منطقه 15

نعمتی برای محله

نویسنده: مژگان مهرابی
قامتش از دور پیداست، زیبا و با صلابت. در دل محله‌ای قدیمی سال‌هاست که جا خوش کرده. از وقتی بنایش گذاشته شد پایگاه امنی برای اهالی به شمار می‌آمد تا امروز که خانه دوم‌شان محسوب می‌شود...
1395/10/18
  قامتش از دور پیداست، زیبا و با صلابت. در دل محله‌ای قدیمی سال‌هاست که جا خوش کرده. از وقتی بنایش گذاشته شد پایگاه امنی برای اهالی به شمار می‌آمد تا امروز که خانه دوم‌شان محسوب می‌شود. مناره‌های خوش نقش و نگارش حس امنیت به مخاطب می‌دهد و به او می‌‌فهماند که خوب جایی آمده است. نامش هم برایش زینتی مضاعف است؛ «حضرت‌ابوالفضل(ع)». با مجموعه فرهنگی که در دل خود جای داده می‌توان گفت کم و کسری‌های فرهنگی مذهبی محله را تا حد زیادی جبران کرده است. امام جماعت آن حجت‌الاسلام «علی حاتمی» است که شب‌ها برای اقامه نماز به مسجد می‌آید. سراغ این مسجد قدیمی و تأثیرگذار محله مظاهری رفتیم و با «علی جعفری»، عضو هیئت امنای مسجد؛ «علی ایمانی»، مدیر کانون ریحانه الرسول(س) و «حسین اسماعیل‌زاده»، مسئول پایگاه بسیج مسجد همراه شدیم.

       جذب جوانان
ظهر است و وقت نماز. صدای اذان به سوی مسجد محله هدایتم می‌کند. نقش و نگار کاشی‌های آبی رنگ دیوارهای مسجد در تلألو نور خورشید زیبایی این خانه را دوچندان کرده است. از دور قامت مناره‌های مسجد دلربایی می‌کند. مسجد بزرگی نیست. گرد سالخوردگی بر سر و رویش به خوبی دیده می‌شود. حیاطش سرپوشیده است و از آن به‌عنوان شبستان بانوان استفاده می‌شود. وسعت زمینش زیاد نیست و به نظر می‌رسد کمتر از 500‌مترمربع باشد، اما در 3 طبقه بنا شده است. جعفری که از ساکنان قدیمی و دبیرشورایاری محله مظاهری است، اطلاعات خوبی درباره مسجد دارد و می‌گوید: «این مسجد از فعال‌ترین پایگاه‌های مذهبی منطقه به شمار می‌آید. برنامه‌های پربار و متنوعی در آن اجرا می‌شود و به همین سبب توانسته تعداد زیادی از جوانان محله را جذب خودش کند. خانواده‌ها وجود چنین مکانی را نعمت می‌دانند چراکه فرزندشان وقتشان را در مسجد برای فعالیت‌های مفید و سازنده صرف می‌کنند.» به گفته جعفری سال ساخت مسجد به 1344 برمی‌گردد. با اینکه قدیمی است، اما ساختمانش هنوز صلابت خود را دارد.

       35 شهید مسجد  
جعفری تاریخچه مسجد را خوب به یاد دارد و درباره آن می‌گوید: «ملک مسجد سال‌ها پیش کارخانه موزاییک‌سازی بوده است که برای ساخت مسجد خریداری می‌شود. هزینه خرید زمین و ساخت آن را مردم جمع‌آوری می‌کنند و هر کسی از اهالی بنا به وسعش در ساخت این مسجد سهیم می‌شود.»
در این مسجد 3 وعده نماز اقامه می‌شود. حجج الاسلام حسینی، قلی‌زاده و حاتمی به‌ترتیب نمازهای صبح، ظهر و مغرب را اقامه می‌کنند. جعفری می‌گوید: «امام جماعت مسجد، روحانی فعالی است و توانسته ارتباط خوبی با جوانان برقرار کند. از این روست که مسجد پایگاه بسیج فعالی دارد.»
دیوارهای شبستان مزین به عکس شهداست؛  جعفری می‌گوید این مسجد 35 شهید تقدیم انقلاب کرده است. درباره ساختمان مسجد هم می‌گوید: «مسجد دارای 3 طبقه است. طبقه اول مسجد به شبستان مردانه اختصاص داده شده است. اما شبستان بانوان در طبقه دوم قرار دارد. یکی از دلایلی که صحن و حیاط مسجد را سرپوشیده کردیم نارضایتی بانوان سالمند برای بالا رفتن از پله‌ها بود. اغلب به سبب کهولت سن از پادرد گله‌مند بودند و بالا و پایین رفتن از پله‌ها اذیتشان می‌کرد. برای همین هم روی حیاط را پوشاندیم و تبدیل به شبستان بانوان  کردیم.»
در کنار شبستان طبقه دوم دفتر امام جماعت است که برای رسیدگی به امور شرعی یا رفع گرفتاری مردم در نظر گرفته شده است. امام جماعت مسجد نیم ساعت قبل از نماز در مسجد حاضر شده و به مسائل شرعی اهالی پاسخ می‌دهد. البته هستند کسانی که مشکلاتشان فراتر است و آنها را با حجت‌الاسلام حاتمی به‌عنوان امین محله در میان می‌گذارند. راه پله‌ها را بالا می‌روم و به طبقه سوم می‌رسم. اتاقی است که سردر آن نوشته شده پایگاه بسیج برادران. در کنارش هم آشپزخانه قرار دارد. در آنجا غذاهای نذری طبخ می‌شود.

