منطقه 15

روزانه 15 پیام می‌آید

نویسنده: پرنیان سلطانی
بهار سال 85 بود که سامانه نظارت همگانی 1888 با شعار «شهروند مسئول، مدیر پاسخگو» در شهرداری منطقه راه‌اندازی شد...
1396/03/27
 بهار سال 85 بود که سامانه نظارت همگانی 1888 با شعار «شهروند مسئول، مدیر پاسخگو» در شهرداری منطقه راه‌اندازی شد. این سامانه در زمینه رسیدگی و پاسخگویی به درخواست‌ها، شکایت‌ها و انتقادها، پیشنهادات و قدردانی و تشکر در حوزه شهری فعالیت دارد و توانسته اعتماد شهروندان را جلب کند تا جایی که فقط در سال گذشته هزار و 727 تماس مردمی در این سامانه به ثبت رسیده است. ثبت روزانه 10 تا 15 پیام مردمی در منطقه نشان از توجه و اعتماد شهروندان به این سامانه مردمی دارد که باعث شده منطقه ما در بین دیگر مناطق شهر تهران رتبه «خیلی خوب» را از آن خود کند. به همین مناسبت با «کامران همایونی»، مدیر این سامانه همکلام شدیم تا برایمان از آخرین وضعیت نظارت همگانی شهروندان بر عملکرد شهرداری و زیرمجموعه‌های این نهاد اجتماعی بگوید.

شهروند مسئول باشیم
شاید در مقایسه با سامانه 137 شهروندان کمتر با سامانه 1888 آشنا باشند. به همین دلیل همایونی نخست درباره موضوعاتی صحبت می‌کند که شهروندان می‌توانند برای پیگیری آنها با این سامانه تماس بگیرند. وی می‌گوید: «شهروندان می‌توانند انتقاد و شکایت و همچنین قدردانی و تشکر خود را از بخش‌های مختلف شهرداری و تمام زیرمجموعه‌های این نهاد از جمله تاکسیرانی، اتوبوسرانی، مترو، آتش‌نشانی و... از طریق سامانه 1888 با مسئولان شهری منطقه در میان بگذارند. همچنین اگر در تماس با سامانه 137 به نتیجه دلخواه نرسند، می‌توانند به سامانه نظارت همگانی اطلاع دهند تا در نهایت یا مشکل‌شان برطرف شود یا دست‌کم جواب قانع‌کننده‌ای از مسئولان شهری دریافت کنند.»

24 ساعت تا یک ماه
روال کار در سامانه نظارت همگانی 1888 و چگونگی رسیدگی به درخواست‌های مردمی موضوعی است که همایونی در پاسخ به آن می‌گوید: «زمانی که شهروندان با سامانه مرکزی 1888 تماس می‌گیرند موضوع به منطقه ارجاع می‌شود. ما در منطقه وظیفه داریم در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای رفع مشکل اقدام کنیم و نتیجه را به اطلاع شهروند برسانیم. معمولاً زمان پاسخگویی به درخواست‌ها 24 تا 48 ساعت است اما گاهی موضوعات ویژه‌ای مطرح می‌شود که کار رسیدگی به آنها حتی یک ماه هم زمان می‌برد. در نهایت بعد از تأیید بازرس و شهردار منطقه موضوع به اطلاع مرکز 1888 می‌رسد و کارشناسان این مرکز کار بازخوردسنجی از شهروند را آغاز می‌کنند.»

مشارکت اهالی در نظارت همگانی
«روزانه بین 10 تا 15 پیام مردمی در سامانه 1888 منطقه به ثبت می‌رسد که بیش از 90‌درصد آنها پیام‌های انتقاد و شکایت است.» این را همایونی می‌گوید و ادامه می‌دهد: «تعداد زیاد پیام‌های ثبت‌شده در سامانه 1888 مناطق نشان‌دهنده عملکرد ضعیف کارشناسان و مدیران شهری در آن منطقه نیست. بلکه نشانه آشنایی شهروندان با سامانه 1888 و مشارکت آنان با این سامانه نظارت همگانی است. در منطقه برای افزایش شناخت شهروندان از فعالیت‌های سامانه، تبلیغات زیادی از جمله نصب بنر در نقاط پر‌‌ تردد، اطلاع‌رسانی از طریق پیامک و راه‌اندازی کانال تلگرامی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی در بوستان‌ها، مدارس، مساجد و... انجام شده است.»
از همایونی می‌پرسم سامانه نظارت هماهنگی 1888 در رسیدگی به شکایات مردمی تا چه اندازه قدرت اجرایی دارد که پاسخ می‌دهد: «مسئول مستقیم این سامانه، بازرس منطقه است. به همین دلیل سامانه نظارت هماهنگی در پیگیری خواسته شهروندان و رسیدگی به شکایات مردمی اختیار زیادی دارد. بنا به ضوابط از تذکر، توبیخ کتبی، درج در پرونده، جابه‌جایی و حتی اخراج تبعاتی است که شکایت‌های مردمی برای کارمندان شهرداری منطقه در پی دارد.»

