منطقه 15

زیر آوار آلودگی

نویسنده: زینب کریمی
در زندگی شهرنشینی و با دور شدن از طبیعت تغییرات چشمگیری در سبک زندگی انسان به وجود آمد و در شهرها با رشد مهاجرت و افزایش جمعیت به مرور محیط‌زیست آلوده شد...
1396/09/04
 در زندگی شهرنشینی و با دور شدن از طبیعت تغییرات چشمگیری در سبک زندگی انسان به وجود آمد و در شهرها با رشد مهاجرت و افزایش جمعیت به مرور محیط‌زیست آلوده شد. در کلانشهر تهران انواع آلودگی‌ها، سلامت شهروندان را به مخاطره انداخته است و علاوه بر آلودگی‌های عمومی نظیر آلودگی هوا در هریک از مناطق تهران مشکلات زیست‌محیطی خاصی سلامت ساکنان را تهدید می‌کند. در منطقه 15 از سال 1393 شناسایی منابع آلاینده زیست‌محیطی در دستور کار اداره محیط‌زیست شهرداری منطقه قرار گرفت و پس از بررسی‌های علمی و مستند، مجموعه‌ای از آلودگی‌های منطقه شناسایی شد. در گفت‌وگو با «محمد مراد‌زاده» رئیس اداره محیط‌زیست شهرداری منطقه از مهم‌ترین آلاینده‌های زیست‌محیطی منطقه سراغ گرفته‌ایم.

آلودگی هوا در حوالی بزرگراه‌ها و پایانه‌ها
منابع متحرک شامل وسایل نقلیه، مهم‌ترین آلاینده‌های هوای منطقه است. پایانه‌ها و بزرگراه‌ها شامل بزرگراه‌های بعثت، امام رضا(ع)، بسیج و آزادگان به دلیل‌‌ تردد خودروها از جمله منابع اصلی آلاینده هوای منطقه هستند. در این میان بزرگراه امام رضا(ع) با توجه به اینکه مسیر دسترسی پایتخت به استان سمنان و جاده مشهد است، بیشترین، بار ترافیکی را دارد و وجود گره‌های ترافیکی در برخی ساعات در این محدوده بر میزان آلاینده‌ها می‌افزاید. همچنین پایانه خاوران به‌عنوان بزرگ‌ترین مرکز حمل‌ونقل عمومی منطقه یکی دیگر از آلاینده‌های هوا محسوب می‌شود.‌ تردد شهروندان برای دسترسی به خطوط اتوبوس آنان را در معرض این آلودگی قرار می‌دهد.

آلودگی ناشی از شهرک‌های صنعتی
شهرک‌های صنعتی در حاشیه منطقه و همجوار با نواحی7 و 8 از دیگر منابع آلاینده هوا محسوب می‌شوند. علاوه بر آلودگی‌های ناشی از فعالیت کارگاه‌های صنعتی در این محدوده‌‌ تردد روزانه نیروهای کاری این شهرک‌های صنعتی بار ترافیکی و آلودگی محور امام رضا(ع) را تشدید کرده است.

آلودگی خاک در نواحی 4 و 6
98‌ درصد از ایستگاه‌های انتقال زباله تهران و از جمله ایستگاه میانی آزادگان در منطقه 15 فاقد سیستم جمع‌آوری شیرابه است و برای جمع‌آوری شیرابه از چاه استفاده می‌شود. همچنین در این ایستگاه‌ها به دلیل شست‌وشوی خودروهای حمل زباله، آب آلوده به راحتی در محوطه ایستگاه جاری و وارد جوی آب، کانال‌ها و خاک می‌شود. از سویی دیگر فعالیت برخی صنایع و مشاغل در آلودگی خاک تأثیر دارند. «محمد مراد‌زاده» مدیر اداره زیست شهرداری منطقه در این‌باره می‌گوید: «نقشه‌های تهیه شده از آلودگی‌های خاک نشان می‌دهد در محدوده جنوب و جنوب‌شرق تقاطع بزرگراه‌های آزادگان و امام علی(ع) و جنوب میدان بسیج، در دو سوی بزرگراه امام رضا(ع) و در محدوده نواحی 4 و 6 بیشترین آلودگی خاک وجود دارد. در این محدوده مشاغلی از قبیل تراشکاری، ریخته‌گری، آهنگری و آبکاری فعالیت دارند و باعث آلودگی خاک این محدوده شده‌اند.»

آلودگی آب کانال ابوذر
شیرابه‌های رها شده در محدوده ایستگاه میانی آزادگان که محل تخلیه زباله‌های مناطق 13، 14 و 15 است علاوه بر آلودگی خاک باعث آلودگی آب‌های سطحی شده است. ایجاد مخازن ویژه تخلیه شیرابه‌ها تا حد زیادی می‌تواند از این آلودگی جلوگیری کند. از دیگر منابع آلودگی آب، کانال سرخه‌حصار در محدوده ناحیه 2 و 4 است. این کانال روباز محل تخلیه فاضلاب‌های صنعتی مشاغل است. در حال حاضر فاضلاب‌های صنعتی و تولیدی در منطقه 15 تهران به داخل کانال‌ها و مسیل‌ها و در نهایت مسیل سرخه‌حصار هدایت می‌شود. آلودگی ناشی از ورود این فاضلاب‌ها به کانال، آلودگی منابع آب زیرزمینی و خاک منطقه و مناطق پایین دست را به دنبال دارد.

آلودگی صوتی در بزرگراه‌ها و پایانه‌های مسافربری
کانون‌های آلودگی صوتی شامل منابع متحرک (خودروها) و منابع ثابت (کارخانه‌ها و کارگاه‌ها) است. در حال حاضر بیشترین آلودگی صوتی منطقه 15 ناشی از منابع متحرک است. موقعیت جغرافیایی منطقه 15 در محدوده جنوب‌شرقی تهران راه‌اندازی بزرگراه‌ها و پایانه‌های مسافربری در این منطقه را به دنبال داشته است. به دلیل حجم ترافیک عبوری بیشترین آلودگی صوتی منطقه در حوالی بزرگراه‌ها و پایانه‌ها انتشار می‌یابد.

کارخانه‌ای که تعطیل شد
فعالیت کارخانه سیمان سال‌های طولانی یکی از منابع آلاینده هوای منطقه محسوب می‌شد. اهالی مشیریه با این آلودگی مواجه بودند و همواره از آن گله داشتند. رئیس اداره محیط‌زیست منطقه در این‌باره می‌گوید: «فعالیت فاز7 کارخانه سیمان در بافت مسکونی محله مشیریه آلودگی هوای منطقه را شدیدتر کرده بود و نارضایتی اهالی محله را به دنبال داشت. با درخواست‌های مردمی و پیگیری شهرداری و شورای‌شهر تهران این کارخانه در سال 1394 به کار خود پایان داد. با تعطیلی این کارخانه یکی از مهم‌ترین آلاینده‌های هوای منطقه حذف شد.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code