منطقه 15

مشکل دارید؟ بفرمایید راه‌حل!

نویسنده: سمیه زند
محله طیب که از قدیمی‌ترین محله‌های منطقه 15 است 80 هکتار مساحت دارد که 64 هکتار آن جزو بافت مسکونی محسوب می‌شود. بیش از 60‌درصد محله دارای بافت فرسوده، قطعات کوچک و نفوذ‌ناپذیر است که فقط حکم یک سرپناه را دارند و متقاضیانی با درآمد پایین اقدام به خرید این واحدها می‌کنند...
1395/10/18
 محله طیب که از قدیمی‌ترین محله‌های منطقه 15 است 80 هکتار مساحت دارد که 64 هکتار آن جزو بافت مسکونی محسوب می‌شود. بیش از 60‌درصد محله دارای بافت فرسوده، قطعات کوچک و نفوذ‌ناپذیر است که فقط حکم یک سرپناه را دارند و متقاضیانی با درآمد پایین اقدام به خرید این واحدها می‌کنند. بسیاری از خانه‌های نیمه‌متروکه هم غیرقانونی به کارگاه‌ها اجاره داده می‌شوند و بافت محله را از حالت مسکونی درآورده‌اند. از 6 هزار و 442 پلاک در محله طیب هزار و 451 پلاک آن زیر 50‌مترمربع مساحت دارند که این تعداد معادل 22 درصد از کل پلاک‌های محله طیب است. با وجود اینکه روند نوسازی کند پیش می‌رود، اما از 192 پلاک در محله طی سال‌های 1393 تا 1395 نوسازی شده‌اند. 161 پلاک آن نوسازی تجمیعی هستند و بیشترین نوسازی تجمیعی منطقه در این محله انجام شده است. در ادامه از مهم‌ترین دلایلی سراغ گرفته‌ایم که موجب می‌شود اهالی برای نوسازی املاکشان اقدام نکنند. از میان صحبت‌های کارشناسان دفتر نوسازی محله نیز راه‌حل را جست‌وجو کرده‌ایم.

1: ضعف اعتماد به سازندگان
یکی از مسائلی که باعث کند شدن روند نوسازی و تجمیع پلاک‌های بافت فرسوده در محله طیب می‌شود اعتماد نداشتن مالکان بافت فرسوده به سازندگان است. این بی‌اعتمادی به‌ویژه در حوزه پیش‌فروش غیرقانونی واحدهای آپارتمانی نوساز قبل از تحویل به مالکان و همچنین بازپرداخت وام نوسازی بافت فرسوده بیشتر است.

راهکار پیشنهادی
کارشناسان دفتر خدمات نوسازی محله طیب تلاش می‌کنند تا با راهنمایی‌هایی که به اهالی محله می‌دهند این اعتماد را در مالکان ایجاد کنند. «صالح اولاد دمشقیه»، مدیر دفتر خدمات نوسازی بافت فرسوده محله طیب، در این‌باره می‌گوید: «به مالکان پیشنهاد می‌شود که در قرارداد قید کنند پیش‌فروش بعد از پایان نازک‌کاری و پس از توافق با مالکان انجام شود و سازنده ملزم است پیش‌فروش را در بنگاه‌های معاملات ملکی و با ارائه کد رهگیری و با داشتن کد پستی واحد آپارتمان نوساز انجام دهد. همچنین به مالکان پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از هر‌گونه سوء‌استفاده اقدام به اخذ وکالت فروش واحدهای نوساز سهم سازنده کنند تا در صورت تسویه نکردن وام دوران مشارکت از سوی سازنده، واحدهای سهم سازنده را بفروشند و اقدام به بازپرداخت وام کنند. اخذ چک یا سفته ضمانت از دیگر راهکارهای پیشنهادی است که معمولاً انجام می‌شود.»

2: حذف درآمد از ملک فرسوده
تراکم بالای مسکونی و ریزدانگی از ویژگی‌های بافت فرسوده در محله طیب است. ملک فرسوده بعضی از مالکان 2 طبقه بوده به نحوی که در یک طبقه مالک ساکن است و طبقه دیگر را اجاره می‌دهند و از آن درآمد کسب می‌کنند. با نوسازی بافت فرسوده سهم مالکان از 1/5 یا نهایتاً 1/6 برابر متراژ ملک فرسوده فراتر نخواهد رفت که با این شرایط مخصوصاً در متراژهای زیر ۵۰‌مترمربع نمی‌توانند 2 واحد آپارتمان نوساز دریافت کنند.

راهکار پیشنهادی
معمولابه مالکان پیشنهاد می‌شود با دریافت وام ۵۰ میلیونی بافت فرسوده و خرید یک واحد آپارتمان به قیمت پیش‌فروش از سازنده سهم خود را افزایش دهند تا امکان دریافت 2 واحد آپارتمان را مثل قبل داشته باشند تا بتوانند مثل قبل از ملک خود کسب درآمد کنند.

 3:تراکم خانوار در واحدهای مسکونی
اغلب خانه‌های محله طیب متراژی زیر 50‌ مترمربع دارند که ممکن است 2 خانواده یا بیشتر در آنها زندگی کنند. این مسئله امکان اسکان افراد ساکن ملک را در جایی دیگر با ودیعه ناکافی‌ای که سازنده ملک به آنها می‌پردازد غیر‌ممکن می‌کند. این در حالی است که پس از ساخت نیز سهم این افراد از واحدهای ساخته شده کم خواهد بود و به دلیل ساختار مستقل واحدهای آپارتمانی، امکان سکونت نیمه مستقل از آنها گرفته می‌شود.

راهکار پیشنهادی
شاید با نوسازی ملک این سکونت نیمه مستقل از مالکان گرفته شود، ولی با نوسازی خانه‌هایشان امکان رفاهی بهتری را برای خود و خانواده‌شان فراهم می‌کنند.  همچنین با ارائه ودیعه مسکن بیشتر و ایجاد واحدهای کوچک‌تر در ساختمان‌های نوساز می‌توان به حل این مشکل کمک کرد.

تسهیلات نوسازی محله طیب
اعطای وام نوسازی بافت فرسوده
اعطای تسهیلات ودیعه مسکن
تخفیف 100‌درصد هزینه انشعابات برق، گاز، آب و فاضلاب
تخفیف 100‌درصد مجوزهای حفاری زمین
ارائه رایگان عوارض صدور پروانه شهرداری به متقاضیان
پرداخت هزینه‌های طراحی نما
اعطای کمک هزینه اجرای نما

 کجا مراجعه کنیم؟
اهالی محله طیب برای دریافت اطلاعات بیشتر از امکاناتی که در جریان نوسازی املاک به آنها تعلق می‌گیرد می‌توانند به میدان خراسان، خیابان طیب، بن‌بست موسوی، پلاک 2 مراجعه کنند یا با شماره‌های 33693117 و 33693118 تماس بگیرند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code