منطقه 16

رقص دستــان پینه بسته

نویسنده: زینب زینال‌زاده
فرش قرمزی برای میزبانی از قدم‌های کودکانی که در دنیای بزرگ‌ترها راه می‌روند، مقابل تالار شهید آوینی پهن شده و همه به احترامشان ایستاده‌اند...
1396/09/12
  فرش قرمزی برای میزبانی از قدم‌های کودکانی که در دنیای بزرگ‌ترها راه می‌روند، مقابل تالار شهید آوینی پهن شده و همه به احترامشان ایستاده‌اند. ساعت 11 است و مهمانان کم‌کم از راه می‌رسند و وارد سالن می‌شوند. صدای خنده و شادی‌شان آنقدر بلند است که صدا به صدا نمی‌رسد. 1500 کودک‌کار جمع شده‌اند تا فارغ از کار و تلاش، شاد باشند و شادی کنند. این جشن باشکوه به همت سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران برگزار شده و مسئولان شهرداری منطقه ما و دیگر مناطق تهران نیزدر هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن آن مشارکت کردند. 

تفریح و شادی همراه دوستان
دنیای کودکی‌شان تفاوت زیادی با کودکان همسال‌شان دارد. دستانشان کوچک، اما مانند بزرگ‌ترها پینه بسته است و آرزوهایشان رنگ و بوی دیگری می‌دهد. آنها زودتر از سن‌شان بزرگ شده‌اند و شادی کودکانه را فراموش کرده‌اند. برگزاری این جشن بهانه‌ای است تا به خاطر بیاورند کودک هستند و باید شادی کنند. محمد 7 سال دارد و به گفته خودش از 5 سالگی کار می‌کند: «یک خواهر دارم و مادرم مریض است. پدرم ما را ترک کرده و الان من مرد خانه‌ام. صبح‌ها مدرسه می‌روم و عصرها بعد از انجام تکالیف مدرسه، سر چهارراه آدامس می‌فروشم.» از او درباره این جشن سؤال می‌کنم. می‌گوید: «من در مدرسه پرتو درس می‌خوانم. وقتی مسئولان گفتند قرار است به یک جشن برویم، باورم نمی‌شد. من تا حالا به هیچ جشنی دعوت نشده‌ام. خیلی خوشحالم که امروز با دوستانم اینجا آمده‌ام.» مریم دختر گلفروشی است که همراه با برادرش کار می‌کند: «من و برادرم با هم کار می‌کنیم. پدرم فوت کرده و مادرم خانه مردم را تمیز می‌کند. من هم مجبورم با برادرم بروم گلفروشی.» او خیلی خوشحال است که به این جشن دعوت شده: «جشن خیلی خوبی است و با بقیه دوستانم یک عالمه خندیدیم.» یکی از عمو فیتیله‌ها وارد سالن می‌شود و بچه‌ها جیغ می‌کشند. نیایش از جایش بلند می‌شود تا عمو فیتیله‌ها را بهتر ببیند. او می‌گوید: «خیلی خوشحالم. همیشه دوست داشتم عمو فیتیله‌ها را از نزدیک ببینم.» این کودکان توقع زیادی ندارند. برای شاد کردن آنها نیاز به انجام کارهای بزرگ و خارق‌العاده نیست. کافی است آنها را در شادی‌هایمان سهیم کنیم.

کودکان کار حق دارند شاد باشند
«رضا قدیمی» مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران،‌بانی برگزاری این جشن است. او در گفت‌وگو با خبرنگار ما می‌گوید: «کودکان کار به ناچار و براساس نوع زندگی‌شان پا به دنیای کسب و کار گذاشته‌اند. متأسفانه آنها خیلی زود از دنیای کودکی‌شان فاصله گرفته و بازی و شادی کودکانه را فراموش کرده‌اند. ما مسئولان در قبال آنها وظیفه داریم و باید پاسخگوی نیازهایشان باشیم.» وی با بیان اینکه برگزاری این جشن کوچک‌ترین‌ کاری است که برای این کودکان انجام شده، می‌گوید: «توجه به این کودکان وظیفه انسانی و شرعی است. وقتی برای بهتر شدن وضعیت اقتصادی‌شان نمی‌توانیم‌کاری کنیم، می‌توانیم برای شاد کردن‌شان قدم برداریم.» قدیمی معتقد است کودکان‌کار مانند همسالان‌شان حق شاد بودن و شادی کردن دارند. او می‌گوید: «خوشحالیم که امروز توانستیم با برگزاری این جشن برای لحظاتی هرچند کوتاه لبان‌شان را خندان کنیم.»

