منطقه 14

آموزش زیر نور قرآن

نویسنده: زهرا اردشیری
بچه‌ها با صدای بلند شعر می‌خوانند. شعرهای کودکانه‌شان اغلب با مضامین قرآنی است. صدای دست زدن آنها در فضا می‌پیچد. صدایشان از صدای مربی بالاتر می‌رود...
1396/09/14
 بچه‌ها با صدای بلند شعر می‌خوانند. شعرهای کودکانه‌شان اغلب با مضامین قرآنی است. صدای دست زدن آنها در فضا می‌پیچد. صدایشان از صدای مربی بالاتر می‌رود. معلوم است حسابی از کلاس کودکانه‌شان لذت می‌برند. بچه‌های 3 تا 5 ساله مضامین قرآنی را با هیجان و شوق تعریف می‌کنند. انگار به جان و دلشان نشسته است. اینجا دارالقرآن مرکزی منطقه است؛ دارالقرآنی که 3 سال است فعالیتش را شروع کرده و قرار است به کودکان منطقه مفاهیم قرآنی را در قالب بازی و شعر بیاموزد.

شناسایی ظرفیت‌های قرآنی منطقه
وارد کلاس که می‌شویم بچه‌ها یک‌صدا می‌گویند: «سلام... به کلاس ما خوش آمدید.» چنددقیقه‌ای حواسشان پیش مهمانان تازه وارد است و بعدازآن در دنیای کودکانه خود غرق می‌شوند. هرکدام کتابی مقابلشان هست. کتاب را برمی‌داریم؛ نامش «هفت‌آسمان» است. یک آیه کوچک دارد و تفسیری به زبان کودکانه. مربی قرار است از آیات این کتاب برای بچه‌ها تدریس کند. «مریم دانا» مسئول اجرایی دارالقرآن کنار ماست. می‌گوید: «طبق سیاستگذاری شورای عالی شهر تهران در هر منطقه یک دارالقرآن تأسیس شده است و این مراکز همسو و منسجم با هم فعالیت می‌کنند. این مراکز در سراهای محله‌ با نام کانون قرآن و عترت هم فعالیت دارند اما تفاوت‌های زیادی بین آنها و دارالقرآن مرکزی وجود دارد. ما برنامه‌هایی در نظر داریم؛ مثل تهیه بانک اطلاعاتی برای منطقه. مثلاً اینکه دارالقرآن در هر منطقه ظرفیت‌های قرآنی منطقه را می‌سنجد. ظرفیت‌های قرآنی یعنی معلمان، حافظان، استعدادها و نخبه‌های قرآنی هر منطقه. مثلاً ما برای استفاده از مربیان ترجیح می‌دهیم از مربیان قرآنی همان منطقه استفاده کنیم. چون هم اهالی منطقه آنها را می‌شناسند و هم آنها با ظرفیت‌های منطقه آشنا هستند.» او ادامه می‌دهد: «در مناطق 22‌گانه شهر تهران در مراکز دارالقرآن این همسوسازی اتفاق می‌افتد. اما ما این شانس را داشتیم که شهرداری منطقه توجه ویژه‌ای به این موضوع داشت و ساختمانی در اختیار ما گذاشت و حمایت زیادی از این مرکز می‌کند.»

