منطقه 15

سحر و افطار کنار نیازمندان

نویسنده: سارا جعفرزاده
همیشه هستند کسانی‌که کمک کردن به دیگران جزئی از زندگی‌شان است و به قول معروف دستشان در کار خیر است...
1396/03/27
 همیشه هستند کسانی‌که کمک کردن به دیگران جزئی از زندگی‌شان است و به قول معروف دستشان در کار خیر است. چنین افرادی در محله‌های منطقه بسیارند و مدام نیز از فعالیت‌هایشان سراغ می‌گیریم. اما این بار مسئولان سرای محله ابوذر دورهم جمع شده‌اند و با کمک شورایاری و خیّران محله در ماه مبارک رمضان برای نیازمندان اقلام خوراکی تهیه کرده‌اند. اقدامی که به دلیل شناخت بهتر از محله و شناسایی نیازمندان واقعی نتایج ارزشمندی در پی آورده است. در این روزهای ماه ضیافت به سراغشان رفتیم تا از نزدیک نظاره‌گر فعالیت‌های آنها برای تهیه سبد کالای نیازمندان شویم.

 همه برای کمک آمده‌اند
عازم سرای محله شدیم و در مسیر به‌طور اتفاقی مسئولان سرای محله را دیدیم که کیسه‌هایی پر از مواد غذایی در دست داشتند و به قول خودشان رفته بودند تا کم وکسری‌های سبدهای کالا را جور کنند. همراهشان شدیم و به اتاق مخصوص جمع‌آوری سبد کالا در سرای محله رسیدیم. روی یک میز بزرگ موادغذایی را چیده بودند و با کیسه‌های پلاستیکی بسته‌بندی‌شان می‌کردند. از مسئول خانه جهاد سرای محله که بانی اجرای این طرح است تا مسئول خانه کودک همه برای کمک آمده‌اند.

 جهاد مهربانی
این روزها طرح جهاد مهربانی در قالب تهیه و توزیع سبد کالا برای نیازمندان اجرا می‌شود. «معصومه گودرزی» مسئول خانه جهاد سرای محله ابوذر است و در این‌باره می‌گوید: «حدود 2 سال است که مسئولیت خانه جهاد را برعهده گرفته‌ام. همیشه به دوستانم می‌گویم کمک کردن، نوعی جهاد است. جهاد می‌تواند گرفتن دست نیازمندی باشد یا شاد کردن دل مادری در این ماه مبارک که لقمه نانی سر سفره افطارش داشته باشد. فعالیت‌های خانه جهاد در حوزه تهیه سبد کالا، سیسمونی و جهیزیه، ارائه وام قرض‌الحسنه، تأمین هزینه تحصیل و... است.»

 60 نفر تحت پوشش
از نیازمندان محله 60 نفر تحت پوشش خانه جهاد سرای محله ابوذر هستند. «گودرزی» درباره شناسایی این افراد می‌گوید: «اغلب اوقات خود نیازمندان به‌صورت حضوری به سرای محله مراجعه و درخواست کمک می‌کنند. گاهی هم توسط اهالی محله معرفی می‌شوند. این افراد بعد از شناسایی و تحقیق محلی در فهرست افراد تحت پوشش قرار می‌گیرند و در مناسبت‌های مختلف با توجه به نیازشان از کمک‌های نقدی و غیر‌نقدی برخوردار می‌شوند. بیشتر این خانوارها فرزندان محصل دارند و تهیه هزینه‌های تحصیل آنها برایشان بسیار دشوار است.»

 اقلام باکیفیت می‌خریم
همیشه شنیده‌ایم که کیفیت بهتر از کمیت است. «معصومه گودرزی» درباره این موضوع می‌گوید: «همیشه سعی کرده‌ایم در تهیه سبد کالا به کیفیت توجه بیشتری داشته باشیم. چون معتقدیم خانواده‌های نیازمند شأن و آبرو دارند و درست نیست اقلام بی‌کیفیت تهیه کنیم. در حال حاضر سعی کردیم سبد کالای ماه رمضان شامل اقلام ضروری مانند گوشت، مرغ، برنج، روغن، انواع حبوبات، چای، قند، ماکارونی، خرما، سویا، رب گوجه‌فرنگی، کشک، رشته آش و... باشد. یکی از اقلامی که بیشتر می‌خریم حبوبات است به این دلیل که در خانه مصرف بیشتری دارد و از تنوع برخوردار است.»

