منطقه 14

کالای ایرانی به خانه ببر!

نویسنده: شکوه زین‌الدینی
فعالیت یکی از کارآفرینان موفق منطقه که با آمیختن هنر ایرانی به کالاهای تولیدی وسایل تزیینی خانه و آشپزخانه سعی دارد عرصه بازار داخلی را برای رقیبان خارجی، تنگ و با شعار کالای ایرانی در خانه ما، این زیبایی و سنت را فراتر از مرزها نیز صادر کند...
1396/01/29
 فعالیت یکی از کارآفرینان موفق منطقه که با آمیختن هنر ایرانی به کالاهای تولیدی وسایل تزیینی خانه و آشپزخانه سعی دارد عرصه بازار داخلی را برای رقیبان خارجی، تنگ و با شعار کالای ایرانی در خانه ما، این زیبایی و سنت را فراتر از مرزها نیز صادر کند ما را بر آن داشت تا سری بزنیم به محل کار این کارآفرین و بانوان منطقه که با کار در این کارگاه کسب روزی می‌کنند. جامه‌دان‌های سنتی، جاکفشی، جعبه‌ها، باکس گل‌ها، تابلوهای رنگارنگ با نمادهای سنتی و فرهنگی و سایر وسایل کوچک تزیینی که برای خانه کاربرد دارد جلوه زیبایی به کارگاه «مهدی عیوضی» داده است. محلی که به گفته بانوان شاغل که بیشترشان را سرپرستان خانواده تشکیل می‌دهند به‌واسطه آرامش و امنیت حاکم بر محیط کار و حسن خلق کارآفرین جوانش، موجب رضایتمندی و دلگرمی آنها برای تلاش و کسب روزی حلال شده است.

 کالاهای تزیینی با نمادهای سنتی
ساز سنتی نصب شده روی دیوار خشتی اتاق کارش در کنار جلوه زیبای وسایل تزیینی و کاربردی خانه که در آنها می‌توان رنگ و نقوش پارچه‌های سنتی را دید نشان از ذوق هنری این کارآفرین موفق منطقه دارد. «مهدی عیوضی» که سال‌ها پیش فعالیتش را با خرید و پخش کالاهای تزیینی و کاربردی خانه آغاز می‌کند حالا جزو تولیدکنندگان خوشنام در این صنف است. او با بومی‌سازی این کالاها و تولید آن، متناسب باسلیقه شهروندان، نه تنها مدعی ارائه کالای باکیفیت‌تر نسبت به مشابه خارجی آن در بازار است بلکه به اشتغالزایی بانوان به‌ویژه بانوان سرپرست خانواده در منطقه، حومه شهر و دیگر شهرها هم کمک کرده است.  این کارآفرین که 35 بهار عمرش را سپری کرده است درباره نوع فعالیتش می‌گوید: «سال‌ها پیش که برای انتخاب و وارد کردن کالا به کشورهای آسیای شرقی می‌رفتم، از نزدیک شاهد کیفیت پایین این کالاها و شکل‌های نه‌چندان زیبای آنها بودم که در بعضی از موارد نامتناسب با فرهنگمان طراحی شده‌اند. به همین دلیل تولید همان وسایل با بهره‌گیری از هنر، سنت و متناسب باسلیقه و فرهنگ ایرانی از ذهنم گذشت.»
 
 خواستن توانستن است
نبود ‌حمایت از تولید و کارآفرینان جوان و بازاری که پر است از کالاهای مصرفی وارداتی از دغدغه‌های کارآفرین جوان منطقه نیز هست. او از مشکلاتی که برای توسعه کار و تولید بر سر راهش بوده و یک سال وقت و انرژی که برای جلب نظر متولیان امر و متقاعد کردنشان برای بازده اقتصادی ایده‌هایش صرف کرده است می‌گوید و اینکه به این نتیجه رسیده که توقع را کم کند و با تلاش و پشتکار بیشتر فعالیتش را کم‌کم به ثمر برساند. عیوضی حالا دامنه فعالیتش علاوه بر منطقه و اشتغالزایی برای بیش از 40 بانوان سرپرست خانواده‌ای که در دل این کارگاه و البته کارگاه‌های کوچک و خانگی فرامحلی مشغول هستند، به شهرستان‌ها نیز کشیده شده است. نمونه آن را می‌توان کارگاهی در شهر تبریز نام برد که حدود 50 نفر نیز در آن مشغولند. او معتقد است: «غیرممکن وجود ندارد و باوجود همه مشکلات از جمله سود کم و زحمت زیاد در تولید و پیشرفت آهسته در کار و باوجود مشاغل آسان‌تر و بی‌دردسرتر، اما عشق به خلق یک ایده جدید باقیمت و کیفیت مناسب که می‌تواند به جای کالاهای خارجی زینت‌بخش خانه‌هایمان باشد حس خوشایندی است که مرا هر روز مصمم‌تر از روز گذشته برای توسعه این شکل فعالیت می‌کند.»
 
