منطقه 16

لطفا حمایتم کنید

نویسنده: نیلوفر ذوالفقاری
تمام تصویرهایی را که از مخترعان و مبتکران در ذهن دارید دور بریزید. ما در این گزارش شما را با جوانی از اهالی محله یاخچی‌آباد آشنا می‌کنیم که نه برای ادامه تحصیل راهی دانشگاه شده و نه مسیر صعب‌العبوری را طی کرده است...
1395/10/19
 تمام تصویرهایی را که از مخترعان و مبتکران در ذهن دارید دور بریزید. ما در این گزارش شما را با جوانی از اهالی محله یاخچی‌آباد آشنا می‌کنیم که نه برای ادامه تحصیل راهی دانشگاه شده و نه مسیر صعب‌العبوری را طی کرده است. «یدالله شریفی» یکی از جوانان محله است که فقط تلاش کرده ایده‌های خلاقانه‌اش را جدی بگیرد و با تلاش و پشتکار آنها را به ثمر برساند. این هفته مهمان خانه این مبتکر جوان بوده‌ایم که بیش از 10 ایده خلاقانه را پیگیری کرده و بعضی را به مرحله ساخت رسانده اما امیدوار است با جذب حمایت‌های لازم بتواند طرح‌های مفیدش را به وسایل کاربردی تبدیل کند.

تولید کنترل تلویزیون در خانه
خانه ساده «یدالله شریفی» که یک طبقه آن به او و همسرش اختصاص دارد و در طبقه دیگر پدرش زندگی می‌کند، پر از وسایلی است که او با خلاقیت و البته آزمون و خطا درست کرده و بسیاری از آنها دیگران را به تحسین واداشته است. شریفی می‌گوید: «همیشه به دانستن نحوه عملکرد وسایل الکتریکی علاقه‌مند بودم و ایده‌های مختلفی برای بهبود کارکرد آنها به ذهنم می‌رسید. از نوجوانی تلاش کردم ایده‌هایم را نادیده نگیرم و حداقل به‌طور امتحانی بعضی از آنها را بسازم.» انواع مختلف دربازکن‌های الکتریکی، فرستنده‌های رادیویی و سیستم‌های خودکار که با ساده‌ترین وسایل ساخته شده‌است، بین وسایل این جوان خلاق به چشم می‌خورد. مثلاً او موفق شده سیستمی طراحی کند که موقع قطعی برق، شهروندان نیازی به تماس با اداره برق نداشته باشند و پیام به طور خودکار برای این اداره ارسال شود.

ارتباط رادیویی با خانواده
بیشتر وسایلی که او ساخته، ساده هستند که کارکرد معمولی دارند، اما می‌توانند در مواقع خاص بسیار مفید باشند. شریفی می‌گوید: «به‌طور مثال گاهی اتفاق می‌افتد که در یک خانه تلفن یا تلفن همراه وجود نداشته باشد، اما با داشتن یک رادیوی ساده و قطعه‌ای کوچک که من طراحی کرده‌ام می‌توان با اهالی آن خانه تماس گرفت و صحبت کرد.» آخرین ایده‌ای که شریفی آن را مطرح و پیگیری کرده، ساخت سیستم‌ ضد تصادف برای خودروهای ایرانی است که پیش از این خودروسازان خارجی با صرف هزینه‌های سنگین توانسته‌اند برای افزایش امکانات محصولات خود بسازند. اما تاکنون از سوی تولیدکنندگان خودرو کشورمان مورد استقبال قرار نگرفته است.

شوق کمک به سالمندان
انگیزه ساخت بسیاری از وسایلی که شریفی ساخته، از یک کنجکاوی ساده شروع شده است. او در کنار این کارها، نگاه ویژه‌ای به تسهیل امور سالمندان و افراد ناتوان جامعه دارد. مثلاً ساخت وسایلی که نیاز به توان و قدرت بدنی نداشته باشد و آنها را از راه رفتن طولانی و تکراری باز دارد: «نخستین وسیله‌ای که برای کمک به سالمندان ساختم، دستگاه کنترل وسایل الکتریکی از جمله تلویزیون بود که بتوانند به سادگی و کمترین زحمت، کانال تلویزیون مورد نظرشان را انتخاب کنند یا صدای مناسبی برای آن در نظر بگیرند.» او قطعه‌ای ساخته که مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها می‌توانند با لمس و تکان دادن آن، شبکه‌های تلویزیونی را انتخاب کنند. واکنش‌اطرافیان نخبه هم‌محله‌ای مایه دلگرمی شریفی است: «خیلی از بچه‌‌های محله از اینکه من به تنهایی و بدون کمک گرفتن از استاد و معلم توانسته‌ام وسایلی بسازم تعجب می‌کنند. تشویق‌های پدر و مادرم به من کمک کرد ایده‌هایم را نادیده نگیرم و آنها را پیگیری کنم. حالا از اینکه می‌توانم وسایلی بسازم که زندگی روزمره را برای دیگران آسان‌تر می‌کند، احساس رضایت دارم.»

