منطقه 16

طعم‌نان با چاشنی‌کتاب

نویسنده: هیلدا امیر حسینی
امیر خان در بلوار شهید دستواره نرسیده به خیابان شهید باستانی‌پور کولاک کرده است. با شنیدن این توصیفات از زبان اهالی به محله علی‌آباد جنوبی رفتیم تا با این جوان خبرساز از نزدیک آشنا شویم...
1396/09/12
  امیر خان در بلوار شهید دستواره نرسیده به خیابان شهید باستانی‌پور کولاک کرده است. با شنیدن این توصیفات از زبان اهالی به محله علی‌آباد جنوبی رفتیم تا با این جوان خبرساز از نزدیک آشنا شویم. محل کارش نانوایی لواشی نزدیک کوچه شهید عباس بابندریان است. اینجا برخلاف تصورمان فقط یک نانوایی نیست و خرید نان فرصتی شده برای خواندن کتاب. در این نانوایی یک قفسه کتاب نصب شده تا مشتری‌ها هنگام ایستادن در صف برای خرید نان از لحظه‌های عمرشان بهترین استفاده را ببرند و جمله «وقت طلاست» را به نحو احسن معنا کنند. به گفته اهالی از زمانی که نانوای جوان محله این ابتکار را به خرج داده تا مردم در صف نانوایی کتاب بخوانند خیلی‌ها علاقه‌مند به مطالعه شده‌اند. «‌‌امیر سیف جمالی» 32 ساله بعد از گذشت سال‌ها کار و تلاش برای خودش استادی شده است و می‌داند چگونه نگاه اهالی را به امور مختلف جلب کند. وارد نانوایی خوش آب و رنگ امیر خان می‌شویم، چند مشتری برای خرید نان ایستاده‌اند. ذوق شاعری یکی از اهالی گل می‌کند و فی‌البداهه شعری می‌گوید: «‌گر تو‌خواهی نان، لحظه‌ای کتاب بخوان! ‌»و دوباره ادامه می‌دهد: «بفرمایید نان داغ و کتاب!‌»

از تماشای فوتبال تا خواندن چند صفحه کتاب
نانوایی لواشی‌اش بیش از 70 سال قدمت دارد و چند سالی است مسئولیت اداره آن را برعهده گرفته است. «‌‌امیر سیف جمالی» می‌گوید: «حدود 3 سالی می‌شود که مدیریت این نانوایی را قبول کرده‌ام. این نانوایی با گذشته خیلی فرق کرده است و اکنون مکانیزه و تمام اتوماتیک کار می‌کند. این ویژگی باعث می‌شود جز افزایش سرعت، نظم و کیفیت پخت نان و مسائل بهداشتی رعایت شود و مشتری‌ها رضایت بیشتری داشته باشند.» یکی از نکات جالب در مغازه نان لواشی محله علی‌آباد جنوبی، نصب تلویزیون و همچنین قفسه کتاب است که هرکدام مخاطب خاص خود را دارد. گاهی وقت‌ها که مسابقه فوتبال از تلویزیون پخش می‌شود، مشتری‌ها در زمان انتظار برای گرفتن نان، بازی را دنبال می‌کنند. تعدادی از شهروندان هم که علاقه‌ای به تماشای فوتبال ندارند سراغ کتاب‌ها می‌روند و با مطالعه آثار مورد علاقه‌شان این لحظه‌ها را می‌گذرانند. سیف جمالی به گروه دوم گرایش بیشتری دارد، و دوست دارد با خواندن چند صفحه کتاب فرهنگ کتابخوانی را در جامعه‌‌‌ ترویج دهد.

