منطقه 15

قطب فرهنگی اجتماعی ابــوذر

نویسنده: مژگان مهرابی
پاتوق فرهنگی است برای همه رده‌های سنی؛ از کودک و نوجوان تا سالمند. جایی که اهالی ساعتی از روز را در آن به تفریح و آموزش می‌پردازند....
1396/08/27
  پاتوق فرهنگی است برای همه رده‌های سنی؛ از کودک و نوجوان تا سالمند. جایی که اهالی ساعتی از روز را در آن به تفریح و آموزش می‌پردازند. از 3 سال پیش که ساختمان 6 طبقه مجهزی برای سرای محله راه‌اندازی شد هر روز پذیرای تعداد زیادی از اهالی است که البته اغلب مخاطبانش خانم‌ها هستند. کلاس‌های آموزشی و هنری متنوعش با توجه به نیاز شهروندان طراحی شده، به گونه‌ای که هر کس به سرا بیاید دست خالی برنمی‌گردد. در این سرای محله فعال هر ماه حدود 40 عنوان برنامه آموزشی اجرا می‌شود و تعداد برنامه‌های مناسبتی و مقطعی به 30 برنامه می‌رسد. ماهانه بیش از یک هزار نفر نیز از برنامه‌ها و خدمات این سرای محله استفاده می‌کنند. «زهرا علی‌گل» مدیر این مجموعه فرهنگی به رغم جوان بودنش تجربه خوبی در اجرای برنامه‌های مختلف دارد و سرای محله ابوذر به واسطه تنوع برنامه‌هایش یکی از پرمخاطب‌ترین سراهای محله منطقه است.

لذت اردوهای تفریحی
ساختمانی بلند در دل محله‌ای نه چندان قدیمی. روز چهارشنبه است و‌ سرا شلوغ به نظر می‌آید. تعدادی از بانوان در رفت‌وآمد هستند و هر کس برای انجام کاری آمده است. همدیگر را خوب می‌شناسند و حضور در این کلاس‌ها باعث شده ارتباط صمیمانه‌ای با هم داشته باشند. از یکی‌شان که برای شرکت در کلاس خیاطی آمده سراغ مدیر‌سرا را می‌گیرم. اتاقش را نشان می‌دهد. زهرا علی‌گل در دفتر کارش اردوی آخر هفته را برنامه‌ریزی می‌کند. قرار است روز پنجشنبه بانوان را به یکی از اماکن دیدنی تهران ببرند. این‌طور که محاسبه می‌کند تعداد ثبت‌نام‌کنندگان به 200 نفر می‌رسد. می‌گوید: «اردوهای تفریحی هیجان دارد. به بانوان شور و انرژی می‌دهد. روابط‌شان را دوستانه‌تر می‌کند و هدف ما هم همین است. البته این را هم بگویم که رویکرد این اردوها فقط تفریح نیست. در کنارش آموزش هم داریم، به‌خصوص برای بچه‌ها. آنها را به اماکن ورزشی می‌بریم. استقبال اهالی از تورهای تفریحی زیاد است.»

چهارشنبه بازار در سرای محله
بروشوری روی میز اوست که ساعت و روز برنامه‌های آموزشی را اطلاع می‌دهد. آموزش شیرینی‌پزی، آشنایی با فواید دمنوش، ساخت عروسک، تهیه انواع دسر و فینگرفود، خیاطی، قالیبافی، سفره‌آرایی، چادر‌دوزی و... بخشی از برنامه‌های آموزشی این سرای محله هستند که اغلب با نظر و پیشنهاد اهالی تدارک دیده شده‌اند. علی‌گل می‌گوید: «این دوره‌ها بین 8 تا 10 جلسه است و هزینه‌ای 40 هزار تومانی دارد. روزهای چهارشنبه طریقه کاشت و نگهداری گل و گیاه آموزش داده می‌شود که بسیار پرطرفدار است.» با هم به راهرو می‌رویم و انتهای آن هیاهویی برپاست. تعدادی از بانوان تجمع کرده‌اند و علی‌گل می‌گوید برای خرید از بازارچه آمده‌اند. بعد هم توضیح می‌دهد: «روزهای چهارشنبه بازارچه خوداشتغالی برپاست. هریک از بانوان دسترنج خود را برای فروش به معرض نمایش می‌گذارد. مزیت برگزاری بازارچه این است که امکان درآمدزایی برای بانوان فراهم می‌کند. در فضایی دوستانه با هم رقابت می‌کنند. شهروندان زیادی برای خرید به این بازارچه می‌آیند.» همه نوع وسایلی در این بازارچه پیدا می‌شود، از عروسک‌های روسی گرفته تا وسایل زینتی. ترشی، نان خانگی و لباس هم هست.