پیشنهاد‌هایی که پشت مرز است
شریفی دانشگاه نرفته و تحصیلات زیادی ندارد. برای همین نتوانسته نقشه و طرح بسیاری از ایده‌ها و ابتکاراتش را به شکل مهندسی ترسیم کند و آنها را به ثبت ملی برساند و همین مسئله مانع از ثبت بسیاری از اختراعاتش شده است. با این حال او پیشنهادهایی برای رفتن به آن سوی مرزها و ساخت وسایل ابداعی‌اش داشته که به دلیل میهن‌پرستی و علاقه به کشورش نپذیرفته است. شریفی می‌گوید: «مشابه طرح‌هایی را که اجرا کرده‌ام، در کشورهای دیگر با صرف هزینه‌های زیاد و در قالب قطعه‌هایی پیچیده ساخته شده است. ویژگی این وسایل کم‌هزینه بودن آن در ساخت است. هیچ‌وقت دوست نداشتم و ندارم این طرح‌ها را به شرکت‌های خارجی بفروشم، چراکه نسبت به هموطنان خودم احساس مسئولیت می‌کنم و می‌خواهم منفعت این ایده‌ها نصیب شهروندان شود.» شریفی از مسئولان انتظار دارد ایده‌ها و اختراعات جوانان را جدی بگیرند و آنها را حمایت کنند: «وقتی نوجوانان محله برای پرسیدن سؤال‌های فنی سراغم می‌آیند، خوشحال می‌شوم و به آنها انگیزه می‌دهم که ایده‌های خلاقانه خود را جدی بگیرند و دنبال کنند.»

  آنقدر رادیو خراب کرد تا مبتکر شد
«امیرعلی شریفی»، پدر یدالله شریفی می‌گوید که فرزندش از دوران کودکی علاقه زیادی به ساخت وسایل داشته است: «رادیو و تلویزیون خانه را خراب می‌کرد تا نحوه کار کردن آنها را یاد بگیرد و با تغییراتی کوچک، آنها را به وسایلی با کاربردهای متنوع تبدیل کند. حالا انباری خانه پر از رادیوهایی است که سیم‌هایشان قطع شده یا بعضی قطعه‌هایشان وجود ندارد.» شریفی می‌گوید که اوایل فکرش را هم نمی‌کرده نتایج این کنجکاوی‌های کودکانه پسرش، روزی تبدیل به ساخت شود که واقعاً کار می‌کنند! او می‌گوید: «همیشه نگران بودم که نکند یدالله هنگام کار، برق بگیرد، اما سعی می‌کردم غیرمستقیم، از او حمایت کنم و به او امید دهم که می‌تواند روزی به یک جوان موفق تبدیل شود.» پدر این مبتکر جوان حالا از اینکه بعضی کارهای روزمره‌اش با استفاده از وسایل پسرش آسان‌تر انجام می‌شود خوشحال است.

  پشتکار او قابل تحسین است
«خدیجه طالبی» همسر یدالله شریفی 2 سال است که زندگی مشترکش را با این جوان خلاق شروع کرده و می‌گوید که مهم‌ترین ویژگی او پشتکار است: «گاهی وقتی‌ها ایده‌ای در ذهنش جرقه می‌زند و تا صبح بیدار می‌ماند و روی آن کار می‌کند تا بالاخره به نتیجه‌ای که می‌خواهد برسد. من این همه تلاش و پشتکارش را تحسین می‌کنم و هر بار به او امیدواری می‌دهم که با این همه پیگیری، روزبه‌روز بیشتر پیشرفت خواهد کرد.»

  کنجکاو و با استعداد است
هرچند همه همسایه‌ها نمی‌دانند که یدالله شریفی تاکنون چه ایده‌هایی را پیگیری کرده، اما دوستان و بچه‌محل‌های قدیمی‌اش خبر دارند که او در این سال‌ها مشغول تجربه کردن چه کارهایی بوده است. «مرتضی افلاکی» یکی از دوستان این مبتکر جوان می‌گوید: «یدالله با استعداد و متواضع است. از کودکی شاهد کنجکاوی‌ او در کارهای فنی و الکتریکی بوده‌ام. او گاهی در راه مسجد یا هیئت برایم توضیح می‌داد وسایلی که ساخته چگونه کار می‌کنند. خوشحالم که تا این حد پشتکار دارد.»

  ساخت اسباب‌بازی‌
«سیدحسن صفوی» یکی از همسایه‌های قدیمی خانواده شریفی که از کودکی همبازی یدالله بوده، می‌گوید: «او همیشه برای انجام آزمایش‌های علمی و فنی خلاقیت نشان می‌دهد و همه را متعجب می‌کند.» صفوی می‌گوید: «خیلی از نوجوانان سراغ بازیگوشی می‌روند، اما یدالله از بچگی مشغول بررسی و کنکاش وسایل برقی و پیدا کردن راهی برای به سرانجام رسیدن ایده‌هایش بود. از اینکه می‌بینم حالا ایده‌هایش به جای خوبی رسیده؛ خوشحالم.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code