 ساخت ویترین و قفسه کتاب با وسایل دور‌ریز
شاید تصور کنید که جوان هم‌محله‌ای برای نصب و راه‌اندازی قفسه کتاب و ویترین مغازه کلی هزینه کرده است، اما این‌طور نیست امیر آقا قسمت‌های مختلف مغازه نانوایی را نشان ما می‌دهد و می‌گوید: «من این قفسه و ویترین مغازه را با وسایل بدرد نخور و دور‌ریز درست کرده‌ام. در واقع خیلی علاقه دارم که از وسایل دور‌ریز وسایل جدید بسازم و از آنها استفاده کنم. بابت ساخت و نصب قفسه کتاب و ویترین مغازه یک ریال هزینه نکرده‌ و تنها برای ساختن آن وقت گذاشته‌ام.» اغلب کتاب‌های قفسه اهدایی خود اهالی است و تعدادی را هم اعضای خانواده سیف جمالی هدیه داده‌اند. تنوع کتاب‌ها نیز با توجه به فضای کتابخانه محدود است، اما در لابه‌لای این آثار کتاب داستان کوتاه، رمان، دانستنی‌ها و... دیده می‌شود. تعدادی کتاب هم برای قشر کودک و نوجوان وجود دارد که بیشتر به درد پدران و مادران جوان هم‌محله‌ای می‌خورد. آنها زمانی که همراه فرزندان خود به نانوایی می‌آیند، می‌توانند این کتاب‌ها را دستشان بدهند تا با خواندن کتاب حوصله‌شان سر نرود.

 فرصتی برای کتابخوانی و انجام کار خیر
جوان هم‌محله‌ای در این نانوایی فکر همه چیز را کرده است. از بهینه کردن اوقات فراغت مشتری‌ها و‌‌‌ ترویج فرهنگ کتابخوانی تا مشارکت در امور خیرخواهانه و کمک به محرومان. در گوشه‌ای از نانوایی، جایی به‌عنوان دیوار مهربانی مشخص شده که کارکردش کمک‌رسانی به خانواده‌های فقیر و نیازمند است. شهروندانی که نذری دارند، به مقدار توانایی مالی‌شان بهای یک تا چند قرص نان را پرداخت کرده تا با حفظ آبرو در اختیار افراد و خانواده‌های نیازمند قرار گیرد. سیف جمالی در این‌باره توضیح می‌دهد: «با کمک معتمدان محله و شناسایی نیازمندان در هر نوبت کوپن نان صلواتی به ازای هرخانواده 5 قرص دراختیار آنها قرار می‌گیرد. شاید در طول روز بیش از 30 کوپن نان صلواتی به همت اهالی بین نیازمندان توزیع می‌شود.» دوباره به کنار قفسه کتاب می‌روم تا میزان استقبال اهالی را دستم بیاید، مردی جوان در حال خواندن کتاب داستان راستان است که نوبتش فرامی‌رسد. از صاحب نانوایی تقاضا می‌کند که کتاب را به امانت به خانه ببرد و پس از مطالعه آن را باز گرداند. سیف جمالی می‌گوید: «اینجا کتاب امانت داده می‌شود و هریک از شهروندان که در خانه کتابی دارد، در صورت تمایل می‌تواند آن را در این قفسه برای مطالعه اهالی بگذارد.»

فرهنگسازی در کسب و کار
مغازه نانوایی از جمله مکان‌هایی است که شهروندان زیادی به آنجا رفت‌وآمد دارند و به ناچار باید مدتی از وقت‌شان را به این کار اختصاص دهند. بنابراین ایده نصب و راه‌اندازی کتابخانه داخل نانوایی می‌تواند باعث جلوگیری از هدر رفتن وقت مشتری‌ها شود. «محمد شدتی» شاعر و نویسنده هم‌محله‌ای که از نزدیک با فعالیت این نانوایی و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی آشنایی دارد. با بیان این مطلب اضافه می‌کند: «کاش همه آدم‌ها در کنار کسب و کارشان گوشه چشمی هم به مسائل فرهنگی و فرهنگسازی در جامعه داشته باشند. نکته جالب دیگر اینکه خود مردم می‌توانند این کتابخانه‌ها را اداره کنند. کتاب هدیه بدهند، کتاب به امانت ببرند و همین مشارکت نقش سازنده‌ای در بالا بردن سرانه مطالعه ایفا خواهد کرد.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code