منطقه 15

تیزروها بالاتر از خطر

نویسنده: زینب کریمی
وقتی صحبت از ناامنی و غیراستاندارد بودن وسایل نقلیه و تأثیر آن در تصادفات و مصدومیت و فوت شهروندان می‌شود موتورسیکلت به‌عنوان ناامن‌ترین وسیله در صدر ایستاده است...
1395/10/18
 وقتی صحبت از ناامنی و غیراستاندارد بودن وسایل نقلیه و تأثیر آن در تصادفات و مصدومیت و فوت شهروندان می‌شود موتورسیکلت به‌عنوان ناامن‌ترین وسیله در صدر ایستاده است. روزانه شمار زیادی از شهروندان با این وسیله نقلیه پرخطر در خیابان‌ها و بزرگراه‌های شهر‌ تردد می‌کنند بی‌اینکه نسبت به استفاده صحیح و ایمن از این وسیله آگاهی داشته باشند. متأسفانه آمار تصادف موتورسواران در منطقه ما از دیگر مناطق بالاتر است. قرارگیری منطقه در محاصره بزرگراه‌هایی، که‌ تردد خودروهای سنگین در آن آزاد است، این آمار را افزایش داده است. سری به دایره تصادفات پلیس راهور منطقه زده‌ایم و در گفت‌وگو با سروان «حسین خانی»، رئیس دایره تصادفات منطقه، آمارها و دلایل تصادف موتورسواران را بررسی کرده‌ایم.

 سهم 35‌درصدی موتورسیکلت‌ها!
موتورسیکلت یکی از پرطرفــــدارترین وســــایل نقلیه محسوب می‌شود و این استقبال دلایل متعـــــددی دارد. سروان‌حسین‌خانی  ، رئیس دایره تصادفات منطقه در این‌باره می‌گوید: «مشکلات مالی شهروندان و ارزان بودن این وسیله نقلیه استقبال از موتورسیکلت را بیشتر کرده است. علاوه بر آن،‌ تردد سریع و آسان با موتورسیکلت باعث شده مردم تمایل بیشتری به استفاده از این وسیله نقلیه پرخطر داشته باشند. در کنار این عوامل، مشکلات مالی و بیکاری سبب شده برخی از شهروندان از موتورسیکلت به‌عنوان وسیله‌ای برای کسب درآمد استفاده کنند. مسافرکشی و جابه‌جایی بار از جمله راه‌های کسب درآمد شهروندان با موتورسیکلت است. استقبال چشمگیر از این وسیله و البته استفاده نادرست از آن آمار تصادفات را بالا برده است. تا جایی که در سال گذشته 44 درصد از تصادفات فوتی و جرحی منطقه مربوط به موتورسواران بوده است. به نظر می‌رسد این آمار در سال جاری بیشتر هم شود. طبق آمار در 6 ماه ابتدای سال جاری در 35‌درصد از تصادفات فوتی و جرحی منطقه موتورسواران سهم داشته‌اند. با توجه به اینکه موتورسیکلت روی دو چرخ قرار گرفته، تعادل کمی دارد و با کوچک‌ترین ضربه واژگون می‌شود و به همین دلیل صدمات وارد شده به موتورسواران بالاست. در بسیاری از مواقع نداشتن کلاه استاندارد و ضربه مغزی باعث فوت موتورسواران می‌شود.»

رانندگان تدافعی، رانندگان تهاجمی!
منطقه 15 رکورددار بیشترین تصادف موتورسواری در پایتخت محسوب می‌شود. رعایت نکات ایمنی مهم‌ترین عامل کاهش تصادفات رانندگی است. سروان خانی درباره نحوه صحیح رانندگی می‌گوید: «راننده‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند. رانندگانی که همیشه و همه جا پیرو قوانین هستند، خطر را پیش‌بینی می‌کنند، در هنگام رانندگی حواس‌شان جمع است و هر آن احتمال بروز حادثه را می‌دهند. به این دسته رانندگان تدافعی می‌گویند. در مقابل برخی رانندگان بدون توجه به مقررات، رانندگی می‌کنند که هیچ نوع پیش‌بینی در مقابل بروز حادثه ندارند. این دسته رانندگان تهاجمی و حادثه‌ساز هستند. برای کاهش تصادف رانندگان باید به‌صورت تدافعی رانندگی کنند.»

