منطقه 14

به پاس مهر او درس می‌خوانیم

نویسنده: زهرا اردشیری
اوایل مهرماه سال 1392 بود که خبر ساخت بزرگ‌ترین مدرسه هوشمند در منطقه ما اخبار یک رسانه‌ها شد. این مدرسه در بزرگراه محلاتی بود و توسط خیّر مدرسه‌ساز «حمیدرضا شاه‌حسینی» ساخته شد...
1396/09/14
 اوایل مهرماه سال 1392 بود که خبر ساخت بزرگ‌ترین مدرسه هوشمند در منطقه ما اخبار یک رسانه‌ها شد. این مدرسه در بزرگراه محلاتی بود و توسط خیّر مدرسه‌ساز «حمیدرضا شاه‌حسینی» ساخته شد. این طرح با 5 هزار‌مترمربع زیربنا در 3 مقطع، ابتدایی دوره اول، ابتدایی دوره دوم و متوسطه اول به بهره‌برداری رسید و به‌عنوان یک مجتمع آموزشی شروع به کار کرد. جذابیت این مجتمع در تمام هوشمند بودن آن بود. در این مجتمع کلیه امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی و کلاس‌ها کاملاً هوشمند بودند. اعتبار این طرح 37 میلیارد ریال بود که کل این مبلغ از سوی خیّران مدرسه‌ساز تأمین شد و پیمانکاری این طرح را سازمان نوسازی مدارس تهران برعهده داشت. حالا بعد از گذشت 4 سال سراغ بزرگ‌ترین مدرسه خیّرساز و هوشمند پایتخت در منطقه‌ رفته‌ایم می‌رویم تا ببینیم اوضاع در این مدرسه چطور است.

خیّری که یکبار او را دیدیم
3 مدرسه کنار هم؛ مدرسه ابتدایی دوره اول امام سجاد(ع)، مدرسه ابتدایی دوره دوم امام علی(ع) و مدرسه متوسطه دوره اول امام حسین(ع). وارد مدرسه متوسطه می‌شویم. بنر بزرگی در حیاط خودنمایی می‌کند. اسامی دانش‌آموزانی که در مسابقات مختلف شامل حفظ قرآن، ورزش‌های رزمی، نهج‌البلاغه و ریاضیات نفر اول شده‌اند. متوجه می‌شویم قرار است با یک مدرسه خاص و دانش‌آموزان خاص‌تر روبه‌رو شویم. چند دقیقه‌ای از کلاس درس گذشته و کلاس درس تازه شروع شده است. «زهره محمدعلی» مدیر مدرسه به استقبالمان می‌آید. محمدعلی از خیّر مدرسه می‌گوید: «در این سال‌ها یکبار آن هم زمانی که قرار بود مدیریت مدرسه را به عهده بگیرم او را دیدم. اهل مصاحبه و مقابل دوربین قرار گرفتن نیست. اما شنیده‌ام چند مدرسه و کتابخانه در مناطق محروم ساخته و به تازگی درگیر ساخت یک مدرسه هوشمند بسیار بزرگ در شهر قم است. شاه‌حسینی خیّری است که تنها در بخش مدرسه‌سازی فعالیت نمی‌کند بلکه یک خیّر فرهنگی است و هر کجا که فقر فرهنگی احساس کند دست به کار می‌شود. این مدرسه هم یک مدرسه قدیمی بود که توسط ایشان تخریب و نوسازی و تبدیل به یک مجموعه آموزشی هوشمند ساخته شد.»

جذابیت درس با تخته هوشمند
همراه با مدیر مدرسه به کلاس‌های درس می‌رویم؛ کلاس‌هایی تقریباً خلوت. محمدعلی می‌گوید: «می‌توانستیم یک کلاس دیگر به کلاس‌هایمان اضافه کنیم اما ترجیح دادیم به جای دانش‌آموزان بیشتر به فکر بالا بردن کیفیت آموزشی باشیم.» نگاهی به تخته‌های هوشمند می‌اندازیم. تخته‌هایی که بچه‌ها را میخکوب می‌کند و جذابیتش برای دانش‌آموزان چندین برابر است. از مزایای هوشمندسازی مدارس از محمدعلی که می‌پرسیم می‌گوید: «این تخته‌های هوشمند مزایای زیادی دارد که از جمله باید از همکاری بچه‌ها در تولید محتوا و جذابیت آموزشی آن نام برد. ما تخته‌های وایت‌برد هم در کلاس داریم اما معلم‌ها در بیشتر دروس برای جذابیت‌های بصری و شنیداری بچه‌ها از تخته‌های هوشمند استفاده می‌کنند و بچه‌ها به این دلیل که خودشان برای ساخت محتوای درسی همکاری می‌کنند درس‌ها را بیشتر به خاطر می‌سپارند. به علاوه اینکه امکان پخش فیلم‌ها و انیمیشن‌های آموزشی وجود دارد که یادگیری را برای بچه‌ها سهل‌تر می‌کند.»

