منطقه 15

دفع زباله راه و رسم دارد...

نویسنده: امین رحیمی
تفکیک زباله آدابی دارد و البته کمی هم مسئولیت‌پذیری می‌خواهد که بسیاری از شهروندان ترجیح می‌دهند همان مقدار مسئولیت را هم نپذیرند و خلاص! اما از تفکیک زباله تر و خشک که بگذریم دفع پسماند‌تر یا همان کیسه‌های زباله خانگی هم آدابی دارد...
1395/10/18
 تفکیک زباله آدابی دارد و البته کمی هم مسئولیت‌پذیری می‌خواهد که بسیاری از شهروندان ترجیح می‌دهند همان مقدار مسئولیت را هم نپذیرند و خلاص! اما از تفکیک زباله تر و خشک که بگذریم دفع پسماند‌تر یا همان کیسه‌های زباله خانگی هم آدابی دارد. روزانه بیش از 7 هزار تن زباله در پایتخت تولید می‌شود و بخش عمده آن زباله خانگی است که در کیسه‌ها روانه سطل مکانیزه می‌شوند. جمع‌آوری و انتقال این مقدار زباله به تنهایی‌کاری دشوار است و اگر شهروندان همکاری نکنند دشوارتر و‌گاه خطرناک هم می‌شود. آداب دفع زباله خانگی را جدی بگیرید تا لااقل به مأموران زحمتکش شهرداری که نظافت و بهداشت شهر و محله و کوچه‌مان را مدیون آنان هستیم کمکی هر چند کوچک کرده باشید.

قانون اول؛
ساعت 9

در پایتخت جمع‌آوری زباله‌گاه به 3 یا 4 نوبت در شبانه‌روز هم می‌کشد. در حالی که در اغلب شهرهای توسعه‌یافته و در حال توسعه دنیا جمع‌آوری زباله هفته‌ای 2 یا 3 نوبت انجام می‌شود. دفعات بیشتر یعنی هزینه و زحمت بیشتر. شهروندان فقط با رعایت قانون ساده ساعت 9 شب می‌توانند کمک کنند که جمع‌آوری زباله به یک بار طی شبانه‌روز محدود شود.

قانون دوم؛
ایمنی زباله

تکه‌های شیشه شکسته یا ظروف پلاستیکی برنده را در کیسه‌ای جداگانه و ترجیحاً در ظرفی در بسته بریزید و در کیسه زباله قرار دهید. با اینکه جمع‌آوری و انتقال زباله به‌صورت مکانیز انجام می‌شود و کارگران هم دستکش به دست دارند، اما وجود اجسام برنده در کیسه زباله می‌تواند باعث بریدگی و خراش دست‌های کارگران شود و بیماری‌های عفونی برایشان در پی آورد.

قانون سوم؛
زباله بیمارستانی

اگر در خانه سالمند یا نوزاد دارید بخشی از زباله منزل شما جزو زباله‌های بیمارستانی محسوب می‌شود. آنچه از بدن دفع می‌شود، پوشک بچه، پانسمان زخم‌ها، سرنگ‌های مصرف شده، گاز استریل، چسب زخم، داروها و... هنگامی که با زباله خانگی مخلوط شوند هم برای خودتان و کارگران شهرداری و هم برای محیط‌زیست خطرناک هستند.

قانون چهارم؛
زباله ساختمانی

وجود تکه‌های آجر، سنگ، سیمان، سرامیک و... درون کیسه‌های زباله ممکن است حین انتقال و جابه‌جایی کیسه‌ها برای کارگران خدمات شهری خطرناک باشند. خاکروبه و محتویات داخل کیسه‌های جاروبرقی را هم باید در کیسه‌هایی جداگانه ریخت تا در اثر پارگی کیسه زباله در اطراف پخش نشوند. محتویات کیسه جارو برقی برای ریه‌ها بسیار مضرند و در بسته‌بندی و دفع آنها باید بسیار مراقب بود.

قانون پنجم؛
تفکیک زباله

زباله تر و خشک را تفکیک کنید. این بهترین روش برای افزایش ایمنی دفع زباله شهری محسوب می‌شود و برای حفظ محیط‌زیست هم ضروری است.


ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code