منطقه 16

دو راهی مانــدن یا رفتن

نویسنده:
باغ آذری از محله‌هایی است که از لحاظ موقعیت جغرافیایی، اجتماعی و فرهنگی، اقتصادی و شهری تفاوت‌های محسوسی با دیگر محله‌های منطقه دارد...
1396/03/28
 باغ آذری از محله‌هایی است که از لحاظ موقعیت جغرافیایی، اجتماعی و فرهنگی، اقتصادی و شهری تفاوت‌های محسوسی با دیگر محله‌های منطقه دارد. در این محدوده درصد زیادی از ساختمان‌ها فرسودگی بسیار بالایی دارند. قرار گرفتن در زمین گود و ناهموار باعث شده که کوچه‌ها و پسکوچه‌های آن شیب‌دار باشد و از طریق راه پله‌های سنگی به یکدیگر ارتباط پیدا کنند. عرض کم کوچه‌ها و باریکی مسیر به نوبه خود باعث کاهش خدمت‌رسانی امداد و نجات مطلوب در مواقع بحرانی مثل آتش‌سوزی و حوادث غیر‌مترقبه می‌شود. مسئله مهم دیگری که زندگی ساکنان محل باغ آذری را تحت تأثیر قرار داده آهنگ آرام و ساکن نوسازی بافت فرسوده است که چند دلیل عمده دارد، از جمله پایین بودن قیمت زمین و ملک، ریزدانگی و کوچک بودن مساحت خانه‌ها و ناتوانایی مالی مالکان برای تخریب و نوسازی و استقبال کم از طرح تجمیع پلاک‌های فرسوده. به خواست اهالی و ساکنان محله باغ آذری میان شهروندان و ریش‌سفیدان محله رفته‌ایم تا به همراه آنها گشتی در کوچه پسکوچه‌ها بزنیم و از صحبت‌های آنها نکته‌برداری کنیم. این‌طور که ساکنان محله عنوان می‌کنند اگر زلزله‌ای حتی با قدرت پایین اینجا را بلرزاند از این محله چیزی باقی نمی‌ماند و خیلی از شهروندان جان خود را از دست می‌دهند. بنابراین مهم‌ترین خواسته اهالی ایجاد شرایط اضطراری و ویژه برای نوسازی بافت فرسوده است.

حکایت تلخ فقر و نداری
همراه چند نفر از ریش‌سفیدان و قدیمی‌های محله باغ آذری از مقابل زمین فوتبال و بوستان خوش آب و هوای میثاق وارد کوچه پسکوچه‌هایی می‌شویم که هرچند نقاشی و دیوارنگارهای زیبایی دارد، اما این مسئله نمی‌تواند ذره‌ای از نگرانی ساکنان محله را از بافت‌های فرسوده از بین ببرد. در طول مسیر بچه‌ها و کودکان خردسال و کم‌سن و سالی را می‌بینیم که پا برهنه یا با پاپوش‌های نامناسب در معابر حاضر شده‌اند و به نوعی فقر و نداری برخی خانواده‌ها را به رخ می‌کشند.»«پرویز ذبیحی» از معتمدان فعال محله باغ آذری است که با مسائل ریز و درشت این محله آشنایی کامل دارد: «درصد بالایی از ساکنان محله باغ آذری از اقشار کم‌درآمد و ضعیف هستند که از نقاط مختلف شهر تهران به اینجا مهاجرت کرده‌اند و روزگار می‌گذرانند. با این حال می‌بینید که برای این گروه از شهروندان به دست آوردن یک لقمه نان برای سیر کردن شکم خانواده و فرزندانشان از همه چیز مهم‌تر است. آنها قادر نیستند مقداری از درآمدشان را صرفه‌جویی و پس‌انداز کنند، چه رسد به اینکه فکر تخریب و نوسازی خانه‌هایشان باشند. بنابراین این قشر ضعیف و کم‌درآمد بدون پشتوانه و حمایت به هیچ عنوان نمی‌تواند به نوسازی خانه‌هایش فکر کند و همه چیز را به دست تقدیر سپرده است.» اما باید پرسید که چرا سرمایه‌گذاران برای نوسازی بافت فرسوده محله باغ آذری تمایلی نشان نمی‌دهند؟

