منطقه 15

تنها پاتوق فرهنگی محلـه

نویسنده: مژگان مهرابی
اینجا سرای محله مسعودیه است، تنها پاتوق فرهنگی محله. با این حال برنامه‌های متنوع و پربارش باعث شده در زمره فعال‌ترین ‌سراهای منطقه قرار بگیرد...
1396/09/04
 اینجا سرای محله مسعودیه است، تنها پاتوق فرهنگی محله. با این حال برنامه‌های متنوع و پربارش باعث شده در زمره فعال‌ترین ‌سراهای منطقه قرار بگیرد. مثلاً برای همه رده‌های سنی کلاس آموزشی دارد و رمز موفقیتش هم این است که برنامه را مطابق خواست و سلیقه اهالی و مخاطبان تدوین و اجرا می‌کند. روزانه حدود 250 نفر از ساکنان به این سرای محله می‌آیند و حداقل در یکی از کلاس‌های آموزشی آن شرکت می‌کنند. زیربنای 700‌مترمربعی سرای محله در مجموع 20 اتاق دارد ولی با توجه به نبود مراکز فرهنگی در محله و همچنین جمعیت حدود 80هزار نفری مسعودیه، امکانات این‌ سرا جوابگوی اهالی نیست.

 سالن همایش 40 نفری
سرای محله مسعودیه ساختمانی 3 طبقه در داخل محوطه شهرداری ناحیه 6 است. فضای بزرگی ندارد اما تنها پاتوق فرهنگی محله به شمار می‌آید. به گفته «ایمان عبدی» مدیر سرای محله مسعودیه، این ‌سرا از سال‌ها پیش فعال بوده اما از سال 1394 ساختمان جدید آن ساخته شده است. در طبقه اول اتاق مدیریت قرار دارد که البته برای برگزاری جلسات و گردهمایی شورایاری‌ها هم از آن استفاده می‌شود. واحد ثبت‌نام و سالن همایش هم در این طبقه قرار دارد. مدیر سرای محله توضیح می‌دهد: «سالن همایش کوچکی داریم که فقط برای حدود 40 صندلی گنجایش دارد. هنگام برگزاری مراسم مناسبتی که جمعیت زیادی حضور دارند ناچار صندلی‌ها را برمی‌داریم و به جای آنها فرش پهن می‌کنیم که تعداد بیشتری بتوانند در برنامه شرکت کنند.»

خانه قرآن، فعال‌ترین خانه سرا
در طبقه دوم‌ سرا خانه کارآفرینی، خانه قرآن و 4 کلاس آموزشی قرار دارد. عبدی درباره آنها می‌گوید: «خانه قرآن فعال‌ترین خانه سرای مسعودیه است که به دلیل کمبود جا با نمازخانه مشترک است. برنامه‌های ارزنده‌ای که در این خانه اجرا می‌شود سبب شده بانوان زیادی در کلاس‌های آن شرکت کنند. خانه قرآن صبح‌ها برای خانم‌ها و عصرها ویژه کودکان و نوجوانان برنامه‌های آموزشی برپا می‌کند، از تجوید و اخلاق گرفته تا احکام و نهج‌البلاغه. البته کلاس روخوانی و روانخوانی هم دایر است. شرکت در تمامی این کلاس‌ها نیز رایگان است. خانه قرآن سرای محله فعالیتش را با 4 نفر آغاز کرد و الان تعداد شرکت‌کنندگان در هر کلاسش به 50 نفر می‌رسد.» خانه کارآفرینی سرای محله نیز در یک اتاق خلاصه می‌شود. مدیر سرای محله از نداشتن کارگاهی برای اشتغال بانوان سرپرست خانوار خبر می‌دهد و می‌گوید: «خانه کارآفرینی سرای محله بسیار فعال است و افراد جویای کار یا کارآفرین را شناسایی و امکان درآمدزایی را برای‌شان فراهم می‌کند. محله ما کارآفرین نمونه و فعال زیاد دارد اما کارگاهی برای اشتغال آنان نداریم. در واقع نمی‌توانیم به خوبی از کارآفرینان و افراد جویای کار حمایت کنیم.»

 پر مخاطب‌ترین کلاس
رایانه، روباتیک، نقاشی، چرتکه، ژله تزریقی، قالیبافی، چرم‌دوزی و خیاطی بخشی از دوره‌های آموزشی است که در سرای محله مسعودیه برگزار می‌شود. اما به گفته عبدی در بین اینها خیاطی پرمخاطب‌ترین کلاس هنری است. می‌گوید: «دوره آموزشی خیاطی یک ماه است و هر ماه حدود 90 نفر در آن شرکت می‌کنند. مربی خیاطی به روش خاصی این هنر را آموزش می‌دهد و بانوان زیادی برای یادگیری ثبت‌نام می‌کنند.» او درباره دیگر کلاس‌های آموزشی سرای مسعودیه توضیح می‌دهد: «کلاس رایانه در خانه فن‌آوری اطلاعات یا همان آی.تی برگزاری می‌شود. علوم نرم‌افزار رایانه نیز در سطح پیشرفته آموزش داده می‌شود. با مدارس محله تعامل داریم و به درخواست مدیران مدارس دوره آموزشی برای معلمان نیز برپا می‌شود. دوره تزریقات و کمک‌های اولیه هم در ‌سرا برگزار می‌شود و مخاطبان زیادی دارد. هزینه یادگیری این دوره با اعطای گواهینامه رسمی 90 هزار تومان است.»

مشاوره‌های رایگان
سرای محله مسعودیه امکانات و سالن ورزشی ندارد. اما در همسایگی سرای محله 2 زمین چمن مصنوعی در بوستان سروناز و بوستان امام رضا(ع) قرار دارد و مدیر سرای محله با مسئولان ورزشی منطقه و شورایاران تعامل برقرار کرده تا هر روز در این دو زمین برنامه‌های ایستگاه تندرستی برگزار ‌شود. در حوزه آموزش‌های اجتماعی مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج و مشاوره تحصیلی از جمله برنامه‌های رایگانی است که در سرای محله مسعودیه برگزار می‌شود. برای اهالی کلاس آموزش قوانین شهروندی، نگهداری و تکثیر گیاهان آپارتمانی و... نیز برگزار می‌شود. اردوی تفریحی نیز پای ثابت برنامه‌هاست و طرفداران بسیار دارد.

خانه‌ای برای کودکان محله
سرای محله مسعودیه پررفت و آمد است و به گفته عبدی 40‌درصد مراجعان را نوجوانان و 40‌درصد دیگر را بانوان تشکیل می‌دهند. 20‌درصد باقی هم آقایان هستند که بیشتر به استفاده از امکانات ورزشی و زمین‌های چمن فوتبال تمایل دارند. کودکان هم فراموش نشوند! طبقه آخر ساختمان ‌سرا به خانه کودک و مهد قرآن اختصاص دارد. تا سال گذشته کلاس پیش‌دبستانی در این طبقه دایر بود و حالا خانه کودک میزبان کلاس‌های خلاقیت، چرتکه، سفال، کاردستی و نقاشی هم برای کودکان است. همه این آموزش‌ها در کنار قصه‌گویی به رشد توانایی‌ها و استعدادهای کودکان کمک می‌کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code