منطقه 14

زباله های یک میلیارد تومانی!

نویسنده: شکوه زین الدینی
این روزها مشاهده اینکه هنوز آدامس جویده شده در خیابان یا در باغچه‌ها به گوشه‌ای پرتاب می‌شود این سؤال را در ذهن ایجاد می‌کند که خیلی از ما شهروندان اصلاً این جویدنی‌های کوچک چسبناک را زباله می‌دانیم یا خیر؟...
1396/09/14
 این روزها مشاهده اینکه هنوز آدامس جویده شده در خیابان یا در باغچه‌ها به گوشه‌ای پرتاب می‌شود این سؤال را در ذهن ایجاد می‌کند که خیلی از ما شهروندان اصلاً این جویدنی‌های کوچک چسبناک را زباله می‌دانیم یا خیر؟ این در حالی است که طبق نظر کارشناسان محیط‌زیست بیش از ۵ سال برای بازیافت و تجزیه این زباله سمج زمان لازم است. افزایش استفاده از آدامس که سبب تولید حجم زیادی زباله می‌شود، تأثیرات منفی که در محیط‌زیست محله‌ها دارد، هزینه و انرژی زیادی که برای نظافت و پاکسازی وارد می‌کند، از طرفی نارضایتی برخی شهروندان منطقه از وضع موجود، ما را بر آن داشت تا با کارگران زحمتکش شهرداری، مسئولان و کارشناسان سلامت و محیط‌زیست همصحبت تا از نقاط آلوده، کارهای صورت گرفته و اهمیت آموزش و همیاری شهروندان برای بهداشت مکان‌های عمومی و حفظ محیط‌زیست بگویند.

 کوچک ولی  پردردسر
برخی زباله‌ها آرام‌آرام در طبیعت تجزیه می‌شود ولی برخی دیگر نه تنها تجزیه نمی‌شود بلکه اثرات مخربی نیز بر آن می‌گذارد. آدامس یکی از همین زباله‌هاست. همین زباله‌های کوچک و چسبناک، 2‌درصد هزینه و انرژی مصرف شده برای نظافت شهرها را به خود اختصاص می‌دهد. به نظر مسئولان خدمات شهری منطقه نیز انداختن آدامس‌های جویده و رها شده در خیابان‌ها به‌خصوص در نقاط پر رفت‌وآمد و مکان‌های عمومی منطقه معضلی فراگیر است.

 آدامس‌هایی که  کارگران را به زانو در می‌آورد
«عظیم محجوب» کارشناس اداره خدمات شهری شهرداری منطقه از تلاش‌های مستمر برای خلاصی از شر این زباله‌های سمج به‌عنوان یکی از برنامه‌های روزانه شهرداری می‌گوید. اینکه ماهانه برای پاکیزه‌سازی نمادهای شهری از وجود هرگونه برچسب از جمله آدامس بیش از یک میلیارد و 600 میلیون تومان در محله‌های مختلف منطقه هزینه می‌شود. با محجوب به برخی از محله‌های ناحیه ۶ می‌رویم که کارگران مشغول پاکسازی معابر و فضای سبز از وجود پسماند آدامس هستند. محجوب می‌گوید: «برای پاک کردن پسماندهای چسبانکی مثل آدامس از درودیوارها نیز به‌طور میانگین ماهانه ۲۰۰‌مترمربع در هر ناحیه پاکسازی انجام می‌گیرد.»  کارگر سبزپوش شهرداری منطقه که مشغول کار است می‌گوید: «برای جمع کردن آدامس از گوشه و کنار بوستان زمان و تلاشی مضاعف لازم است. چون در گوشه و کنار و فضای سبز پرتاب می‌شوند و با دست و شست‌و‌شوی ساده از فضا، کنده و تمیز نمی‌شوند. باید روی زانو بنشینیم و با استفاده از کاردک و بنزین یا مواد شوینده قوی تک‌تک آدامس‌ها را از زمین جدا کنیم.»

 واگن‌های مترو در امان نیستند
شهروندان منطقه مانند دیگران برای دسترسی به نقاط مختلف شهر از حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌کنند. آن‌طور که مسئولان مترو می‌گویند، نظافت محیط مترو باوجود زباله‌ای مثل آدامس، سختی‌های خاص خود را برای کارگران دارد. «محمد ایکمیا» کارشناس مترو می‌گوید که آدامس و پفک بیشترین حجم زباله درون واگن‌های مترو را تشکیل می‌دهد. او می‌افزاید: «با دقت و توجهی خاص به نظافت قطارها و ایستگاه‌ها پرداخته می‌شود. لفاف شکلات، پاکت پفک و آدامس جویده شده بیشترین مشکل را در امر نظافت قطارها ایجاد می‌کنند.» وی از ایستگاه مترو نبرد به‌عنوان یکی از شلوغ‌ترین ایستگاه‌های منطقه نام می‌برد و ادامه می‌دهد: «علاوه بر نظافت محیط، شست‌وشو در این ایستگاه و دیگر ایستگاه‌های منطقه در بازه‌های زمانی 4 تا 6 روزه برای هر قطار انجام می‌شود و پس از تخلیه مسافران در آخرین ایستگاه گروه‌های پاکبان داخل قطار به نظافت می‌پردازند. متأسفانه روزی نیست که آنها با آدامس‌های چسبیده به در واگن‌ها مواجه نشوند؛ زباله‌هایی که گرچه کوچکند اما پاک کردن‌شان سخت و زمانبر است.» ایکمیا می‌گوید که مسافران نسبت به سال‌های گذشته بیشتر رعایت می‌کنند و به نظر می‌رسد اگر فرهنگسازی در این خصوص انجام شود و همه نسبت به رعایت پاکیزگی پایبند باشند، وضع روزبه‌روز بهتر و ایستگاه‌های منطقه و وسیله‌های حمل‌ونقل عمومی پاکیزه‌تر می‌شود.