آموزش‌ها مؤثر است
آموزش از مهم‌ترین اهدافی است که پلیس راهور برای کاهش تصادفات در پیش گرفته است. سرهنگ «علی پروانه»، رئیس پلیس راهور منطقه، درباره اقدامات آموزشی انجام شده در کاهش تصادفات می‌گوید: «اگرچه جریمه می‌تواند در کاهش تصادفات مؤثر باشد، اما بالا رفتن فرهنگ شهروندان بیشتر از هر عامل بازدارنده‌ای این آسیب را کاهش می‌دهد. به همین دلیل آموزش در مدارس، ‌سراهای محله و مساجد را به‌صورت جدی دنبال می‌کنیم و با توزیع سی‌دی‌های آموزشی تلاش می‌کنیم تا شهروندان را به سمت رعایت قوانین و در نتیجه کاهش تصادفات سوق دهیم.»

 مهم‌ترین دلایل تصادف موتورسواران
توجه به مهم‌ترین دلایل تصادف موتورسواران می‌تواند منجر به کاهش حوادث شود. بررسی تصادف‌هایی که تاکنون باعث مصدومیت و فوت راکبان موتور شده کارشناسان را به چند دلیل عمده در تصادف موتورسوارها رسانده است. بنا به اطلاعات ثبت تخلفات و حوادث منطقه فهرستی از مهم‌ترین دلایل حوادث موتورسیکلت‌سواران  را تهیه کرده‌ایم که در این بخش می‌خوانید.

 حرکت بین دو وسیله نقلیه
بی توجهی رانندگان موتورسوار در‌ تردد مهم‌ترین عامل تصادف است. با توجه به اینکه موتورسیکلت با کوچک‌ترین ضربه‌ای واژگون می‌شود حرکت آنان بین سایر وسیله‌های نقلیه کنترل این وسیله را دشوارتر می‌کند. در چنین وضعیتی امکان بروز تصادف بالاست. رانندگان موتورسیکلت باید مانند خودروها بین خطوط رانندگی کند و از حرکت بین دیگر وسایل نقلیه جداً خوردداری کنند.

 حرکت در مجاورت خودروهای سنگین
با توجه به اینکه خودروهای سنگین نقاط کور زیادی دارد حرکت موتورسیکلت در مجاورت این خودروها می‌تواند باعث برخورد و بروز خسارت‌های جانی شود. علاوه بر آن، سروصدای زیاد خودروهای سنگین مانع از شنیدن صدای تصادف می‌شود و همین موضوع باعث تداوم برخورد و افزایش شدت تصادف می‌شود. در تصادف آذرماه سال جاری که موتورسیکلتی با 3 سرنشین در مجاورت خودرو سنگین رانندگی می‌کرد به دلیل اینکه راننده خودرو سنگین صدای برخورد را نشنیده بود، موتورسیکلت و سرنشینان آن حدود90‌متر روی زمین کشیده شدند و همین موضوع باعث فوت 2 تن از سرنشینان موتورسیکلت شد.

 عبور از محل ممنوع
برخی موتورسواران بر این باورند که قوانین راهنمایی و رانندگی فقط شامل حال خودروهاست. این باور غلط باعث‌ تردد آنان از هر نقطه‌ای می‌شود. قدرت مانور موتورسیکلت باعث شده رانندگان این جرئت را داشته باشند که از محل‌های ممنوع در بزرگراه‌ها و خیابان‌ها عبور کنند. حرکت خلاف جهت در بزرگراه بعثت حدفاصل شهرک بروجردی و کیانشهر بارها باعث تصادف شده است. این‌ ترددها در محورهای درون‌شهری هم دیده می‌شود. عبور از چراغ قرمز هم از جمله دلایل تصادف موتورسوارها می‌شود. بسیاری از موتورسواران نسبت به چراغ قرمز بی‌توجه‌اند این در حالی است که راننده طرف مقابل با ذهنیت اینکه حق تقدم با اوست مسیرش را پیش می‌گیرد. بی‌توجهی موتورسوارها بارها باعث تصادف در تقاطع‌ها شده است.

نقاط حادثه‌خیز منطقه
بررسی مکان‌هایی که بیشترین تصادف موتورسواران در آن رخ داده فهرستی از نقاط پرحادثه را ایجاد کرده است. برای کاهش تصادف پس از شناسایی نقاط پرحادثه با نصب دوربین‌های کنترل سرعت، نصب تجهیزات کاهش‌دهنده سرعت، نصب نرده حفاظ در حاشیه بزرگراه‌ها، نصب گل‌میخ و نصب پل‌های هوایی از بروز تصادفات بیشتر جلوگیری شده است. در این بخش مهم‌ترین نقاط پرحادثه موتورسواران را می‌خوانید.

 ابتدای بزرگراه امام رضا(ع)
از محدوده گردنه تنباکویی تا پل سیمان بیشترین تصادف موتورسوارها رخ می‌دهد. سرعت غیرمجاز، حرکت در مجاورت خودروهای سنگین از جمله دلایل تصادف در این محورهاست.

