منطقه 14

دست‌های ما را به گرمی بفشارید

نویسنده: عیسی محمدی/ دبیر
می‌دانید بعضی از بازارها و بازارچه‌های معروف چطور شکل گرفته‌اند؟ خیلی ساده؛ بخشی از نیازهای اساسی مردم به‌صورت درست در آنها پاسخ داده شده است و در نتیجه، این مراکز شکل گرفته‌اند. در مقابل، خیلی از پاساژها هم با این نیت که تبدیل به محلی شوند برای اینکه پاخور زیادی داشته و نیز، مردم را به سمت خودشان جذب کنند، سر و سامان گرفته‌اند، اما غرفه‌ها و مغازه‌های خالی‌شان بیشتر از غرفه‌ها و مغازه‌های پر آنهاست. مهم، درک نیازهای واقعی و اساسی مردم است؛ حتی نیاز به تبلیغ آن‌چنانی هم نبوده و مردم، خودشان این مراکز را پیدا خواهند کرد....
1395/10/14
می‌دانید بعضی از بازارها و بازارچه‌های معروف چطور شکل گرفته‌اند؟ خیلی ساده؛ بخشی از نیازهای اساسی مردم به‌صورت درست در آنها پاسخ داده شده است و در نتیجه، این مراکز شکل گرفته‌اند. در مقابل، خیلی از پاساژها هم با این نیت که تبدیل به محلی شوند برای اینکه پاخور زیادی داشته و نیز، مردم را به سمت خودشان جذب کنند، سر و سامان گرفته‌اند، اما غرفه‌ها و مغازه‌های خالی‌شان بیشتر از غرفه‌ها و مغازه‌های پر آنهاست. مهم، درک نیازهای واقعی و اساسی مردم است؛ حتی نیاز به تبلیغ آن‌چنانی هم نبوده و مردم، خودشان این مراکز را پیدا خواهند کرد.
همشهری محله هم سال‌ها پیش براساس یک نیاز اساسی شکل گرفت؛ اینکه هویت محلی مردم را تقویت کند پاسخگوی و به نیازهای آنها باشد و مسائل و مشکلاتشان را پیگیری کند و صدای آنها باشد. در نتیجه، این ضمیمه هفتگی بزرگ‌ترین و پرتیراژ‌ترین روزنامه کشور، تبدیل به محلی برای مراجعه هم‌محله‌ای‌ها و دیگر شهروندان نازنین شد.
حالا بعد از سال‌ها، ما نقش مغازه‌ها و بازارچه‌هایی را داریم بازی می‌کنیم که پاخورشان خوب است؛ چون که نیازهایی اساسی را شناسایی کرده‌اند. این همه را گفتم که به کجا برسم؟ به اینجا که در منطقه، برنامه‌ها و طرح‌هایی در حال عملیاتی شدن است؛ از طرف شهرداری، آموزش و پرورش و... مثل همین طرح موج کتاب یا حمایت از بی‌نشان‌ها و... در اجرای چنین طرح‌هایی قطعاً همشهری محله می‌تواند دست به اجرای کارهای مشارکتی بزند.
البته ما رسانه‌ هستیم و کارکرد رسانه‌ها نیز مشخص است. اما‌ گاه نیز پیش می‌آید که برای روی زمین نماندن بارهایی که وجود دارد همگی باید دست به دست هم بدهند. به همین دلیل است که ما با درک شرایط روز و اینکه بالاخره کار باید انجام و مشکل باید حل شود دست همکاری به سوی همه نهاد‌های شهری و غیرشهری منطقه دراز می‌کنیم.
از همه مدیران ارجمند و نخبگان محله و نیروهای اجرایی عمیقاً خواستارم که دست‌های دراز شده ما را به گرمی بفشارند. البته این همکاری نیز باید و نبایدهایی دارد و بلاشرط و بی‌مرز نیست؛ اما همین همکاری‌های ضابطه‌مند نیز می‌تواند مشکلات بسیاری را حل کند. همکاری‌هایی که می‌توانند در قالب پخش یک بسته در کنار همشهری محله، انتشار نام برندگان یک مسابقه، چاپ بن‌های تخفیف در همشهری محله و... باشد.
مدتی پیش گزارشی کار کردیم ازکلاس‌های داستان ابوالفضل درخشنده که به کارآموزان خود موضوعاتی اجتماعی و شهری می‌داد تا متن‌هایی بنویسند. چرا این متن‌ها چاپ نشوند؟ چرا موضوع مشترکی نداشته باشیم؟
همه حرف ما همین است: ما برای وصل کردن آمده‌ایم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code