منطقه 16

باغ آذری هرنــدی نشود؟

نویسنده:
اهالی و کاسبان به ستوه آمده‌اند. می‌گویند قبلاً هم این افراد در محله باغ آذری بودند، اما حضورشان در این محله از وقتی بیشتر شده که معتادان متجاهر بوستان هرندی را جمع‌آوری کردند، اما در واقع معتادان هرندی در محله‌های دیگر مثل اینجا پراکنده شده‌اند. این مسئله باعث از بین رفتن امنیت محله و افزایش دلهره و نگرانی ساکنان محله باغ آذری شده است...
1395/10/19
 اهالی و کاسبان به ستوه آمده‌اند. می‌گویند قبلاً هم این افراد در محله باغ آذری بودند، اما حضورشان در این محله از وقتی بیشتر شده که معتادان متجاهر بوستان هرندی را جمع‌آوری کردند، اما در واقع معتادان هرندی در محله‌های دیگر مثل اینجا پراکنده شده‌اند. این مسئله باعث از بین رفتن امنیت محله و افزایش دلهره و نگرانی ساکنان محله باغ آذری شده است. حضورماموران انتظامی هم مانع رفت‌وآمد و تجمع معتادان متجاهر در گوشه و کنار محله، به‌ویژه دربوستان پاییز، پشت مسجد پورجوادی نشده است. افراد خلافکار و معتاد آزادانه درحال استعمال موادمخدر و امورمجرمانه هستند. در این زمینه با ساکنان محله باغ آذری، مسئولان شهرداری و نیروی انتظامی گفت‌وگو کرده‌ایم.

وقتی اسم معتادان متجاهردرمحله به گوش می‌رسد، ناخواسته ترس به جان‌مان می‌افتد. یاد آدم‌هایی می‌افتیم که با ظاهری نامناسب گوشه‌ای از کوچه و خیابان کز کرده‌اند و درعالم خود به خوابی عمیق فرو رفته‌اند. عده‌ای از این آدم‌ها در اطراف مسجد پورجوادی دیده می‌شوند و بی‌توجه به رهگذران مواد مصرف می‌کنند و گاهی آنها را تهدید می‌کنند. «علیرضا احمدی نیا» ازاهالی کوچه شهید مرادی، در نزدیک مسجد ‌پورجوادی زندگی می‌کند و با مشکلات اهالی آشناست: «قبلاً این همه معتاد و افراد بی‌خانمان در این اطراف و نزدیک مسجد نبود. نمی‌دانم این معتادان ازکجا آمده‌اند، اما همسایه‌ها از حضور آدم‌های خلافکار در اطراف محل زندگی‌شان ناراحتند. تأیید این مدعا صحبت‌های «مهدی امیری» از دیگر ساکنان کوچه شهید مرادی است: «چند ماهی است تعداد زیادی معتاد با لباس و پوشش نامناسب در کوچه‌ها و اطراف مسجد محله ما در محله باغ آذری پاتوق کرده‌اند و انگار قصد رفتن هم ندارند. آنقدر حضورشان پررنگ شده که در روز روشن بساط کار خلاف پهن می‌کنند و هر‌ چه دلشان بخواهد انجام می‌دهند.»

جمع می‌شوند اما دوباره می‌آیند
«در بوستان پاییز غرفه نیروی انتظامی وجود دارد، اما معتادان داخل این بوستان جمع می‌شوند و از حضور مأموران نیروی انتظامی هم ترسی ندارند و برای همین از دیدن پلیس نگران نمی‌شوند و فرار نمی‌کنند.» این بخشی از صحبت‌های«مرتضی محمدی» عضوشورایاری محله باغ آذری است: «بارها ازمسئولان کلانتری محله خواسته‌ایم معتادان و افراد مسئله‌دار در محدوده بوستان پاییز و محله‌های دیگر را جمع‌آوری کنند. نیروی انتظامی هم بارها این افراد را دستگیر کرده، اما بعد از مدتی دوباره شاهد حضور معتادان متجاهردرمحله و بوستان پاییز هستیم. برای پیگیری و حل این مشکل با سرکلانتر منطقه و فرمانده نیروی انتظامی تهران مکاتبه کرده‌ایم.» او ادامه می‌دهد: «نیروی انتظامی این افراد بی‌خانمان و معتاد را دستگیر می‌کند، اما چون جایی برای نگهداری از آنها ندارد، بنابراین ‌نتیجه‌ای نمی‌گیرد. نیروی انتظامی عقیده دارد که جمع‌آوری معتادان و کارتن‌خواب‌ها برعهده شهرداری است، اما مدیریت شهری به تنهایی نمی‌تواند این آسیب‌ها را از بین ببرد.»

