منطقه 14

عرق‌خورهاشو من میگم بقیه رو شما...

نویسنده: محسن مهدیان
یکم. «ایام محرم مرا بردند تلویزیون تا درباره دستگاه امام حسین(ع) گفت‌وگو کنیم. اولش قبول نکردم. گفتم مشغول کار هیئت‌داری هستم به اصرارشان پذیرفتم. بین حرف‌ها گفتم دستگاه امام حسین(ع) دستگاه عجیبی است...
1396/03/23
 یکم. «ایام محرم مرا بردند تلویزیون تا درباره دستگاه امام حسین(ع) گفت‌وگو کنیم. اولش قبول نکردم. گفتم مشغول کار هیئت‌داری هستم به اصرارشان پذیرفتم. بین حرف‌ها گفتم دستگاه امام حسین(ع) دستگاه عجیبی است. خدا شاهد است من عرق‌خورهایی را می‌شناسم که اول محرم دهانشان را آب می‌کشند می‌گویند به عشق امام حسین(ع) این دهه طرف عرق‌خوری نمی‌رویم.»
می‌گفت که: «‌این را که گفتم برخی از مسئولان به من تذکر دادند که این چه حرفی است که می‌زنی. گفتم من همینم. گفتند این همه حرف درباره محرم و امام حسین(ع) وجود دارد تو‌ گیر دادی به عرق‌خورها! جواب دادم عرق‌خورهاشو من میگم بقیه رو شما بگید. چه کنم؟! می‌شناسم از اینها کسایی رو که دهانشون رو آب می‌کشیدند محرم. یک جایی خط قرمز داشتند. یک نقطه‌ای دور عرق خوردن رو خط می‌کشیدند.»
حاج محمدرضا طالقانی بود. همان پهلوانی که خیلی‌ها او را می‌شناسند و روی اسمش قسم می‌خورند. حرف‌های زیادی داشت. درددل‌های زیادی هم داشت. می‌گفت من نوکر بی‌جیره مواجب مردمم.
این خاطره را در ملاقات کوتاهی که با هم داشتیم تعریف می‌کرد. ابتدا خیلی متوجه نشدیم این همه اصرار حاج محمدرضا برای ‌چی بود. چرا اصرار داشت از عرق‌خورها بگوید. البته این حرف مشهوری است. قدیمی‌ها خاطرشان هست که خلافکارها ماه محرم و رمضان دور خلاف و لات بازی را خط می‌کشیدند. اما حکمت این حرف چه بود؟ اصلاً چرا مردم باید بدانند که عرق‌خورها و لات و لوت‌ها ماه محرم و ماه رمضان چه می‌کنند؟ مگر گناه رایج این روزها عرق‌خوری است؟
دوم. روایات بسیاری داریم که شیطان در ماه رمضان محبوس و مسجون است. با این حال چرا ما باز هم گناه می‌کنیم؟ علتش نفس اماره است. گناه برای بسیاری از ما ملکه شده است. ماه رمضان بهترین زمان است برای اینکه متوجه شویم سهم شیطان در گناه‌هایی که مرتکب می‌شویم چقدر است. گناه‌های ماه رمضان و یا ماه عزا که شیطان به جهت مذهبی شدن شهر و مجالس عزاداری قدرتش کم می‌شود، ناشی از نفس اماره و ملکات وجودی ماست.
سوم. لات و لوت‌ها و عرق خورهایی که اول ماه رمضان و ماه محرم عرق را کنار می‌گذاشتند در اصل با محبوس شدن شیطان، نفس‌شان را هم لگام زدند. این یعنی اوج حرکت یک انسان برای عبد شدن. شیطان در‌بند است اما خیلی از ما خودمان و نفس‌مان را به‌بند نکشیدیم. آن عرق‌خور فهمید رمضان و محرم یعنی کنترل نفس. با محبوس شدن شیطان خودش را هم به حبس کشید. حالا حرف حاج محمدرضا طالقانی قابل فهم است وقتی می‌گفت من عرق‌خورها را می‌گویم شما بقیه را.
واقعاً دیگران از بقیه بگویند. عرق خورش را حاج محمدرضا و تاریخ تهران گفت. ما از خودمان بگوییم. اول ماه مبارک و ماه محرم و غیره چه کردیم؟ چه چیز را کنار گذاشتیم؟ همین را فهرست کنیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code