منطقه 16

بوستان قیطریه پاییز ندارد

نویسنده: راحله عبدالحسینی
فرصت چندانی برای دیدن پاییز هزار رنگ باقی نمانده است. پیشنهاد صفحه گردشگری به شما قدم زدن در بوستان قیطریه به‌عنوان یکی از بوستان‌های دیدنی شمیران است...
1396/09/12
 فرصت چندانی برای دیدن پاییز هزار رنگ باقی نمانده است. پیشنهاد صفحه گردشگری به شما قدم زدن در بوستان قیطریه به‌عنوان یکی از بوستان‌های دیدنی شمیران است. در این بوستان علاوه بر طبیعت زیبا و دلنشین می‌توانید به عمارت ویکتوریا مسعود که این روزها به‌عنوان فرهنگسرای ملل با برنامه‌های متنوع میزبان همه شهروندان است نیز سری بزنید. اگر هم اهل ورزش هستید این بوستان تجهیزات کاملی از دستگاه‌های ورزشی تا میزهای پینگ پونگ و محوطه میزهای شطرنج دارد.

باغ ویکتوریا مسعود
اگر از تاریخچه بوستان قیطریه با آن درختان تنومندش، مطلع باشید حتماً از گردشگری در آن لذت بیشتری می‌برید. بوستان قیطریه، در دل خود عمارتی دارد که بیش از 2 دهه است نام فرهنگسرا به خود گرفته است. حدود یک قرن پیش، این باغ و بوستان «حدیقه» نام داشت و جزو املاک حاجی میرزا آقاسی، آخرین صدراعظم محمدشاه قاجار، بود. این باغ که در ابتدا به حاجی میزرا آقاسی تعلق داشت، پس از اینکه چندین دست می‌گردد به اکبرمیرزا صارم‌الدوله، پسر مسعود میرزا ظل‌السلطان و نوه ناصرالدین شاه قاجار می‌رسد. اکبرمیرزا نام فامیل «مسعود» را برای خودش برگزیده بود. بعد از مدتی هم باغ و عمارت را به دخترش ویکتوریا مسعود می‌دهد.

تندیس امیرکبیر شما را به اشتباه نیندازد
تندیس امیرکبیر که ساخته استاد ابوالحسن صدیقی است، سال‌ها قبل در کنار عمارت داخل بوستان قیطریه نصب شده و این شائبه را پیش آورده که امیرکبیر اینجا زندگی می‌کرده. اما واقعیت ماجرا این است که همدم‌السلطنه، دختر امیرکبیر با مسعودمیرزا ظل‌السلطان ازدواج می‌کند و حاصل ازدواجشان اکبرمیرزا صارم‌الدوله و نوه‌شان ویکتوریا مسعود می‌شود. جالب‌تر اینکه اکبرمیرزا صارم‌الدوله مدام به فرانسه رفت‌وآمد داشته و نام دخترش را ویکتوریا می‌گذارد. این عمارت خانه ویکتوریا مسعود است و امیرکبیر هیچ‌وقت اینجا زندگی نکرد.

تجلی معماری ایرانی در فرهنگسرای ملل
معماری دورگه ایرانی فرنگی فرهنگسرای ملل در دل بوستان قیطریه یکی از جذابیت‌های این بوستان است. عمارت هم طبق معماری فرنگی در دل باغ ساخته شده و هم مانند معماری ایرانی درونگراست و اندرونی دارد. این عمارت 4 ایوانی، نمای آجری و مانند همه خانه‌های ایرانی شیروانی دارد تاآب باران را از طریق ناودان به داخل باغچه هدایت کند. ستون‌های عمارت با گل فرنگی زینت یافته. داخل عمارت که بشویم اندرونی با حوض 8 گوشه و اتاق‌های دورتادور هویدا می‌شود که دقیقاً یادآور معماری ایرانی است. این ساختمان سال 73 از سوی شهرداری خریداری شده و با عنوان فرهنگسرای ملل با برنامه‌های فرهنگی هنری میزبان اهالی است. آبنمای زیبای روبه‌روی عمارت محل خوبی برای استراحت و استفاده از هوای مطبوع پارک است.

بازارچه صنایع‌دستی
بوستان قیطریه به درختان تنومند و بالابلندش معروف است که فضای سبز فوق‌العاده‌ای را برای مخاطبان ایجاد کرده است. مسیر پیاده‌روی علاقه‌مندان زیادی را صبح‌های زود به این بوستان می‌کشاند. بازارچه صنایع‌دستی استان‌ها بعدازظهرها در ضلع غربی پارک دایر است. غذاهای خانگی و لباس‌های سنتی و زیورآلات دست‌ساز در این بازارچه حسابی مشتری دارد. کودکان هم اینجا می‌توانند در زمین بازی مجهز و امن سرگرم باشند. علاقه‌مندان به سینمای 6 بعدی هم در این بوستان بی‌نصیب نیستند و می‌توانند هیجان را تجربه کنند.

از میز پینگ‌پنگ تا زمین اسکیت
بوستان قیطریه پاتوق بسیاری از جوانان و حتی پا به سن گذاشته‌هایی است که دوست دارند راکت دست بگیرند و در فضایی فرحبخش پینگ‌پنگ بازی کنند. میزهای پینگ‌پنگ کنار هم چیده شده و محمد حمزه‌لو از مربیان پیشکسوت پینگ‌پنگ هر روز در کنار بازیکنان مشتاق و علاقه‌مند حضور دارد و قوانین صحیح بازی را به آنها آموزش می‌دهد. تجهیزات ورزشی زمین اسکیت و میزهای شطرنج هم از دیگر امکانات رفاهی این بوستان است.

دسترسی با حمل‌ونقل عمومی
ایستگاه مترو قیطریه در ابتدای بلوار صبا یکی از بهترین دسترسی‌هاست. بعد از آن می‌توانید با تاکسی‌های خط مترو قیطریه به بوستان برسید. اگر هم اتوبوس را ترجیح می‌دهید می‌توانید با خط پیچ‌شمیران میدان قدس در ایستگاه پل رومی پیاده شوید و به بلوار صبا بروید.

 جای پارک
مشکل جای پارک فقط به این بوستان محدود نمی‌شود و کمابیش در همه جای شهر با این موضوع دست به گریبانیم. احتمال اینکه خوش شانس باشید و در خیابان‌های اطراف این بوستان جای پارک پیدا کنید وجود دارد. اما روزهای تعطیل به پیدا کردن جای پارک چندان امید نداشته باشید.

نشانی
خیابان شریعتی بعد از بزرگراه صدر را به سمت شمال طی کنید. سمت راست بلوار صبا را تا خیابان قیطریه بروید تا به بوستان قیطریه برسید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code