منطقه 14

یک آسیب اجتماعی منطقه را بررسی کرده‌ایم

جولان مواد‌فروش‌ها در پارک‌ها

نویسنده: آزاده خانی
دوره انكار كردن گذشته است. موادمخدر وجود دارد. حالا دیدن «معتادهای متجاهر» اصطلاحی كه دولتمردان و مأمورهای پلیس به كار می‌برند برای همه ما عادی شده است...
1394/06/10
 دوره انكار كردن گذشته است. موادمخدر وجود دارد. حالا دیدن «معتادهای متجاهر» اصطلاحی كه دولتمردان و مأمورهای پلیس به كار می‌برند برای همه ما عادی شده است. بسیاری از خانواده‌ها با معضلات آن دست به گریبا ن هستند. پهنه چهاردهم پازل بزرگ و دراندشت تهران به خاطر موقعیت جغرافیایی و به خاطر همسایگی با حاشیه شهر جور دیگری با معضل موادمخدر دست به گریبان است. برای اینكه از حال و احوال موادمخدر در محله‌مان باخبر شویم گزارشی از بعضی بوستان‌های منطقه گرفته‌ایم و برای جواب سؤالاتمان با مرد اول مبارزه با موادمخدر تهران؛ رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر تهران بزرگ (فاتب) به گفت‌وگو پرداخته‌ایم. سرهنگ «محمد بخشنده» بیشتر از شهروندان ساكن منطقه، محله‌ها را می‌شناسد.

 پاتوق دارند
به غیر از پارك سمیه و و گلسار كه با معضل موادمخدر دست به گریبان هستند محله شیوا هم همین مشكل را دارد. مردم محله از حضور معتادهایی كه علنی در كوچه و خیابان راه می‌روند و مواد خرید و فروش می‌كنند شاكی هستند. «ابراهیم امان‌الهی» از اهالی محله می‌گوید: «‌هزار بار زنگ زدیم پلیس آمده و گرفته و برده اما فایده‌ای ندارد. معتادها تمامی ندارند. به خدا برای محله ما زشت است. اگر پلیس یك غرفه سر محله بگذارد و همیشه هم نیرو داشته باشد معتادها جرئت ندارند این‌طوری بین زن و بچه مردم‌‌ تردد كنند. با شورایاری‌ها این موضوع را مطرح كردیم اما حرفشان این است كه معتادهای محله ما نیستند و از منطقه 15 آمده‌اند. خب برادر من الان محله ما را آلوده كرده‌اند نمی‌شود كه دور تا دور محله را دیواركشید باید ما حواسمان جمع شود. در هر حال از قول ما بنویسید عامل همه دزدی‌ها و سرقت‌های خانه و ماشین همین معتادهایی هستند كه داخل كوچه و پارك و محله‌ها می‌چرخند و شهر و محله را زشت كرده‌اند.»

 لابه‌لای شمشادها
ناگهان همه، حتی آنهایی كه نشئه هستند و چرت می‌زنند از جا پریده و از قسمت غربی پارك فرار می‌کنند. ظاهراً گیرنده قوی آنها خطر را احساس كرده است. یك افسر وظیفه با یك سرگرد از ورودی پارك وارد می‌شوند و یكی از آنها را كه دیر جنبیده متوقف و تفتیش می‌کنند. هر چند به قول «حسین شیخ سفلی» شورایار محله تابستان و زمستانش فرقی ندارد از بس كه این معتادها زیاد شده‌اند و امان را از مردم محله گرفته‌اند.
پارك سمیه زیر سلطه معتادان و موادفروشان است. آنها آزادانه تزریق می‌كنند، شیشه می‌كشند و مواد می‌فروشند.
پیرمردی كه روی نیمكت نشسته می‌گوید: «50 سال است كه ساكن این محله است. شهرداری این پارك را سال 1345 ساخت. كاش این پارك ساخته نمی‌شد. اینجا به محلی برای برو بیای معتادها تبدیل شده است.» به شمشاد‌هایی اشاره می‌كند كه در گرما پلاسیده شده‌اند و می‌گوید: «‌لابه‌لای همین شمشاد‌ها می‌خوابند. همه جا هستند. ‌كاری هم به كار كسی ندارند و در بدبختی‌های خودشان غرق شده‌اند.»
چند زن و مرد باقیافه‌های شكسته، در حال كشیدن شیشه هستند. انگار قبح این كار ریخته و آنها بی‌خیال مردم و رهگذرانند و ترسی هم ازكسی ندارند.
كنار یك جوان كه قیافه‌اش داد می‌زند كه مواد بر او تسلط یافته می‌نشینم، ساكن این محله است و برای جور كردن خرج موادش فروشندگی هم می‌كند. او هروئین می‌فروشد. می‌گوید: «2 نوع هروئین دارم که بسته‌های 2 و 6 هزار تومانی دارد.» می‌پرسم از پلیس نمی‌ترسی، می‌گوید: «‌ترس از سخت‌گیری پلیس زمانی است که طرحی رابخواهند اجرا کنند مردم محله‌ مدام زنگ می‌زنند و اعتراض می‌كنند. پلیس هم برای این بوستان طرح اجرا می‌كند. فقط بدی ماجرا این است كه یک دفعه وارد می‌شوند و معلوم نیست كه صبح می‌آیند یا شب. اینجا هم كه خب پاتوق شده است. همه بعد از خروج از گرمخانه خاوران یك راست می‌آیند اینجا تا روز را شب كنند.»

