منطقه 15

ترک‌های فرسودگی روی دیوار زندگی

نویسنده: زینب کریمی
هر یک از محله‌های منطقه ما با مشکلات خاص خود مواجه است که شناسایی و حل آنها به توجه و پیگیری مردم و مسئولان نیاز دارد. محله‌های قدیمی‌تر مشکلات بیشتری دارند و بافت فرسوده نیز شکل‌گیری آسیب‌های اجتماعی در محله را افزایش می‌دهد...
1396/09/04
 هر یک از محله‌های منطقه ما با مشکلات خاص خود مواجه است که شناسایی و حل آنها به توجه و پیگیری مردم و مسئولان نیاز دارد. محله‌های قدیمی‌تر مشکلات بیشتری دارند و بافت فرسوده نیز شکل‌گیری آسیب‌های اجتماعی در محله را افزایش می‌دهد. ارائه خدمات در بافت فرسوده نیز با دشواری‌های جدی مواجه است. محله مینابی از سال 1341 شکل گرفته و یکی از محله‌های قدیمی تهران است. این محله روزگاری میزبان زمین‌های زراعی بوده و طی چند دهه کاربری کشاورزی آن به کاربری مسکونی تبدیل شد. در حال حاضر محله مینابی با گذشت حدود 60 سال از شکل‌گیری‌اش با بافت فرسوده گسترده‌ای مواجه است. 47 هکتار از مساحت محله مینابی که میزبان 70‌درصد از خانه‌های محله است جزو بافت فرسوده محسوب می‌شود. با شهردار منطقه عازم بازدید از این محله شدیم و مشکلات سکونت در آن را از نزدیک دیدیم و شنیدیم. این بازدید مایه خیر و برخی مشکلات مهم‌محله شناسایی شد. برای رفع برخی از آنها نیز هماهنگی صورت گرفت و مسئولان دستوراتی صادر کردند.

ورزشگاهی که برق ندارد!
به مجموعه ورزشی «شهدای مینابی» می‌رسیم. مجموعه ورزشی که از 3 سال پیش افتتاح شده و انواع کلاس‌های ورزشی را برای گروه‌های سنی مختلف برگزار می‌کند. این مجموعه یکی از مراکز شلوغ و پرطرفدار محله است. اما یکی از مسئولان ورزشگاه از نبود برق در این ورزشگاه ناراضی است و در این‌باره به شهردار منطقه می‌گوید: «در زمان بهره‌برداری مجموعه، برق ورزشگاه به‌طور موقتی تأمین شد اما اداره برق از 3 ماه پیش برق را قطع کرده است. پیگیری برای دریافت کنتور برق هم بی‌نتیجه بوده و نیاز به همکاری شهرداری است.» بعد از این درخواست شهردار پیگیری‌ این موضوع را به یکی از همراهانش می‌سپرد. محله‌گردی در میان بافت فرسوده محله مینابی ما را به بلواری نوساز می‌رساند که حاصل تعریض کوچه‌های یک متری «عاشقیا» و «ناصری» است. گذری عریض که این روزها متفاوت از دیگر نقاط محله است. نهال‌های کوچک وسط بلوار نیز جانی دوباره به محله بخشیده است. حالا تصورش هم دشوار است که گذر زیبای امروز تا سال پیش مجموعه‌ای از کوچه‌های باریک تودرتو بود.

عبور دادن پیکر فوت‌شدگان از پشت‌بام‌ها!
مسیر خیابان شهید ناصری را در پیش می‌گیریم. سمت راستمان کوچه باریک شهید «خالدی» است. کوچه‌ای که در آن 2 نفر به آسانی نمی‌توانند دوشادوش هم عبور کنند. بازدید شهردار منطقه از این کوچه با خاطره عجیب عضو شورایاری محله همراه است که می‌گوید: «چند سال پیش یکی از ساکنان این کوچه فوت کرد. برای مراسم تشییع نمی‌توانستیم جنازه را از عرض کوچه رد کنیم. چاره‌ای نبود جز اینکه جنازه را که تا نیمه مسیر آورده بودیم از روی پشت‌بام‌ها رد کنیم تا برسد به سرکوچه.»

