منطقه 15

پژوهش‌ در فصل گرم

نویسنده: زینب کریمی
با آغاز تعطیلات تابستانی والدین برای پرکردن اوقات فراغت فرزندان خود به دنبال کلاس‌های ورزشی و هنری هستند. با وجود اینکه بسیاری از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند...
1396/03/27
 با آغاز تعطیلات تابستانی والدین برای پرکردن اوقات فراغت فرزندان خود به دنبال کلاس‌های ورزشی و هنری هستند. با وجود اینکه بسیاری از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند فرزندانشان در کلاس‌های ورزش ثبت‌نام کنند و در رشته‌های هنری مهارت کسب کنند برخی دانش‌آموزان مایل هستند تابستان را به کلاس‌های علمی بروند و فراغت تابستانی‌شان را به مطالعه و پژوهش بگذرانند. خوشبختانه وجود پژوهش‌سرای دانش‌آموزی ابن‌سینا چنین امکانی را برای آنان فراهم کرده است. این پژوهش‌سرا با 11 سال سابقه فعالیت از مجهزترین پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی کشور است و میزبان دانشمندان کوچک اقصی نقاط تهران. در آستانه فصل تابستان سری به این پژوهش‌سرا زده‌ایم تا در کنار معرفی این پژوهش‌سرا، گزارشی از فعالیت‌های علمی تابستانه آن تهیه کنیم.

کلاس‌های علمی سرگرم‌کننده
فعالیت‌های علمی پژوهش‌سرا محدود به سال تحصیلی نیست. بازار کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی علمی در فصل تابستان داغ‌تر از همیشه است. «زهرا نیازی» مدیر پژوهش‌سرای دانش‌آموزی ابن‌سینا درباره فعالیت‌های تابستانی این پژوهش‌سرا می‌گوید: «با توجه به جایگاه ویژه پژوهش‌سرای ابن‌سینا در کشور، پر کردن اوقات فراغت دانش‌آموزان در تابستان از اهداف مهم این مرکز علمی و پژوهشی است. برای این دوره‌ها از حضور استادان مجرب بهره‌مند شدیم و از طرفی کلاس‌ها را هم با هزینه بسیار مناسب برگزار کردیم تا امکان استفاده همه دانش‌آموزان فراهم باشد. با توجه به اینکه بسیاری از دانش‌آموزان تصور می‌کنند کلاس‌های علمی خشک و غیرجذاب است تلاش کردیم کلاس‌ها در کنار علمی بودن از جاذبه‌های سرگرم‌کننده برخوردار باشد. تنوع کلاس‌ها به گونه‌ای است که دانش‌آموزان همه پایه‌ها می‌توانند در آنها شرکت کنند. دانش‌آموزان تا پایان خردادماه فرصت ثبت‌نام در این کلاس‌ها را دارند.»

دوره‌های تابستانه
برای دسترسی آسان‌تر دانش‌آموزان منطقه به این پایگاه علمی، امسال دبستان شهید عراقی در محله کیانشهر، به‌عنوان پایگاه پژوهش‌سرای ابن‌سینا میزبان دانش‌آموزان است.

هواوفضا
در کلاس سازه‌های هوافضا دانش‌آموزان با پک‌های آموزشی هواپیما می‌سازند. در فرایند ساخت با اصول فیزیک در هوافضا آشنا می‌شوند و پس از ساخت هر سری هواپیما به رقابت هیجان‌انگیز پرواز می‌پردازند.

هوش و خلاقیت
دانش‌آموزان در این دوره‌ها با سرگرمی‌های متنوع قدرت خلاقیت خود را تقویت می‌کنند و جسارت بلند فکر کردن را می‌آموزند. این دوره‌ها برای دانش‌آموزان دختر و پسر مقطع دبستان برگزار می‌شود.