 هزینه زیاد نظافت
آیا این زباله چسبناک خطری هم برای محیط زندگی و طبیعت دارد؟ برای رسیدن به جواب این سؤال نظر کارشناسان محیط‌زیست را نیز جویا می‌شویم. «آرزو نوری‌نژاد» رئیس محیط‌زیست شهرداری منطقه می‌گوید: «درواقع آدامس یک ماده زیست‌تخریب‌پذیر (قابل تجزیه در زمان کوتاه) نیست و حداقل 5 سال بدون هیچ تغییری در طبیعت باقی می‌ماند. به دلیل تجزیه‌ناپذیری آدامس متأسفانه حتی نمی‌توان آن را به کمپوست تبدیل کرد.» به گفته پسماندهای آدامس به علت چسبندگی زیاد با استفاده از روش‌های معمول نظافت و رفت‌وروب شهری (مثل جارو کردن) از سطح زمین کنده نمی‌شوند و تا مدت طولانی سر جای خود باقی می‌ماند. به همین دلیل کارگران ناگزیرند برای حذف این آلودگی‌ها از روش‌های پرهزینه و پردردسری مانند واترجت‌ها (آبپاش‌های قوی) استفاده کنند که البته علاوه بر صرف هزینه‌های اضافی برای نظافت پسماندهای آدامس رها شده در خیابان‌ها و معابر، کارگران خدمات شهری برای این فرایند باید زمان زیادی صرف کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد هزینه رفع آلودگی پسماند حاصل از یک آدامس 2 و 3 برابر قیمت تولید آدامسی است که رها می‌شود.»

 پرندگان و محیط‌زیست در خطرند
بررسی‌های انجام شده حاکی از آن است که متأسفانه در بسیاری از موارد پرندگان و به‌ویژه پرندگان جوان با بلع پسماندهای آدامس دچار خفگی می‌شوند. نوری‌نژاد با تأیید این موضوع که پرندگان درخطر مضرات این زباله هستند می‌گوید: «امروزه دانشمندان هزار و 600‌ گونه باکتری را در جهان شناسایی کرده‌اند که یکی از رایج‌ترین راه‌های انتقال این باکتری‌ها پسماندهای آغشته به بزاق افراد رها شده در خیابان‌ها و پیاده‌روهاست.» به گفته نوری‌نژاد مناسب‌ترین روش دفع پسماند آدامس، پیچیدن آن در تکه‌ای کاغذ و انداختن آن در مخازن پسماند شهری است: «در این حالت، این پسماندها یا در زباله‌سوزها سوزانده یا در مراکز دفن بهداشتی دفع می‌شود.»

آدامس‌هایی که با هزینه ما پاک می‌شوند
حواسمان نیست؛ اما بعضی از رفتارها عملاً هزینه‌اش از جیب من و شما تأمین می‌شود؛ مثل همین آدامس خوردن و دور انداختن جویده شده آن. اما وقتی که درست و حسابی فکر کنیم به این نتیجه می‌رسیم که هزینه این دست رفتارها دقیقاً دارد از جیب من و شما پرداخت می‌شود. چطور؟ شما پولی، خرج و آدامسی تهیه می‌کنید. بعد آدامس را خورده و جویده شده‌اش را به در و دیوار می‌چسبانید یا روی زمین می‌اندازید. چه کسی باید این آدامس‌ها را جمع کند؟ مشخص است که این کار را باید شهرداری انجام بدهد. راستی، فکر می‌کنید هزینه شهرداری دارد از کجا تأمین می‌شود؟ بخشی از آن از ناحیه عوارضی تأمین می‌شود که من و شما داریم آن را تأمین می‌کنیم. بخشی دیگر از ناحیه دولت و بودجه عمومی تأمین می‌شود. فکر می‌کنید بودجه عمومی از کجا می‌آید؟ از پول نفت و منابع طبیعی و مالیات و... مالیات هم که دارد از حقوق و درآمد و فعالیت‌های من و شما کسر می‌شود. پول نفت هم باید به مصرف آینده من و شما برسد. ولی به جای اینکه صرف این آینده خوب و توسعه و افزایش امکانات زندگی امروز شود کجا هدایت می‌شود؟ به سمت و سوی همین فعالیت‌هایی که من و شما باعث و بانی‌اش بوده‌ایم؛ مثل همین آدامس پاک کردن‌ها و پاکسازی همین زباله‌های‌ریز و درشت. همین امروز باید به فکر باشیم و رفتارهای نادرست را اصلاح کنیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code