 بزرگراه آزادگان مقابل شهرک بروجردی
بیشتر تصادفات موتور در محور بزرگراه آزادگان در محدوده شهرک بروجردی تا خیابان فدائیان اسلام رخ می‌دهد. حرکت خلاف جهت، دنده عقب و سرعت غیرمجاز مهم‌ترین دلایل این تصادفات بوده است.

بزرگراه بسیج
محدوده بزرگراه بسیج  ، حدفاصل سه‌راه افسریه تا 20 متری افسریه نقطه پرحادثه موتورسوارهاست.‌ تردد زیاد وسایل نقلیه در محدوده سه‌راه افسریه منجر به تصادف موتورسوارها در این محدوده می‌شود.

روبه‌روی پایانه خاوران
سرعت بالای موتورسواران در این محدوده و بی‌احتیاطی عابران باعث تصادفات شدید در این محدوده می‌شود. متأسفانه عابران در این محدوده از پل هوایی استفاده نمی‌کنند و با عبور از نرده‌های نصب شده در این نقطه باعث بروز حادثه می‌شوند.

 انجام حرکات نمایشی
برخی از جوانان موتورسوار هیجان را در خیابان‌ها و بزرگراه‌ها و در حال رانندگی با موتورسیکلت دنبال می‌کنند. انجام حرکات نمایشی در معابر عمومی و ناتوانی در کنترل موتور باعث واژگونی و برخورد با عابران و دیگر وسایل نقلیه و بروز خسارت‌های جانی و مالی جدی می‌شود.

 بی‌توجهی به مسیرجلو
بسیاری از موتورسواران به دلیل حواس پرتی نسبت به مسیر پیش روی خود بی‌توجه هستند و همین بی‌توجهی باعث بروز حوادث می‌شود. معمولاً صحبت با تلفن همراه، خواب آلودگی و حواس پرتی باعث چنین تصادف‌هایی می‌شود.

 بی‌توجهی به حق تقدم
تصادف در بین موتورسوارانی که نسبت به حق تقدم دیگر وسایل بی‌توجه هستند بالاست. برخی از آنان مسیرهای فرعی به اصلی را با بی‌احتیاطی و سرعت بالا طی می‌کنند و به حق‌تقدم دیگر وسایل نقلیه بی‌توجه هستند. مطابق با قوانین راهنمایی و رانندگی حق تقدم در همه تقاطع‌ها تعریف شده و رانندگان موتورسیکلت موظف به رعایت آن هستند.

 مجازات متخلفان چگونه است؟
هرچند مهمترین عامل بازدارنده فرهنگ شهروندی و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی است. با این حال جریمه به‌عنوان یکی از عوامل مؤثر در کاهش تخلفات در نظر گرفته شده است. در این بخش فهرست جریمه تخلفات موتورسواران را می‌خوانید.

 موتورسواری در بارندگی
 موتورسواری در زمان بارندگی ممنوع است و موتورسوارانی که هنگام بارندگی در خیابان‌ها و معابر‌ تردد می‌کنند مشمول جریمه 30 هزار تومانی می‌شوند.

 نداشتن کلاه ایمنی
یک هفته تا یک‌ماه توقیف موتورسیکلت و جریمه 60 هزار تومانی برای موتورسوارانی در نظر گرفته شده که در هنگام رانندگی از کلاه ایمنی استفاده نمی‌کنند.

 ورود به محدوده غیرمجاز
بی‌توجهی به تابلو ورود ممنوع 90 هزارتومان جریمه نقدی و 6 نمره منفی برای گواهینامه موتورسوار در پی دارد.

 عبور از چراغ قرمز
از آنجایی که موتورسیکلت یک وسیله نقلیه است بسیاری از جریمه‌هایی که برای خودرو در نظر گرفته شده مشمول موتورسیکلت هم می‌شود. از جمله آن عبور از چراغ قرمز است. 200 هزار تومان جریمه برای متخلفان عبور از چراغ قرمز در نظر گرفته شده است.

 ‌ تردد در پیاده‌رو
7 نمره منفی و 65 هزار تومان جریمه برای موتورسوارانی که در محدوده پیاده‌رو‌ تردد می‌کنند در نظر گرفته شده است.

 انجام حرکات نمایشی
150 هزار تومان جریمه، 10 نمره منفی و توقیف یک هفته تا یک‌ماه وسیله نقلیه مجازات موتورسوارانی است که با انجام حرکات نمایشی در معابر‌ تردد می‌کنند.

 حمل بار و سرنشین اضافه
هر وسیله نقلیه دارای محدودیت‌های ظرفیت است و در صورت استفاده بیشتر از این ظرفیت، مشمول جریمه می‌شود. سرنشین و بار اضافه موتورسوار، جریمه 40 هزارتومانی دارد.


ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code