منطقه 15

قشلاق‌نشین‌ها!

نویسنده: نیما حبیبی
منطقه 15 به دلیل قرارگیری در حاشیه شهر و مجاورت با حریم تهران در همسایگی روستاهای جنوب‌شرق پایتخت قرار گرفته است...
1396/03/27
 منطقه 15 به دلیل قرارگیری در حاشیه شهر و مجاورت با حریم تهران در همسایگی روستاهای جنوب‌شرق پایتخت قرار گرفته است. اما شاید كمتر كسی از شهرنشینان منطقه نام روستاهای اطراف را شنیده باشد. هرچند اغلب این روستاها كوچك و كم جمعیت هستند اما زندگی آرام روستایی در آنها جریان دارد و و ساكنانشان خوشند به همین آرامش و دوری از هیاهوی شهر. در میان روستاهای حریم منطقه 15 زندگی در «لپه زنك» حال و هوای متفاوتی دارد. روستایی در نزدیكی محله خاورشهر كه به دلیل قرارگیری در مسیری فرعی كمتركسی حتی چشم‌اندازی از آن دیده است. رسم جالبی كه در این روستا از دیرباز دوام آورده و بخشی از سبك زندگی اجدادی اهالی محسوب می‌شود ییلاق و قشلاق است. در واقع بخش بزرگی از جمعیت لپه زنك قشلاق‌نشین هستند و فقط در فصل سرد سال در روستا حضور دارند.

 روستای 100 خانواری
لپه زنك در مسیر بزرگراه امام رضا(ع) و در 6 كیلومتری محله خاورشهر قرار دارد. برای رسیدن به لپه زنك باید از یك جاده فرعی در بزرگراه امام رضا(ع) مسیری 3 كیلومتری را طی كرد. در روستا بناهای كاهگلی و قدیمی به چشم می‌خورد اما خانه‌های سیمانی و البته چند خانه ویلایی نوساز هم در آن دیده می‌شود. حدود 100 خانوار در این روستا زندگی می‌كنند و بخش بزرگی از مساحت8 هكتاری روستا را باغ‌ها اطراف آن تشكیل می‌دهد. حدود600 واحد صنعتی نظیر تراشكاری، پرسكاری و جوشكاری در این روستا در حال فعالیت هستند و‌‌‌ تردد و سكونت كارگران بافت جمعیتی لپه زنك را تغییر داده است. اما شغل اصلی اهالی دامداری است و كار اصلی‌شان ییلاق و قشلاق!

 قدمت 400ساله
لپه زنك از توابع بخش مركزی شهرستان ری در استان تهران است. تاریخچه مشخصی از زمان شكل‌گیری این روستا در دست نیست اما سندهای قدیمی برخی خانه‌های این روستا برای حدود 300 سال پیش است و اهالی كه اصالتاً لرهای خرم‌آباد هستند، گمان می‌كنند قدمت این روستا بیشتر از 400 سال باشد. در ضلع شمال شرق روستا زمین‌های كشاورزی اهالی روستا قرار گرفته كه محصولاتی همچون انار، انگور و انجیر در آن كشت می‌شود.

 ییلاق و قشلاق
شغل بیشتر ساكنان روستا دامداری است و تأمین چراگاه‌های مناسب برای دام‌ها سبب شده بخشی از ساكنان این روستا زندگی عشایری داشته باشند. اهالی روستا با سردشدن هوا قشلاق می‌كنند و به لپه زنك می‌آیند. به این ترتیب از فصل پاییز تا زمستان در لپه زنك هستند. بهار و تابستان هم برای ییلاق به لار شمیرانات می‌روند و در چادرهای عشایری زندگی می‌كنند. البته شیوه ییلاق و قشلاق‌شان هم كمی مدرن شده است. برخی اهالی گوسفندها را با چوپانان راهی می‌كنند و خودشان با خودروهایشان به مقصد می‌روند. دام‌ها از مسیر پردیس و لواسانات به لار می‌رسند و حدود 4 روز در راه هستند. اهالی هرسال تا اواخر شهریور ماه در لار هستند و بعد از آن دوباره به لپه زنك می‌آیند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code