منطقه 16

تک‌کابیــن‌ها مهمان جدید یاخچی‌آباد!

نویسنده: حمیدرضا بوجاریان
بسیاری از اتوبوس‌هایی که در منطقه ما‌ تردد می‌کنند استاندارد لازم را ندارند و آلودگی آنها هم زیاد است. کمتر کسی را هم می‌توان پیدا کرد که در سفرهای درون‌شهری از این وسیله استفاده کند و از آلایندگی این نوع خودروها حرفی نزند...
1395/10/19
 بسیاری از اتوبوس‌هایی که در منطقه ما‌ تردد می‌کنند استاندارد لازم را ندارند و آلودگی آنها هم زیاد است. کمتر کسی را هم می‌توان پیدا کرد که در سفرهای درون‌شهری از این وسیله استفاده کند و از آلایندگی این نوع خودروها حرفی نزند. حالا با نگاه ویژه‌ای که شهرداری تهران به تقویت ناوگان اتوبوسرانی منطقه کرده است، خودروهای جدیدی به این ناوگان اضافه شده تا هم رضایت مسافران را جلب و هم از آلودگی هوا در این روزها که نفس کشیدن هم سخت شده، کم کند. به بهانه ورود اتوبوس‌های جدید تک کابین به ناوگان حمل‌ونقل عمومی با معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران و رئیس سازمان اتوبوسرانی شهرداری تهران گفت‌وگو و معضل ترافیکی محدوده پایانه اتوبوسرانی ابریشم را با رئیس راهور منطقه مطرح کردیم.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار تهران:
برای خرید اتوبوس هزینه نکردیم

«شهرداری برای خرید اتوبوس‌های تک کابین منطقه بودجه‌ای تعریف نکرد بلکه با استفاده از مشارکت بخش خصوصی و استقبال خودروسازان از طرح پیشنهادی، از این پس اتوبوس‌هایی وارد حمل‌ونقل عمومی شهر می‌شود که از سوی بخش خصوصی تأمین و در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.»معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار تهران این خبر را به اهالی منطقه می‌دهد و می‌افزاید: «رویکرد شهرداری تهران، ارائه خدمات مطلوب و شایسته حمل‌ونقل عمومی به مردم جنوب شهر است و برای تحقق این هدف، قرارداد خرید 500 دستگاه اتوبوس دارای استانداردهای روز دنیا با شرکت سازنده اتوبوس در داخل کشور امضا شده است. انتظار می‌رود با ورود اتوبوس‌های جدید تک کابین، علاوه بر افزایش امنیت‌ تردد مسافران، آلایندگی ناشی از فعالیت اتوبوس‌های فرسوده کمتر شود.» «مازیار حسینی» می‌گوید که دولت از سال 85 اتوبوسی به شهرداری نداده، اما روند ارائه خدمات در زمینه حمل‌ونقل عمومی به شهروندان با استفاده از منابع داخلی و کمک بخش خصوصی متوقف نشده است: «اتوبوس‌هایی که در منطقه استفاده می‌شود از سوی بخش خصوصی تأمین شده است. شهرداری براساس پیمایش اتوبوس‌ها و ساعت کار به ازای هر خودرو، هزینه‌ای به مالک پرداخت می‌کند.»

مدیرعامل شرکت اتوبوسرانی تهران
ظرفیت جابه‌جایی مسافر 14 هزار نفر بیشتر شد

مدیرعامل شرکت اتوبوسرانی تهران درباره تأثیر بهره‌برداری از اتوبوس‌های جدید تک کابین در منطقه می‌گوید: «با استفاده از اتوبوس‌های جدید، ظرفیت حمل‌ونقل مسافر 14 هزار نفر بیشتر می‌شود. این به آن معنی است که سهم ناوگان اتوبوسرانی منطقه در کل جابه‌جایی‌ها افزایش چشمگیری پیدا می‌کند.»«پیمان سنندجی» می‌گوید: «به دلیل فرسودگی ناوگان اتوبوسرانی در مناطق جنوبی تهران به‌ویژه در منطقه 16، اولویت استفاده از اتوبوس‌های جدید به مناطق جنوبی داده شده و نخستین سری واگذاری اتوبوس در این مناطق بوده است. به‌زودی 50 دستگاه اتوبوس دیگر نیز در اختیار مناطقی که بیشترین‌درصد فرسودگی اتوبوس دارند انجام می‌شود.»او درباره مشکلات و گره ترافیکی که‌ تردد اتوبوس‌ها در پایانه ابریشم در ساعت‌های پایانی فعالیت خود ایجاد می‌کنند، می‌گوید: «براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، مقرر شد، اتوبوس‌ها طبق زمانبندی وارد پایانه اتوبوسرانی شوند تا شهروندان با مشکل ترافیک ناشی از ورود یکباره اتوبوس‌ها به پایانه ابریشم مواجه نشوند.»

رئیس پلیس راهور منطقه
چاره کار؛ زمانبندی ورود و خروج اتوبوس‌ها

رئیس پلیس راهور منطقه درباره ترافیکی که ورود اتوبوس‌ها درساعت پایانی فعالیت در محورهای منتهی به پایانه ابریشم ایجاد می‌کنند، می‌گوید: «معمولاً در ساعت‌های پایانی شب و از ساعت 2:30 که ساعت فعالیت اتوبوس‌های منطقه به پایان می‌رسد، شاهد‌ تردد تعداد زیادی اتوبوس در محورهای منتهی به پایانه ابریشم هستیم. این‌ تردد باعث ایجاد ترافیک سنگین در محورهای منتهی به این پایانه می‌شود و مردم را با مشکل مواجه می‌کند.»سرهنگ «احمد ابراهیمی» معتقد است برای کم شدن حجم ترافیک در ساعت‌های پایانی کار خطوط اتوبوسرانی باید زمانبندی ورود و خروج اتوبوس‌ها در نظر گرفته شود: «اداره راهنمایی و رانندگی منطقه برای کم کردن مشکلات ترافیکی پیشنهاد زمانبندی را به مسئولان شهرداری و حمل‌ونقل و ترافیک ارائه کرده است و امیدواریم با اجرایی شدن طرح زمانبندی ورود و خروج اتوبوس‌ها، شاهد کاهش ترافیک و سهولت در رفت‌وآمد شهروندان در مسیرهای منتهی به پایانه ابریشم به‌خصوص در خیابان طباطبایی باشیم.»

500میلیون تومان اعتبار برای خرید هر اتوبوس نیاز است.

700مسافر روزانه از طریق اتوبوس‌های تک کابین جابه‌جا می‌شوند.

24کیلومتر طول خط پایانه شهید فیاض‌بخش به پایانه ابریشم است.

24دستگاه اتوبوس تک کابین به ناوگان اتوبوسرانی اضافه شد.

اتوبوس‌های جدید در کدام خطوط فعالیت می‌کنند؟
اگر می‌خواهید از اتوبوس‌های تک‌کابین جدید برای رسیدن به مقصد استفاده کنید می‌توانید به پایانه ابریشم مراجعه و سوار اتوبوس‌های قرمز رنگ خط پایانه‌های ابریشم ‌ـ شهید فیاض‌بخش شوید. اگر مسیرتان در خط پایانه فیاض‌بخش به جوادیه است، اتوبوس‌های جدید در این مسیر هم به کار گرفته شده‌اند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code