منطقه 16

دریــغ از یک سرای محله

نویسنده: زهرا صبوری
حدود یک دهه از اجرایی شدن طرح ساخت سراهای محله در مناطق می‌گذرد...
1396/09/12
  حدود یک دهه از اجرایی شدن طرح ساخت سراهای محله در مناطق می‌گذرد.‌ سراهایی که پس از ساخت و بهره‌برداری بسیاری از کمبودهای فرهنگی، اجتماعی و ورزشی محله‌ها را رفع و دسترسی شهروندان را به این خدمات آسان‌تر کردند. البته این طرح در همه محله‌ها به‌طور همزمان اجرایی نشد و هریک از محله‌های منطقه ما به مرور زمان صاحب‌سرا شدند و در این میان محله شهید بهشتی از چنین فضای فرهنگی و اجتماعی محروم ماند. محله‌ای که بنا به موقعیت جغرافیایی با محله تختی همسایه دیوار به دیوار است و مدیران شهری با این تفکر که اهالی شهرک می‌توانند از امکانات سرای محله تختی استفاده کنند، از ساخت سرای محله در این شهرک خودداری کردند. اکنون اهالی به این امر معترض هستند و می‌خواهند مانند سایر محله‌ها صاحب‌سرا شوند.  

می‌گویند بودجه جای دیگری هزینه شده است
«علی آدینه» یکی از ساکنان قدیمی محله شهید بهشتی است که 2 دوره عضو شورایاری و دبیر دبیران منطقه بوده و از جمله کسانی است که از نبود سرای محله گلایه دارد. آدینه می‌گوید: «دوره اول شورایاری محله شهید بهشتی با علی‌آباد جنوبی ادغام شد و دوره سوم شورایاری هم با محله تختی. ما هیچ‌وقت در انتخابات شورایاری اعضای مستقل نداشتیم و دوره چهارم برای نشان دادن اعتراض خود به این وضعیت در انتخابات شورایاری نامزد نشدیم.» به گفته وی محله شهید بهشتی بعد از پیروزی انقلاب به فرمان امام(ره) و توسط بنیاد انقلاب اسلامی ساخته شده است: «شهرک بهشتی ابتدا 230 واحد ویلایی و جمعیت کمتر از 3 هزار نفر داشت، اما به مرور زمان و با رونق ساخت‌وساز اکنون بیش از 3 هزار و 500 واحد مسکونی دارد و جمعیت آن بالغ بر 6 هزار نفر است. به همین دلیل نمی‌توان به آن شهرک گفت و به یک محله تبدیل شده است.» این ساکن قدیمی محله شهید بهشتی درباره نبود امکانات فرهنگی و اجتماعی می‌گوید: «در این محله فقط یک مسجد وجود دارد که بخشی از فعالیت‌های فرهنگی ویژه کودکان در آن انجام می‌شود.» به گفته وی محافل انس با قرآن هم ویژه آقایان است که در مسجد ثارالله(ع) برپا می‌شود. آدینه زمانی که عضو شورایاری بود تلاش‌های زیادی برای ساخت سرای محله می‌کند، اما موفق نمی‌شود: «4 سال پیش شهردار وقت منطقه از محله شهید بهشتی بازدید کرد و در جریان کمبود امکانات فرهنگی و اجتماعی قرار گرفت. با پیگیری‌هایی که انجام شد شهرداری تهران یک میلیارد تومان بودجه برای ساخت‌سرا به محله ما اختصاص داد و مسئولان شهرداری منطقه هم دست به کار شدند تا فضای مناسبی را انتخاب کنند.» گویا 6 باب خانه در کوچه‌های ورودی محله شهید بهشتی شناسایی و از بین آنها یک خانه با 600‌مترمربع مساحت انتخاب و قرار می‌شود توسط شهرداری منطقه تملک و به سرای محله تبدیل شود. آدینه می‌گوید: «توافقات اولیه انجام شد، اما در مرحله پایانی تصمیم مدیران شهرداری منطقه تغییر کرد و بودجه را در محله دیگری هزینه کردند و محله شهید بهشتی از سرای محله محروم ماند.»

نبود دسترسی مناسب  به سرای محله تختی
«جواد یزدان پرست» از کاسبان خوشنام محله شهید بهشتی است. او می‌گوید: «بعد از ساخت و بهره‌برداری از سرای محله تختی، به دلیل همسایگی با این محله، مدیران شهری ضرورتی به ساخت ‌سرا در محله ما ندیدند.» به گفته یزدان‌پرست دسترسی به سرای محله تختی سخت است: «برخلاف همسایگی دیوار به دیوار با محله تختی، دسترسی به امکانات آن سخت است. اهالی برای رفتن به این محله باید به میدان ابریشم بروند و از آنجا وارد خیابان 18‌متر تختی شوند که این کار علاوه بر وقت‌گیر بودن هزینه بر است.»