 کسبه محله هوایمان را دارند
«نرگس باقری» مسئول خانه کارآفرینی و رفاه سرای محله ابوذر است و در تهیه سبد کالا با خانه جهاد همکاری می‌کند.
او درباره خرید از کاسبان محله این‌گونه می‌گوید: «اغلب اوقات برای تهیه سبد کالا از کاسبان محله خرید می‌کنیم چون منصف هستند و وقتی می‌بینند که برای نیازمندان خرید می‌کنیم تخفیف می‌دهند یا حتی خودشان کمک می‌کنند. بعضی اوقات هم از فروشگاه‌های شهروند خرید می‌کنیم. به‌ویژه زمانی که اجناسشان دارای تخفیف باشد. بعد از خرید، اجناس را کنار هم می‌چینیم و اقلام ضروری را دسته‌بندی می‌کنیم. در زمان بسته‌بندی نیز کارکنان سرای محله به ما یاری می‌دهند و در این کار خیر مشارکت می‌کنند.» در نیمه اول ماه مبارک رمضان 50 سبد کالا توسط خانه جهاد سرای محله ابوذر برای نیازمندان تدارک دیده شده است. اغلب افراد خودشان برای دریافت سبد کالا به سرای محله می‌آیند. بسته‌های اقلام خوراکی برای نیازمندان سالمندی که توانایی حضور در سرای محله را ندارند به منازلشان فرستاده می‌شود. هزینه‌های تهیه این ارزاق نیز توسط خیّران و کمک‌های اهالی تأمین می‌شود.

کارت حامی
بیشتر افراد تحت پوشش خانه جهاد سرای محله بانوان سرپرست خانوار هستند. «نرگس باقری» درباره خدمات معیشتی به نیازمندان می‌گوید: «بعد از تحقیقات محلی درباره نیازمندان از طرف شهرداری منطقه کارت حامی به آنها ارائه می‌شود. این کارت در مناسبت‌های مختلف مبلغ 180 تا 220 هزار تومان شارژ می‌شود و نیازمندان می‌توانند با اعتبار آن از فروشگاه‌های شهروند خرید کنند. در واقع با اختصاص این کارت‌ها به نیازمندان به آنها قدرت انتخاب داده می‌شود تا خودشان اقلام مورد نیازشان را انتخاب کنند.»

 وقتی خوشحال هستید...
پای صحبت‌های «معصومه گودرزی» که نشسته بودیم به نکته ظریفی اشاره کرد و گفت: «به اطرافیانم می‌گویم هر وقت که از خرید لباس، خانه، خودرو یا هر کالایی خوشحال هستید آن لحظه به شکرانه شاد بودنتان مبلغی برای کمک به نیازمندان کنار بگذارید تا دیگران هم سهمی از شادی داشته باشند. بارها پیش آمده که همکارانم منتظر خبر خوبی بوده‌اند و بعد از شنیدن آن خبر به آنها گفته‌ام مبلغی را برای نیازمندان کنار بگذارند. وقتی نیازمندی احساس رضایت می‌کند خداوند نظاره‌گر است و نگاه خداوند برای ما بس است.»

 لذت کمک کردن
«سمانه ملکی» مسئول خانه سلامت سرای محله ابوذر است و درباره تهیه و توزیع سبدهای کالا می‌گوید: «برای تهیه سبد کالای نیازمندان هر شخصی به اندازه وسعش می‌تواند کمک کند. کار خیر لذت دارد. در این طرح که برای ارائه اقلام سفره‌های سحری و افطاری به نیازمندان است حتی کمک در بسته‌بندی و توزیع سبدهای کالا هم لذتبخش است.»

 سعادتی که نصیبمان می‌شود
«اکرم ساربان» مسئول خانه کودک سرای محله ابوذر است و درباره فرصت کمک به دیگران می‌گوید: «فرقی نمی‌کند که از مالتان هزینه کنید یا وقتتان را در این راه صرف کنید. اگر هریک از ما در هر مرحله از تهیه سبد کالا از جمع‌آوری پول گرفته تا خرید و بسته‌بندی کمک می‌کنیم در واقع سعادتی نصیبمان شده است که همیشه پیش نمی‌آید.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code