منطقه 15

دردسر مشاعی ها

نویسنده: سمیه زند
املاک مشاعی در محله‌های منطقه 15 بسیارند و همین موضوع یکی از موانع نوسازی بافت فرسوده در منطقه محسوب می‌شود. این نوع املاک در محله‌های قدیمی ناحیه 1 و 2 منطقه به‌ویژه در محدوده محله‌های مینابی، اتابک و هاشم‌آباد بیشترند....
1396/08/27
 املاک مشاعی در محله‌های منطقه 15 بسیارند و همین موضوع یکی از موانع نوسازی بافت فرسوده در منطقه محسوب می‌شود. این نوع املاک در محله‌های قدیمی ناحیه 1 و 2 منطقه به‌ویژه در محدوده محله‌های مینابی، اتابک و هاشم‌آباد بیشترند. اغلب املاک مشاعی منطقه نیز ساختمان‌های قدیمی و فرسوده هستند که سال‌هاست به تخریب و نوسازی نیاز دارند. رفع مشکلات مربوط به اسناد املاک مشاعی علاوه بر اینکه امکان نوسازی را فراهم می‌کند از نظر اقتصادی نیز با اهمیت است چراکه زمین و ملک باارزش‌ترین دارایی‌های مادی غیرمنقول اغلب ساکنان منطقه به شمار می‌رود و تعیین تکلیف سند مالکیت آن به‌عنوان مدرک هویتی از اهمیت بالایی برخوردار است. اسناد مشاعی برای نوسازی و همچنین دریافت تسهیلات وام، رهن، وکالت و... باید افراز شود. برای افراز اسناد مشاعی می‌توان از دفاتر خدمات نوسازی کمک گرفت. افراز به معنای تفکیک مالکیت طبق اسناد و مدارک رسمی است.

ملک مشاعی چیست
ملک مشاعی عبارت است از ملکی که چند نفر در آن شریک باشند و سهم هریک را نتوان از هم تشخیص داد. مانند خانه‌ای که با ارث به فرزندان می‌رسد یا خانه‌ای که چند نفر می‌خرند و هریک نسبت به سهم خود در آن شریک هستند. در ملک مشاعی کل ملک برای همه شرکا است و از جنبه قانونی سهم هریک از شرکا معلوم و معین است اما سهم آنها از جنبه جغرافیایی مشخص نیست. در واقع ملک مشاعی ملکی است که حدود و ابعاد آن از نظر مالکیت به‌صورت دقیق در سند ذکر نشده است. شرایط ملک مشاعی درست شبیه مشاعات در آپارتمان‌هاست. قسمت‌هایی نظیر راه پله‌ها و پشت‌بام برای همه مالکان است و باید به‌صورت مشاع استفاده شود ولی کسی از مالکان نمی‌تواند ادعا کند دقیقاً قسمت مشخصی از راه‌پله یا پشت‌بام متعلق به اوست.

مشکلات نوسازی مشاعی‌ها
نوسازی املاک مشاعی مشکلاتی دارد که «مهتاب رحمان‌پناه» کارشناس دفتر خدمات نوسازی محله‌های اتابک و هاشم‌آباد در این باره‌ می‌گوید: «با سند مشاع هم می‌شود نوسازی انجام داد اما آخر سر برای ساختمان نوساز گواهینامه پایان‌کار صادر نمی‌شود و نمی‌توان برای واحدهای مسکونی آن سندهای مجزا گرفت. خانه بدون سند هم ارزش پایین‌تری دارد. علاوه بر آن برای نوسازی تجمیعی همه سندها باید مفروز باشد. اگر از 10 ملکی که قصد تجمیع دارند حتی یک ملک مشاع باشد همه اسناد جدید مشاع می‌شود.»

به قیمت نمی‌خرند
اگر ملک شما مشاع باشد و سری به واحدهای معاملاتی مسکن زده باشید حتماً شنیده‌اید که می‌گویند چون سند شما مشاع است خیلی پایین‌تر از قیمت ملک مفروز فروش می‌رود. پس اگر قصد فروش ملک مشاع‌تان را دارید اول سند خانه‌تان را مفروز کنید تا بتوانید با شرایط بهتری آن را بفروشید.

