منطقه 16

ماجــراهای تغییر نام یک محله

نویسنده:
مدتی است موضوع تغییر نام یکی از محله‌های منطقه بسیار داغ شده و حتی به محافل خانوادگی اهالی راه پیدا کرده است. اعضای شورایاری هم در جلسات مختلف، به این موضوع اشاره می‌کنند...
1395/10/19
  مدتی است موضوع تغییر نام یکی از محله‌های منطقه بسیار داغ شده و حتی به محافل خانوادگی اهالی راه پیدا کرده است. اعضای شورایاری هم در جلسات مختلف، به این موضوع اشاره می‌کنند. به هر حال نامگذاری یک محله یا خیابان و کوچه برای خودش داستانی دارد. عده‌ای دوست دارند نام کوچه و خیابانی که در آن زندگی می‌کنند چیزی باشد که معرف فرهنگ و هویت محله باشد، عده‌ای دیگر دوست دارند نام‌های مدرن و جدید برای زیبایی بیشتر برای محله انتخاب شود و برای برخی هم تفاوتی ندارد که چه اسمی روی کوچه و خیابان محله‌شان باشد. حکایت محله یاخچی‌آباد هم شبیه این وضعیت است. موافقان و مخالفان پیشنهاد تغییر نام محله یاخچی‌آباد برای این کارشان دلایل خاصی دارند. تاکنون چندبارنام محله تغییر کرده است، اما همچنان اسم قبلی سرزبان‌هاست. درباره تغییرنام محله یاخچی‌آباد دیدگاه و نظراهالی و مسئولان فرهنگی منطقه را جویا شده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

یاخچی‌آباد سرسبز و خرم بود
یکی ازمشخصه‌های محله یاخچی‌آباد، جمعیت زیاد آذری‌زبانان در آن است. «یاخچی» در زبان آذری به معنی خوب و عالی است واز آنجا که این محدوده سرسبز و زیبا بود به آن یاخچی‌آباد یعنی آبادی خرم و خوش آب و هوا می‌گفتند. این محله در دوران قاجار بیرون از حصار و دیوار شهر و درنزدیکی غربی‌ترین دروازه جنوب شهر، یعنی دروازه خانی‌آباد قرار داشت، اما یاخچی‌آباد فقط نام این محله نبوده است. محله خانم دکترمفتح هم نامی است که قبل از یاخچی‌آباد به این محدوده اطلاق شده است. اما نام دیگری که بعد از یاخچی‌آباد بیشتر از دیگر نام‌ها به گوش می‌رسد «یاغچی‌آباد» است. «یاغ» به معنای روغن است و از آنجا که این محله در نزدیکی کارخانه روغن‌نباتی قرار داشته به این نام شهرت پیدا کرده است. در سال‌های اخیر با توجه به درخواست اهالی، مسئولان شهرداری منطقه چند بار نام این محله را تغییر داده‌اند، اما بعد از مدتی نام «یاخچی‌آباد» بر نامگذاری جدید غالب شده است.

اسم محله را عوض نکنید
عضو شورایاری محله یاخچی‌آباد از کسانی است که با تغییر نام محله موافق نیست، دلایل خود را دارد: «تاکنون چندبار نام محله یاخچی‌آباد تغییرداده شده است. یک باراسم محله را به رضوان و یک‌بار هم به رجائیه تغییر دادند. حتی در مقطعی هم اسم نازی‌آباد جنوبی را هم روی این محله گذاشتند، اما با وجود این تغییر نام‌ها، در نهایت مردم موافق این اسامی نبودند.‌درصد بسیاری از اهالی دوست دارند که نام محله، همچنان یاخچی‌آباد بماند. تجربه نشان می‌دهد تا زمانی که مردم دوست نداشته باشند، نمی‌توان اسم محله‌ای را تغییر داد.» «احمد مقصودی» از یاخچی‌آباد معناهای زیبایی در ذهن دارد و عقیده دارد معنای یاخچی‌آباد درگویش آذری، نامی زیباست: «در گذشته، این محله پراز‌دار و درخت بود و زمین‌های کشاورزی و زراعی حاصلخیزی داشت. در کنار آن رودخانه‌هایی از محله می‌گذشت که باعث شده بود اینجا سرسبز و خرم باشد. وقتی گروهی از اقوام آذری زبان به محله آمدند و در آن ساکن شدند، اینجا را یاخچی‌آباد خواندند. بعد از گذشت سال‌ها و رونق ساخت‌وسازها و شکل‌گیری بافت مسکونی جدید، نام یاخچی‌آباد روی محله ماند و حالا هم باید این نام بماند.»

