منطقه 16

اهالی مرغ‌ها را از محله بیرون کردنــد!

نویسنده: یلدا قاسمی
متأسفانه موقعیت جغرافیایی و بافت مسکونی برخی از محله‌ها به گونه‌ای است که به نوعی احتمال فعالیت غیرمجاز برخی از مشاغل و حرفه‌ها را افزایش می‌دهد. از آنجا که پیدایش و فعالیت برخی از این واحدهای تولیدی به‌طور مستقیم بر جان و سلامت انسان‌ها تأثیر‌گذار است، آگاهی و هوشیاری شهروندان می‌تواند از وقوع فاجعه و حوادث غیر‌قابل جبران جلوگیری کند...
1396/04/25
  متأسفانه موقعیت جغرافیایی و بافت مسکونی برخی از محله‌ها به گونه‌ای است که به نوعی احتمال فعالیت غیرمجاز برخی از مشاغل و حرفه‌ها را افزایش می‌دهد. از آنجا که پیدایش و فعالیت برخی از این واحدهای تولیدی به‌طور مستقیم بر جان و سلامت انسان‌ها تأثیر‌گذار است، آگاهی و هوشیاری شهروندان می‌تواند از وقوع فاجعه و حوادث غیر‌قابل جبران جلوگیری کند. البته نباید فراموش کرد که اقدام ضربتی و فوری مسئولان مربوطه در این زمینه می‌تواند درس عبرتی برای دیگران باشد. در هفته‌ای که گذشت با تلاش مسئولان ناحیه 5 شهرداری منطقه یک واحد نگهداری و فروش غیر‌قانونی مرغ زنده شناسایی و در کمترین زمان ممکن با مشارکت مسئولان بهداشت تعطیل و از ادامه کار آن جلوگیری شد. در گزارش پیش رو در جریان چگونگی شناسایی و توقیف این واحد تجاری قرار می‌گیرید. 

 چشم بیدار اهالی و اقدام مسئولان
مدتی قبل تماس شهروندان مبنی بر‌‌‌‌‌ تردد مشکوک خودروهای حامل مرغ زنده در شمال شرق ناحیه 5 نگاه مسئولان را دقیق‌تر کرد تا موضوع را با جدیت بررسی کنند. در هر کوچه و محله شهروندانی زندگی می‌کنند که نسبت به اتفاق‌ها و رویدادهای محل زندگی‌شان بی‌تفاوت نیستند، بنابراین در صورت بروز مسائل و مشکلات دست به کار می‌شوند و موضوع را به اطلاع متولیان مربوطه می‌رسانند. «منصوره‌ سادات موسویان» شهردار ناحیه 5 از اجرای موفقیت‌آمیز این طرح به‌عنوان «چشم بیداراهالی و اقدام مسئولان‌» یاد می‌کند و می‌گوید: «این مسئله به خوبی نشان می‌دهد که اداره شهر و محله بدون مشارکت و همراهی شهروندان نتیجه‌ای ندارد، بنابراین شهر زمانی به توسعه و پیشرفت می‌رسد که ساکنان آن نسبت به مسائل مختلف آن احساس مسئولیت می‌کنند و به قدر بضاعت خود در امور گوناگون مشارکت دارند.»شهردار ناحیه 5 از ایجاد واحدهای گشتی نامحسوس در محله‌ها صحبت می‌کند و می‌گوید: «پس از چند روز کار شبانه‌روزی مشخص شد که واحد صنفی غیر‌مجاز پرورش و تولید مرغ در خیابان شهید حقیقت‌خواه فعالیت می‌کند و‌‌‌‌‌ ترددهای مشکوک خودروهای سنگین نیز به همین دلیل درهمین حوالی انجام می‌شود. همان موقع شهردار شب از طریق پیام بی‌سیم متوجه توقف کامیون پر از مرغ می‌شود که در حال تخلیه بار در محل مذکور بود و مشخص شد که 2200 قطعه مرغ زنده جابه‌جا شده است.»

 بی‌توجهی مالک به اخطارها
محل بارگیری و تخلیه مرغ در خیابان شهید حقیقت‌خواه شناسایی شد و مسئولان شهرداری منطقه ضمن بازدید میدانی از محل، مالک و مستأجر را در جریان فعالیت غیر‌مجاز در زمینه نگهداری و توزیع مرغ زنده گذاشتند و به آنها اخطار دادند که فوری نسبت به تخلیه محل و پاکسازی آن اقدام کنند. موسویان با بیان اینکه متأسفانه مستأجر و مؤسس مرغداری غیر‌قانونی به اخطارها توجه نمی‌کرد و فعالیت این کارگاه غیربهداشتی همچنان ادامه داشت، می‌افزاید: «به دلیل اهمیت موضوع که جان و سلامت شهروندان را به خطر می‌انداخت، نامه حقوقی شهرداری منطقه به مسئولان مرکز بهداشت جنوب ارسال شد تا آنها نسبت به وقوع این مشکل واکنش نشان دهند. بنابراین طولی نکشید که نماینده حقوقی ناحیه 5 همراه با نماینده حقوقی اداره بهداشت جنوب تهران ضمن بازدید میدانی از محل مذکور و تهیه صورت جلسه‌ای مبنی بر غیر‌بهداشتی بودن این کارگاه تولیدی و استعلام از اداره دامپزشکی و روشن شدن غیر‌مجاز بودن فعالیت این واحد صنفی، تعطیلی و توقیف آن وارد مرحله اجرایی شد.»