امام جماعت مسجد پورجوادی:
نمازگزاران ابراز ناراحتی می‌کنند

امام جماعت مسجد پورجوادی هم مانند بسیاری دیگر از اهالی کوچه شهید مرادی و نمازگزاران مسجد، از حضور معتادان متجاهر در اطراف این مسجد گلایه می‌کند و تخریب دیوار زمین پشت مسجد را عامل اصلی حضورمعتادان متجاهر می‌داند: «پشت مسجد، زمینی وجود دارد که دور آن را دیوارکشیده بودند. چند ماه قبل، شهرداری برای ساخت میدان میوه و تره‌بار، دیوارآن را خراب کرد و با ساخت نیمه‌تمام اسکلت میدان میوه و‌تره‌بار فضایی برای حضور افراد ناباب در گوشه و کنار دیوار مسجد فراهم شد.» حجت‌الاسلام «مجید مرادی» از اینکه تعداد معتادان محله هر روز بیشتر می‌شود ابراز نگرانی می‌کند و می‌افزاید: «حدود 80 مرد و زن معتاد، کنار دیوارهای مسجد پورجوادی تجمع می‌کنند. این افراد برای گرم کردن خود در طول روز و شب پای دیوار آتش روشن می‌کنند و حرارت زیاد آتش باعث شده که دیوارهای مسجد در قسمتی که این افراد حضور دارند، سیاه و بدنما شود و حتی رنگ دیوار خانه خادم مسجد بر اثر شدت گرما بریزد.» او وجود معتادان در مسیر‌ تردد نمازگزاران که بخشی از آنان بانوان هستند را زیبنده منطقه نمی‌داند و می‌گوید: «مسیر‌ تردد نمازگزار به مسجد با حضور این افراد ناامن شده است. مسئولان نیروی انتظامی و شهرداری باید برای جمع‌آوری و ساماندهی این افراد فکر اساسی کنند تا احساس امنیت به کسانی که در محله زندگی می‌کنند برگردد.»

رئیس اداره آسیب‌های اجتماعی شهرداری منطقه
اولویت؛ جمع‌آوری معتادان متجاهر

«ظرفیت مراکز نگه‌داری از معتادان متجاهر زیرنظر بهزیستی و سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران فعلاً تکمیل شده، اما با توجه به سرریز معتادان از محله هرندی به محله باغ آذری که در همسایگی این محله است، اولویت جمع‌آوری معتادان متجاهر با منطقه ماست.» رئیس اداره آسیب‌های اجتماعی شهرداری منطقه این خبر را می‌دهد و از طرحی سخن به میان می‌آورد که اجرای آن می‌تواند بخشی از مشکلات فعلی در محله باغ آذری را برطرف کند: «برنامه‌ریزی شده تا پایان دی ماه با همکاری نیروی انتظامی، بهزیستی و سازمان‌های دیگر، معتادان متجاهری که در محله‌های منطقه ما حضور دارند، جمع‌آوری شوند. این کار وظیفه شهرداری نیست، اما به دلیل حساسیت‌های موجود، شهرداری پای کار ایستاده است و تلاش می‌کند مشکلات ناشی از حضور این افراد را در محله در قالب طرح جمع‌آوری و انتقال آنها به کمپ‌ها و مراکز نگهداری برطرف کند.»
 «مصطفی عراقی» ازمحدودیت‌هایی که در قانون برای رسیدگی به برخی مسائل مطرح شده از سوی شهروندان وجود دارد سخن به میان می‌آورد: «وجود قماربازها در محله باغ آذری و اطراف مسجد پورجوادی و رسیدگی به این مسئله از وظایف نیروی انتظامی است. طبق قانون شهرداری اجازه ورود به این مسئله را ندارد، چراکه اگر این افراد از سوی شهرداری جمع‌آوری شوند و برای هرکدام از آنها اتفاقی بیفتد، این شهرداری است که باید پاسخگو باشد.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code