کلبه بازی برای بچه‌ها
در طبقه دیگر سرا، کلاس مهدقرآن و کلبه بازی قرار دارد. صدای قرآن خواندن بچه‌ها به گوش می‌رسد. چقدر هم زیبا می‌خوانند. داخل کلاس روی صندلی‌های کوچک نشسته و با هم تمرین می‌کنند. دیوار کلاس با نوشته‌ها و نقاشی‌های زیبا تزیین شده و فضای شادی را ایجاد کرده است. علی‌گل درباره برنامه آموزشی مهدقرآن توضیح می‌دهد: «در کلاس‌های مهد قرآن که روزهای زوج برگزار می‌شود بچه‌ها علاوه بر شعر و داستان‌های قرآنی علوم پایه را هم یاد می‌گیرند. روزهای فرد هم حفظ و تجوید قرآن به آنها آموزش داده می‌شود. اما کلبه بازی هر روز دایر است. در کلبه بازی بچه‌ها شعر و قصه، فوتبال و سرود یاد می‌گیرند. شهریه کلاس‌ها زیاد نیست و برای وضع معیشتی خانواده‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند. البته ما خانه کودک هم داریم که برنامه‌های پرباری نظیر آموزش نقاشی، کاراته و یوگا کودکان در آن برگزار می‌شود.» بد نیست بدانید سرای محله ابوذر تنها‌ سرایی است که در آن کلاس مکتب قرآنی برگزار می‌شود. علی‌گل در این‌باره می‌گوید: «در این کلاس مربی با شیوه مناسب کودکان به آنان قرآن یاد می‌دهد. به گونه‌ای که بچه‌ها بدون اینکه مدرسه رفته باشند قرآن می‌خوانند.» طبق آمارها روزانه بیش از 30 کودک از برنامه‌های متنوع سرای محله استفاده می‌کنند.

پاتوق‌های فرهنگی
علی‌گل در ادامه صحبت‌هایش به 2 پاتوق فرهنگی سرا اشاره می‌کند و درباره‌اش می‌گوید: «هر 2 هفته یکبار چهارشنبه‌ها، پاتوق کتاب و کتابخوانی دایر است. خانم‌ها دور هم جمع می‌شوند و کتاب‌هایی را که خوانده‌اند برای هم تعریف می‌کنند. پاتوق کتابخوانی روزهای پنجشنبه مختص کودکان است.» اما پاتوق دیگری که سه‌شنبه عصرها برپا می‌شود به آموزش نگهداری گل و گیاه اختصاص دارد. علی‌گل توضیح می‌دهد: «این پاتوق در واقع یک تشکل مردمی است. هر یک از بانوان آنچه درباره کاشت گیاه می‌داند برای دیگران توضیح می‌دهد.» سری به کتابخانه سرا می‌زنیم. چند دختر جوان مشغول مطالعه هستند. سالن مطالعه امکانات مناسبی دارد و بیش از هزار و 500 جلد کتاب در مخزن کتابخانه موجود است. علی‌گل می‌گوید: «امکان مطالعه برای خانم‌ها و آقایان در این کتابخانه مهیا است.» علی‌گل در یکی از اتاق‌ها را باز می‌کند. کلاس درس است انگار. چند خانم سالمند مشغول یادگیری هستند. معلم‌شان با آرامی در حال هجی کردن کلمات است و آنها با اشتیاق گوش می‌دهند و می‌نویسند. کلاس‌های نهضت از خیلی وقت پیش در این سرا دایر است.

کمک به بانوان معتاد
در سرای محله ابوذر جلسات انجمن معتادان گمنام هم برگزار می‌شود. علی‌گل می‌گوید: «این کلاس برای بانوان معتاد به موادمخدر برگزار می‌شود. در واقع نوعی همیاری برای ترک اعتیاد است. علاوه بر آن کلاس همیاران هم برگزار می‌شود که مختص خانواده‌هایی است که به سبب اعتیاد همسر یا فرزند دچار آسیب‌های اجتماعی شده‌اند. کارشناسان ما برای اینکه این افراد بتوانند بحران‌های زندگی‌شان را پشت سر بگذارند به آنان مشاوره می‌دهند.» استفاده از امکانات کلاس‌های همیاران برای شهروندان رایگان است. برنامه مشاوره سرای محله ابوذر فقط به بانوان آسیب دیده محدود نمی‌شود. کارگاه زوج درمانی با هدف تحکیم بنیاد خانواده در این سرا دایر است و زوج‌ها می‌توانند رایگان از خدمات آن استفاده کنند. در خانه‌های جهاد و بانوان خیّر این سرا نیز اقدامات ارزنده‌ای برای کمک به نیازمندان انجام می‌شود. علی‌گل می‌گوید: «چندین بار برای نوعروسان محله توسط بانوان خیّر جهیزیه تهیه شده است. ابتدای سال تحصیلی نیز برای دانش‌آموزان بی‌بضاعت نوشت‌افزار و لباس تهیه می‌شود.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code