بازی و سرگرمی همراه با مفاهیم قرآنی
بچه‌ها سرگرم بازی با خمیر بازی‌ هستند. مربی برایشان یک داستان قرآنی هم می‌خواند. برنامه‌های این کانون شبیه به تمام مهدهای کودک است. بچه‌ها بازی می‌کنند، کاردستی می‌سازند و با حروف انگلیسی آشنا می‌شوند. دانا می‌گوید: «وقتی اسم مهد قرآنی به میان می‌آید همه فکر می‌کنند قرار است از صبح تا بعدازظهر بچه‌ها قرآن بخوانند. درصورتی‌که تنوع برنامه‌های ما چه‌بسا بیشتر از مهدهای دیگر هم باشد. آموزش سفال، نمایش‌ عروسکی، رنگ‌آمیزی، سرود و برنامه‌های دیگر. اما برای هرکدام از این برنامه‌ها تدبیری در نظر گرفته‌ایم تا بچه‌ها هدفمند بازی کنند. به‌علاوه اینکه اینجا تنها یک مرکز نگهداری کودکان نیست بلکه یک مهد آموزشی است. ما گروه سنی 3 تا 5 ساله را در گروه سنی 5 تا 6 ساله را می‌پذیریم. گروه سنی 5 تا 6 ساله در مرکز پیش‌دبستانی آموزش می‌بینند.» «حلما» دختری است که مدام حواسش پیش ماست. می‌پرسیم: «امروز‌چی یاد گرفتی؟» بلافاصله جواب می‌دهد: «وقتی می‌خواهم غذا بخورم اول با نام خدا غذا خوردن را شروع می‌کنم. در خوردن زیاده‌روی نمی‌کنم. وقتی غذایم تمام شد از خداوند و پدر و مادرم تشکر می‌کنم.» «شایان» می‌گوید: «بچه‌ها نباید بهانه‌جویی کنند. بگویند این غذا را نمی‌خورم یا آن غذا را دوست ندارم. چون خانواده ناراحت می‌شوند و هم اینکه ما باید همیشه شکرگزار نعمت‌های خدا باشیم.»

مفاهیم قرآنی را آموزش می‌دهیم
به اتاق بچه‌های پیش‌دبستانی می‌رویم. آنها هم به‌رسم این مرکز آموزشی یک‌صدا می‌گویند: «سلام... به کلاس ما خوش‌آمدید.» تعدادشان 7، 8 نفر است. می‌پرسیم: «بچه‌ها کلاس امروز چطور بود؟» «یگانه» اجازه می‌گیرد و می‌گوید: «چیزهای زیادی یاد گرفتیم. مثلاً اینکه باید حیوانات را دوست داشته باشیم و آنها را آزار ندهیم و به آنها غذا بدهیم.» زمزمه‌ای بین بچه‌ها راه می‌افتد. «بنیتا» دستش را بلند می‌کند و می‌گوید: «ما باید در فصل سرما بیشتر مواظب حیوانات باشیم و در حیاط یا پشت پنجره برای پرنده‌ها دانه بریزیم. یا اینکه به گربه‌های خیابانی غذا بدهیم. چون آنها از مخلوقات خدا هستند و خداوند از این کار ما خشنود می‌شود.» «زهرا یوسفی» مدیر دارالقرآن می‌گوید: «ما تلاش کرده‌ایم بچه‌ها مفاهیم قرآنی را آموزش ببینند. مثلاً سلام کردن، احترام به بزرگ‌تر، انسان‌دوستی، کمک به دیگران و دیگر موضوعات سفارش شده دین اسلام. ما غالباً آیات مرتبط به این موضوعات را برای بچه‌ها می‌خوانیم و بازی‌ها و نمایش‌های مرتبط با موضوع را برای بچه‌ها اجرا می‌کنیم. اما برای بچه‌های پیش‌دبستانی که کم‌کم خواندن را یاد می‌گیرند داستان‌های مربوط به آیات قرآنی خوانده می‌شود.»

کانون قرآن برای همه گروه‌های سنی
دانا، مسئول اجرایی دارالقرآن می‌گوید: «در این مهد قرآنی برای بزرگسالان هم برنامه‌هایی داریم. البته از گروه سنی نوجوان شروع می‌شود. ما پنجشنبه‌ها برای گروه سنی 6 تا 12 ساله جزء سی‌ام قرآن همراه با معنی و مفهوم را به روش کودکانه آموزش می‌دهیم؛ به‌علاوه کلمات پرتکرار قرآن. برای بزرگسالان هم کلاس‌های مترجمی قرآن، حفظ بزرگسالان، صوت و لحن و روخوانی و نهج‌البلاغه هم در نظر گرفته شده است.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code