منطقه 14

رؤیای نقره‌ای

نویسنده: شکوه زین‌الدینی
کلانشهر چند میلیون نفری تهران با وجود سینماها و پردیس‌های جدید سینمایی که در چند سال اخیر ساخته شده، همچنان با کمبود اماکنی ازاین‌دست روبه‌روست و بسیاری از محله‌هایش از نداشتن مکانی مناسب برای اکران فیلم یا روی صحنه بردن نمایش رنج می‌برند...
1396/06/14
کلانشهر چند میلیون نفری تهران با وجود سینماها و پردیس‌های جدید سینمایی که در چند سال اخیر ساخته شده، همچنان با کمبود اماکنی ازاین‌دست روبه‌روست و بسیاری از محله‌هایش از نداشتن مکانی مناسب برای اکران فیلم یا روی صحنه بردن نمایش رنج می‌برند. دراین‌بین برخی سینماها و سالن‌های قدیمی نیز از کارکرد اصلی خود دور مانده‌اند و چند سالی می‌شود که به حال خود رها شده و جز گردوغبار و حشرات، مخاطب و مهمان دیگری ندارد که این شامل بعضی سینماهای منطقه نیز می‌شود. البته مشکل تنها این نیست و گلایه بسیاری از هم‌محله‌ای‌ها از کمبود چنین مکان‌هایی در منطقه است. روز سینما در پیش است و از آنجایی که جمعیت زیادی از ساکنان منطقه پای ثابت تماشای فیلم و آثار نمایشی هستند و سینما رفتن یکی از تفریحاتشان است ترجیح دادیم به‌جای طرح گلایه‌ها و کمبودها برای اطلاع از وضع سینما و سالن‌های نمایش و محافل نقد و بررسی فیلم راه‌های دسترسی به این مکان‌ها و راهنمایی را پیش رویتان قرار دهیم.

سینما ناهید
همسایگان ما در محدوده دروازه دولاب قدیم حتماً چشمشان به سینما «ناهید» افتاده. این سینما بیش از 4 دهه است که در خیابان 17 شهریور، تقاطع ابن‌سینا جا خوش کرده و با نمایش فیلم‌ها و تئاترهای متعدد همچنان پذیرای علاقه‌مندان است.‌ بانی این سینما فردی به نام «ناهید شیرازی» بوده که با وجود مشکلات سال 1382 دوباره سینما را راه‌اندازی کرد. سینما همان سال‌ها در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت و بازسازی شد. این سینما یک سالن به ظرفیت 650 نفر دارد.
«زادبوم» به کارگردانی ابوالحسن داودی و «اکسیدان» به کارگردانی حامد محمدی از فیلم‌های پرفروش این روزهای این سینماست.
نشانی: خیابان 17شهریور ‌ـ چهارراه ابن‌سینا
تلفن: ۳۳۳۵۶۸۰۹‌ـ ۳۳۳۱۲۹۲۹

کانون مردمک
کانون فیلم مردمک، خرداد سال 1394 در فرهنگسرای اخلاق و زیر نظر سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران تأسیس شد که پس از 3 ماه فعالیت 21 شهریور ماه همزمان با روز سینما با دریافت مجوز رسمی از سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و فرهنگسرای اخلاق آغاز به کار کرد. این کانون با فعالیت چند جوان خلاق و هنرمند هم‌محله‌ای فعالیت‌های مختلفی در طول سال برای علاقه‌مندان به هنر فیلم و نمایش و هنر دارد که از جمله می‌توان از نمایش برترین آثار سینمای ایران با حضور عوامل همزمان با اکران عمومی، مجموعه فیلم‌های کوتاه و مستند نشست‌های نقد و بررسی فیلم، دیدار و هم‌اندیشی با فرهیختگان سینمای ایران و برگزاری کارگاه‌های تخصصی آموزشی نام برد. البته مدتی است فعالیت‌های کانون کمی کمرنگ‌تر شده و هر هفته جلسات آن برقرار نیست که این امر نیازمند حمایت متولیان حوزه هنر و مشارکت بیشتر جوانان است.
نشانی: میدان شهدا، خیابان پیروزی، خیابان شکوفه، خیابان شهید کاظمی، فرهنگسرای اخلاق
 تلفن: ۳۳۳۵۳۶۰۰

سینما میلاد
بعضی سینماهای تهران از نظر قدمت و سابقه فعالیت حرفی برای گفتن دارند. سینما میلاد یکی از همین سینماهاست. سینمای 77 ساله منطقه ما در ضلع جنوب‌شرقی میدان شهدا با مساحت 800‌مترمربع در 2طبقه واقع شده و با بوفه و نمازخانه پذیرای عموم هنردوستان و تماشاگران است. علاقه‌مندان به تئاتر نیز می‌توانند به این سینما بروند. چون با ظرفیت ۵۸۸ نفر هر شب با یک برنامه تئاتر کمدی میزبان علاقه‌مندان می‌شود. «زادبوم» و «ساعت 5 عصر» مهران مدیری از برنامه‌های فعلی این سینماست.
نشانی سینما: خیابان 17 شهریور، ضلع جنوب‌شرقی میدان شهدا، جنب پمپ بنزین
تلفن: ۳۳۷۹۸۸۷۳‌ـ ۳۳۳۱۷۷۹۶

