منطقه 16

فاز و نول روی اعصاب راننده‌ها

نویسنده: نیلوفر ذوالفقاری
هنوز چند‌متر به محل موردنظر مانده، اما زنجیره بی‌حرکت خودروها و صدای بوق ممتد ماشین‌ها نشان می‌دهد راه را درست آمده‌ایم. اینجا نقطه مرزی محله‌های نازی‌آباد و یاخچی‌آباد است، جایی که وجود یک پست برق مزاحم باعث شده عبور و مرور خودروها سخت و در نتیجه ترافیک خیابان سنگین شود...
1395/10/19
  هنوز چند‌متر به محل موردنظر مانده، اما زنجیره بی‌حرکت خودروها و صدای بوق ممتد ماشین‌ها نشان می‌دهد راه را درست آمده‌ایم. اینجا نقطه مرزی محله‌های نازی‌آباد و یاخچی‌آباد است، جایی که وجود یک پست برق مزاحم باعث شده عبور و مرور خودروها سخت و در نتیجه ترافیک خیابان سنگین شود. این هفته برای پیگیری مشکلی که اهالی از ما خواسته‌اند راهی خیابان شهید عراقی شده‌ایم تا ببینیم، چرا قصه ترافیک در این نقطه از منطقه ما تمامی ندارد؟

    پست برق، وسط خیابان چه می‌کند؟
در نقطه‌ای که خیابان‌های شهید عراقی، شهید نیکومرام و شهید تولایی درست در مرز محله‌های نازی‌آباد و یاخچی‌آباد یکدیگر را قطع کرده، سال‌هاست پست برقی وجود دارد که ساختار هندسی تقاطع را به داشتن شکلی خاص محکوم کرده است؛ شکلی که باعث می‌شود راننده‌ها برای رفتن به سمت میدان بهشت و بزرگراه شهید رجایی از یک سو، بازار دوم و میدان راه‌آهن از سوی دیگر و یاخچی‌آباد و شهرک وصال از سمت شمال، ناچار شوند راه همدیگر را ببندند. این موضوع باعث ایجاد گره ترافیکی در این محدوده شده و در ساعت‌های شلوغ‌تر این بار ترافیکی به خیابان‌های اطراف هم تحمیل می‌شود. اما چرا با گذشت این همه سال محل دیگری برای ایجاد پست برق تعیین نشده تا مشکل این تقاطع هم حل شود، از «بهنام علیایی» شورایار محله نازی‌آباد خواسته‌ایم در محل این تقاطع به ما بپیوندد تا اقدامات انجام شده را از زبان او بشنویم.

    پیگیری‌های بی‌نتیجه برای حل یک مشکل
آن طور که علیایی می‌گوید مشکل ترافیک در این تقاطع، سال‌ها قدمت دارد و بسیاری از کارشناسان شهری منطقه هم وجود پست برق مزاحم را عامل مهمی در تداوم این مشکل می‌دانند. علیایی می‌گوید: «از نوجوانی به یاد دارم که این پست برق مزاحم مانع سهولت رفت‌وآمد شهروندان بود. حالا بیش از 10 سال است که شورایاران محله نازی‌آباد با جدیت پیگیر حل این مشکلات هستند، اما متأسفانه پس از گذشت سال‌ها هنوز هم پست برق مزاحم سر جای خودش باقی است.» به گفته علیایی گاهی راننده‌ها ناچارند فاصله کوتاه موازی طول بوستان 17شهریور را در نیم ساعت طی کنند، چراکه ترافیک شدید است. او می‌گوید: «خوشبختانه با نظر مثبت و عنایت شهردار منطقه، اختیار لازم برای حل این مشکل به شهردار ناحیه واگذار شده و پیگیری‌ها، شکل جدی‌تری پیدا کرده است.»

    اداره برق کوتاهی می‌کند
«مهدی منعم» یکی از معتمدان قدیمی محله از همکاری نکردن نهادهای درگیر در این موضوع گلایه دارد: «در جلسه مشترک نهادها و سازمان‌ها که با حضور شورایاران برگزار می‌شود، نمایندگان اداره برق که یک سوی این ماجرا هستند، حاضر نمی‌شوند تا راه‌حلی برای این مشکل پیدا شود. شهرداری ناحیه قول مساعد داده هر زمینی را که اداره برق مناسب بداند برای ایجاد پست برق در اختیار این اداره قرار دهد، اما به بهانه تجهیز این زمین، ناچاریم هنوز شاهد این وضعیت در محله‌مان باشیم. پست برق باعث شده عرض معابر در این تقاطع کم و در نتیجه ترافیک ایجاد شود.»

