منطقه 15

جست‌وجو در میان طلای کثیف!

نویسنده: پرنیان سلطانی
تلی از کارتن، مقوا، نان خشک، پلاستیک، شیشه، فلز و... روی هم انباشته شده و چندین کارگر مشغول تفکیک آنها هستند. هرچند دقیقه یکبار خودرویی از راه می‌رسد...
1396/03/27
 تلی از کارتن، مقوا، نان خشک، پلاستیک، شیشه، فلز و... روی هم انباشته شده و چندین کارگر مشغول تفکیک آنها هستند. هرچند دقیقه یکبار خودرویی از راه می‌رسد و صدها‌کیلو پسماند جدید را به پسماندهای تلنبار شده روی هم اضافه می‌کند. کار تفکیک با سرعت هرچه تمام‌تر انجام می‌شود و چند ساعت بعد نان خشک‌ها، پلاستیک‌ها، فلزها، شیشه‌ها و... از هم تفکیک شده و داخل خودروها جای می‌گیرند تا به‌عنوان مواد اولیه بازیافت به کارخانه‌های مختلف ارسال شوند. اینجا ایستگاه پسماند منطقه است؛ جایی که روزانه 95 تن زباله خشک در آن تفکیک می‌شود. 15 کارگر و کارمند اینجا مشغول کار هستند تا پسماندهای خشک را جداسازی کنند و بعد از ضدعفونی و فشرده‌سازی، دوباره به چرخه تولید بازگردانند. در ساعت‌های ابتدایی یک روز بهاری راهی تنها ایستگاه پسماند منطقه شدیم و از فعالیت این مرکز سراغ گرفتیم.
 
غوغایی است!
شهرک جمهوری، حاشیه بزرگراه امام علی(ع)، جنب بوستان «شهدای غزه» نشانی سرراستی است که ما را به ایستگاه مدیریت پسماند منطقه می‌رساند. عقربه‌های ساعت 7 صبح را نشان می‌دهد و بر خلاف سکوت نسبی در شهرک جمهوری محله کیانشهر در سوله بازیافت منطقه غوغایی است! صدها‌ کیلو پسماند خشک روی هم انباشته شده و کارگران با سرعت مشغول تفکیک آنها هستند. «طوبی براتی» رئیس اداره مدیریت پسماند شهرداری منطقه درباره چگونگی جمع‌آوری این پسماندها از منازل، معابر و خیابان‌ها می‌گوید: «تمام پسماندهایی که اینجا می‌بینید پسماندهایی هستند که تحویل غرفه‌های بازیافت یا خودروهای ملودی شده‌اند. این پسماندها که روزانه به حدود 90 تا 95 تن می‌رسند در این ایستگاه تفکیک شده و به کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی منتقل خواهند شد.»

 35 غرفه بازیافت، 56 خودرو ملودی
صحبت‌های مدیر اداره مدیریت پسماند منطقه که به اینجا می‌رسد خودرویی از در ایستگاه وارد می‌شود و چند نفری مشغول تخلیه بار آن می‌شوند. براتی، در حین ارائه توصیه‌های لازم به کارگران، ادامه می‌دهد: «منطقه ما 56 خودرو ملودی فعال دارد که 8 خودرو برای فوریت‌های 137 در نظر گرفته شده و با 5 خودرو تخلیه پسماند غرفه‌ها را انجام می‌دهیم. مابقی هر روز از ساعت 9 تا 14 در معابر و خیابان‌های منطقه‌‌‌ تردد می‌کنند تا پسماندهای خشک منازل را تحویل بگیرند. 35 غرفه پسماند هم داریم که هر روز از ساعت 8 تا 17 آماده دریافت پسماندهای خشک از شهروندان هستند.»

 آغاز تفکیک از 4 صبح!
«کار تفکیک پسماندهایی که از عصر روز قبل در ایستگاه دپو شده از 4 صبح آغاز می‌شود و تا 8 صبح به پایان می‌رسد.» این را براتی می‌گوید و ادامه می‌دهد: «کار ما تمام نمی‌شود. از ساعت 8 صبح که کار خودروهای‌ ملودی آغاز می‌شود هرچند دقیقه یکبار خودرویی به ایستگاه می‌آید و پسماند تخلیه می‌کند. کارگران و کارمندان ما نیز بلافاصله به تفکیک می‌پردازند تا هرچه سریع‌تر با خروج پسماندها از منطقه فضای لازم برای تخلیه بار عصرگاهی فراهم شود.»