هویت محله را تغییر ندهید
یکی دیگراز اهالی که مدت زیادی نیست به محله آمده، درباره نام محله‌اش می‌گوید: «بیشتر اقوام و فامیل ما درشهرستان زندگی می‌کنند. وقتی در بین آنها اسم محله یاخچی‌آباد را می‌بریم، بستگان‌مان گمان می‌کنند در محله‌ای که فقط اقوام آذری‌زبان در آن سکونت دارند، زندگی می‌کنیم. به همین دلیل، حتی فکرمی کنند ما برای ارتباط با همسایه‌های آذری‌زبان مشکل داریم، درحالی که مشکلی برای برقراری ارتباط با اهالی نداریم.» «علیرضا حمیدی» دلیل نامگذاری محله یاخچی‌آباد را نمی‌داند، اما عقیده دارد باید دلیل قانع‌کننده‌ای در این زمینه وجود داشته باشد: «من و خانواده‌ام تا چند سال قبل در اصفهان زندگی می‌کردیم و به خاطر شغلی که در تهران پیدا کردم به اینجا آمدیم و ساکن شدیم. در همین مدت فهمیدم که اهالی خونگرم و مهمان‌نوازی دارد و هیچ‌وقت احساس غریبی نکرده‌ام. به نظر من اصل؛ آدم‌های باصفای محله‌اند و نام محله یاخچی‌آباد هم زیباست و نشان‌دهنده فرهنگ و اصالت این محله است.» او دلیلی برای تغییر نام محله یاخچی‌آباد نمی‌بیند و برای آن حرف قانع‌کننده‌ای هم دارد: «مردم، خیلی از محله‌ها را با اسامی و نام‌های قدیمی می‌شناسند. اینکه اسم قدیمی یک محله را عوض کنند، بیشتر ازاینکه فایده داشته باشد، ضرر دارد. مثلاً مردم هنوز در محاوره و گفت‌وگوهایشان از نام قدیمی محله استفاده می‌کنند. بنابراین نباید هویت محله‌های قدیمی شهر را که با فرهنگ مردم عجین شده و اهالی با آن خاطره دارند را از بین برد.»

اسم ساده‌ای انتخاب کنید
«پسرم خارج از کشور زندگی می‌کند و هرازگاهی باید وسایلی که نیاز دارد را برایش بفرستم، اماهربار که می‌خواهم نشانی خانه‌مان را روی پاکت به زبان انگلیسی بنویسم و به پستخانه تحویل دهم، به مشکل برمی‌خورم و باید از دیگران کمک بگیرم. البته این کمک گرفتن هم خیلی وقت‌ها بی‌فایده است چون نوشتن نام انگلیسی محله یاخچی‌آباد کارمشکلی است. هردفعه اسم محله را با حروف مختلفی می‌نویسند و نمی‌دانم املای درست یاخچی‌آباد را باید چطور نوشت.» «رضا درویش لو» یکی از اهالی، این موضوع را مطرح می‌کند و ادامه می‌دهد: «اسم محله خوب نیست و باید نامی ساده‌تر برای آن انتخاب کرد. کسانی که بومی نیستند اسم محله را «یاغچی‌آباد» صدا می‌زنند و در اخبار روزنامه‌ها و خبرگزاری هم به اشتباه از این اسم استفاده می‌کنند. با تغییر دادن نام محله یاخچی‌آباد به اسم دیگر، مشکل تلفظ اسم و نوشتن نشانی پستی نام محله در ارسال مرسولات پستی برطرف می‌شود.»

معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار منطقه:
هویت محله‌ها را حفظ کنیم

معاون فرهنگی واجتماعی شهردار منطقه درباره اینکه آیا شهرداری برنامه‌ای برای تغییرنام محله یاخچی‌آباد دارد یا نه می‌گوید: «تغییر نام محله‌ها و معابر از اختیارات شورای اسلامی شهر تهران است. کمیسیون نامگذاری شورای شهر، درخواست تغییرنام معابر و محله‌ها را براساس اولویت‌ها، توجه به زیرساخت‌ها و پیوست‌های فرهنگی و اجتماعی بررسی می‌کند و برای آن تصمیم‌گیری می‌شود. بنابراین شهرداری برای تغییرنام محله یاخچی‌آباد برنامه‌ای ندارد و بعید است بدون در نظر گرفتن پیوست اجتماعی و فرهنگی چنین تغییری انجام شود.»
«مهرداد نجفی» حفظ هویت تاریخی محله‌ها را نیازمند توجه به مسائل مختلفی می‌داند: «ایجاد تعلق اجتماعی و اینکه محله‌مان را دوست بداریم نکته بسیار مهمی است. در کنار آن نباید حافظه تاریخی شهروندان را فراموش کرد. به نظر من باید به دلایل نامگذاری قدیمی محله‌ها و باورهای مردم احترام گذاشت. در هر صورت اگر نیاز به تغییر نام محله وجود داشته باشد، باید پیوست اجتماعی و فرهنگی آن دیده شود و نام جدیدی جایگزین نام قدیمی شود.»

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code