منطقه 14

شریکتان را دقیق انتخاب کنید

نویسنده:
اصولی درباره شریک و شراکت و شریک‌گزینی هست که چه در انتخاب شریک تجاری و چه شریک زندگی مفید و کارآمد است. اگر به این اصول مهم توجه نکنید، دچار مشکل خواهید شد...
1396/09/14
دکتر علی شاه حسینی، مشاور، سخنران و کارآفرین
اصولی درباره شریک و شراکت و شریک‌گزینی هست که چه در  انتخاب شریک تجاری و چه شریک زندگی مفید و کارآمد است. اگر به این اصول مهم توجه نکنید، دچار مشکل خواهید شد.
نخستین نکته در مورد انتخاب شریک، چه شریک‌کاری و چه شریک زندگی این است که باید کسی را که برای شراکت انتخاب می‌کنید به خوبی بشناسید. آیا منظورمان از شناخت، اسم‌ورسم و تحصیلات و... است؟ هرگز. مهم‌ترین نکته در شناخت، ریشه‌های خانوادگی اشخاص است. اینکه بدانیم خانواده آنها چه جایگاه و نگاه و فرهنگ و نگرشی داشته و دارند. پس از سال‌ها تحصیل و بودن در جامعه و کار و تلاش درنهایت نگرش هرکسی شبیه نگرش پدر و مادر و خانواده‌اش می‌شود. بنابراین باید شناخت عمیقی نسبت به این موارد داشته باشیم. اینکه پدر و مادر طرف مقابلمان چطور فکر می‌کنند. باید دانستنی‌های خودمان را در این زمینه کامل کنیم و صرفاً به شناخت سطحی بسنده نکنیم.
موضوع بعدی ارزش‌های مشترک است. دقت کنید که شرکا چه در تجارت و چه در روابط دوستانه و چه در روابط زناشویی باید ارزش‌هایی مشترک داشته باشند. داشتن ارزش‌های مشترک البته به معنای داشتن خصوصیت‌های مشترک نیست. این اشتباه را مرتکب نشوید. می‌دانیم که قطب‌های غیرمشابه همدیگر را جذب می‌کنند و قطب‌های مشابه همدیگر را دفع. اگر خصوصیت‌های شما مشابه باشد دچار مشکل خواهید شد. دو آدم بلندپرواز، دو آدم جاه‌طلب، دو آدم مطیع، دو آدم فروتن، دو آدم خیلی کم رو، دو آدم با اعتمادبه‌نفس پایین و... نمی‌توانند با در کنار هم بودن، زوج‌کاری یا زندگی کامل و جامعی را بسازند. ولی ارزش‌ها باید مشترک باشد؛ نگاه طرفین به پول و ملیت و مذهب و زندگی و کار و.... اینکه یک نفر از شرکا نگاه منفی به ناسیونالیسم داشته و دیگری نگاهی مثبت و حتی متعصب به آن.
تفاوت در خصوصیت‌ها فوق‌العاده ارزشمند و لازم است. مثلاً یک نفر از شرکا مهارت خاصی در ریاضیات و دیگری مهارت خاصی در ارتباطات دارد، یک نفر برنامه‌نویس خوبی است و دیگری بازاریابی خوب، یک نفر مذاکره‌کننده خوبی است و یک نفر اپراتور و اجراکننده خوب، اینها مجموعه‌ کاری و زندگی شما را شکل خواهند داد. متأسفانه زن و شوهرهایی که یکسان هستند، مثلاً هر دو دارند درس می‌خوانند یا هر دو جاه‌طلبند یا اعتمادبه‌نفس بالایی دارند و...، مثل دو خط موازی هستند که به هم نزدیک نخواهند شد و زندگی‌شان دچار مشکل می‌شود.
آخرین نکته هم در این زمینه، این است که حستان به هم خوب باشد. در بیشتر مواقع این حس اولیه خوب در همان برخورد اولیه قابل درک است. یک نفر حس آرامش و اطمینان به شما می‌دهد. یک نفر دیگر این حس را نمی‌دهد. البته گفته می‌شود که بر اساس نخستین ملاقات و ظاهر و... پیش‌داوری نکنید. اما تحقیقات نشان داده حس اولیه‌ای که نسبت به آدم‌ها داریم غالباً تغییر نمی‌کند. بارها دیده‌ام که زوج یا دو شریک بعد از 20 سال به مشکل برمی‌خورند. بعد اقرار می‌کنند که از اول حسشان به‌طرف مقابل خوب نبوده است. باید در شراکت ‌کاری و زناشویی حس اعتماد، عشق، باور و تکیه کردن و... به‌طرف مقابل وجود داشته باشد.
هم‌محله‌ای‌های من! فراموش نکنید که کسب‌وکار و زندگی و امور اجتماعی تشکیل‌دهنده زندگی ما هستند. گاهی اوقات یک خطا و اشتباه می‌تواند عمرمان را به فنا بدهد.‌گاه می‌بینیم که این اشتباه‌ها صورت می‌گیرد و دو شریک و زوج سال‌ها با هم کلنجار می‌روند و به‌واسطه اینکه نمی‌توانند از صفر شروع کنند ناچار به تحمل هم هستند. یا دو شریک زندگی به دلیل رعایت نکردن این اصول سال‌ها کلنجار می‌روند و از زندگی‌شان چیزی نمی‌فهمند و فرزندانی زخم‌خورده تحویل جامعه می‌دهند.
به‌عنوان بزرگ‌تر یک کسب‌وکار یا زندگی برای وصل کردن شرکای ‌کاری و زندگی به همدیگر خیلی دقت کنید. این تفکرات قدیمی که «حالا درست می‌شود» و «بگذارید کنار هم باشند» و «کار و زندگی‌شان راه بیفتد» و «درآمد به دست بیاید» و «بچه بیاید» و «زیر یک سقف بروند محبت ایجاد می‌شود» و «همه‌چیز درست خواهد شد» را کنار بگذارید. برای شراکت و شریک گزینی اصولی علمی وجود دارد که نباید با آنها احساسی برخورد کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code