 رعایت بهداشت و سلامت
با دیدن این حجم پسماند خشک که روی هم انباشته شده به نظر می‌رسد حفظ بهداشت و ایمنی محیط، کار سختی باشد. براتی می‌گوید: «تهویه سوله در فواصل زمانی مشخص بررسی می‌شود. همچنین تمام فضای درونی و بیرونی ایستگاه به‌طور مرتب پاکسازی می‌شود و نمایندگان ما در اداره پسماند با ضدعفونی کردن محیط، مشکلات بهداشتی را به کمترین حد می‌رسانند. در سوله تفکیک همه کارگران موظفند از ماسک و دستکش استفاده کنند. لباس‌هایشان هم مرتب شست‌وشو و در فواصل زمانی مشخص تعویض می‌شود.»

 کارتن و کاغذ؛ بیشترین پسماند
دیگر کار تفکیک پسماند به مراحل پایانی رسیده است. کارتن و مقواها در یک گوشه از سوله قرار گرفته و شیشه‌ها در سوی دیگر جمع شده‌اند. نان خشک‌ها به بیرون از سوله برده شده و در گونی‌ها جا گرفته‌اند. چند نفری از کارگران جارو به دست مشغول پاکسازی کف سوله هستند که یک خودرو دیگر از در ایستگاه بازیافت به داخل می‌آید. براتی می‌گوید: «این پایان‌بخش کار تفکیک در منطقه است. پسماندهای تفکیک شده منطقه که بیشتر شامل کارتن و کاغذ و بعد از آن پلاستیک و اقلام نایلونی است بار این خودرو شده و به کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی منتقل می‌شود.»

 ارزش‌های تفکیک پسماند
وقت رفتن می‌رسد. مدیر اداره مدیریت پسماند منطقه به‌عنوان آخرین صحبت‌هایش می‌گوید: «باید‌کاری کنیم که تفکیک زباله از مبدأ تبدیل به فرهنگ شهروندی شود. همین پسماندهایی که اینجا می‌بینید آنقدر ارزشمند است که می‌توانند برق تهران را تأمین کنند. اگر بتوانیم‌ درصد تفکیک در شهر تهران را بالا ببریم، می‌توانیم در آینده‌ای نه چندان دور از درآمد حاصل از بازیافت، هزینه تمامی کارهای نگهداشت شهر از جمله رفت‌وروب، پاکسازی، جمع‌آوری زباله و... را تأمین کنیم.»

 موبایل در میان بازیافتی‌ها!
«هادی نوروزی» مسئول تخلیه غرفه‌های بازیافت منطقه است. او هر روز از 8 صبح تا 5 بعد از ظهر به تمامی غرفه‌های پسماند منطقه رفته و بار غرفه‌ها را به ایستگاه پسماند می‌آورد. وی به بیان یکی از خاطره‌های کاری‌اش می‌پردازد و می‌گوید: «گاهی در بین زباله‌های بازیافتی اشیای خاصی پیدا می‌شود. چندی پیش که بار چند غرفه را در ایستگاه پسماند تخلیه کردم چند گوشی تلفن همراه در میان زباله‌های بازیافتی پیدا کردیم!‌»

 10 نفر تفکیک می‌کنند
«علی علیزاده» پیمانکار حوزه بازیافت است و از 2 سال پیش همراه با گروهی 15 نفره اینجا فعالیت دارد. علیزاده با بیان این مطلب که 10 نفر به‌صورت روزانه کار تفکیک را انجام می‌دهند و مابقی حسابدار، باسکول‌چی و... هستند، می‌گوید: «ما روزانه نزدیک به 90 تن زباله خشک در این مرکز تفکیک می‌کنیم که بیشتر آنها کارتن، کاغذ و نان خشک است.» او که تجربه کار در دیگر مناطق پایتخت هم دارد، ادامه می‌دهد: «این منطقه در حوزه بازیافت ظرفیت بالایی دارد و به نظر می‌رسد اگر همه شهروندان به بازیافت توجه کنند تناژ پسماند خشک ما به مراتب بیشتر از این خواهد بود.»

 پسماند را شست‌وشو بدهید!
«آزیتا شایان‌فرد» نماینده HSE (بهداشت و ایمنی کار) ایستگاه بازیافت منطقه درباره روال کار در این ایستگاه می‌گوید: «پسماندهای جمع‌آوری شده در غرفه‌ها یا خودروهای ملودی در اینجا تجمیع می‌شوند و بعد از تفکیک و جداسازی، به صورت پرس شده و به‌عنوان مواد خام در اختیار کارخانه‌های مختلف قرار می‌گیرند.»
شایان‌فرد برای رعایت بیشتر بهداشت در ایستگاه بازیافت از شهروندان می‌خواهد پسماندها را در منزل شست‌وشو دهند و می‌افزاید: «قوطی‌های فلزی و پت‌ها در کوره‌های مخصوص ذوب می‌شوند اما درباره پسماندهایی مانند پلاستیک‌های نوشابه، مواد شوینده و... اگر شهروندان آنها را در منزل شست‌وشوی مختصر بدهند هم بهداشتی‌تر است و هم کار تفکیک در ایستگاه بازیافت با سهولت و بهداشت بیشتری انجام می‌شود.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code