‌ تردد معتادان در معابر محله
مینابی از محله‌های آسیب‌خیز منطقه است و اهالی آن با مشکلاتی عمده از قبیل بافت فرسوده دست به گریبان هستند. در بازدید «وحیدرضا محمدی» شهردار منطقه از محله مینابی همراه با معاونان اجرایی شهردار، شهردار ناحیه یک و اعضای شورایاری به بخشی از معابر آسیب‌خیز محله قدم می‌گذاریم. بازدید محله از خیابان انورزاده و با پیاده‌روی شهردار و گروه همراه شروع می‌شود. راسته خیابان را پیش می‌گیریم و از یکی از کوچه‌ها وارد بافت محله می‌شویم. مسیر‌مان از میان خانه‌هایی است که یکی در میان خراب شده و دیوارهایش از دورهمی‌های شبانه معتادان سیاه‌رنگ است. فضاهای بی‌دفاع شهری در محله مینابی کم نیست. از هر گذری که وارد می‌شویم خانه‌های متروکه و زمین‌های خالی پیش رویمان است. بیشتر فضاهای بی‌دفاع محله به کوچه‌های تنگ و باریکی ختم می‌شود که انگار هزارتویی در هم تنیده شده است. معتادان ژنده‌پوشی که‌گاه گوشه و کنار دیوارها کز کرده‌اند یا کیسه‌هایی پر از زباله‌های خشک به دوش می‌کشند و به سمت مغازه‌های خرید ضایعات در محله می‌روند تصویر دیگری است که مدام تکرار می‌شود. از کوچه‌های تنگ و باریک محله می‌گذریم. در مسیر خیابان شهید ناصری که هنوز محلی‌ها آن را به نام «نفیس» می‌شناسند به مجتمع مسکونی امام رضا(ع) می‌رسیم ساختمانی با 400 واحد مسکونی که مدتی پیش از مشکلات آن در این نشریه گزارشی مفصل منتشر شد. از پشت ساختمان وارد کوچه میرداماد و پسکوچه‌های تودرتوی آن می‌شویم. هنگام گذر از کوچه‌ها و خیابان‌ها، اهالی محله با شهردار منطقه سلام و احوالپرسی می‌کنند و از مشکلاتی می‌گویند که این روزها با آن درگیرند.

 ورزشگاه 40 ساله محله
پیاده‌روی و بازدید از محله تا چهارراه حاج اسماعیل رضایی ادامه دارد. مقصد ورزشگاه شهید باباخانی است. به ورزشگاه شهید باباخانی که می‌رسیم. زمین فوتبال این ورزشگاه بیش از40 سال قدمت دارد. این زمین چه آن دوران که یکی از زمین‌های خاکی مهم منطقه بوده و چه حالا که چمن طبیعی دارد، محل بازی تیم‌های فوتبال محلی بوده است. «محمدباقر یزدانی» دبیر شورایاری محله مینابی درباره خدمات این ورزشگاه به اهالی می‌گوید: «این ورزشگاه نقش مؤثری در کاهش آسیب‌های اجتماعی محله دارد. بنابراین با هدف کاهش آسیب‌های اجتماعی و شناسایی و رشد استعدادها در این ورزشگاه مدرسه فوتبال راه‌اندازی شد. اما از آنجا که بیشتر خانواده‌هایی که در این محل زندگی می‌کنند مشکلات اقتصادی دارند توان پرداخت هزینه‌های کلاس فوتبال را ندارند. به همین دلیل این مدرسه برای تعداد زیادی از ثبت‌نام‌شدگان آموزش رایگان دارد. بعضی از آنان آنقدر مشکل دارند که حتی توان تهیه کفش و لباس ورزشی هم ندارند و مجبور شدیم علاوه بر کلاس رایگان برایشان وسایل هم تهیه کنیم. اما برای تأمین هزینه‌های جاری ورزشگاه مشکل داریم.» شهردار منطقه نیز درباره تأمین هزینه مراکز ورزشی می‌گوید: «امکانات محله‌ها باید خودکفا باشند و هزینه‌های آنها از طریق ظرفیت موجود تأمین شود. یک روش مؤثر مشارکت با پیمانکارانی است که به تجهیز مجموعه می‌پردازند و در ازای آن 2 یا 3 سال از مجموعه بهره‌برداری می‌کنند. برای به‌روز‌رسانی و تأمین هزینه‌های جاری این مجموعه‌ها می‌توان چنین روشی را در پیش گرفت.»