 فرهنگ و هنر ایرانی در آن سوری مرزها
علاوه بر توزیع این کالاهای دست‌ساز در فروشگاه‌های سراسر کشور، کارآفرین جوان و خوش‌ذوق منطقه ما دست‌به‌کار شده است تا ایده جدیدش را نیز اجرایی کند. ایده او فروش و عرضه کالاها، اجناس تزیینی و کاربردی خانه و آشپزخانه، فراتر از منطقه و کشور به کشورهایی مثل ارمنستان، آذربایجان، ترکمنستان، افغانستان، عراق و... است که از نظر فرهنگی و آداب و سنن به ما نزدیک هستند. کارآفرین جوان در این‌باره می‌گوید: «برای این منظور پایگاهی را طراحی کرده‌ایم و به‌زودی قرار است با معرفی کالاهای متنوع صنعتی که با استفاده از پارچه‌های سنتی، نمادها، رنگ و نقوش اسلامی و ایرانی ساخته می‌شود هر فرد در هرکدام از این کشورها با مراجعه به پایگاه آن‌هم با زبان رسمی همان کشور کالای موردنظر را برای تزیین خانه‌اش خریداری کند.» از نظر عیوضی این ایده نخستین بار است که در این صنف انجام می‌گیرد. با اجرایی شدن این ایده، علاوه بر اشتغالزایی افراد بیشتر به‌واسطه تقاضای بیشتر و به طبع تولید بیشتر، کشورهای همسایه با خریداری محصول و جانمایی در منزل به‌واسطه نمادهای فرهنگی و سنتی به کاررفته در این کالاها ناخودآگاه علاقه‌مند می‌شوند تا با این سنت‌ها و آداب و رسوم مردم کشورها بیشتر آشنا شوند.

محیط امن و بدون استرس
«زهرا عراقی» بیش از 10 سال می‌شود که از نشستن پشت چرخ خیاطی روزی حلال کسب می‌کند. او که 2 سالی است در کارگاه تولید وسایل خانه و آشپزخانه مشغول است از حسن‌خلق عیوضی می‌گوید: «صبور است و چنانچه در کار اشتباهی صورت گیرد بدون ایجاد تنش و استرس از اشتباه چشمپوشی و برای رفع مشکل از بانوان قدیمی و باسابقه می‌خواهد تا آموزش‌های لازم را به تازه واردها ارائه دهند. همین حوصله و آرامش او در کنار امن بودن فضای کار برای بانوان به‌واسطه مستقل بودن آن باعث شده با وجود پیشنهادهای متعددی که برای کار در کارگاه‌های تولیدی دیگر داشته‌ام این محیط را ترجیح دهم.» عراقی دلش می‌خواهد روزی به‌عنوان کارآفرین فعالیت کند. او تحقق این آرزو را مستلزم همیاری و هموار کردن شرایط توسط مسئولان و متولیان این امر می‌داند.

همدلی برای تولید کالای باکیفیت
کارگاه 2 طبقه دارد. گوشه‌ای از طبقه پایین که مخصوص جعبه‌های آشپزخانه است با «زهرا هاشمی» یکی از بانوان سرپرست خانواده هم‌صحبت می‌شویم. او معتقد است که یک کارآفرین خوب تنها به کار و ایده‌اش شناخته نمی‌شود بلکه باید در اخلاق هم نمونه باشد. او صداقت در رفتار و گفتار را از بهترین ویژگی‌های صاحب تولیدی جوان می‌داند و می‌افزاید: «صداقت او باعث شده فضا، سالم و به دور از هرگونه اختلاف باشد. چون پیش از اینکه مشکل و دلخوری بین افراد پیش بیاید همه سعی می‌کنیم باصداقت و همدلی مشکل را حل و کالای باکیفیت تولید کنیم.»

برنامه‌ریزی، پشتکار و مدیریت
برنامه‌ریزی، پشتکار و مدیریت برای هماهنگی در کار از خصوصیات کارآفرین جوان کارگاه خیابان شهید مرادی است که «مریم دشتی» از بانوان شاغل در کارگاه به آن اشاره می‌کند. او ادامه می‌دهد: «پیش از شروع کار همه شرایط مرتب و آماده است. از تهیه مواد اولیه و نیازسنجی بازار تا تولید کالای مورد نیاز و توزیع آن در بازار همه به خوبی و به‌واسطه پشتکار آقای عیوضی انجام می‌شود و همین مدیریت که ناشی از نظم اوست شرایط کار را برای همه آسان‌تر می‌کند.» دشتی که بیش از 35 سال است برای تأمین هزینه‌های زندگی کار می‌کند ارتباط صمیمی و سلامت، خوش‌حسابی و پرداخت به‌موقع دستمزد بانوان را از محاسن کارآفرین جوان منطقه عنوان می‌کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code