 اصلاً پارك نمی‌آییم
مرد میانسالی دست یك پسر بچه را محكم گرفته به سمت وسایل بازی بچه‌ها می‌رود. بعد از سوار كردن پسرش روی تاب فرصتی پیش می‌آید از او چند سؤال بپرسم. او می‌گوید ‌دلش نمی‌خواهد به این پارك بیاید ولی اصرار كودكش باعث شده كه هر از چندگاهی به اجبار اینجا بیاید. می‌گوید: «‌چند سال پیش زمستان كه برف همه جا را سفید‌پوش كرده بود، یك زن معتاد پشت كتابخانه وضع حمل كرده و با آن شرایط سخت 2 روزی آنجا بود كه با تماس‌های مردم، شهرداری او را از آنجا برد. از ترس اینكه پسرم دست به سرنگ‌های آلوده كه همه جای پارك ریخته نزند، باید چهار چشمی مواظب باشم.»

گفت‌وگو با رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر تهران درباره وضع منطقه
متاسفانه مواد همه جا هست

دیگر همچون گذشته نیست كه بیفتی در خیابان و برای جور كردن مواد دنبال ساقی بگردی. چرا که با پیشرفت تكنولوژی متاسفانه این کار تغییر  كرده است. سرهنگ‌محمد بخشنده می‌گوید: «‌الان دسترسی به مواد خیلی راحت شده است؛ تلفنی و اینترنتی. سر كوچه داخل بقالی و پارك‌ها پر از خرده‌فروش‌های موادمخدر شده است كه اتفاقاً كار و كاسبی‌شان هم بد نیست. معتادهای متجاهر را هم كه به راحتی داخل شهر در حال‌‌ تردد می‌بینید.» او درباره مناطق پر خطر شهرمان می‌گوید: «‌حال تهران بد است و در این میان سهم برخی از محله‌ها بیشتر هم هست. منطقه 12، 11، 20، 15، 16، 14 و یک. حتی محله‌های اعیان‌نشین مركز شهر هم با معضل موادمخدر دست به گریبان هستند و فرقی نمی‌كند. خوبی ماجرا برای ما كه داریم با موادمخدر و قاچاقچی‌ها مبارزه می‌كنیم این است كه دوران انكار كردن گذشته است و همه موادمخدر را قبیح و بد می‌دانند.»

نقاط پر خطر منطقه را بشناسید
نقشه‌ای از فعالیت‌های باندهای موادمخدری در تهران وجود دارد كه سهم منطقه ما هم در آن مشخص است. سرهنگ بخشنده در این‌باره می‌گوید: «‌برای تك تك مناطق پر خطر و قرمز رنگ‌مان طرح‌های آزمایشی و عملیاتی داریم. قرار نیست ما حرفی بزنیم كه خدایی نكرده مردم نگران شوند. اما منطقه 14‌ به دلیل همجواری با حاشیه كلانشهر تهران با معضل موادمخدر دست و پنجه نرم می‌کند. من به جرئت می‌توانم ادعا كنم كه دیگر در هیچ كجای شهر تهران آزمایشگاه ساخت موادمخدر وجود ندارد. موادمخدر باید ریشه‌كن بشود این دستور فرماندهی محترم ناجاست كه از زمان ابلاغ آن به پلیس در حال پیگیری است.» رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر می‌گوید: «پارگ گلسار، حاشیه بزرگراه‌ آهنگ، پارك سمیه و بعضی محله‌های همجوار با خیابان خاوران، محله‌‌های عارف و غیاثی بیشتر از بقیه محله‌ها با معضل مواد‌فروشی و مواد مخدر و معتادان دست به گریبان هستند.»

