منطقه 15

تفریح، سرگرمی و تندرستی

نویسنده: تهمینه رادمهر
فراغت تابستانی وقتی لذت‌بخش است که با سرگرمی و تفریح همراه باشد. اما سرگرمی و تفریح برای هر فردی متفاوت است...
1396/03/27
  فراغت تابستانی وقتی لذت‌بخش است که با سرگرمی و تفریح همراه باشد. اما سرگرمی و تفریح برای هر فردی متفاوت است. برخی از شهروندان سرگرمی را شرکت در کلاس‌های آموزشی و پشت سرگذاشتن دوره‌های یادگیری می‌دانند و برخی گردش و تفریحات فرهنگی، هنری و ورزشی. با آغاز فصل تابستان و بلند شدن روز، علاوه بر دانش‌آموزان و دانشجویان که از درس و تحصیل فارغ شده‌اند، شاغلان و کارمندان هم به دنبال تفریح و سرگرمی هستند. در این صفحه سرگرمی‌هایی از منطقه معرفی شده که می‌توانید به فراخور سلیقه خود آنها را تجربه کنید.

 گردش کنید
گردش دسته‌جمعی تفریحی جذاب است. اداره گردشگری شهرداری منطقه با برپایی تورهای گردشگری برنامه‌های تفریحی شاد و سرگرم‌کننده را برگزار می‌کند. برای شرکت در اردوهای تفریحی اداره گردشگری شهرداری منطقه کافی است به یکی از ‌سراهای محله نزدیک به منزلتان مراجعه کنید و در تورهای گردشی برگزار شده ثبت‌نام کنید. «زهرا مالمیر» مسئول اداره گردشگری شهرداری منطقه درباره حضور مردم در این تورها می‌گوید: «این اداره با هدف پرکردن اوقات فراغت شهروندان، بالا بردن فرهنگ شهروندی و کاهش آسیب‌های اجتماعی تورهای گردشی برای شهروندان اجرا می‌کند. قصد داریم با برپایی این تورها فرهنگ گردشگری را همگانی کنیم. با تداوم و استمرار این اردوها علاوه بر تقویت هویت شهروندان تهرانی، جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و مذهبی تهران به شهروندان معرفی می‌شود. اهالی منطقه برای شرکت در تورهای گردشی علاوه بر مراجعه به‌سراهای محله می‌توانند با سامانه 137 تماس بگیرند و از طریق تماس تلفنی برای حضور در تورها ثبت‌نام کنند. همچنین مراجعه به پایگاه اینترنتی www.visit.tehran.ir از دیگر راه‌های ثبت‌نام در تورهاست. به این‌ترتیب دسترسی شهروندان به ثبت‌نام اینترنتی هم فراهم شده است.» مالمیر درباره هزینه حضور در تورهای تهرانگردی می‌گوید: «برای رفاه حال شهروندان و تمایل بیشتر آنان به شرکت در تورهای گردشگری، این تورها با هزینه‌ای اندک برگزار می‌شود. تور برج میلاد، موزه عبرت، باغ‌موزه قصر و تور محله‌گردی در محدوده منطقه، از جمله نقاطی است که برای تهرانگردی در نظر گرفته‌ایم.»

 پردیس بانوان
شادابی روحیه بانوان، شادابی خانواده‌ها و در نتیجه جامعه را در پیش دارد. اما این شادابی مستلزم داشتن امکانات و تفریحات سالم است. وجود بوستان‌های بانوان در این شادابی مؤثر است. یکی از 5 بوستان بانوان تهران در منطقه ما قرار گرفته تا دسترسی بانوان منطقه و مناطق همجوار را به امکانات تفریحی، ورزشی و فرهنگی فراهم کند. پردیس بانوان با 27 هکتار مساحت از سال 1388 افتتاح شده است. این بوستان در روزهای تابستان روزانه میزبان 4 هزار مخاطب است. این بوستان هر روز از ساعت 7 تا 19 میزبان بانوان است. مجموعه ورزشی پردیس امکانات تفریحی ورزشی خوبی دارد. استخر بزرگسالان و کودکان، پیست کارتینگ، سونای خشک و بخار، جکوزی، سالن بسکتبال و ‌والیبال از جمله این امکانات است. طبقه دوم ساختمان بوستان مجهز به اتاق آفتاب‌گیری است. در فضای باز بوستان نیز زمین فوتبال، فوتسال، تنیس و بدمینتون و همچنین گلخانه برای پرورش و آموزش گل و گیاه ساخت شده است. ساختمان کتابخانه و آمفی‌تئاتر روباز، خانه سلامت و مهدکودک برای نگهداری از کودکان و زمین اسکیت و بازی کودکان نیز بخشی دیگری از امکانات پردیس بانوان است.