سقف‌های لرزان و ترک خورده
«وقتی وارد برخی خانه‌ها می‌شوید تا به‌طور دقیق مشکلات خانواده‌ها را از نزدیک ببینید، ناامنی و دلهره از در و دیوار سر برمی‌آورد. سقف برخی از خانه‌ها چنان فرسوده و قدیمی است که حتی با راه رفتن متوجه تکان‌ها و لرزش ساختمان می‌شویم. خدای ناکرده اگر زلزله بیاید چه اتفاقی بر سرساکنان محله باغ آذری می‌آید؟ آیا کسی زنده بیرون می‌آید و هزاران سؤال بی‌پاسخ دیگر به ذهنمان خطور می‌کند.» اینها را «محمد سعیدی» یکی دیگر از شهروندان محله می‌گوید و ادامه می‌دهد: «نباید گذاشت حادثه تلخ اتفاق بیفتد و بعد به دنبال مقصران حادثه باشیم. تخریب و نوسازی بافت فرسوده محله باغ آذری که ساکنان ضعیف و کم‌درآمد دارد، باید با روش‌های اصولی و منطقی انجام شود، اینکه منتظر بمانیم سرمایه‌گذار از راه برسد تا برای بستن قرارداد نوسازی خانه‌ها اقدام کند غیر از اتلاف وقت و زمان فایده دیگری ندارد چراکه سرمایه‌گذاران نمی‌توانند پول و سرمایه خود را در جایی خرج کنند که از لحاظ پیشرفت و سودآوری در پایین‌ترین سطح قرارگرفته باشد.»به گفته این کاسب محله باغ آذری فرسودگی زیاد خانه‌ها، قرار گرفتن در گودال، دسترسی نامناسب و... باعث شده تا قیمت هر مترمربع ملک و زمین در این محله بین یک میلیون و دویست تا یک میلیون و 400 هزار تومان باشد که در مقایسه با قیمت ملک و زمین در محله‌های اطراف بسیار پایین‌تر است. یعنی ساکنان محله با فروش خانه‌هایشان حسابی نقره داغ می‌شوند.

خانه‌های اینجا خریدار ندارد
در طول این سال‌ها، اغلب افراد بومی و محلی از محله باغ آذری کوچ کرده‌اند و خانه و ملک خود را به‌صورت اجاره در اختیار مهاجران قرار داده‌اند. این خانواده‌ها چاره‌ای جز این نداشتند. از یک طرف سکونت در خانه‌های فرسوده و غیر‌ایمن جانشان را به خطر می‌انداخت و از سوی دیگر تسهیلات و امتیاز چندانی برای نوسازی خانه‌هایشان دریافت نمی‌کردند، بنابراین راحت‌ترین کار این بود که خانه‌شان را اجاره دهند و خود از اینجا بروند. «اکبر ‌احمدی‌» از دیگر ساکنان محله است که می‌گوید: «متأسفانه بافت مسکونی، مسائل اجتماعی و فرهنگی باعث شده تا کسی میل و رغبتی برای خرید املاک در این محدوده نداشته باشد و آن را ضرر مالی بداند، در صورتی که خانه‌های محله‌های همجوار با قیمت واقعی خرید و فروش می‌شود. اینجا همه چیز برعکس است و سرمایه‌گذارها ترجیح می‌دهند در جایی سرمایه‌گذاری کنند که سود مناسبی از ساخت‌وساز به دست آورند، اما انگار محله باغ آذری از این قضیه مستثناست.»این شهروند آرزو دارد روزی به وضعیت بافت فرسوده و خانه‌های ناامن محله باغ آذری رسیدگی شود، چرا باید ملک و خانه 50 مترمربعی به مبلغ 50 میلیون تومان یعنی به ازای هر ‌مترمربع یک میلیون تومان خرید و فروش شود، در حالی که قیمت واقعی آن 3 برابر است. شهروندان وقتی می‌بینند با فروش خانه‌های کوچک خود فقط پول رهن آپارتمان کوچکی را به دست می‌آورند، ترجیح می‌دهند همین جا بمانند و با خطر و انواع آسیب‌های اجتماعی دست و پنجه نرم کنند.


ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code