    کاسبی پر دردسر
اطراف تقاطعی که پست برق آن را پرترافیک کرده مغازه‌های زیادی وجود دارد؛ از فروشگاه کیف و کفش گرفته تا لباس و پیراشکی‌فروشی. کاسبان این واحدهای صنفی از وضعیت موجود در تقاطع محل فعالیتشان ناراضی هستند. «رضا عبدالرحیمی» که در سوپرمارکتی در ضلع غربی تقاطع کار می‌کند می‌گوید: «کافی است در این شلوغی یکی از مشتریان بخواهد روبه‌روی مغازه پارک کند تا خریدش را انجام دهد. صدای بوق‌ ماشین‌ها بلند و راه کلا بسته می‌شود.» عبدالرحیمی می‌گوید که کندی‌‌ تردد در این خیابان ناشی از عرض کم مسیر است و پست برق متهم ردیف اول آن به شمار می‌رود.

    در ترافیک گیر می‌کنیم
«شهرام نصیرزاده» یکی از راننده‌های اتوبوس است که هر روز در پایانه 17شهریور در ضلع شمال شرقی این تقاطع توقف می‌کند. او می‌گوید: «پست برق وسط راه قرار گرفته و مزاحم ماست و مجبورمان می‌کند برای ورود به پایانه آن را دور بزنیم. از آن طرف هم باعث شده راه باریک‌تر شود و هر اتوبوسی که وارد تقاطع شود در ترافیک سنگین‌گیر کند.» نصیرزاده می‌گوید: «اگر پست برق نبود، فضای ایستگاه اتوبوس بهبود پیدا می‌کرد و با مسقف کردن آن مسافران می‌توانستند جای مناسبی برای انتظار داشته باشند.»

اهالی چه می‌گویند
 ایستگاه مسقف نداریم

«سودابه اربابی» در جواب ما که در یک روز بارانی به این تقاطع رفته‌ایم تا نظر شهروندان را درباره وضعیت ترافیکی آن بپرسیم، می‌گوید: «خودتان شاهد هستید که در این روز بارانی مسافرانی که منتظر ورود اتوبوس به پایانه هستند هیچ سرپناهی ندارند. بخش زیادی از فضای پشت پست برق بدون استفاده مانده، اگر این پست برق نبود لااقل یک ایستگاه مسقف برای مسافران ساخته می‌شد.»

 به دنبال جای پارک
«هاشم بیگی» یکی از اهالی منطقه می‌گوید که ترافیک این تقاطع خیابان‌های اطراف را هم درگیرخود کرده است: «ایجاد تغییرات در میدان نازی‌آباد به خودی خود باعث شده بود بار ترافیکی به این نقطه منتقل شود، اما وضعیت تقاطع هم طوری است که صبح‌ها و عصرها شاهد قفل شدن خیابان‌های اطراف باشیم.» بیگی می‌گوید که عرض کم مسیر و نبود جای پارک باعث شده اهالی از طول بوستان 17شهریور استفاده کنند و دچار دردسر شوند.»

 از ترافیک کلافه‌ایم
«حمید باباپور» یکی از جوانان شهرک وصال است که هر روز عصر موقع برگشتن از محل کارش در این نقطه، ساعتی در ترافیک می‌ماند. او می‌گوید: «فرقی نمی‌کند سوار تاکسی باشم یا اتوبوس، به هرحال قبل از ورود به این تقاطع در ترافیک می‌مانیم. من قید استفاده از خودرو شخصی را زده‌ام، چون ترافیک واقعاً کلافه‌کننده است. هر خودرویی که وارد تقاطع می‌شود مجبور است بعد از انتخاب مسیر راه خودرو روبه‌رویی را ببندد. این تقاطع حتی چراغ راهنمایی هم ندارد که اوضاع را بهتر کند.» باباپور از مستقر نبودن نیروهای راهنمایی و رانندگی در تقاطع‌های
 پر‌ تردد محله گلایه می‌کند و می‌گوید: «گاهی می‌بینم راننده‌ها از خودروشان پیاده می‌شوند تا راه مردم را باز کنند، در حالی که اگر مأمور راهنمایی و رانندگی در محل حضور داشته باشد، نظم بهتری برقرار می‌شود و راننده‌ها هم مرتکب تخلف نمی‌شوند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code