منطقه 14

زکات علمم را می‌دهم

نویسنده: زهرا اردشیری
همین چند وقت پیش به‌عنوان نخبه علمی منطقه در فرهنگسرای اخلاق معرفی شد. کسی که جدا از تمام مقاله‌های علمی پژوهشی و تحقیقاتی که دارد فهرست بلندبالایی از فعالیت‌های اجتماعی را نیز یدک می‌کشد...
1396/03/23
 همین چند وقت پیش به‌عنوان نخبه علمی منطقه در فرهنگسرای اخلاق معرفی شد. کسی که جدا از تمام مقاله‌های علمی پژوهشی و تحقیقاتی که دارد فهرست بلندبالایی از فعالیت‌های اجتماعی را نیز یدک می‌کشد. از تدریس به نیازمندان تا طرح‌ها و ایده‌های ناب برای داشتن یک محله بهتر. «نسیم خسروی» یکی از بانوان فعال این منطقه است. سراغش می‌رویم و او از سال‌ها فعالیتش در بسیج منطقه، کمبود مراکز علمی و طرح‌هایش می‌گوید.

 بانوان به دنبال علم‌آموزی باشند
با وجود کمبودها و مشکلاتی که وجود داشته خود را به سطوح بالای علمی رسانده است و یکی از افتخارات منطقه محسوب می‌شود ولی ادعایی ندارد. می‌گوید: «من در پایین‌ترین درجه علمی هستم و تا پایان عمر باید علم‌آموزی کنم.» او از بانوانی که به بهانه‌های مختلف دست از علم و دانش شسته‌اند بسیار گله دارد و می‌گوید: «به‌طور حتم بانوان، چون به‌عنوان مادر وظیفه تربیت فرزندان را برعهده دارند بیشتر وظیفه علم‌آموزی دارند و نباید این موضوع را دست‌کم بگیرند. به‌علاوه اینکه در دین ما به علم‌آموزی سفارش زیادی شده است.» او تعریف می‌کند: «از سال 1384 وارد پایگاه بسیج شده‌ام. در این مدت خیلی تلاش کردم اهمیت علم‌آموزی را به‌ویژه بین بانوان ترویج بدهم. البته استقبال هم بسیار خوب است. در بسیج فعالیت‌های متفاوتی انجام می‌دهیم. نخبه‌های علمی را جمع می‌کنیم و از آنها در فعالیت‌های مختلف، همایش‌ها و سمینارها استفاده می‌کنیم. به علاوه اینکه این دورهمی‌ها برای افزایش اشتیاق بیشتر جوان‌ها به مسئله علم‌آموزی بسیار کمک می‌کند.»

کلاس رایگان برای دانش‌آموزان مستعد نیازمند
خسروی بارها کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی رایگان برای افراد نیازمند علاقه‌مند به تحصیل برپا کرده است. می‌گوید: «خیلی از بچه‌ها یا جوان‌ها که علاقه‌مند به ادامه تحصیل هستند اما متأسفانه به دلیل مشکلات مالی نمی‌توانند ادامه بدهند یا اینکه از تحصیل جا مانده‌اند و دیگر انگیزه‌ای برای ادامه ندارند. من سعی کرده‌ام این افراد را شناسایی کنم. ما در بسیج بارها کلاس‌های رایگان برای این افراد برگزار کرده‌ایم. خداراشکر بازخوردهای خوبی هم داشته‌ایم که متوجه شدیم علاقه به ادامه تحصیل را در بین این افراد بیشتر می‌کند.» او ادامه می‌دهد: «حاضرم برای پرداخت زکات علمم به نیازمندان رایگان آموزش بدهم. البته باید بین مردم این موضوع حل شود که هر چیز رایگانی نامرغوب نیست. مثلاً وقتی می‌گویند خانم خسروی کلاس رایگان برپا کرده است برخی فکر می‌کنند حتماً کلاس بدون استفاده و بی‌کیفیتی است و این موضوع مرا ناراحت می‌کند. من در دانشگاه تدریس می‌کنم و اگر کلاس‌های رایگان می‌گذارم فقط به این دلیل است که دلم نمی‌خواهد نیازمندانی به علت مشکل مالی یا نداشتن هزینه برای پرداخت کلاس‌ها از درس خواندن باز بمانند. به علاوه اینکه در این کلاس‌ها انگیزه هم ایجاد می‌شود.» خسروی می‌گوید: «البته بسیج منطقه از این نوع فعالیت‌ها زیاد انجام می‌دهد. کلاس‌های تفریحی، اردو و کلاس متنوع زیادی برای نیازمندان برگزار می‌شود که من هم در آن شرکت می‌کنم.»