نمی‌توان وام گرفت
بانک‌ها به سند خانه‌های مشاعی وام نمی‌دهد. رحمان‌پناه در این‌باره می‌گوید: «به دلیل اینکه بیشتر اراضی محدوده جنوب بقعه امامزاده سیده ملک خاتون(س) تا خیابان منصور و محله‌های اتابک و هاشم‌آباد املاک مشاع هستند دریافت تسهیلات از جمله وام برای مالکان ممکن نیست. از این‌رو برای دریافت وام بافت فرسوده برای طرح‌های تجمیعی تمام املاکی که در نوسازی تجمیعی مشارکت دارند باید مفروز باشند و اگر یک ملک هم مشاع باشد، وام بافت فرسوده به باقی پلاک‌ها نیز تعلق نمی‌گیرد.»

تشخیص ملک مشاع از مفروز
ملاک تشخیص مشاع یا مفروز بودن سند مشخصات مندرج در صفحه سوم سند دفترچه‌ای است. چنانچه حدود و ابعاد ملک در صفحه سوم سند به‌صورت «شمالاً، شرقاً، غرباً و جنوباً» درج شده باشد سند مفروز است. لازم به ذکر است منگوله‌دار یا تک برگ بودن سند ملک دلیل بر مفروز بودن آن نیست.

تشکیل پرونده
به گفته کارشناس دفتر خدمات نوسازی محله‌های اتابک و هاشم‌آباد برای افراز سند مشاع باید ثبت اینترنتی و تشکیل پرونده انجام شود. هریک از مالکان نیز باید جداگانه برای ثبت‌نام و پرداخت هزینه اقدام کند. اگر یک ملک 10 مالک هم داشته باشد باید به ازای هر 10 مالک تشکیل پرونده انجام گیرد و در نهایت پس از طی مراحل اداری، 10 سند مفروز به تعداد مالکان صادر خواهد شد.

مدارک لازم
اگر مطمئن هستید سند ملک‌تان مشاع است با در دست داشتن مدارک به یکی از دفاتر خدمات نوسازی محله خود مراجعه کنید. رحمان‌پناه در این‌باره می‌گوید: «اصل شناسنامه مالکان، کارت ملی، اصل سند و فیش 50 هزار تومانی که به حساب سازمان ثبت اسناد و املاک کشور واریز شده برای شروع کار لازم است. در فیش واریزی نام واریز‌کننده باید نام مالک باشد و همچنین مالکان سند هریک باید یک فیش واریزی به نام خود داشته باشند. یعنی اگر ملکی 2 مالک داشته باشد باید 2 فیش به نام هریک از مالکان به‌صورت مجزا واریز شود.»

مراحل افراز مشاعی‌ها
1 – ثبت‌نام در پایگاه اینترنتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور توسط دفتر خدمات نوسازی به‌صورت رایگان
2 – تهیه نقشه UTM توسط نقشه‌بردار و کارشناس رسمی دادگستری به‌صورت رایگان
3 – کپی شناسنامه و کارت ملی و سند با مراجعه به دفتر ثبت اسناد رسمی برابر اصل شود.
4 – مدارک شامل کپی شناسنامه و کارت ملی و سند و برگه‌های تعیین مشخصات ملک که به امضای کارشناسان رسمی دادگستری رسیده است و اصل فیش واریزی به ثبت اسناد و املاک جنوب‌شرق تهران پست شود و تحویل رسید پستی برای دریافت کد تشکیل پرونده به دفتر خدمات نوسازی محله ارائه شود.
5 – پیگیری باقی مراحل توسط دفتر خدمات نوسازی تا اخذ سند رسمی
6– مالکان بعد از تشکیل پرونده می‌توانند با مراجعه به پایگاه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و با استفاده از کد ملی و کد تشکیل پرونده خود از روند پیشرفت مراحل‌کاری سندشان اطلاع یابند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code