منطقه 15

مسجد تاریخ ساز

نویسنده: زهرا موسوی
مسجد امام خمینی(ره) مسجد شاه سابق با 180 سال عمر دومین مسجد ساخته شده در بازار تهران است؛ مسجدی که به دستور فتحعلیشاه قاجار ساخته شده...
1396/09/04
  مسجد امام خمینی(ره) مسجد شاه سابق با 180 سال عمر دومین مسجد ساخته شده در بازار تهران است؛ مسجدی که به دستور فتحعلیشاه قاجار ساخته شده. 112سال پیش در حیاط این مسجد 2نفر از بازاری‌ها به بهانه بالا بودن قیمت قند به دستور علاءالدوله حاکم تهران فلک شدند و جنبش مشروطه از همین مسجد و به همین بهانه آغاز شد. دیگر واقعه مهم رخ داده در این مسجد‌ ترور رزم‌آرا در سال 1329 بود. مسجد امام خمینی(ره) که پیش از این به مسجد شاه و سلطانی معروف بود سال 1363 به‌عنوان یک اثر ملی به ثبت رسید و حالا یکی از مقصدهای گردشگران در بازار تهران است. 

تاریخچه مسجد
مسجدی که بعد از انقلاب اسلامی، مسجد امام خمینی(ره) نام گرفته در دوره فتحعلیشاه قاجار ساخته شده و بعد از مسجدجامع بازار دومین مسجد ساخته شده در بازار است. این مسجد به دستور فتحعلیشاه قاجار ساخته شده و به همین دلیل از همان زمان به مسجد شاه یا سلطانی شهرت پیدا کرده است. «ژاک موریه» نایب سفارت انگلیس در سفرنامه خود در دوره فتحعلیشاه می‌نویسد: «تنها بنای قابل ملاحظه در تهران در عهد فتحعلیشاه مسجد شاه است که ناتمام مانده.» مساجد سلطانی بروجرد و سلطانی قزوین 2 مسجد دیگری هستند که با همین نام در دوره فتحعلیشاه در شهرهای دیگر ساخته شده‌اند.

سایر دیدنی‌ها
 تا مسجدجامع بازار که قدیمی‌ترین مسجد بازار است فاصله چندانی ندارید. حالا که به سراغ دیدنی‌های بازار آمده‌اید بازدید از این مسجد هم خالی از لطف نیست. کاخ گلستان، امامزاده سیدولی(ع) و امامزاده زید(ع)، تیمچه حاجب‌الدوله، بازار چهارسوبزرگ و دیدنی‌های دیگری از معماری بازار اطراف شما هستند. کافی است در کوچه‌پسکوچه‌های بازار کمی قدم بزنید.

حیاط
حیاط مرکزی مسجد امام خمینی(ره) با فاصله اندکی از دالان‌ها و گذرهای بازار خلوت و آرام است. سال‌هاست کبوترهای جلدی روی گنبد و گلدسته مسجد زندگی می‌کنند و دانه دادن به این کبوترها بخشی از روزمره کاسبان بازار است. زیر ایوان اصلی مسجد درهای قدیمی و چوبی مسجد برای نمایش پشت ویترین‌های شیشه‌ای قرار گرفته. نمای حیاط مسجد با منظره کولرهای گازی نصب شده برای مغازه‌های پاساژها و مغازه‌‌های اطراف و چیدمان ناهمگون گلدان‌ها فضای آشفته‌ای به خود گرفته است. حیاطی که طبق اصول معماری قاجار همه چیز در آن به شکل قرینه ساخته شده و معماری منظم آن آرامش را به بیننده منتقل می‌کند.

معماری
معماری مسجد امام(ره) با بهره‌گیری از مسجد وکیل در شیراز نمای زیبایی پیش چشم بازدیدکننده‌ها گسترده است. مسجد به دلیل قرار گرفتن در جهت قبله کمی زاویه‌دار از ساختمان‌های اطراف ایستاده است. حیاط مرکزی، حوض بزرگ مسجد شاه و 3شبستان و 4 ایوان در این مسجد به چشم می‌خورد. کاشیکاری و استفاده از هنر خطاطی در کاشی‌ها، وجود طاق‌های ضربی و هشتی‌های دالان ورودی، مقرنس‌کاری و گچبری از هنرهای معماری به کار رفته در ساخت این مسجد است. گلدسته‌های مسجد در دوره ناصرالدین شاه به آن اضافه شده است.

   رستوران
معروف‌ترین رستوران‌های بازار تهران در چند قدمی شما هستند. از رستوران مسلم و صف همیشگی‌اش در سبزه‌میدان تا رستوران شمشیری و شرف الاسلامی و چلوکبابی‌هایی که در دل بازار قرار دارند مثل چلوکبابی مرشد. ساندویچی‌های کوچه مروی و آبمیوه‌فروشی‌های خیابان 15 خرداد هم به راه هستند و میزبان گردشگران و مشتریان بازار.

  پارکینگ
ظرفیت پارکینگ‌های موجود در خیابان خیام طی ساعات روز معمولاً خیلی زود تکمیل می‌شود. برای پارک خودرو شخصی خود می‌توانید از معدود پارکینگ‌های خیابان مصطفی خمینی حوالی چهارراه سیروس استفاده کنید.

  ساعت کار
مسجد امام خمینی(ره) هر روز صبح ساعت 7 باز است و تا ساعت 19 از شهروندان میزبانی می‌کند. روزهای پنجشنبه به دلیل کمتر بودن ساعت کار بازار درهای این مسجد هم 2ساعت زودتر بسته می‌شود. روزهای جمعه و تعطیلات رسمی بازار و مسجد امام خمینی(ره) تعطیل است.

 نشانی
مسجد امام خمینی(ره) یا همان مسجد سلطانی در خیابان 15 خرداد شرقی، بعد از سبزه‌میدان واقع شده است. برای رفتن به این مسجد می‌توانید از ایستگاه مترو 15 خرداد استفاده کنید. نزدیک‌ترین خیابان‌ها به این مسجد که‌ تردد خودرو در آن آزاد است خیابان‌های خیام، مصطفی خمینی و پامنار است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code