پرکردن اوقات فراغت در سرای محله همسایه
«محمد محمدی» از فعالان پایگاه بسیج مسجد ثارالله(ع) است. او خودش را نماینده قشر جوان می‌داند و می‌گوید: «متأسفانه محله ما تنها محله‌ای است که هیچ‌گونه امکانات فرهنگی، اجتماعی و ورزشی ندارد و جوانان برای پر کردن اوقات فراغت‌شان مجبورند به سراهای محله‌های همجوار مانند علی‌آبادجنوبی بروند.» به گفته محمدی قشر جوان محله شهید بهشتی بیش از هر چیز نیاز به کتابخانه و مجموعه ورزشی دارند: «سرای محله علی‌آباد جنوبی و تختی هم به دلیل محدود بودن فضا این امکانات را ندارند و به همین دلیل جوانان مجبورند به مناطق دیگر بروند.» به گفته وی ظرفیت‌ها و امکانات خوبی در محله وجود دارد که مسئولان شهری می‌توانند از آنها برای ساخت فضاهای فرهنگی و ورزشی استفاده کنند.

بانوان محروم از امکانات فرهنگی
گویا نبود سرای محله در شهرک شهید بهشتی بیش از همه مشکلاتی برای بانوان داشته است. «کبری رمضانی» داوطلب می‌شود تا به نمایندگی از سوی بانوان محله شهید بهشتی با ما گفت‌وگو کند. او می‌گوید: «آقایان به هر‌ترتیب می‌توانند خودشان را به محله‌های اطراف یا مناطق همجوار برسانند و از امکانات فرهنگی، ورزشی و اجتماعی آنها استفاده کنند، اما چنین امکانی برای بانوان وجود ندارد.» به گفته وی بانوان ساعات زیادی در منزل هستند و به کلاس‌های هنری نیاز دارند: «متأسفانه هیچ کلاس هنری و آموزشی در محله وجود ندارد و زمان فراغت بانوان هدر می‌رود.»

زمین برای ساخت سرای محله آماده است
اهالی محله شهید بهشتی می‌گویند: «یک قطعه زمین در انتهای محله، نبش کوچه دهم وجود دارد که مسئولان شهرداری منطقه می‌توانند آن را به ساخت سرای محله اختصاص دهند.» در این مورد «علی آدینه» ساکن قدیمی محله اطلاعات بیشتری دارد. او می‌گوید: «این زمین حدود 800‌مترمربع مساحت دارد و سازمان زمین شهری مالک آن است و موقعیت جغرافیایی خوبی هم در محله دارد و بهترین گزینه برای ساخت سرای محله است.» به گفته وی اطراف این زمین توسط اهالی فنس‌کشی شده است و در حال حاضر هیچ استفاده‌ای از آن نمی‌شود. آدینه گلایه‌ای هم از مسئولان شهرداری منطقه می‌کند و می‌گوید: «ابتدای محله شهید بهشتی زمین خالی وجود داشت که درخواست داشتیم آن را به مجموعه ورزشی تبدیل کنند. متأسفانه مدتی است این زمین به بازار روز تبدیل شده و دستفروشان روزهای سه‌شنبه و جمعه در آن بساط می‌کنند.» این هم‌محله‌ای قدیمی معتقد است محله شهید بهشتی به پارکینگ مسافران مترو و دستفروشان تبدیل شده است و مسئولان مشکلات و کمبودها را نمی‌بینند. شورایاری محله تختی مشکلات محله شهید بهشتی را پیگیری می‌کند. بنابراین سراغ «مجتبی تحویلدار» رفتیم و از او پرسیدم برای ساخت‌سرا در محله شهید بهشتی چه اقداماتی انجام داده‌اند. وی می‌گوید: «درخواست اهالی محله شهید بهشتی بحق است و مانند سایر محله‌ها باید سرای محله داشته باشند. ما هم این موضوع را پیگیری کردیم و به مسئولان پیشنهاد دادیم که سرای محله را در زمین نبش کوچه دهم بسازند، اما مسئولان می‌گویند که بودجه و اعتبار کافی را برای این کار ندارند.»

ساخت سرای محله فعلا ً مقدور نیست
محله شهید بهشتی در محدوده شهرداری ناحیه 5 منطقه است. سراغ «منصوره سادات موسویان» شهردار ناحیه می‌رویم و موضوع نبود‌سرا در محله شهید بهشتی را با او در میان می‌گذاریم. شهردار ناحیه 5 می‌گوید: «علاوه بر اهالی ما هم دغدغه ساخت‌سرا در محله شهید بهشتی را داریم و پیگیر این موضوع هستیم.» موسویان به زمین کوچه دهم اشاره و عنوان می‌کند: «این زمین متعلق به بنیاد مستضعفان است و مکاتباتی با مسئولان بنیاد انجام داده‌ایم، اما آنها قصد واگذاری زمین را به شهرداری ندارند.» به گفته وی اکنون فضای مناسب در این محله وجود ندارد: «شهرداری بودجه‌ای هم برای تملک و ساخت سرای محله ندارد و فعلاً این کار مقدور نیست.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code