منطقه 16

فقــط به عشق بچه های جنوب شهر

نویسنده: یلدا قاسمی
«‌نباید کودک و نوجوانی به دلیل نداشتن شهریه پشت در کلاس ورزش بماند.» این جمله‌ای است که استاد «‌‌لقمان کشاورز» قهرمان پیشکسوت رشته تکواندو می‌گوید که تلاش می‌کند در پایگاه‌های ورزشی جنوب تهران استعدادهای ورزشی را شناسایی و از آنها حمایت کند...
1396/09/12
 «‌نباید کودک و نوجوانی به دلیل نداشتن شهریه پشت در کلاس ورزش بماند.» این جمله‌ای است که استاد «‌‌لقمان کشاورز» قهرمان پیشکسوت رشته تکواندو می‌گوید که تلاش می‌کند در پایگاه‌های ورزشی جنوب تهران استعدادهای ورزشی را شناسایی و از آنها حمایت کند. استاد کشاورز که به‌زودی دان هشتم رشته تکواندو را از فدراسیون دریافت می‌کند، در طول سال‌ها فعالیت ورزشی افتخارات و عناوین مختلف ملی و جهانی به دست آورده است. او عضو هیئت علمی دانشگاه تهران است و به‌رغم مشغله کاری بخشی از وقتش را کنار بچه‌های جنوب شهر می‌گذراند.‌ گرچه محل زندگی استاد با منطقه ما 70 کیلومتر فاصله دارد، اما در طول هفته 3 جلسه به سالن ورزشی شهید رحمانی فرهنگسرای بهمن می‌آید تا به شاگردانش برای رسیدن به آرزوهایشان کمک کند. به همت این مربی باسابقه رشته تکواندو و دوستان نیکوکارش، تاکنون تعدادی از بچه‌های با استعداد و بی‌بضاعت شناسایی شده و رایگان و آبرومندانه به آنها آموزش داده می‌شود.

استعدادیابی در اولویت
سالن ورزشی شهید رحمانی روز‌های شنبه، دوشنبه و چهارشنبه از ساعت 15 تا 19 در اختیار استاد «‌‌لقمان کشاورز» است. پیشکسوت رشته تکواندو ضمن استعداد‌یابی کودکان و نوجوانان در این رشته مسیر درست و مناسب را پیش روی خانواده‌ها می‌گذارد تا برای موفقیت فرزندان خود بیش از گذشته تلاش کنند.  حاصل، زندگی استاد، 2 فرزند به نام‌های محمدمهدی 19 ساله و نیما 16 ساله است که فرزند ارشد جا پای پدر گذاشته و قصد دارد رشته تربیت‌بدنی را در دانشگاه ادامه دهد. او گاهی همراه پدر به فرهنگسرای بهمن می‌آید و در کار تمرین، آموزش و شناسایی استعدادهای ورزشی به او کمک می‌کند. شهروندانی که فرزند 6 سال به بالا و علاقه‌مند به رشته‌های رزمی دارند، می‌توانند همه روزه در ساعت اداری به دفتر ثبت‌نام فرهنگسرای بهمن مراجعه کنند و فقط کپی شناسنامه فرزندشان را همراه داشته باشند.

رابطه پدر و فرزندی  استاد و شاگرد
حضور استاد کشاورز در منطقه ما برای خانواده‌ها یک امتیاز و فرصت طلایی محسوب می‌شود. او بیشتر عمر خود را صرف فعالیت ورزشی کرده و سابقه حضور در تیم ملی و کسب عنوان قهرمانی را در رده‌های ملی و جهانی دارد. علاوه بر این، او رشته تربیت‌بدنی را تا مقطع دکتری طی کرده و اکنون عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و صاحب چند کتاب و اثر مکتوب است که حاصل کار پژوهش و مطالعاتی او در زمینه ورزش است.
رابطه این مربی تکواندو با شاگردانش رابطه پدر و فرزندی است. اگر بخواهد کسی را تشویق کند این کار را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهد. استاد کشاورز می‌گوید: «خودم این دوران را گذرانده‌ام و می‌دانم خواسته کودکان و نوجوانان چیست. حمایت، تشویق و پشتیبانی پدر و مادر خیلی اهمیت دارد. وقتی من دانش‌آموز بودم، مادرم مدام می‌گفت که خوب درس بخوان و خوب ورزش کن. حالا که به اینجا رسیده‌ام فکر می‌کنم که با دعای خیر و پدر و مادر به اینجا رسیده‌ام، بنابراین در کلاس‌های تمرین ورزش شاگردانم توصیه می‌کنم که قدر پدر و مادرشان را بدانند و همیشه دست‌بوس و خادم آنها باشند. تنها در این صورت عاقبت به خیر خواهند شد.»

برای قهرمان شدن  باید تلاش کرد
یکی از نکاتی که استاد کشاورز به شاگردانش یادآوری می‌کند، این است که برای کسب عنوان قهرمانی تلاش کنند، چراکه قهرمانی ساده به دست نمی‌آید. عضو سابق تیم‌ملی تکواندو می‌گوید: «با شرایط دشوار و سخت بزرگ شده‌ام و می‌توانم شرایط زندگی کودکان و نوجوانان این منطقه را درک کنم. اگر می‌بینید که فرهنگسرای بهمن را به‌عنوان محل تدریس انتخاب کرده‌ام، خدمت به بچه‌های جنوب شهر است.»  مربی کهنه‌کار رشته تکواندو در طول این سال‌ها شاگردان موفق زیادی تربیت کرده که به عضویت تیم‌ملی ایران درآمده‌اند. از جمله این چهره‌های موفق ورزشی می‌توان به « محمدخانی»، «‌‌عباس دوستی»، «‌‌احمد عبداللهی»، «‌‌ابوالفضل یاوری» و برادران ریاحی اشاره کرد.  کشاورز می‌گوید: «در سال‌های اخیر تعداد زیادی از ورزشکاران بااستعداد منطقه شناسایی شده‌اند که تحت حمایت مالی و معنوی مجموعه قرار گرفته‌اند و اکنون نیز هرچند که باشگاه در اختیار پیمانکار قرار دارد، با این حال در حد توان و بضاعتم تلاش می‌کنم که دغدغه و مشکلات مالی این گروه از بچه‌های علاقه‌مند به ورزش را کم کنم.»

«‌لقمان کشاورز» متولد سال 1349 است. او رشته ورزشی تکواندو را از سال 1359 به‌صورت حرفه‌ای دنبال و 10 سال عنوان قهرمانی مسابقات کشوری را حفظ کرده است. او سال 1367 به اردوی تیم‌ملی تکواندو دعوت شد و توانست 7 سال پی در پی عضو ثابت تیم‌ملی کشور در مسابقات جهانی و بین‌المللی باشد. کسب 3 مدال برنز جهانی در سال‌های 1372 و 1375، کسب 2 مدال طلا در مسابقات بین‌المللی و دهه مبارک فجر، کسب یک مدال برنز در مسابقات بین‌المللی بلژیک از جمله افتخارات اوست. مربیگری تیم‌های مختلف استان تهران و کشور و همچنین تیم‌ملی دانشجویان، سرمربی تیم تکواندو دانشگاه پیام نور، تألیف و نگارش 15 جلد کتاب در حوزه تربیت‌بدنی در کارنامه ورزشی استاد به ثبت رسیده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code