هدیه‌ای برای کودکان کار
این جشن در منطقه ما برگزار شد و با افتخار میزبان کودکان‌کار بودیم. مسئولان شهرداری منطقه از این فرصت استفاده و با دادن هدیه به مهمانان ویژه این جشن، آنها را با خاطره خوب و به یادماندنی بدرقه کردند. «مصطفی عراقی» رئیس اداره رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری منطقه می‌گوید: «میزبانی از کودکان کار، افتخاری بود که نصیب منطقه ما شد و از این بابت خوشحال هستیم.» به گفته وی، با سرد شدن هوا این کودکان بیش از هر چیزی نیاز به لباس گرم دارند. عراقی می‌گوید: «بیشتر این کودکان در معابر مشغول کار هستند و نیاز دارند در این روزهای سرد سال با پوشیدن شال و کلاه از سوز سرما در امان باشند. بنابراین برگزاری این جشن فرصتی پیش آورد تا با همکاری مدیران شهری منطقه 1500 شال، کلاه و دستکش تهیه و به این کودکان هدیه کنیم.»

کودکان کار می‌توانند  موفق باشند
«فاطمه راکعی» مشاور امور بانوان شهردار تهران در این مراسم حضور داشت. او با تقدیر از مسئولان برگزار‌ی این جشن می‌گوید: «کودکان و نوجوانان مانند سایر شهروندان دارای حق و حقوق هستند و همه باید به حقوق‌شان احترام بگذاریم.» به گفته وی، اگر برنامه‌های تربیتی و آموزشی و حمایتی خوبی برای این کودکان وجود داشته باشد، می‌توانند افراد موفقی باشند.»

تقسیم شادی‌ها با بچه‌های کار
«محمدحسین لطیفی» کارگردان سینما و تلویزیون وقتی از سوی سازمان خدمات اجتماعی به این جشن دعوت می‌شود با وجود اینکه مشغله‌کاری زیادی دارد، می‌پذیرد. او می‌گوید: «دوست داشتم در شادی بچه‌های کار سهیم شوم. بنابراین آمدم تا در جشن‌شان شرکت کنم.» لطیفی معتقد است برگزاری چنین جشن‌ها و اجرای برنامه‌های شاد برای کودکانی که به نوعی فراموش شده‌اند کار ارزشمندی است: «امیدوارم از این پس شاهد اجرای برنامه‌های بیشتری برای کودکان‌کار باشیم.»

رسالت ما شاد کردن کودکان است
«محمد مسلمی» به نمایندگی از گروه عموهای فیتیله در این مراسم حضور دارد. به گفته مسلمی عموهای فیتیله بیش از 23 سال است که کار کودک انجام می‌دهند. او می‌گوید: «افتخار می‌کنیم می‌توانیم در چنین جشن‌هایی کنار کودکان آسیب‌پذیر باشیم و برای لحظاتی هرچند کوتاه شادشان کنیم.» مسلمی معتقد است به همراه گروهش بهترین لحظات عمرشان در کنار کودکان به‌ویژه آنهایی که به نوعی محروم از دنیای کودکی هستند، می‌گذرد. او می‌گوید: «شاد کردن کودکان رسالت ماست و همیشه سعی کردیم این کار را به نحواحسن انجام دهیم.»

کودکان کار باید دیده شوند
مریم رفیعی چند سالی است که در مدارس پرتو به کودکان‌کار آموزش می‌دهد. او می‌گوید: «این کودکان شرایط سختی دارند، اما بسیار بااستعداد هستند و کافی است مسئولان حداقل امکانات را برایشان فراهم کنند.» به گفته رفیعی علاوه بر مسئولان، شهروندان هم که دارای تخصص هستند می‌توانند اندکی از وقتشان را برای خدمت به این کودکان اختصاص دهند. او می‌گوید: «افراد زیادی هستند که داوطلبانه با مدارس پرتو همکاری می‌کنند. کودکان‌کار در نزدیکی ما زندگی می‌کنند و حق نداریم نسبت به آنها بی‌تفاوت باشیم.» رفیعی در پایان از بانیان برگزار‌ی این جشن تقدیر می‌کند و می‌گوید: «این روز برای کودکان به یادماندنی خواهد بود و همیشه از آن به نیکی یاد می‌کنند.»
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code