 دیگر اثری از مزاحمت نیست
با حکم قانونی و دریافت مجوز از ارگان‌های مربوطه طی چند روز، سقف کاذب این واحد صنفی تخریب و نخاله‌ها به خارج از شهر انتقال پیدا کرد. موسویان با اشاره به اینکه تخریب این واحد صنفی غیر‌مجاز در چند مرحله انجام شده است، می‌افزاید: «پس از اینکه مستأجر متخلف، مکان مورد نظر را تخلیه کرد، عملیات تخریب این واحد غیر‌مجاز با سرعت بیشتری انجام شد و دیگر اثری از آن باقی نمانده است.»شهردار ناحیه 5 به اخبار و گزارش‌های مردمی گریزی می‌زند و می‌گوید: «طبق شنیده‌ها از این واحد صنفی متخلف، روزانه بین 400 تا 900 قطعه مرغ زنده به تولیدی‌های سایر نقاط شهر تهران منتقل می‌شد که از لحاظ بهداشتی در شرایط نامناسبی بودند.»وی در ادامه از تلاش و همت شهردارشب و کارکنان ناحیه 5 در شناسایی و توقیف مرغداری غیر‌مجاز قدردانی می‌کند و می‌گوید: «چند شب قبل یک دستگاه خاور که حامل 4200 قطعه مرغ زنده بود در این محدوده توسط شهردار شب شناسایی و با دریافت تعهد استرداد بار به مبدأ اصلی از محدوده منطقه خارج شد.»

از آنفلوآنزای مرغی می‌ترسیدیم
وقتی می‌دیدم که در نزدیکی محل زندگی‌مان جای نامناسب برای نگهداری و فروش مرغ زنده وجود دارد، می‌ترسیدیم که مبادا بیماری آنفلوآنزای مرغی سراغمان بیاید. «‌‌ناصر هادیان» از شهروندان ساکن در محدوده خیابان حقیقت‌خواه با بیان این مطلب می‌گوید: «هر روز می‌دیدم که خودروهایی اینجا می‌آیند و مرغ زنده تخلیه می‌کنند، اما نمی‌دانستیم باید چه کار کنیم تا اینکه مسئولان شهرداری مشکل را برطرف کردند.»

طبق قانون عمل شد
هر وقت که وارد محله می‌شدیم، متوجه بوی نامطبوعی می‌شدیم که از کوچه‌ به مشام می‌رسید. «حسین امیری» از اهالی ساکن محله عنوان می‌کند: «از اینکه این فعالیت در همسایگی‌مان انجام می‌شد، بسیار ناراحت و ناراضی بودیم، اما به دلیل اینکه مبادا باعث کدورت خاطر همسایه‌مان شویم، مخالفتی نکردیم. به هر حال وضعیت برخی از خانواده‌ها طوری است که امور زندگی‌شان را از اجاره‌ ملک خود تأمین می‌کنند. اما به هر حال شهرداری منطقه طبق قانون عمل کرد و اکنون وضعیت بهداشتی محله بهبود پیدا کرده است.»

قانون برای همه یکسان است
قانون و مقررات برای این است که همه بتوانند در شرایط ایده‌آل و در فضایی امن و راحت زندگی کنند، بنابراین اینکه برخی بخواهند برای دریافت اجاره‌بهای بیشتر واحدهای مسکونی و تجاری خود را به واحدهای صنفی غیر‌مجاز اجاره دهند، پذیرفته نیست و باید با آنها به‌طور جدی برخورد کرد. «آقایار شالیان» از بازنشستگان نیروی انتظامی که سال‌هاست در این محدوده زندگی می‌کند با طرح این موضوع از اقدام ضربتی و هماهنگی مسئولان شهرداری واداره بهداشت جنوب تهران در شناسایی و تعطیلی مرغداری متخلف و غیر‌بهداشتی قدردانی می‌کند و از شهروندان تقاضا می‌کند هنگام اجاره دادن املاک خود به افراد غیر‌بومی دقت بیشتری داشته باشند.»

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code