         ساختمانی‌که وقف‌شد
 «مسجد حضرت ابوالفضل(ع) یکی از مراکز فرهنگی هنری فعال منطقه را در خود جای داده است. این مجموعه با عنوان کانون ریحانه الرسول(س) فعالیت می‌کند و عمری بالغ بر 37 سال دارد.»
جعفری این را می‌گوید و از ما دعوت می‌کند تا با هم از آن بازدید کنیم. کانون داخل مسجد نیست. دلیلش هم کمبود فضا در خانه خداست. درست روبه‌روی مسجد ساختمانی 3 طبقه است که برای انجام کارهای فرهنگی مسجد در نظر گرفته شده است. جعفری توضیح می‌دهد: «ساختمان کانون را سال 1348 بانویی برای برپایی یک مکان فرهنگی که وابسته به مسجد باشد، اهدا کرد. فضای آن حدود 150‌مترمربع است، در 3 طبقه. کم و کسری‌های فرهنگی محله را جبران کرده است و زیر نظر امام جماعت و مسجد فعالیت می‌کند.»
بعد مرا به «علی ایمانی»، مسئول کانون ریحانه الرسول(س)، معرفی می‌کند و از او می‌خواهد که درباره فعالیت‌های آن توضیحاتی ارائه دهد. ایمانی می‌گوید: «در اینجا هم برای برادران و هم برای خواهران کلاس آموزشی داریم. همه برنامه‌ها با توجه به خواسته و سلیقه نوجوانان و جوانان محله تدوین شده است.»
قرآن، زبان انگلیسی، علوم رایانه و کلاس‌های هنری از جمله کلاس‌های آموزشی است که در این مجموعه برگزار می‌شود. ایمانی ادامه می‌دهد: «یکی از امتیازهایی که کانون برای دانش‌آموزان در نظر گرفته برپایی کلاس‌های کنکور و تقویتی است. اهالی این محله اغلب جزو قشر کم‌درآمد هستند. شاید در توان مالی‌شان نباشد که فرزندشان را در کلاس‌های کنکور ثبت‌نام کنند. ما این کمبود را برای آنها جبران کرده‌ایم.»

       هنرآموزی در مسجد
یکی از امتیازهای این مسجد فعال بودن پایگاه بسیج آن است و مسئولیت آن را «حسین اسماعیل‌زاده» برعهده دارد.
اسماعیل‌زاده درباره فعالیت پایگاه می‌گوید: «این پایگاه بسیج حدود 80 عضو دارد. جوانان کوشا و نخبه که هر یک نعمتی برای محله هستند. در پایگاه بسیج کلاس رزمی برگزار می‌شود. استقبال نوجوانان و جوانان محله از این کلاس خیلی خوب است. در کنارش آموزش قرآن، کلاس‌های احکام و عقیدتی و سیاسی هم برگزار می‌شود. گاهی هم بچه‌ها را به اردوهای تفریحی می‌بریم.»
پایگاه بسیج بانوان در کانون ریحانه الرسول(س) مستقر است. در پایگاه بسیج خواهران علاوه بر آموزش قرآن و احکام، کلاس‌های هنرهای دستی و سنتی نیز برگزار می‌شود.