 دوره‌های آموزشی هنر در مراکز فرهنگی
فرهنگسرای خاوران به‌عنوان بزرگ‌ترین فرهنگسرای تهران هر سال در فصل تابستان برگزار‌کننده انواع کلاس‌های ورزشی، هنری، فوریت‌های پزشکی، علوم قرآنی و زبان انگلیسی است. علاوه بر آن، 21 سرای محله در 21 محله منطقه، محل برپایی کلاس‌های آموزشی برای گروه‌های مختلف سنی است. همزمان با‌سراهای محله خانه‌های فرهنگ هم برگزار‌کننده کلاس‌های آموزشی در رشته‌های مختلف است. پراکندگی این مراکز دسترسی ساکنان منطقه را به این مراکز فراهم کرده است.

 پردیس تئاتر تهران
تئاتر یکی از سرگرمی‌های محبوب و پرطرفدار است. قرارگیری بزرگ‌ترین پردیس تئاتر کشور در منطقه 15 دسترسی ساکنان این منطقه را به تئاتر آسان کرده است. برای دسترسی به پردیس تئاتر تهران کافی‌ است از بزرگراه امام علی(ع) خروجی شهید محلاتی شرق را تا خیابان شاه‌آبادی جنوبی طی کنید تا بعد از میدان مالک اشتر به خیابان شهید بقایی برسید. پردیس تئاتر درست جنب فرهنگسرای خاوران با ورودی مجزا قرار گرفته است. علاقه‌مندان برای اطلاع از برنامه‌های این مرکز نمایشی می‌توانند با شماره تلفن 33034210 و 33034176 تماس بگیرند. همچنین می‌توانید از طریق پایگاه‌های معتبر فروش بلیت یا مراجعه حضوری بلیت تهیه کنید.

 ورزش کنید
وجود مجموعه‌های ورزشی در منطقه امکان حضور در کلاس‌های ورزشی را آسان‌تر کرده است. در این بخش با مجموعه‌های ورزشی فعالی منطقه آشنا می‌شوید.
 مجموعه ورزشی دوقلو خانواده: بلوار شاهد، روبه‌روی فرهنگسرای خاوران
 سالن ورزشی گلچین: خیابان نبرد جنوبی، خیابان ولی‌عصر(عج) پارک گلچین
 ورزشگاه شهید باباخانی: خیابان منصور، خیابان ذوالفقاری، خیابان شیاس اردنی
 مجتمع ورزشی ارج: خیابان شوش، خیابان ارج
 مجتمع ورزشی خاوران: خیابان خاوران، جنب فرهنگسرای خاوران
 مجموعه ورزشی امام علی(ع):خیابان خاوران، جنب پارک فداییان اسلام
 مجموعه ورزشی بعثت: انتهای خیابان17شهریور، بزرگراه بعثت، قبل از پل فدائیان
 مجموعه ورزشی شهدای هفتم‌تیر: خیابان شهرزاد، روبه‌روی آپارتمان‌های کیانشهر، گود شهرزاد
 مجموعه ورزشی فجر: خیابان شوش شرقی، خیابان شهید ابراهیمی
 ورزشگاه شهید نباتی: خیابان خاوران، خیابان شهید نباتی، جنب پارک نیلوفر
 ورزشگاه قدس مسعودیه: شهرک مسعودیه، روبه‌روی تره‌بار

 کتابخانه‌های منطقه
مطالعه برای بسیاری از شهروندان سرگرمی است. سرای‌های محله و کتابخانه‌های سازمان فرهنگی و هنری شهرداری شامل فرهنگسرای خاوران، کتابخانه شهیدان جعفری‌نژاد(هاشم‌آباد) و کتابخانه پامچال از مهم‌ترین کتابخانه‌های منطقه محسوب می‌شوند. در این بین کتابخانه فرهنگسرای خاوران به‌عنوان مجهزترین کتابخانه منطقه دسترسی به 79هزار و 901 نسخه کتاب، 314 عنوان روزنامه و مجله و 1 میلیارد رکوردعلمی کتابخانه دیجیتال را فراهم کرده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code