دانشمند کوچک
در کلاس دانشمند کوچک دانش‌آموزان با فضای آزمایشگاه آشنا می‌شوند. درکتاب علوم دانش‌آموزان دبستان مفاهیم علمی آموزش داده شده که برخی دانش‌آموزان به دلیل دشواری این مفاهیم علاقه‌ای به یادگیری آن ندارند. با انجام آزمایش‌های عملی، این دروس برای دانش‌آموزان شیرین می‌شود. کلاس دانشمند کوچک ویژه دانش‌آموزان ابتدایی طراحی شده است و دانش‌آموزان در محیط آزمایشگاه با انجام آزمایش‌های جذاب، مفاهیم علمی را به‌صورت عملی می‌آموزند.

روش تحقیق و مقاله‌نویسی
دوره تابستانی روش تحقیق و مقاله‌نویسی ویژه دانش‌آموزانی است که قصد دارند در سال تحصیلی آینده در طرح‌های علمی پژوهش‌سرا شرکت کنند.

نجوم
برپایی کلاس‌های نجوم همراه با برنامه‌های رصد و آسمان‌نما است. این کلاس‌ها با حضور استادان نجوم و اخترشناسان ایرانی برگزار می‌شود. اردوی یک شب رصدی در اردوگاه دماوند بخش جنبی این دوره آموزشی است.

برخی از دستاوردهای علمی
دانش‌آموزان پژوهش‌سرای ابن‌سینامنطقه 15
‌ـ قدردانی دانشگاه تهران از پژوهش‌سرای ابن‌سینا درهمایش نخبگان پژوهشگر
‌ـ کسب مدال نقره و مدال برنز ششمین المپیاد نانو کشوری
 ‌ـ کسب رتبه اوّل پژوهش دانش‌آموزی کشور در هفته پژوهش
‌ـ اجرای طولانی‌ترین روزنامه دیواری جهان در نمایشگاه مطبوعات
 ‌ـ برگزاری کارگاه‌های ثبت اختراع ملّی و بین‌المللی
‌ـ راه یابی2 دستگاه ساخته شده در پژوهش‌سرای ابن‌سینا به نمایشگاه ساخت ایران
‌ـ کسب بیشترین تعداد برگزیدگان استانی مسابقه زیست فن‌آوری تهران
‌ـ قدردانی وزیر آموزش و پرورش و معاون علمی رئیس‌جمهور از پژوهش‌سرای ابن‌سینا

آزمایشگاه‌های مجهز علمی
معمولاً پیش‌فرض‌های ذهنی و تصورات غلطی که از مطالعات و تحقیقات علمی وجود دارد فرصت محک خوردن فردی در این رشته‌ها را می‌گیرد. اگر قصد دارید تابستان امسال را در دوره‌های آموزشی علمی این مرکز بگذرانید کافی است به دفتر پژوهش‌سرای ابن‌سینا مراجعه کنید. خوشبختانه هزینه شرکت در دوره‌های آموزشی پایین است. از طرفی دانش‌آموزان ممتاز و اعضای پژوهش‌سرا و همچنین فرزندان فرهنگیان برای شرکت در کلاس‌ها تخفیف دارند. برای دسترسی به پژوهش‌سرا می‌توانید از بی.آر.تی‌های پایانه خاوران‌ـ میدان آزادی استفاده کنید و ایستگاه امیرسلیمانی پیاده شوید. پژوهش‌سرا در زیرزمین ساختمان اداره آموزش و پرورش منطقه 15 قرار دارد. شاید دور از ذهن باشد که در این زیرزمین تاریک افتخارات علمی چشمگیر به دست دانش‌آموزان منطقه رقم خورده باشد. تمام تزیینات این مکان علمی پژوهشی پوسترهایی است که روی دیوارهای راهرو نصب شده و قفسه‌هایی که اسناد پژوهش‌های دانش‌آموزان در آن قرار داده شده است. هرکدام از اتاق‌ها یک آزمایشگاه نسبتاً بزرگ است با تجهیزات علمی که برای تحقیقات دانش‌آموزان استفاده می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code