خانواده شهدا اولویت دارند
مدرسه متوسطه دوره اول امام حسین(ع) از ابتدا به‌عنوان یک مدرسه شاهد فعالیت خود را شروع کرد. محمدعلی می‌گوید: «با توجه به شرایط ویژه‌ای که فرزندان خانواده‌های شهدا و ایثارگران و رزمندگان و جانبازان دارند تصمیم بر آن شده است که این افراد بتوانند از این مدرسه استفاده کنند. ما در ثبت‌نام‌های قبل از مدرسه ارزیابی‌هایی در نظر گرفته‌ایم تا این افراد در اولویت باشند؛ بعد از آن نوبت به دانش‌آموزان نخبه علمی و فرهنگی می‌رسد. اما اینکه مدرسه بتواند به خانواده‌های شهدا، رزمندگان و ایثارگران خدمات ویژه‌ای بدهد از افتخارات مدرسه محسوب می‌شود.»

کلاس درس استراتژی
همین‌طور که به کلاس‌ها سرکشی می‌کنیم متوجه یک کلاس درس بسیار متفاوت می‌شویم. بچه‌ها سرگرم نقد یک فیلم هستند که بسیار جذاب و دیدنی است. محمدعلی می‌گوید: «ما در مدرسه کلاس درس استراتژی برای پایه سوم برگزار می‌کنیم. در این کلاس بچه‌ها یک فیلم، انیمیشن یا یک تیزر تبلیغاتی تماشا می‌کنند و با همدیگر به نقد و بررسی آن می‌پردازند. هدف ما از این کلاس بالا رفتن قدرت تحلیل بچه‌ها و سواد رسانه‌ای آنهاست. می‌خواهیم آنها هجمه‌های فرهنگی را بشناسند. دانش‌آموز ما الان خوب می‌تواند بفهمد یک تیزر تبلیغاتی غربی چه حرفی دارد تا خود را در مقابل هجمه‌های فرهنگ غربی محافظت کند. البته ما با توجه به نیاز‌سنجی هر گروه سنی یک کلاس فوق برنامه برای آنها برگزار می‌کنیم.»

والدین هم آموزش می‌بینند
«وقتی یک مدرسه با هدف خیرخواهانه تأسیس می‌شود قطعاً اهدافی پشت آن است. ما تلاش می‌کنیم اینجا یک مدرسه نمونه باشد. به همین دلیل علاوه بر آموزش بچه‌ها و مربیان مدرسه که مرتب انجام می‌شود، از آموزش والدین هم صرف‌نظر نکرده‌ایم. والدین هر هفته به کلاس‌های آموزشی روان‌شناسی، آموزش خانواده، پدافند غیرعامل و دیگر موضوعات دعوت می‌شوند تا همگام با دانش‌آموزان در زمینه‌های مختلف آموزش ببینند. خوشبختانه استقبال والدین بسیار خوب بوده؛ به علاوه اینکه پایگاه مدرسه توانسته یک سامانه برای آنها فراهم کند که بتوانند به راحتی به نحوه آموزش بچه‌ها،‌ ریز نمرات و دیگر مسائل آنها دسترسی داشته باشند.»

دانش‌آموزان چه می‌گویند
قول دادم خوب درس بخوانم

هر بار که اسم آقای شاه‌حسینی خیّر مدرسه‌ساز می‌آید در دلم برایش دعا می‌کنم که مدرسه‌ای برای ما ساخت تا بتوانیم بهترین امکانات را داشته باشیم. ما در مدرسه هیچ چیز کم و کسری نداریم. من قول می‌دهم به پاس زحمات او خوب درس بخوانم.
مرضیه کریمی

برایشان دعا می‌کنم
خیلی دلم می‌خواهد یکبار خیّر مدرسه‌سازمان را ببینم. مثل یک پدر دوستش دارم. ما بهترین مدرسه دنیا را داریم. واقعاً درس خواندن در این کلاس‌ها خیلی لذت دارد. شنیده‌ام باز هم در دیگر شهرها از این مدرسه‌ها می‌سازند. برایشان دعا می‌کنم.
لیلا صمدیارسال پیام اشتراک 
 
 Security code