خیابان ناصری بازگشایی می‌شود
بازدید از دیگر بخش‌های مجموعه ورزشی شهید باباخانی که به اتمام می‌رسد راهی حسینیه ورزشگاه می‌شویم. نشست شهردار منطقه و معاونان و اعضای شورایاری در این حسینیه انجام می‌شود. قرار است اعضای شورایاری در این نشست از درخواست‌ها و مطالبات مردمی بگویند. مدت‌هاست در چهارراه اتابک بنزین‌فروشی غیرقانونی انجام می‌شود. از آنجا که اعضای شورایاری نبود پمپ بنزین را دلیل رشد این آسیب می‌دانند از شهردار منطقه تقاضا دارند برای راه‌اندازی ایستگاه پمپ بنزین در این محدوده پیگیری کند. «وحیدرضا محمدی» شهردار منطقه در این‌باره می‌گوید: «بررسی‌ها برای راه‌اندازی پمپ بنزین در این محدوده در حال انجام است. در حال حاضر چند نقطه برای راه‌اندازی پمپ بنزین در این محدوده شناسایی شده که بعد از بررسی نهایی معرفی می‌شود.» انسداد مسیر دسترسی خیابان شهید ناصری از خیابان خاوران مشکل دیگر محله است که باعث ناامنی و ایجاد فضای بی‌دفاع شهری در آن محدوده شده است. شهردار منطقه در این‌باره می‌گوید: «بازگشایی این خیابان را در دستور کار قرار می‌دهیم تا دسترسی به این خیابان آسان‌تر شود. با دسترسی بهتر استقبال اهالی از برنامه‌ها و خدمات سرای محله مینابی در این خیابان نیز بیشتر می‌شود. علاوه بر آن بخشی از فضای بی‌دفاع شهری در این محدوده از بین می‌رود.» همچنین محمدی درباره تملک پلاک‌های باقی‌مانده محله می‌گوید: «بافت فرسوده یکی از معضلات جدی این محله است که با اولویت ویژه در حال پیگیری است. برای کاهش این آسیب در نخستین گام، بانک اطلاعاتی به روز از آپارتمان‌های نوساز سازمان نوسازی تهیه می‌شود تا بتوان از آنها برای معاوضه با املاک فرسوده استفاده کرد. با این اقدام بازگشایی گذرهای محله تسریع و مشکل بافت فرسوده نیز تا حدودی کمتر می‌شود.»

بهسازی محوطه اطراف بقعه
طرح محوطه‌سازی بقعه امامزاده سیده ملک خاتون(س) از دیگر طرح‌های اجرایی در محله مینابی است.
تملک خانه‌هایی که در محوطه این بقعه متبرکه قرار دارند نخستین گام برای اجرای طرح است. اما در حال حاضر به دلیل کمبود بودجه اجرای طرح متوقف شده است. حالا محوطه اطراف بقعه پر از زمین‌های خالی رها شده است. اعضای شورایاری درباره وضعیت نابسامان ناشی از تجمع معتادان در این زمین‌های خالی معترض هستند و از شهردار درخواست رسیدگی به این مشکل را دارند. محمدی در این‌باره می‌گوید: «با توجه به مشکلات بودجه‌ای شهرداری برای تملک املاک تا پیش از تکمیل تملک‌ها و شروع اجرای طرح، عملیات بهسازی محوطه بقعه را انجام خواهیم داد. علاوه بر بهسازی فضای سبز در این محدوده، میزهای پینگ‌پنگ در محوطه نصب و زمین والیبال نیز برای علاقه‌مندان مهیا می‌شود.»

ناامنی، معتادان، ضایعاتی‌ها
در مسیر، چند نفر از اهالی از شهردار درخواست‌های مختلف دارند و مشکلات جورواجور مطرح می‌کنند.
پیرمردی از خانه‌اش می‌گوید که در طرح تملک یکی از طرح‌های بازگشایی معابر بین خانه‌های مخروبه و زمین‌های خالی مانده و امنیت او و خانواده‌اش به خطر افتاده است. پیرزنی از ترک‌های روی دیوار خانه‌اش می‌گوید که بعد از ساخت بنای نوساز کنار خانه‌اش روی دیوارها ایجاد شده و دیگری از ناامنی‌ای می‌گوید که به دلیل حضور معتادان گریبانگیر محله شده است. یکی دوتا از کاسبان نیز با شهردار همقدم می‌شوند و از مشکلات محله می‌گویند. از ضایعاتی‌هایی که امانشان را بریده‌اند و محله‌شان را زشت و ناامن کرده‌اند. دیگری از وانتی‌های بارفروشی می‌گوید که‌‌ تردد خودروها در خیابان را دشوار کرده است. یکی از اهالی نیز با شهردار درباره وضعیت نابسامان خانه‌های باقیمانده و تملک نشده در طرح‌های بازگشایی و تعریض معابر بافت فرسوده صحبت می‌کند. از صحبت‌ها معلوم می‌شود سازمان نوسازی شهرداری تهران آپارتمان‌های نوساز آماده تحویل در اختیار دارد که برای معاوضه با این املاک استفاده می‌شود. بر این اساس مالکان املاک فرسوده می‌توانند املاکی که در طرح‌های بازگشایی و تعریض قرار دارد به شهرداری واگذار کنند و آپارتمان‌های نوساز تحویل بگیرند. شهردار منطقه به امکان دریافت تسهیلات ویژه برای نوسازی املاک فرسوده نیز اشاره می‌کند و می‌گوید مالکان می‌توانند با استفاده از این تسهیلات برای نوسازی ملکشان اقدام کنند.

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code