تهران 10 روزه پاك می‌شود
پلیس در مبارزه با اعتیاد فقط یكی از ارگان‌های مسئول است. آموزش و پرورش، شهرداری، سازمان علوم پزشكی، بهزستی و... باید همراه باشند. بخشنده می‌‌گوید: «‌برای پلیس‌كاری ندارد، 10 روز فرصت بدهند همه معتادان را می‌توانیم جمع كنیم. پلیس ابزارش را دارد. پاتوق‌ها را می‌شناسد اصلاً می‌داند چه كسی كجا دارد فعالیت می‌كند. اما فایده‌ای ندارد. من قاچاقچی را می‌گیرم. پرونده برایش درست می‌كنم. 2 شب در بازداشت پلیس مبارزه با موادمخدر می‌ماند بعد می‌رود دادسرا با جریمه نقدی بسیار اندك كه اصلاً در چرخه پول‌های كثیفی كه در دایره موادمخدر وجود دارد پول محسوب نمی‌شود جریمه‌اش را پرداخت می‌كند و آزاد می‌شود. در مورد جمع‌آوری معتادان متجاهر همین معتادان ولگرد خیابانی هم كه ترس و وحشت را در دل مردم به وجود می‌آورند بحث همین است، دست‌كم ما هر 2 هفته یكبار یك طرح داریم اما واقعاً پر بیراه نیست اگر بگوییم كه طرح‌ها نتیجه‌بخش نیست. چند معتاد را می‌شناسیم پاتوق‌هایشان را بلد هستیم اما چه فایده وقتی فقط دستگیر می‌شوند جایی برای بازپروری ندارند. مگر ساخت كمپ بازپروری چقدر هزینه دارد كه شهرداری، بهزیستی و سازمان علوم پزشكی از زیر بار ساخت آن شانه خالی می‌كنند. جا باشد، مددكار و روان‌پزشك و مشاور باشد، قسم می‌خورم كمتر از 10 روز همه معتادها جمع‌آوری می‌شوند و دیگر هیچ معتادی را در شهر نمی‌بینید.»

زمان دسترسی به مواد، 10 دقیقه
«‌منطقه 14 خیلی معتاد متجاهر دارد. محله غیاثی و میدان 17 شهریور پر از معتادان متجاهری است كه جرائم خرد را در محله دامن می‌زنند. قالپاق دزدی و سرقت لوازم داخل خودرو و سرقت صندوق‌های صدقات كه هر روز بارها و بارها اتفاق می‌افتد به خاطر حضور این كارتن‌خواب‌ها در محله است.» بخشنده با بیان این موضوع به نكته مهمی اشاره می‌كند كه زمان دسترسی به موادمخدر در محله را نشان می‌دهد: «‌الان زمان رسیدن به مواد كمتر از 10 دقیقه است. شماره ساقی داشته ‌باشی برایت می‌آورد. با پیك هم می‌آورد كه مشكل خاصی وجود نداشته باشد. جدا از این، یك گرمخانه هم در منطقه 15 وجود دارد كه معتادهای آن بعد از ساعت كار گرمخانه، پخش می‌شوند در خیابان و خب پارك‌ها و فضاهای سبز محله‌های منطقه 14 بهترین جا برای گذراندن وقت است. حضور معتادان هم كافی است تا ناامنی را بالا ببرد. الان مشكل ما در پلیس ناامنی نیست از بسیاری از كشورهای همسایه و خیلی بیشتر از كشورهای اروپایی امنیت داریم اما احساس ناامنی بالاست.»

مشتریان مدرن، بازاریابی مدرن
فروش اینترنتی انواع مواد اعتیادآور، ایرادش این است كه فروشنده مواد و قاچاقچیان را تا خانه‌های مردم می‌آورد. هرجا كه رایانه باشد و كاربری كه بتواند وارد پایگاه شود، قاچاقچیان هم همانجا هستند و بدون جلب توجه، جنس خود را می‌فروشند. پس با این شیوه هیچ جا امن نیست، حتی اتاق یك نوجوان و دفتر كار یك جوان كه می‌تواند محفلی برای رد و بدل جنس باشد. این‌طور كه آمارها نشان می‌دهند 666 پایگاه، وبلاگ و صفحه اینترنتی و اینستاگرامی برای خرید و فروش و نحوه تولید موادمخدر شناسایی شده‌اند وحالا فیلترند اما مگر یك فیلترشكن قیمتش چندتومان است كه كسی از مزیت تابلو نشدن چشمپوشی كند.
مواد مخدر نیز مثل هر كالای دیگر قابل عرضه است، دیگر این همه از فروش اینترنتی موادمخدر تعجب نمی‌كنیم. او توضیح می‌دهدكه وقتی اعتیاد همه گروه‌های جامعه را درگیر می‌كند و بخش زیادی از اقشار تحصیل‌كرده را به خود مشغول می‌كند، طبیعی است فروش مواد نیز اینترنتی شود.
این سهولت دسترسی به موادمخدر گویای تلاش خستگی‌ناپذیر باندهای قاچاق است كه همیشه آنها را از نهادهای امنیتی جلو انداخته و سبب خلق روش‌های نوین بازاریابی شده است بنابراین بستن پایگاه‌ها، فیلتر كردن فروشگاه‌های مجازی یا دستگیری گردانندگان این تشكیلات، اقداماتی موقتی خواهد بود، چون ضربه‌زدن به بخشی از این شبكه گسترده، موجب غیبت موقتی آنها از بازار فروش می‌شود كه مقدمه‌ای است بر بازگشت قدرتمند قاچاقچیان در آینده‌ای نزدیك. پس چاره‌ای نیست جز تمركز بر كاهش تقاضا و آگاه كردن مردم از فلاكت‌های پس از آلوده شدن به مواد كه این راه هم دراز است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code