       قرض‌الحسنه محلی
یکی از اقدامات دیگری که در مسجد حضرت ابوالفضل(ع) انجام می‌شود حمایت از نیازمندان محله است. به گفته جعفری مسجد از صندوق قرض‌الحسنه فعالی برخوردار است و در حدود 230 خانواده نیازمند را تحت پوشش دارد. او درباره نحوه عملکرد صندوق توضیح می‌دهد: «مسجد موقوفات ندارد و هزینه مالی آن توسط اهالی تأمین می‌شود. اما در مورد صندوق قرض‌الحسنه باید بگویم که وجوهات آن را خیّران محلی پرداخت می‌کنند. از مبالغ جمع‌آوری شده مقداری را صرف تهیه ارزاق و بین خانواده‌های بی‌بضاعت توزیع می‌کنیم. مقداری دیگری از آن را هم به‌صورت ماهانه به خانواده‌هایی می‌دهیم که از نظر مالی وضعیت خیلی بدی دارند.» با اینکه اهالی محله مظاهری وسع مالی مطلوبی ندارند، اما اتحاد تحسین برانگیزی دارند و آثار آن در کمک به هم‌نوعانشان دیده می‌شود.

       قبض نان می‌دهیم!
جعفری صحبت‌هایش را با نشان دادن قبض‌هایی که روی آن «قبض نان» نوشته شده است ادامه می‌دهد: «اهالی مبلغ کفاره روزه‌شان را در اختیار مسجد می‌گذارند و ما فقط مجاز به تهیه نان برای نیازمندان هستیم. از این‌رو قبض‌های نان تهیه کرده‌ایم و به خانواده‌های مستمند می‌دهیم. همچنین با نانوایی محله قرارداد بسته‌ایم که اگر کسی با قبض نان مراجعه کرد بدون دریافت هزینه‌ به او نان بدهد.» البته اقدام دیگری هم برای کمک به افراد بی‌بضاعت در این مسجد انجام شده است. جعفری درباره این اقدام توضیح می‌دهد: «صندوق‌های کوچکی به اسم صندوق مسجد حضرت ابوالفضل(ع) درست کرده و بین مردم توزیع کرده‌ایم. اهالی صدقات و خیرات خود را در آن می‌اندازند و در اختیار مسجد می‌گذارند.»

       جشن عید نوروز در مسجد
جعفری در ادامه صحبت‌هایش درباره سنت پسندیده‌ای که در چند سال اخیر در مسجد برگزار می‌شود چنین توضیح می‌دهد: «8 سالی می‌شود که شب سال نو در مسجد سفره هفت‌سین پهن می‌کنیم و دعای سال تحویل را با هم در کنار سفره می‌خوانیم. محفل زیبایی است. اهالی در مسجد جمع می‌شوند و با هم دعای یا مقلب القلوب را زمزمه می‌کنند. در حق هم دعا می‌کنند. استقبال اهالی از همان سال اول زیاد بود و روز به روز به تعداد شرکت‌کنندگان اضافه می‌شود. شاید باورتان نشود، اما خیلی از اتفاقات خوب در همین مراسم رخ می‌دهد. افرادی که با هم کدورت دارند بی‌توجه به دلخوری‌شان در کنار هم می‌نشینند و برای سلامتی و موفقیت هم آرزو می‌کنند و ناراحتی‌شان را از یاد می‌برند. نام تک تک شهدا برده می‌شود و همین باعث شادی دل خانواده شهدا می‌شود.» یکی دیگر از برنامه‌هایی که به تازگی در بین نمازگزاران جا باز کرده اجرای مراسم احیا شب نیمه شعبان است. جعفری می‌گوید: «3 سال است که شب 15 شعبان در مسجد جمع شده و احیا می‌گیریم. برای سلامتی و ظهور آقا دعا می‌کنیم. اغلب مخاطبان این برنامه جوانان هستند.»

 کتابخانه 5 هزار جلدی
این مکان الهی دارای کتابخانه ارزشمندی است و در مخزن آن 5 هزار جلد کتاب وجود دارد. کتابخانه فضای بزرگی ندارد و برای آن سالن مطالعه تعبیه نشده است. جعفری می‌گوید: «تنوع کتاب‌ها زیاد است و برای تهیه آنها سلیقه نسل جوان در نظر گرفته شده است. از صبح تا ساعت 3 عصر خانم‌ها و از آن زمان به بعد آقایان می‌توانند به کتابخانه مراجعه کرده و کتاب امانت بگیرند.» جعفری معتقد است با توجه به کمبودهای فرهنگی محله، وجود این کتابخانه نیاز محله را تا حد قابل توجهی برآورده کرده است.


ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code