سالن نمایش کانون
چنانچه یک‌بار در جلسات پخش و نقد فیلم کانون پرورش فکری شرکت کرده باشید لذت تماشای فیلم در فضای کوچک آمفی‌تئاتر که خود به‌مثابه سینمای مجازی بچه‌ها را با روند فیلم و سینما همراه می‌کند تجربه کرده‌اید. به گفته مدیر کانون پرورش فکری کودک و نوجوان شماره 22 منطقه، پخش فیلم از برنامه‌های روزانه این مرکز فرهنگی‌ـ هنری به شمار می‌رود. این مرکز 2روز در هفته با نمایش فیلم با موضوعات اجتماعی و اغلب از ساخته‌های کانون، پذیرای کودکان و نوجوانان و خانواده‌های آنهاست. برگزاری کارگاه‌ها و جلسات نقد فیلم از دیگر برنامه‌های مستمر این کانون برای این گروه سنی است.
نشانی: خیابان چهارصد دستگاه، میدان چهارصد دستگاه
تلفن: 33333100

سینما پیروزی
سینما پیروزی سال ۱۳۴۰، ساخته و چند سال پیش به دلیل قدیمی بودن بنا تخریب شد. همین امر شرایط را برای فیلم دیدن بسیاری از پیروزی‌نشین‌ها سخت کرد. خوشبختانه بعد از مدت‌ها تعطیلی، در این سینما به روی علاقه‌مندان به هنر فیلم و نمایش باز شده است. سینما پیروزی با نام قدیم پانوراما با ۲ سالن، مساحت هزار و 400‌مترمربع در 2طبقه (بالکن و همکف) و حدود ۷۵۰ صندلی در ردیف سینماهای درجه یک به‌حساب می‌آید و به دلیل قرار گرفتن در خیابان پیروزی نزد اهالی منطقه همچنان به همین نام خوانده می‌شود. به‌واسطه موقعیت جدید آنکه در مجموعه‌ای تفریحی و تجاری قرار گرفته است روزانه مراجعان بسیاری دارد و در کنار سینما شکوفه یکی از پرمخاطب‌ترین سینماهای جنوب‌شرقی تهران محسوب می‌شود. «سارا و آیدا»، «ساعت ۵ عصر» و «نهنگ عنبر ۲» از فیلم‌های در حال اکران سینماست.
نشانی: خیابان پیروزی، چهارراه کوکاکولا
تلفن: ۷۷۷۵۹۱۸۸

سینما آسمان آبی
بین سال‌های 1340 تا 1350 درمحله بروجردی که جزو مناطق مسکونی و پرتراکم به شمار می‌آید سینمایی با نام «آسمان آبی» متولد شد. ساختمان سینما در زمینی به مساحت هزار‌مترمربع در ضلع شمال میدان بروجردی با ظرفیتی بیش از 700 تماشاچی سال‌ها پذیرای ساکنان این محله و فیلم‌دوستان منطقه بود. اما متأسفانه در گذر سال‌ها این سینما نتوانست مخاطبان زیادی جذب کند و می‌توان گفت اغلب وقت‌ها اکران نداشت. 3، 2 سالی هم هست در این سینمای محلی به روی اهالی بسته شده که از متولیان محلی تا مسئولان فرهنگی منطقه هیچ‌کدام دلیل قانع‌کننده‌ای برای خاک خوردن پرده نقره‌ای آن ندارند.
نشانی: پیروزی، سه‌راه سلیمانیه، میدان بروجردی
تلفن: ۳۳۳۶۴۶۶۸

سینما شکوفه
شهروندان منطقه این روزها پردیس سینمایی شکوفه را برای فیلم دیدن انتخاب می‌کنند. این سینما با نام «ملت» سال 1340 در محدوده میدان ژاله سابق تأسیس شد.  چند سالی به دلیل قدیمی بودن بنا و تجهیزات کم و مشکلاتی که داشت زیاد مورد توجه و استقبال شهروندان نبود تا اینکه سال ۱۳۸۸ به همت علی سرتیپی، بازسازی و به سینمایی مدرن و مجهز با چند سالن سینمای مجزا پذیرای علاقه‌مندان شد. نام سینما نیز پس از بازگشایی مجدد از سینما ملت به پردیس سینمایی شکوفه تغییر کرد. ۳ سالن نمایش با فیلم‌های «زادبوم»، «بیست‌ویک روز بعد»، «فصل نرگس»، «رگ خواب» و مجموع ۷۷۰ عدد صندلی همه روزه علاوه بر اکران فیلم میزبان علاقه‌مندان به هنر تئاتر است.
نشانی: میدان شهدا، ضلع جنوب غربی
تلفن 33124218ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code