یک انجمن برای تحصیلکرده‌ها
نخبه علمی منطقه ما طرح‌های زیادی در سر دارد و از اینکه در منطقه هیچ کانونی برای جمع شدن نخبه‌های علمی نداریم گله‌مند است. او می‌گوید: «من بارها به این موضوع فکر کرده‌ام که نخبه‌های علمی، دانشگاهیان، درس‌خوانده‌های منطقه را باید دور هم جمع کرد. باید در همین منطقه یک انجمن از بچه‌های دانشگاهی در هر رشته‌ای داشته باشیم. رشته‌های زیستی، بهداشتی، فنی، مهندسی، ادبیات، روان‌شناسی و صدها رشته دیگر. تنها جمع شدن این افراد مد نظر من است؛ بلکه این طرح کاملاً کاربردی است. مثلاً وقتی یک سازمان در این منطقه شروع به فعالیت می‌کند اول از همه به سراغ تحصیلکرده‌های این منطقه می‌رود و از آنها استفاده می‌کند. یا اینکه وقتی هر سازمانی نیاز به مشاور داشت سراغ همین افراد منطقه‌اش می‌رود. جدا از آن افراد تحصیلکرده با هم گفت‌وگو می‌کنند، اطلاعاتشان را به اشتراک می‌گذارند و حتی برای منطقه ایده‌های خلاق می‌دهند. شاید همین افراد کلاس‌هایی برگزار کنند تا دانش‌آموزان مستعد منطقه را شناسایی کنند.» او ادامه می‌دهد: «من باور دارم شکل‌گیری این انجمن‌ها می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در بالا بردن سطح علمی منطقه داشته باشد. خیلی بد است که من نمی‌دانم در محله‌ام چند نفر تحصیلکرده وجود دارد. اصلاً شاید بعضی‌هایشان، هم‌رشته من باشند. باید فضایی فراهم شود تا همدیگر را بشناسیم. حتی به فکر یک کتابخانه بزرگ هم هستم که این افراد کتاب‌های درسی‌شان را آنجا بگذارند تا هم‌رشته‌ای‌هایشان استفاده کنند. واقعاً در کانون‌ها جای کانون دانشگاهیان خالی است. »

درخشش بانوان نخبه
«تعداد نخبه‌های بانوان در همه رشته‌ها بسیار زیاد است. بانوان ما بسیار فعال هستند و روز به روز دامنه فعالیت‌هایشان هم گسترده‌تر می‌شود. چند سال پیش وقتی از من به‌عنوان نخبه علمی منطقه قدردانی شد متوجه شدم در همین منطقه بانوی کشتی‌گیر که قهرمانی هم دارد زندگی می‌کند یا اینکه بانوان ما در رشته‌های بسیاری افتخارآفرینی کرده‌اند که واقعاً تحسین‌برانگیز است. حضور بانوان بسیار تأثیرگذار است و می‌توان نشان داد یک بانو با حفظ تمام شئونات اسلامی و مذهبی می‌تواند در تمام عرصه‌های علمی، ورزشی، فرهنگی بدرخشد.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code