شده است. او می‌گوید: «در کارگاه‌ها زیر نظر سایر بانوان به کسانی که کاربلد نیستند آموزش داده می‌شود و پس از آموزش همین‌جا مشغول کار می‌شوند.» دادن چرخ و وسایل لازم به‌صورت قسطی یا رایگان و سفارش کار به بانوان خانه‌داری که برای کار در منزل با توجه به مشکلاتی که دارند و امکان حضور در کارگاه برایشان سخت است از فعالیت‌هایی است که کارآفرین منطقه به آن توجه دارد. نیاز دراین‌باره می‌گوید: «خوشبختانه این شیوه باعث شده تعدادی از بانوان خانه‌دار بی‌بضاعت یا کم‌درآمد نیز در منزل مشغول به کار شده و راضی باشند.» وی از تولید بیش از ۳۰۰ هزار عروسک در سال می‌گوید که با دستان همین بانوان و مشابه و حتی باکیفیت‌تر از نوع خارجی موجود در بازار دوخته شده است. به اعتقاد کارآفرین موفق منطقه بااینکه سود تولید با توجه به سرمایه و وقتی‌که می‌گذارد زیاد نیست اما برکت این رزق کاملاً ملموس و مشهود است. او همه اینها را از دعای خیر بانوان زحمتکش و آبرومند و لطف خدا می‌داند و همین را مهم‌ترین دلیل برای پشتکار، نترسیدن از شکست، سختی‌های کار و تلاش مضاعف نام می‌برد.

دوست دارم کارآفرین شوم
نامش «شقایق احمدی» است و بیش از ۴ سال است به‌عنوان برشکار در این کارگاه بزرگ مشغول است. او که با همه جوانی‌اش جزو بانوان موفق در برش پارچه و طراحی الگوست این پیشرفت در کار را حاصل آرامش این محیط می‌داند. او می‌گوید: «برای هر زنی سلامت و امن بودن محیط کار در اولویت است. یک سال طول کشید تا من کار را خوب یاد بگیرم و این یادگیری را مدیون آموزش‌های رایگانی هستم که در این مرکز به من داده شد و صبری هم که آقای نیاز نسبت به اشتباهات من داشت باعث دلگرمی و انگیزه‌ام برای پیشرفت در این حرفه شد.»
او که یک فرزند دارد و تأمین‌کننده هزینه‌های زندگی است از درآمدی که دارد راضی است و حالا این توانایی را دارد که خیاطی را به آسان‌ترین روش آموزش دهد؛ به گونه‌ای که افرادی هم که تاکنون دست به چرخ نزده‌اند بتوانند خیاطی را در مدت کوتاهی یاد بگیرند. احمدی علاقه زیادی دارد تولیدی راه بیندازد تا بتوانند به اشتغال بانوان نیازمند کمک کند. او این را مستلزم رفع مشکلات مالی و حمایت مسئولان حوزه امور بانوان و بهزیستی و متولیان امر می‌داند.

نقش بانوان در مدیریت اقتصاد خانواده
پشت چرخ برش مشغول کار است و صدای قژقژ چرخ را برای دقایقی که به گفت‌وگو بنشیند ساکت می‌کند. از «فاطمه پیرهادی» که فقط ۲۲ سال دارد و جزو جوان‌ترین‌ها و خلاق‌ترین‌های کار عروسک‌دوزی است درباره انگیزه و نوع کارش می‌گوید: «بانوان بسیاری اینجا سرپرست خانواده هستند و برای تأمین هزینه‌های زندگی ناگزیر به کار هستند؛ اما برای من اینطور نیست و من به این هنر علاقه دارم.»
او که معتقد است همه‌چیز مادیات نیست و بانوانی را در همسایگی و اطرافیانش می‌شناسد که وقتشان را به بطالت می‌گذرانند، می‌افزاید: «تصمیم گرفتم برای بهتر شدن زندگی و پر کردن اوقات فراغت، هم هنری بیاموزم و هم کار و درآمد داشته باشم.»
او که حالا می‌تواند با ارزان‌ترین پارچه‌ها برای کودکان فامیل عروسک بدوزد می‌گوید: «بانوان جوانی که تحصیل نمی‌کنند می‌تواند با آموختن هنر نقش سازنده‌ای هم در مدیریت اقتصاد خانواده داشته باشند.» پیرهادی اخلاق خوب و بردباری را از بارزترین خصوصیات مدیر و کارآفرین مجموعه می‌داند و می‌گوید: «اینجا مبتدی‌ها بدون استرس آموزش می‌بینند و اشتباهاتشان هم باعث نمی‌شود از کار بیکار شوند. به همین دلیل با دلسوزی و تواضع آقای نیاز کمتر کسی هست به میل خود دست از فعالیت در این مجموعه بردارد.»


ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code