مشکلاتی که برطرف شد
پیگیری‌های انجام شده در سامانه 1888 منطقه باعث شده تا سال گذشته چند مشکل اساسی شهروندان ساکن منطقه برطرف شود. جمع‌آوری شب‌بازار زیر پل بعثت، نصب کارتخوان ویژه کارت‌های ورزشی در پردیس بانوان، نصب پل فلزی برای سهولت در دسترسی نیروهای امدادی به کوچه‌های منتهی به خیابان خاوران و تنظیم سیستم آبرسانی فضای سبز بزرگراه بعثت در محدوده ورودی بزرگراه امام علی(ع) با خواست شهروندان و اقدام مسئولان شهری سال گذشته به نتیجه رسید. این پیگیری‌های مستمر باعث شده تا منطقه ما همواره یکی از بهترین مناطق پایتخت در زمینه پیگیری مطالبات شهروندان باشد. وقتی از همایونی می‌پرسم رتبه‌بندی خاصی وجود دارد که جایگاه منطقه ما را بین مناطق دیگر پایتخت مشخص کند، می‌گوید: «مراکز 1888 مناطق در 5 رتبه عالی، خیلی‌خوب، خوب، متوسط و ضعیف دسته‌بندی می‌شوند. منطقه ما در رتبه خیلی‌خوب قرار دارد و همه تلاش ما این است که به رتبه عالی برسیم.»

ناظر افتخاری شوید
از آنجا که مشارکت شهروندان باعث افزایش کیفیت خدمات شهری می‌شود سامانه نظارت همگانی 1888 برای شهروندان فعال خود امکانی به نام «ناظر افتخاری» در نظر گرفته است. در این طرح شهروندان فعال و مسئول منطقه با شرکت در کلاس‌های آموزشی با حیطه وظایف و محدوده اختیارات مدیران شهری آشنا شده و کد نظارت دریافت می‌کنند. همایونی می‌گوید: «از شهروندان مسئول خواسته‌ایم تا چشمان تیزبین مدیریت شهری باشند و هر مشکلی که در شهر می‌بینند سریع اطلاع د    هند. به این افراد کد نظارت اختصاص می‌دهیم که می‌توانند با اعلام این کد در کمترین زمان درخواست خود را ثبت کنند.»
در حال حاضر منطقه ما دارای 3 هزار ناظر افتخاری است که 500 نفر آنها فعال هستند. دیگر شهروندان منطقه هم اگر بخواهند ناظر افتخاری شوند می‌توانند به سامانه 1888 مراجعه و در بخش جذب ناظران ثبت‌نام کنند.

ارتباط با سامانه 1888
اگرچه آسان‌ترین راه تماس و ارتباط با این سامانه تماس با شماره 1888 است اما برای سهولت در دسترسی شهروندان به این سامانه راه‌های دیگری هم پیش‌بینی شده است. سامانه اینترنتی www.1888.tehran.ir، سامانه پیامکی 30001888، صندوق پستی 1733918674 و پست الکترونیکی 1888tehran.ir@، دیگر راه‌های ارتباطی با این سامانه است. همچنین روزهای سه‌شنبه از ساعت 9 تا 11 شهروندان می‌توانند بدون واسطه با مدیران شهری صحبت کنند و پیشنهادها، انتقادها، شکایت‌ها و تشکرهای خود را ارائه دهند.

1727 پیام در سال گذشته در سامانه 1888 منطقه ثبت شد که از این تعداد هزار و 658 پیام مربوط به انتقاد و شکایت و 69 پیام قدردانی و تشکر بود.

428 تماس مردمی مربوط به معاونت‌ها و اداره‌های مختلف شهرداری منطقه در سال گذشته به ثبت رسیده که 174 تماس مربوط به معاونت امور شهری و فضای سبز بود.

1299 پیام در سال گذشته برای 8 ناحیه منطقه به ثبت رسیده است. در این میان ناحیه یک با 306 پیام و ناحیه 8 با 17 پیام به‌ترتیب بیشترین و کمترین پیام‌های ثبتی را به خود اختصاص داده‌اند.

345 تماس ثبت شده در سال گذشته در سامانه 1888 مربوط به سدمعبر دستفروشان است و این مشکل بیشترین گله اهالی را به خود اختصاص داده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code